Nawigacja

    Rok szkolny 2018/2019

    Wydarzenia

    Dzielnicowe Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

      

    17 czerwca w Urzędzie Dzielnicy Wilanów odbyło się  uroczyste dzielnicowe zakończenie roku szkolnego 2018/2019.  Gospodarzem tej uroczystości był Burmistrz Dzielnicy Wilanów Ludwik Rakowski, który wraz z Przewodniczącym Rady Dzielnicy Hubertem Królakiem  - wręczył nagrody i dyplomy wyróżniającym się uczniom wilanowskich szkół i przedszkoli. Zanim jednak to nastąpiło, zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać koncertu pani Sabiny Sago oraz przemówienia Pana Burmistrza.

    Liczną grupę wśród wyróżnionych  nagrodami uczniów stanowiły dzieci z  naszej szkoły. Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Wilanów otrzymali nasi najlepsi absolwenci Julia Popławska z klasy 8a oraz Szymon Mokosa z klasy IIIc. Nagrodzeni zostali także laureaci konkursów międzynarodowych, ogólnopolskich i powiatowych oraz nauczyciele przygotowujący uczniów. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

    Anna Lesińska

     

    Dzień Pustej Klasy - fotoreportaż


            

    Ten dzień – 14 czerwca - mógłby mieć różne nazwy: Dzień Inspirujących Spacerów, Dzień Odkrywania Lasu, Dzień Odpoczynku na Trawie, Dzień Szkolnych Zabaw - wszystko zależy od tego, jaki pomysł na jego spędzenie znajdą nauczyciele i ich uczniowie. Nosi jednak inną nazwę: to Dzień Pustej Klasy.
    W tym roku po raz pierwszy uczniowie z klas 0-3 dołączyli do międzynarodowego programu edukacji na świeżym powietrzu. Wszystko po to, aby promować edukację terenową. Były pikniki, gry terenowe, zabawy. Pograliśmy w szachy i warcaby. Malowaliśmy farbami na folii i kredami na chodniku. Były balony z wodą, hula-hopy i bańki mydlane…  Tego dnia uczniowie zamiast patrzeć na tablicę patrzyli w niebo, zamiast czekać na dzwonek – słuchali odgłosów natury, zamiast biegać po korytarzu – biegali po trawie…

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

    Joanna Sójka

    Projekt: International Education: Primary Schools – Maj/Czerwiec 2019

     

       

     

    Zakończył się w naszej szkole Projekt wspierający Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ numer 4 – „Jakościowa Edukacja”, kierowany do szkół podstawowych. Celem projektu było i jest rozbudzanie w polskich dzieciach ciekawości i zainteresowania wobec innych kultur już od najmłodszych lat. W rezultacie mogą stać się „Obywatelami świata” już w tak młodym wieku, co w późniejszych latach może skutkować otwartością, tolerancją i ciekawością poznawania świata.

    Gościliśmy przez trzy tygodnie dwie wolontariuszki: Anastasię z Rosji i Rayane z Algierii. Studentki prowadziły zajęcia kulturoznawcze w formie pokazu multimedialnego na wszystkich poziomach edukacyjnych począwszy od najmłodszych klas zero aż do najstarszych klas gimnazjalnych. Urozmaiceniem zajęć były również przedmioty przywiezione bezpośrednio z Ich krajów - oglądane z wielkim entuzjazmem przez naszych uczniów. Młodzież była także zainteresowani alfabetem rosyjskim, tzw. cyrylicą i arabskim pisanym od prawej do lewej strony.

    Wolontariuszki zwróciły uwagę na bardzo pozytywny fakt w naszej szkole, zauważyły, że jest u nas dużo międzynarodowej młodzieży. Dlatego też oprócz praktyki języka angielskiego można było porozmawiać po rosyjsku i po arabsku.

     

     

    Koordynatorka

    Lidia Domańska

     

    Wyjazd językowy - Malta 2019

         

      

    Malta, piękny kraj leżący w sercu Morza Śródziemnego, kolejny już raz gościła uczniów z naszej szkoły. Uczniowie uczęszczali na zajęcia do renomowanej maltańskiej szkoły językowej Link School of English, gdzie szkolili swój angielski. Wyjazd ten dał uczniom możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc na wyspie: Comino, Valetta, Mdina, Rabat, Mosta, Sliema. A mieszkając u rodzin maltańskich wszyscy mogli doskonale poznać kulturę tego kraju i dowiedzieć się wielu interesujących faktów z życia mieszkańców. Do zobaczenia za rok!

