Nawigacja

    Projekty językowe

    Wymiana polsko - niemiecka

    Wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Laer

     

    Współpracę między Gimnazjum nr 117 w Warszawie i Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Laer zapoczątkowała giełda kontaktów wymiany szkolnej zorganizowana w listopadzie 2014 roku przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. To właśnie w Dachau poznali się p. Magdalena Czyżo (nauczycielka niemieckiego) oraz p. Gero Niebuhr (nauczyciel historii i polityki) dając początek polsko-niemieckiej wymianie uczniowskiej.

    Pierwsze spotkanie uczniów obu szkół odbyło się w kwietniu 2015 roku w Bad Laer. Rewizyta uczniów z Niemiec miała miejsce w czerwcu. Zadowolenie uczestników wymiany, wspaniałe wspomnienia oraz nowe przyjaźnie sprawiły, że projekt stał się nieodłączną częścią życia społeczności obu szkół.

    Obecnie spotkania odbywają się kolejno we wrześniu w Bad Laer (Niedersachsen) oraz wiosną w Warszawie. W wymianie bierze udział po 12 uczniów z obu szkół, którzy pod opieką nauczycieli przez 5 dni realizują wspólny program. Głównym celem projektu jest umożliwienie uczniom poznania rówieśników z Niemiec i z Polski oraz przeżycie przygody opartej na otwartości na nowe znajomości, sytuacje, doświadczenia i zwyczaje. Oprócz gier i zabaw integrujących grupę, wizyt na lekcjach oraz elementów krajo- i realioznawczych, a także animacji językowych, ważnym elementem programu są warsztaty historyczne, podczas których uczniowie mają możliwość zmierzyć się z niełatwą wspólną historią oby naszych narodów.

    Podczas spotkań uczniowie zakwaterowani są u rodzin goszczących na zasadzie partnerstw, tzn. uczeń z Polski mieszka u partnera wymiany z Niemiec, a potem uczeń z Niemiec mieszka u tego samego ucznia z Polski.

    Wymianę polsko-niemiecką wspiera merytorycznie i finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

    Rok szkolny 2017/2018

     

    Wymiana polsko - niemiecka - fotoreportaż

     

         

    W dniach od 18 do 23 września uczestniczyliśmy w wymianie polsko-niemieckiej - odwiedziliśmy uczniów z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Lear, małym miasteczku w Dolnej Saksonii. Trudy męczącej, kilkunastogodzinnej podróży, zrekompensowało nam bardzo miłe i serdeczne powitanie niemieckich uczniów. Chociaż na początku było trochę niezręcznie to już po kilkunastu minutach zaczęliśmy się dobrze porozumiewać. Mieszkaliśmy u niemieckich rodzin, które bardzo serdecznie nas gościły w swoich domach. 

    W ciągu tego pełnego wrażeń tygodnia mieliśmy również szansę zobaczyć, jak wygląda życie w szkole niemieckiej. Uczestniczyliśmy w lekcjach naszych kolegów z Niemiec i jednogłośnie stwierdziliśmy, że bardzo różnią się od tych w naszej szkole. Graliśmy we wszelkiego rodzaju gry integracyjne, dzięki którym mogliśmy poznać się nawzajem. W środę pojechaliśmy do Osnabrück, gdzie odwiedziliśmy muzeum Felixa Nussbauma, uczestniczyliśmy tam w bardzo ciekawych warsztatach artystycznych. Każdy dzień wymiany zapełniony był różnymi atrakcjami, dlatego nie było czasu na nudę.

    Przez te kilka dni bardzo zaprzyjaźniliśmy się z niemieckimi uczniami i ich rodzinami. Pomimo, że nie mówimy jeszcze biegle po niemiecku, super się dogadywaliśmy i brak pojedynczych słów nie przeszkadzał nam w zabawie i poznawaniu innej kultury. Wyjazd był świetnym przeżyciem i wspaniałym doświadczeniem. Na pewno pozostanie nam długo w pamięci. Teraz czekamy, aż nasi nowi przyjaciele odwiedzą nas w naszych domach w Warszawie.

