Nawigacja

Wolontariat

Klasy 4-8 SP

Koło Wolontariatu zaprasza wszystkich uczniów z klas 4-8 zainteresowanych pomaganiem potrzebującym oraz wspólną zabawą przy organizacji różnych przedsięwzięć.

Małgorzata Śmigierzewska i Marta Poter

Regulamin Wolontariatu SP 300 im. Wandy Rutkiewicz  Warszawie

 

Rok szkolny 2017/2018

Zbiórka nakrętek
 
   
8 czerwca zakończyliśmy akcję zbierania nakrętek. 60 kartonów przekazaliśmy rodzinie Pana Pawła Nowaczyka - wojskowego, który po udarze wymaga nieustannej rehabilitacji. Nakrętek było tak dużo, że nie zmieściły się do dwóch aut i czekamy na transport dodatkowy jeszcze przed końcem roku szkolnego. Należy wspomnieć, że nieoceniony jest wkład uczniów klas 0-3 SP i nauczycielek ze świetlicy.
Nasze zbiory po sprzedaży ich do skupu posłużą do produkcji doniczek. Pamiętajcie, że segregacja śmieci, choć może nie jest najwygodniejsza, służy środowisku, a przede wszystkim można w tak prosty sposób pomóc potrzebującym. W przyszłym roku znowu będziemy zbierać nakrętki, liczymy na Was!

 

Wizyta w schronisku
 
  
Do wizyty w schronisku przygotowywaliśmy się długo zbierając pieniądze ze sprzedaży zabawek choinkowych i zajączków wielkanocnych.
Z uzbieranych składek zakupiliśmy maty, karmę, szelki, zabawki, wydając w sumie 494 zł.
7 czerwca pojechaliśmy do Schroniska na Paluchu na umówioną wcześniej wizytę.
Przywieźliśmy prezenty dla zwierzaków, a następnie pani behawiorystka opowiedziała nam o problemach zwierząt, o procedurze adopcyjnej i jak postępować z psami, gdy są już naszymi domowymi pupilami. Zwiedzanie schroniska zaczęliśmy od kociarni i kociego żłobka. Następnie przechodziliśmy wzdłuż boksów z psami. Były różne - i śpiące i groźne, zazwyczaj zainteresowane faktem, że taka duża grupa podchodzi do ich klatki. Trzeba podkreślić, że wszystkie zwierzęta przebywają w dobrych warunkach, w mytych klatkach, a chore są leczone w szpitalu. Nieustannie czuwają nad nimi pracownicy i wolontariusze. Tych ostatnich jest aż 270 i nasi szkolni wolontariusze mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca w dorosłym wolontariacie. Widzieliśmy wiele psów wyprowadzanych na spacery i wybieg do zabawy. Jest to również okazja do bliższego kontaktu z człowiekiem i głaskania. 
Wycieczka była niezmiernie wzruszająca i być może przyniesie niespodziewane efekty. Nasza wolontariuszka Wiktoria wypatrzyła pieska dla siebie, a Jej rodzice zgodzili się na jego adopcję. Trzymamy kciuki, aby ta historia miała swój szczęśliwy finał!

 

Piknik Rodzinny

 

  

Wolontariusze z Koła Wolontariatu SP300 pomagali w organizacji dorocznego Pikniku Rodzinnego. Dzieci pakowały wcześniej fanty na loterię fantową, a w dniu pikniku prowadziły kawiarenkę i zbierały grosze, które przeznaczone zostaną na wakacyjny odpoczynek młodzieży z niezamożnych rodzin. Wolontariusze przygotowali stoły, krzesła, a po skończonej imprezie ustawiali je z powrotem w salach. To żmudna, ale niezmiernie potrzebna praca. Prowadzili również stoisko z bezwzrokowym rysowaniem, przy okazji świetnie się bawiąc. 