    Magdalena Witkowska, Lidia Domańska
     

     

    WANNADO - kilkadziesiąt dyscyplin sportowych w jednym miejscu, zabawy, konkursy!

               

    W niedzielę 9 czerwca na Plaży Wilanów odbył się rodzinny festiwal sportu dla dzieci. Podczas imprezy uczniowie naszej szkoły odebrali z rąk Burmistrza Dzielnicy Wilanów, Pana Ludwika Rakowskiego, nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu. Mimo upalnej pogody frekwencja naszych uczniów była duża i miło oglądało się uśmiechnięte twarze młodych sportowców.

    Gratulujemy !!!

    Dyrekcja szkoły

    „Brzydkie kaczątko” - Czy inny znaczy gorszy?

     

         

     

    05 czerwca zespół teatralny „Iskierki” zaprezentował klasom 0-3, Dyrekcji, nauczycielom i zaproszonym gościom przedstawienie pt. „Brzydkie kaczątko”. Mali artyści wcielili się w role ptactwa. Wszyscy mieszkańcy wiejskiego podwórka źle odnosili się do kaczątka, ponieważ różniło się od rodzeństwa wyglądem. Szare, biedne pisklę miało dość złego traktowania i wyruszyło w świat…Zrozpaczona kacza rodzina długo poszukiwała uciekiniera. Mijały miesiące...Kaczorek wyrósł na pięknego łabędzia. Kiedy znowu pojawił się na podwórku nikt go nie poznał. Wrócił, ponieważ tęsknił za rodziną i za swoim domem. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci zrozumiały, że w życiu  nie jest najważniejszy wygląd. Ważne jest to jacy jesteśmy w stosunku do innych istot żyjących na naszej planecie.

    Irena Sokolska

     

    „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”

     

                 

     

    Najnowocześniejsze roboty ratunkowe, symulatory strażackie i policyjne, fantomy i inne atrakcje czekały (3 czerwca br.) na dzieci w ogrodach Belwederu.

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy „0a”, którzy mieli rzadką przyjemność spotkać się z panem Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.

    „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” to edukacyjna akcja orgaznizowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Biorą w niej udział dzieci w różnym wieku, a której celem jest propagowanie bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach (w mieście, na drodze, w lesie czy górach). Stąd pokazy różnych służb, nauka pierwszej pomocy i wiele, wiele innych.

    To pierwszy udział dzieci z naszej szkoły w takim niecodziennym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że nie ostatni, bo było naprawdę miło i bezpiecznie.

     

    Anna Kułak

    Bal kas ósmych

         

    Poloneza czas zacząć. - Podkomorzy rusza
    I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
    I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,
    I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.
    Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi;
    Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi.
    (...) Brzmią zewsząd okrzyki:
    "Ach, to może ostatni! patrzcie, patrzcie, młodzi,
    Może ostatni, co tak poloneza wodzi!"

    Adam Mickiewicz Pan Tadeusz - Księga XII

    Czerwony dywan, blask fleszy, Oscary i dostojni goście to bal ósmoklasisty, który przypominał hollywoodzką galę. Punktualnie o godzinie 17.00 Pani wicedyrektor Wioletta Dembna przywitała uczniów,  towarzyszących im rodziców oraz nauczycieli. W swoim przemówieniu podkreśliła, że dzisiejsza uroczystość ma wyjątkowy charakter, gdyż wieńczy czas, kiedy dzieci rozpoczynały naukę w  szkole, po czym zaprosiła do poloneza. Na parkiet dumnym krokiem wkroczyli ósmoklasiści, których do tańca przygotowała Pani Anna Wawryniuk. Kolorowe suknie i piękne garnitury wypełniły salę, na twarzach rodziców malowała się radość, a w oku kręciła łza szczęścia.  Po oficjalnej części przyszli absolwenci bawili się przy dźwiękach współczesnej muzyki, wybrali króla i królową balu, a także upamiętniali to wydarzenie w kąciku fotograficznym. I choć wszyscy chcieli bawić się do białego rana, to o 21.00 zagasły światła i umilkła muzyka – bal dobiegł końca.