    Artykuł z wymiany uczniów w gazecie Osnabrucken Zeitung
    https://www.noz.de/lokales/bad-laer/artikel/955704/grossstaedter-zu-gast-auf-dem-land-in-bad-laer

    Aleksandra Kiczyńska

    zdjęcia: Gero Niebuhr

    Rok szkolny 2016/2017

     

    Wymiana polsko - niemiecka - fotoreportaż

     

      

    Druga część wymiany rozpoczęła się 24 kwietna na dworcu centralnym, gdzie odebraliśmy naszych gości. Mimo długiej przerwy od razu byliśmy grupą bez podziału na część polską i niemiecką. Po przywitaniu na dworcu wróciliśmy do szkoły. Podczas wieczornego spotkania poznaliśmy plan wymiany , a partnerzy poznali naszych rodziców.
    Program tegorocznej wymiany był bardzo ciekawy. Zwiedzanie warszawskiej Starówki, spacer ścieżką niemiecką, Centrum Nauki Kopernik, Hangar 646 - to tylko niektóre z licznych atrakcji. Nasi partnerzy z Niemiec mogli ponadto zobaczyć, jak wyglądają lekcje w naszej szkole. Wspólnie zwiedzaliśmy także Muzeum Powstania Warszawskiego i rozmawialiśmy o historii naszych narodów.
    Podczas podsumowania wymiany wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że udział w tym projekcie jest niesamowitym przeżyciem, które uczy, bawi i pozwala zdobyć przyjaźnie na dłuższy czas. Nawet po rozstaniu na dworcu.
    Jeżeli ktoś się zastanawia, czy wziąć udział w wymianie, niech spróbuje a na pewno nie pożałuje!
     

    Oliwia Jobda IIc

    Wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Laer - fotoreportaż

     

       

    W dniach 18-23 września wzięliśmy udział w wymianie międzyszkolnej pomiędzy naszym gimnazjum, a niemieckimi rówieśnikami z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Lear. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, zostaliśmy gorąco powitani przez naszych gospodarzy. Choć w pierwszych chwilach byliśmy nieco stremowani, to już pod koniec dnia świetnie się ze sobą porozumiewaliśmy i bawiliśmy.

    Podczas tych kilku pełnych emocji dni braliśmy udział m.in. w takich atrakcjach, jak gra terenowa w Bad Lear , wycieczka do domu Felixa Nussbauma czy dyskoteka. Rozegraliśmy także mecz piłki nożnej, jednak nie wiadomo, jaki był jego wynik, ponieważ padło tyle bramek, że nikt tego nie policzył. W czasie wyjazdu poznawaliśmy się nawzajem, grając w różne gry integracyjne i biorąc udział w lekcjach z nauczycielami naszych niemieckich przyjaciół. Na koniec wyjazdu spotkaliśmy się, by obejrzeć zdjęcia ze wspólnie spędzonego czasu i ustaliliśmy, co będziemy robić, kiedy nasi koledzy zza Odry przyjadą do nas wiosną.

    Ta wymiana była pełna niezapomnianych wrażeń i przeżyć, których każdy jej uczestnik nie zapomni do końca życia. Choć zobaczymy się z naszymi nowymi przyjaciółmi już w kwietniu, te parę miesięcy wydaje się być wiecznością i chcemy, by minęły jak najszybciej.

    Link do niemieckiej relacji: http://www.oberschule-bad-laer.de/index.php/36-news/338-deutsch-polnischer-schueleraustrausch
     

    Jakub Danielewicz IIc


    Rok szkolny 2015/2016

    Spotkanie w Warszawie, czyli druga część wymiany polsko-niemieckiej - fotoreportaż

     

     

    Spotkanie w Warszawie, czyli druga część wymiany polsko-niemieckiej, zaczęła się na Dworcu Centralnym, gdzie przywitaliśmy swoich partnerów z Niemiec. Mimo że do spotkania doszło po długiej przerwie, tym razem nie podzieliliśmy się na grupki: polską i niemiecką, a praktycznie od razu dogadywaliśmy się z naszymi gośćmi.