Dzień Ziemi
 
    
 
Dzień Ziemi Koło Wolontariatu SP świętowało aktywnie. Wybraliśmy się do Kampinoskiego Parku Narodowego, aby poświęcić kilka godzin na sprzątanie lasu. Nadleśniczy wyznaczył nam teren ogromnej polany Opaleń i lasu wokół niej. Jest to popularne wśród turystów miejsce piknikowego, co niestety wiąże się z nieustannym zaśmiecaniem. Początkowo aura nie sprzyjała, ale deszcz nie zmienił naszych planów. Oprócz sprzątania lasu, chłopcy zajęli się porządkowaniem miejsca pamięci żołnierzy Armii Krajowej.  Po pracy w pięknej wiosennej aurze mogliśmy rozpalić ognisko, wysuszyć się i upiec kiełbaski. W przyszłości na pewno chcemy wrócić na kolejną akcję sprzątania lasu!
 
M.Śmigierzewska

 

Podsumowanie Wielkanocnej Akcji "Paczka"
 
       
Dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu przed Świętami Wielkanocnymi przekazaliśmy Fundacji Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom dary. Było ich tak wiele, że nie sposób policzyć sztuki, dlatego dary zważyliśmy. Przekazali nam Państwo:
30,5 kg zabawek, 19,5 kg gier i układanek, 40 kg książek, kalendarzy i materiałów plastycznych, 109 kg ubrań, 17 kg butów i plecaków, 12 kg środków czystości, 5 kg słodyczy. W sumie 26 kartonów i 16 worków pluszaków.
Sortowaniem, układaniem i pakowaniem darów zajęli się nasi wolontariusze, a dary woziła p. Marta Poter. Wierzymy, że przekazane przez naszych uczniów i ich rodziców rzeczy sprawią ogromną radość rodzinom z Białorusi. Jest to Państwa wielki wkład w dzieleniu się dobrem. Serdecznie dziękujemy!
 

Zbiórka makulatury, plastiku i nakrętek

 
  
Koło Wolontariatu SP w ciągu całego roku zbiera nakrętki. W wielu salach szkolnych ustawione są kartony. Prosimy, wrzucajcie do nich makulaturę, butelki i nakrętki. Nasi wolontariusze posegregują je do odpowiednich kontenerów.
Butelki i makulaturę przekazujemy firmie Remondis. W ciągu pierwszego semestru zebraliśmy z Waszą pomocą ponad 300 kg makulatury. W zamian za to firma Remondis zgodziła się przekazać 1 tys. zł na wskazaną przez nas fundację. Wybraliśmy Kenya Asante Sana Polska. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup żywności na czas zbliżającej się pory deszczowej.
Nakrętki z kolei przeznaczamy dla Stowarzyszenia Dom-Rodzina-Człowiek, które kupuje wózki inwalidzkie dla potrzebujących. Po pierwszym semestrze zawieźliśmy już pierwszy transport nakrętek, obecnie zbieramy kolejną partię. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!

 

Podsumowanie akcji sprzedaży malowanych figurek

 

  

Jak co roku nasi wolontariusze już od października ręcznie malowali i dekorowali gipsowe figurki. W tym roku przeprowadziliśmy w naszej szkole trzy akcje sprzedażowe. Każda z nich przyniosła odpowiednio: 149 zł, 363,75 oraz 74,94 zł, co dało w sumie 587,69. Decyzją wolontariuszy pieniądze te wykorzystamy w przyszłym semestrze na zakup karmy dla wybranego schroniska dla zwierząt.
 

Szlachetna paczka

 

     

Szanowni Państwo,Drodzy Uczniowie,
dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu i wielkiemu sercu zebraliśmy paczkę o szacunkowej wartości 4 tys. złotych. 3 godziny pakowania, 21 kartonów darów i ogrom radości. Poniżej załączamy sprawozdanie z przekazania paczki rodzinie przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki. 