                                                                           Wioleta Luchowska, Magdalena Witkowska

     

    Wyniki konkursu na plakat promujący tegoroczny Piknik Rodzinny pod hasłem: „Piknik dla Klimatu”

    W dniu 15 maja został rozstrzygnięty konkurs na plakat promujący tegoroczny Piknik Rodzinny pod hasłem: „Piknik dla Klimatu”. W skład komisji weszło 2 przedstawicieli Rady Rodziców i dwóch przedstawicieli Ciała Pedagogicznego. Na konkurs zostało zgłoszonych bardzo dużo prac i wybór był naprawdę trudny. Każda praca była warta nagrodzenia. Wszystkie zgłoszone prace zostaną wystawione w dniu Pikniku na terenie szkoły.

    Po długich naradach  wybraliśmy po 3 prace w każdej kategorii wiekowej:

    Świetlica:

    1 miejsce - Hanna Gaborska, Pola Barczyk 1b

    2 miejsce - Dafne Dąbrowska, Karina Hlovatska, Elena Picazo – Filipek, Franciszka Pietrykowska 3a

    3 miejsce - Franciszka Pietrykowska 3a

    Klasy 1- 3

    1 miejsce  – Tadeusz Dobrzański 1c

    2 miejsce  – Gaja Rozpendowska 1a

    3 miejsce  – Kamila Miecznik, Dawid Jastrzębski – Mikiprowicz, Agata Kręgielewska 1c

    Klasy 4-8 + Gim

    1 miejsce – Marianna Makowska 6b

    2 miejsce – Kinga Kozik 5a

    3 miejsce – Jędrzej Słowik – 3dG

    Wyróżnienie – Pola Piątkowska, Lena Jędrasik 6b

    Nagrody zostaną wręczone podczas Pikniku Rodzinnego, na który serdecznie zapraszamy promując je wygranymi pracami.

     

    Majowe świętowanie

               

        Maj – piękny miesiąc...W swych pierwszych dniach przynosi wielkie i ważne święta dla każdego z nas.

    W  tym  roku  wspominamy  228  rocznicę  Uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać pięknych wierszy
    i piosenek. Obejrzeliśmy prezentację, która ukazywała, dlaczego w Polsce były potrzebne głębokie reformy, kto je przeprowadził, a także
    to, że ich zwieńczeniem była owa Ustawa.

    Kolejnym  ważnym  świętem,  była  15  rocznica  wejścia  Polski  do  Unii  Europejskiej. Uczniowie  mogli  dowiedzieć  się wielu ciekawostek
    na temat Unii. Mieli okazję poznać jej atrakcje przyrodnicze i turystyczne. Dowiedzieli się również, jakie mają obowiązki i jakie korzyści będąc w tej Wspólnocie Narodów.

    W tej niecodziennej lekcji historii i patriotyzmu przygotowanej przez klasę 2d i 3a uczestniczyli: dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie klas 0-3 oraz rodzice.

    Agnieszka Szewczuk, Katarzyna Rybacka

     

    Pierwszy Dzień Kalendarzowej Wiosny :  Mam talent i topienie Marzanny w klasach 0-3

      

    21 marca to Pierwszy Dzień Kalendarzowej Wiosny. Uczniowie klas 0-3 mogli uczestniczyć w finale szkolnego konkursu Mam talent. Finaliści pięknie zaprezentowali swoje zdolności i umiejętności, a jury z pomocą aplauzu publiczności przyznało nagrody. W trakcie, gdy obradowało jury, zostały zaprezentowane piękne kukły - panny Marzanny, wykonane przez njamłodszych. Prezentacja wypadła wspaniale, Ukazała jakich pomysłowych i zdolnych mamy uczniów. Wylosowaną Marzannę zabraliśmy na szkolny plac zabaw, gdzie odbyło się symboliczne topienie, a wszystko po to żeby tradycji stało się zadość.  Pożegnaliśmy  wierszykami Panią Zimę i z radością powitaliśmy  Wiosnę. Zabawa zorganizowana przez Mały Samorząd Uczniowski wszystkim bardzo się podobała.                                                                        
    Mamy zaszczyt zaprezentować listę laureatów konkursu Mam Talent:

    I miejsce :               Maja Rusiecka,     kl 2a (śpiew),     Mania Dołęga, kl 1a (śpiew)
    II miejsce:               Jan Jakubowski,   kl 1c  ( gra na klawesynie)
    III miejsce:              Ewa Witkowska,  kl 0b ( śpiew)
    Wyróżnienie:         Lena Drękowska, kl 1b (taniec)

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom !
    Patrycja Błażejewska, Anna Kapica  oraz Barbara Hensler
     