    Pierwszy dzień spotkania był wypełniony aktywnościami: gry integracyjne, udział w lekcjach, taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzanie warszawskiej Starówki, spacer ścieżką niemiecką prowadzony przez pracownika Domu Spotkań z Historią. Drugi dzień stał pod znakiem historii. Wspólnie odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, a w szkole podsumowaliśmy wizytę i wymieniliśmy się wrażeniami. Główną atrakcją kolejnego dnia wymiany był Park Trampolin Hangar 646, gdzie każdy mógł się wyskakać do woli. Po powrocie do szkoły mieliśmy czas na wspólne zajęcia sportowe, np. pływanie lub siatkówkę. Wieczorem bawiliśmy się razem na dyskotece.

    W piątek pożegnaliśmy się z naszymi partnerami, a oni wrócili do Bad Laer. Poza zajęciami zorganizowanymi przez nauczycieli, większość czasu wolnego spędzaliśmy we wspólnym gronie, co było niezapomnianym przeżyciem.

    Podczas wymiany poznaliśmy wspaniałe osoby, z którymi bardzo się zżyliśmy, a także naszych nauczycieli od innej strony. Według mnie wymiana to wspaniała rzecz, a wszyscy którzy się nad nią zastanawiają, niech spróbują, a na pewno nie pożałują.

    Adrian Jobda, klasa 3d

    Polsko-Niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule  - fotoreportaż

     

    Artykuł z wymiany uczniów z gazety z Osnabrück - link poniżej
    Polnische Austauschschüler zu Gast in Bad Laer

       

    Wymiana zaczęła się od długiej podróży do Bad Laer – cudownego, małego miasteczka w Niemczech, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez uczniów tamtejszej szkoły. Na początku byliśmy podzieleni na małe grupki – polską i niemiecką, lecz po kilku zajęciach integracyjnych zaczęliśmy się do siebie przekonywać.

    Podczas kolejnych dni mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje w szkole niemieckiej i poznać trochę historii Niemiec. Odwiedziliśmy muzeum Felixa Nussbauma, malarza żydowskiego pochodzenia zabitego w Auschwitz, oraz miejsce pamięci byłego obozu dla robotników przymusowych III Rzeszy. Zwiedziliśmy także Osnabrück – miasto, w którym podpisano traktat pokojowy kończący wojnę trzydziestoletnią.

    W ciągu pięciu dni spędziliśmy dużo czasu z naszymi partnerami. Mimo, że nie mówiliśmy w tym samym języku, dogadywaliśmy się bardzo dobrze. Chociaż spotkanie trwało tak krótko, bardzo się ze sobą zżyliśmy, dobrze się bawiąc i spędzając miło czas. W ostatnich dniach nawet nie było widać podziałów narodowych.

     Wymiana pokazała mi, że mimo innego języka, historii i tradycji, jesteśmy tacy sami i możemy razem dobrze się bawić i spędzić miło czas. Było to dla mnie cudowne przeżycie i nie mogę się doczekać, kiedy nasi partnerzy z Niemiec przyjadą do Warszawy!

    Zuzia Choromańska

    zdjęcia: Gero Niebuhr

    Rok szkolny 2014/2015

    Polsko-Niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule - fotoreportaż

     

    W dniach 16-19.06.2015 r. w naszej szkole miała miejsce druga część polsko - niemieckiej wymiany z Geschwister-Scholl-Oberschule, a mianowicie rewizyta uczniów z Niemiec.

     

    Pierwszego dnia wszyscy razem odebraliśmy naszych znajomych z Dworca Centralnego. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że ponownie będziemy mogli spędzić z nimi kilka dni. Po chwili odpoczynku, jakże potrzebnym po 14-godzinnej podróży, spotkaliśmy się w szkole na oficjalnym rozpoczęciu projektu. Pani dyrektor Anna Jaczewska powitała nauczycieli i uczniów naszej szkoły partnerskiej, życząc nam owocnej pracy i wspaniałych wspomnień. Następnie wspólnie zwiedziliśmy naszą szkołę, która zrobiła niemałe wrażenie na uczniach z Niemiec. Jednak główną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Stadionu Narodowego, o którym zarówno my - Polacy jak i Niemcy, dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji.

