Szkoła młodych patriotów

Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych. Ocena na podstawie sprawozdania, treści kodeksu przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.

Cyprian Kamil Norwid

Kodeks z łaciny oznacza księgę, spis, to zbiór praw regulujący określone relacje społeczne. Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „Szkoła młodych patriotów” stworzyli Kodeks Postaw Patriotycznych. Punktem wyjścia do rozważań nad postawą patriotyczną i cechami patrioty było zdefiniowanie pojęć: kodeks, patriota, postawa. Każda klasa, która tworzyła swoją księgę postaw zwracała uwagę na przywiązanie do tradycji, poszanowanie barw i symboli narodowych, a także podkreślała tolerancję wobec innych narodowości. Wspólne opracowanie zasad patriotycznych zainicjowało dyskusję nad rolą patriotyzmu w społeczeństwach wielokulturowych. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że cechą współczesnych, nowoczesnych  społeczeństw jest otwartość na dialog, a patriota to człowiek, który szanuje inne kultury i narodowości.

Wioleta Luchowska, Anna Smyczek