    Szkolne talenty

     

     

     

    21 marca 2019 roku podziwialiśmy zdolności naszych uczniów klas IV - VIII, którzy przed kolegami mieli odwagę zaprezentować niezwykłość talntów tanecznych i wokalnych. Jury w składzie : p. dyrektor Wioletta Dembna, p. Wanda Opoczyńska - Brodzka i p. Ewelina Mikosza przy aplauzie widowni miało zaszczyt wyłonić zwycięzców:

    1. miejsce Maja Brejnak (6a) i partner Timur

                      Aleksandra Rusiecka (6b)

                      Zuzanna Maszewska (6c)

    2. miejsce Wiktoria Rut (6b)

    3. miejsce Klara Lange (6c) i Patrycja Stańczyk (6c)

    Aleksandra Biczak - Radlak

     

    Bal karnawałowy

         

    Dnia 21 lutego uczniowie starszych dla klas tradycyjnie przygotowali bal karnawałowy dla klas 0 -3. Wśród karnawałowych masek, balonów i serpentyn oraz walentynkowych serduszek zapewnili dzieciom moc wrażeń i dyskotekowe szaleństwo. Podczas zabawy spośród batmanów, supermenów i księżniczek zostali wybrani król i królowa balu a także najlepsi tanecznicy. Dziękujemy za wspólna zabawę, która jest też sposobem na integrację starszych uczniów z młodszymi kolegami.

    Aleksandra Biczak -Radlak

     

    Spotkanie z Panem Kacprem  Lachowiczem – trenerem koszykówki

     

         

     

    21 lutego w naszej szkole gościł Pan Kacper Lachowicz – trener koszykówki, który od lat prowadzi zajęcia motywacyjne, współpracuje jako trener podczas zajęć Junior NBA, campach Marcina Gortata oraz klinikach koszykarskich organizowanych za granicą dla zawodników i trenerów.  Swoje zajęcia prowadził dla ogromnej grupy naszych uczniów z klas 6-8. Młodzież była zachwycona zarówno umiejętnościami sportowymi Pana Kacpra jak też ogromną wiedzą i umiejętnościami jej przekazywania. Pasja oraz charyzma trenera,  pozwoliła na bardzo cenne dyskusje i rozmowy.

    Dziękujemy Urzędowi Dzielnicy Wilanów za zorganizowanie tego spotkania.

    Joanna Puc

    Dzień Otwartych Drzwi 

     

         

     

    19.02.2019 roku nasza szkoła otworzyła swoje podwoje dla przyszłych uczniów klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych, a przede wszystkim ich rodziców. 

    Spotkaniu, które odbywało się w sali widowiskowej przewodniczyła Pani Dyrektor Anna Jaczewska. Dokonała prezentacji przedstawicieli Rady Pedagogicznej i wskazała, dlaczego warto wybrać tę szkołę. Nasza placówka chlubi się wysokim poziomem nauczania, fantastyczną opieką nad dziećmi, osiągnięciami sportowymi uczniów. Dzieci mogą zjeść smaczne obiady w stołówce szkolnej a po lekcjach uczestniczyć w zajęciach świetlicowych oraz prowadzonych w Centrum Kultury Wilanów. 
     
    Prezentację szkoły uświetniła scenka szkolna którą przygotowali uczniowie klasy 2b pod okiem pani Katarzyny Kielak. 
    Po oficjalnym spotkaniu rodzice przyszłych kandydatów mogli zwiedzić szkołę i porozmawiać z wychowawcami klas. Podczas całego spotkania wyświetlane były zdjęcia ukazujące naszą szkolną rzeczywistość. 

     

    Agnieszka Szewczuk

    "Bezpiecznie wkraczam w dorosłe życie"

         

    W dniu 22.01.2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie p. dr Barbary Mazurkiewicz wraz z pielęgniarkami położnymi z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z uczniami klas trzecich gimnazjum na zakończenie cyklu nauczania WDŻ.

    Leokadia Siwek

     

    18 stycznia - Dzień Kubusia Puchatka

      

         

    "Jeśli zranisz czyjeś uczucie, albo jakąkolwiek jego część - przeproś"

    Kubuś Puchatek to fikcyjna postać z literatury dziecięcej stworzona przez brytyjskiego pisarza A.A. Milne’a, prawie sto lat temu. W pierwszej książce o Kubusiu Puchatku wydanej 14 października 1926 roku pojawiły się takie postacie jak: Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś (którego pierwowzorem był syn autora), w drugiej części pt. Chatka Puchatka autor dodatkowo wprowadził postać Tygrysa.