       

    W kolejnych dniach pokazaliśmy naszym kolegom Stare Miasto, centrum Warszawy - Pałac Kultury i Nauki, z tarasem widokowym na czele. Miejscem, które wywarło na wszystkich szczególne wrażenie, było Muzeum Powstania Warszawskiego. Wielu naszych gości po raz pierwszy usłyszało o tym tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w Warszawie.

    Ostatni wieczór spędziliśmy wspólnie, grając w siatkówkę i piłkę nożną, jedząc pizzę, a potem tańcząc i śpiewając na naszej mini dyskotece. Bardzo dobrze się bawiliśmy i na pewno ten wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

    Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy... 19 czerwca o godzinie 17:55 rzewnym pożegnaniem na peronie zakończyliśmy naszą wspólną przygodę.

    Dziękujemy Pani Magdalenie Czyżo i Pani Magdalenie Witkowskiej oraz nauczycielom ze strony niemieckiej, p. Jutta von der Ahe i p. Gero Niebuhr, którzy wspaniale zaplanowali nam ten czas i dali nam możliwość poznania nowych ludzi oraz zdobycia nowych doświadczeń.

    Dziękujemy!!!

    Martyna Czubaj

    Polsko-Niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule  - fotoreportaż

     

       

    W dniach 27-30.04.2015 odbyła się pierwsza w dziejach naszej szkoły polsko-niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule. Pojechaliśmy do Bad Laer, miejscowości uzdrowiskowej położonej niedaleko Osnabrück, w Dolnej Saksonii.

    Mieszkaliśmy u rodzin niemieckich, w których przyjęto nas bardzo ciepło. Rodziny były niezwykle życzliwe i służyły nam zawsze pomocą.

    Zajęcia odbywały się w budynku szkoły, pod której wrażeniem jesteśmy do dziś. Od samego początku zaczęła się integracja uczestników wymiany dzięki grze terenowej, która pozwalała nam pokonywać nieśmiałość oraz bariery językowe.

    Codziennie rano chodziliśmy do szkoły, by rozpocząć dzień wspólnymi grami i zabawami. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w kilku lekcjach w klasach naszych nowopoznanych kolegów.

    Nauczyciele zorganizowali nam zajęcia w bibliotece, dzięki którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat miejsc historycznych, które w kolejnych dniach mieliśmy zwiedzać, oraz osób z nimi związanych. Mogliśmy również, dzięki pracy w grupach, pogłębić nasze relacje oraz jeszcze bardziej zintegrować się ze sobą nawzajem.

    Trzeciego dnia pobytu zwiedzaliśmy miejsca pamięci: Gestapokeller w zamku Osnabrück oraz Augustaschacht (były obóz karny dla robotników przymusowych). W obydwu miejscach odbyliśmy bardzo ciekawe lekcje, które uświadomiły nam niemieckie realia czasów II Wojny Światowej.

     Wieczory spędzaliśmy różnie. Był wspólny grill, jak i dyskoteka w szkole. Jednak wszyscy, jednogłośnie możemy powiedzieć, iż najbardziej podobał się nam wieczór, który spędziliśmy w mniejszych lub większych grupkach tylko z partnerami z Bad Laer. Byliśmy razem na kręglach, w pizzerii lub w innych miejscach. Odnajdywaliśmy wspólny język, dobrze się bawiliśmy, tworzyliśmy wspomnienia, których pozostaną z nami na zawsze.

    Pomimo tego, iż spędziliśmy razem tylko 3 dni, czuliśmy się, jakby minęły tygodnie. Bardzo trudno było nam pożegnać się i wyjechać z Bad Laer. Nawiązaliśmy tam wiele przyjaźni, które mamy nadzieje, że pogłębią się jeszcze bardziej z rewizytą naszych przyjaciół już czerwcu.

                                                                                                                                  Ada Szymczykiewicz IIIc

    zdjęcia autorstwa: Gero Niebuhr