Projekty językowe

Enjoy my Orygin

W piątek 24.10.2014 roku pożegnaliśmy goszczących u nas wolontariuszy uczestniczących w warsztatach międzykulturowych ENJOY MY ORIGIN - jeden z projektów międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC.

Zajęcia prowadzili: Juliana Bento Amado z Brazylii, Ayoub Houmanna z Maroka i Thanh Truong z Wietnamu.

Wolontariusze przedstawili prezentacje w języku angielskim związane z kulturą swojego kraju.

Juliana zwróciła naszą uwagę na fakt, że obecnym prezydentem  Brazylii jest Dilma Rousseff, pierwsza kobieta na tym stanowisku /01.01.2011 r./. Szczególne zainteresowanie wzbudzili znani piłkarze: Pele, Neymar, Ronaldinho, Ronaldo. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat tradycyjnej brazylijskiej sztuki walki capoeira.

Nie zabrakło informacji o sferze kulinarnej. Dowiedzieliśmy się, że typowym daniem głównym jest feijoada - gulasz z fasoli i mięsa. Potrawa pochodzi od niewolników, którzy dostawali resztki z pańskiego stołu – np. wieprzowe uszy, ogon i nogi. Popularnym napojem jest herbata yerba mate, nazwa, której pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba – ziele i mati co w języku keczua oznacza tykwę, w której parzy się ziele krzewu ostrokrzewa paragwajskiego.

Niemniej ciekawa była prezentacja Ayouba, który przypomniał nam, że Maroko jest królestwem, a głową państwa jest król. Uczniowie byli zafascynowani informacją o możliwości uprawiania trzech sportów jednego dnia w różnych warunkach atmosferycznych. Miasto Essaouira jest windsurfingową, surfingową i kitesurfingowa stolicą Afryki Północnej. Natomiast w górach Atlasu Średniego i Wysokiego mieszczą się marokańskie centra narciarskie i snowboardingowe /Oukaimeden, Mischliffen/. Fenomenem aktywnego wypoczynku jest jazda po wydmach Sahary na nartach lub snowboardzie.

Ostatnia prezentacja należała do Thanh Truong, która pochodzi z Wietnamu, a mieszka w Sajgonie /obecnie Ho Chi Minh/. Jak sama nazwa wskazuje znana i popularna potrawa sajgonki pochodzą z jej rodzinnego miasta. W Południowym Wietnamie nazywane są nem. Inną ciekawostką jest kwiat lotosu uważany za święta roślinę w buddyzmie i narodową rośliną Wietnamu. Wiemy już, że chociaż codzienne życie Wietnamczyków przebiega zgodnie z kalendarzem gregoriańskim to jednak kalendarz księżycowy nie zniknął z ich kultury i tradycji. Stanowi nadal istotna część życia, a większość świąt jest określana właśnie według tego kalendarza.

Opiekunka projektu: Lidia Domańska