    Jest to książka o zwierzętach - mieszkańcach Stumilowego Lasu i małym chłopcu Krzysiu. Sympatyczny Kubuś i jego przyjaciele po przez zabawne, ale bardzo pouczające historyjki, zdobyli sobie popularność na całym świecie. Jest to opowieść o tym, że choć każdy człowiek jest inny, to jednak warto próbować się porozumieć, gdyż tylko tak można znaleźć prawdziwych przyjaciół. Wiele osób okazuje się bowiem zupełnie innych, gdy ich poznamy, niż na pierwszy rzut oka - dlatego nie warto nikogo odrzucać tylko dlatego, że go nie znamy. Drugim ważnym wnioskiem z lektury książki jest ten, że choć wszyscy mamy jakieś wady, to nie należy nikogo z tego powodu skreślać, gdyż oprócz wad każdy ma też jakieś zalety.

    18 stycznia to Dzień Kubusia Puchatka - fantastycznego misia „o małym rozumku”. Przygody Kubusia Puchatka doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych. Klasy 0-3 naszej szkoły tego dnia też o nim nie zapomniały, wykonały plakaty przedstawiające Kubusia i jego przyjaciół, które ozdobiły nasz korytarz i posłużyły jako tło do pamiątkowych zdjęć. Tego dnia czytaliśmy o przygodach i oglądaliśmy filmy z udziałem naszych bohaterów. Uczniowie przyszli do szkoły z maskotkami. Sympatyczny był ten dzień, bo dobrze jest pamiętać o bohaterach, od  których uczymy się co w życiu jest ważne.

    Anna Kapica, Patrycja Błażejewska

     

    XIX Uroczysta Sesja MR m.st. Warszawy

     

     

     

    Młodzież naszej szkoły z dużym zaangażowaniem działa w środowisku lokalnym, uczestnicząc w pracach Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wilanów. Są to: Wiktoria Kurek IIIb G, Damian Nowakowski IIIb G, Oliwia Hołozubiec IIIb G oraz Marika Sadowska z 8a.

    Należy wspomnieć również, że Wiktoria Kurek od dwóch lat jest delegatem do Młodzieżowej Rady m. st. Warszawy (została wybrana także na następną kadencję), z racji tego uczestniczy w różnych przedsięwzięciach w wWarszawie i o zasięgu krajowym.

    8 stycznia w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się XIX Uroczysta Sesja MR m.st. Warszawy. Podczas spotkania podsumowano dwuletnią dziłalność IV Kadencji MR m.st. Warszawy. Głos zabrały również Wiktoria Kurek oraz ubiegłoroczna absolwentka naszej szkoły - Alicja Sokół.

    Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że taka działalność młodzieży to lekcja edukacji obywatelskiej i demokracji. Uczy działaniana rzecz innych i służy integracji społeczności lokalnej.

    Bardzo dziękujemy młodzieży za aktywność i pracę na rzecz miasta i dzielnicy.

    Aleksandra Biczak - Radlak

     

    Jasełka Bożonarodzeniowe - fotoreportaż

     

     

     

    „Jest taki dzień, bardzo ciepły,

    choć grudniowy,

    dzień zwykły dzień,

    w którym gasną wszystkie spory”.

     

    Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Ludzie sobie bliscy gromadzą się przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W naszej szkolnej wspólnocie, to także czas wyjątkowy.

     

    Najpiękniejsze święta w roku - pod takim tytułem, 11-ego grudnia, dzieci z grupy teatralnej „Iskierki” pod opieką p. Ireny Sokolskiej i Moniki Borkowskiej zaprezentowały Jasełka dla Rodziców. Natomiast 21-ego grudnia odbyło się przedstawienie dla klas 0 - 4. Inscenizacja ukazała bogactwo i piękno tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Naszym Jasełkom towarzyszyła radość wyrażona śpiewem, muzyką i słowem.

     

    „Świąteczna ulica - to tytuł Jasełek przygotowanych przez uczniów klas starszych pod kierunkiem p. Moniki Klinickiej. Jasełka zostały zaprezentowane Rodzicom 13-ego grudnia oraz społeczności szkolnej klas 5 - 8 i III G - 21-ego grudnia. Młodzi Aktorzy ukazali, że Pan Jezus przychodzi do każdego człowieka ze swoją Miłością i Pokojem, jeżeli tylko, w wolności otworzymy Mu swoje serca.