Z naszej strony dziękujemy naszym zapracowanym wolontariuszom, rodzicom -  Pani Ewie Świerżewskiej i Monice Gałązce za wielogodzinną pomoc oraz Panu Zbigniewowi Trzpilowi, który wraz z gimnazjalistami pomagał w pakowaniu kartonów do auta, które wypełniło się po dach.
Koło Wolontariatu SP 300 składa Wszystkim serdeczne podziękowania.                                                                                                                                                          

Relacja z wręczenia paczki Rodzinie.
Pani Hanna była bardzo zaskoczona ogromną ilością prezentów, które dostała. Podczas wnoszenia kolejnych paczek, powtarzała, że nie zmieszczą się w mieszkaniu. Kiedy w końcu wszystkie 21 paczek stanęło w pokoju pani Hanna rzuciła się nam na szyję i pytała jak ma się odwdzięczyć. Szczególną radość sprawił jej komplet pościeli, który ułatwi jej zachowanie czystości w łóżku, w którym leży jej sparaliżowany mąż. Niezwykłe wrażenie wywarł na niej także widok ogromnej ilości żywności. Na dotychczas smutnej twarzy pojawił się uśmiech, a w oczach dało się ujrzeć ogromną ulgę i nadzieję, że czasy głodu i niedostatku choć na chwilę odeszły.
Co chce przekazać wolontariusz?
W imieniu swoim własnym, rodziny, a także całej ekipy Szlachetnej Paczki chciałbym bardzo serdecznie podziękować za cały trud jaki włożyli Państwo w przygotowanie paczki. Jest mi niezwykle miło, że mogłam z Państwem współpracować. Było dla mnie ogromną przyjemnością poznać tak empatycznych i życzliwych ludzi. Cieszę się, że oprócz wiedzy teoretycznej w Państwa szkole uczy się otwartości na drugiego człowieka. W chwili, kiedy pani Hanna otwierała paczki na jej twarzy pojawiły się łzy. Były to jednak zupełnie inne łzy niż te, które płynęły po jej policzkach podczas mojego pierwszego spotkania z tą rodziną. Tym razem były to łzy szczęścia. Za te łzy chciałbym Państwu serdeczne podziękować. Przyjmijcie ode mnie także świąteczne życzenia. Zdrowych i spokojnych świąt Narodzenia Pańskiego. Niech będzie to czas spokojny i radosny.
Co chce powiedzieć od siebie Rodzina?
" Chciałabym bardzo serdecznie podziękować. Jest to dla mnie ogromna pomoc. Nie jestem w stanie wyrazić swojej wdzięczności. Dzięki Państwu odzyskuję wiarę w ludzi. Cieszę się, że istnieją jeszcze ludzie, którzy dostrzegają krzywdę drugiego człowieka. Dziękuję za otwartość i dobre serce. Uczniom, tej szkoły życzę samych szóstek. Niech wszystko w życiu układa się po Waszej myśli. Dorastajcie w spokoju, szczęściu i miłości. Oby nigdy nie spotkała Was taka bieda i nieszczęście z jaką muszę borykać się ja i mój mąż.

 

Spotkanie z Panią Magdaleną Bauer

 

  

16 października Koło Wolontariatu SP zorganizowało w naszej szkole spotkanie z Panią Magdaleną Bauer, prezes Fundacji Kenya Asante Sana Polska.Pani Magda bardzo ciekawie opowiadała naszym wolontariuszm oraz klasom 7d, 4d, 4b i 5c o swoich przygodach w Afryce, trudnym życiu mieszkańców wiosek, o dzikiej przyrodzie. Słuchacze mieli mnóstwo pytań, nawet podczas przerwy, dwie lekcje okazały się zbyt krótkie, by dobrze poznać życie i wolontariat zagranicą. Pani Magda ze zwykłej turystyki stałą się osobą, która na własną rękę organizuje pomoc swoim przyjaciołom tysiące kilometrów od Polski. Nasze szkolne Koło Wolontariatu na pewno wesprze swoimi akcjami działania Fundacji, wszystkim zainteresowanym polecamy stronę www.PomagamywKenii.org.pl