     

    Mamy nadzieję, iż podczas tegorocznych Jasełek udało nam się połączyć talent, zapał i entuzjazm, co jest cennym doświadczeniem zwłaszcza dla dzieci.

     

    Nie zabrakło także atrakcji. I tak, w radosną atmosferę wprowadziły nas dziewczęta z  klas gimnazjalnych , pod opieką p. Magdaleny Witkowskiej, wykonując świąteczne piosenki w języku angielskim. Z muzycznym upominkiem wystąpił Chór Rodziców i Nauczycieli naszej placówki z przepięknym wykonaniem pastorałek.

    Na zakończenie Dyrektor Szkoły p. Anna Jaczewska złożyła wszystkim obecnym serdeczne życzenia, pełne świątecznego ciepła oraz wszelkiego dobra również na każdy dzień Nowego Roku 2019.

     

                                                                                       „(…) Szkoda, że Boże Narodzenie

                                                                                       jest tylko raz do roku”.

                                                                                                                         L.J.Kern

                                                                                                                          Monika Borkowska

     

     

    "Skrzaty i Śnieżynki poszukują zimy" - fotoreportaż

     

    W przedświątecznym czasie klasa 0c poszukiwała zimy. Z tej okazji, dnia 14 grudnia, przygotowała przedstawienie pt.: "Skrzaty i Śnieżynki poszukują zimy", na które zaprosiła rodziców, dyrekcję , nauczycieli oraz kolegów i koleżanki z pozostałych oddziałów przedszkolnych. To był dla nas magiczny dzień bo udało się nam wyczarować nie tylko śnieg, który za oknem zaczął sypać, ale również radość i wspaniałe humory, które towarzyszyły dzieciom i ich rodzinom. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie strojów oraz aktorom za fantastyczny występ.

    Joanna Sójka


    W magicznym świecie wróżb - Andrzejki 2018

     

    „Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze…”

    Coroczną tradycją naszej szkoły jest zabawa andrzejkowa dla dzieci z klas 0-3 przygotowana przez Samorząd Uczniowski klas starszych. Odbyła się ona 30 listopada.  W tym dniu dzieci bawiły się podczas dyskoteki, tańcząc m.in. "Kaczuszki", "Makarenę" czy "Chocolate". Wybierano króla i królową balu, a przede wszystkim można było wywróżyć swoją przyszłość...

    Młodzieży należy się uznanie i podziękowanie za przygotowanie sali, wróżb i wielkie zaangażowanie w tym niecodziennym dniu. Andrzejki były pełne radości i swobody. Wszystkie dzieci były uśmiechnięte i zadowolone. Z niecierpliwością czekają na zabawę w przyszłym roku !

                                                                                                                               Opiekunowie Samorządu


    Sławni Sportowcy - Karol Bielecki

     

         

    27 listopada 2018 r. naszą szkołę odwiedził Karol Bielecki – jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych, wieloletni reprezentant Polski, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Spotkanie rozpoczęło się pokazem filmu o karierze sportowej p. Karola , następnie uczniowie mieli możliwość zadania kilku pytań Mistrzowi. Nasz gość wręczył każdemu uczestnikowi książkę „Wojownik” z  własnoręczną dedykacją. Taką niesamowitą niespodziankę dla sportowców SP 300 przygotował UD Wilanów.  Przedstawiciele UD Wilanów wręczyli naszym młodym piłkarzom ręcznym komplety koszulek, aby mogli dalej godnie reprezentować SP 300 i dzielnicę Wilanów  w zawodach sportowych.

                                                                                                    Dziękujemy!
    Katarzyna Dąbkowska
     

    Światowy Dzień Pluszowego Misia

     

      

    „Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś”...

    Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada, ponieważ w tym roku przypadł on w niedzielę więc w naszej szkole obchody były przeniesione na piątek 23 listopada lub na poniedziałek 26-go. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach  zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Miś pojawił się w pracach plastycznych, w piosenkach, na zdjęciach, w zabawach.

    Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

    Dzień Pluszowego Misia to bardzo miłe, sympatyczne święto, kojarzące się z dzieciństwem, ciepłem, miękką, puchatą przytulnością. Każdy ma lub miał swojego ukochanego misia i chyba każdy zgodzi się, że zasługuje on na swój wyjątkowy dzień.

                                                                                                                                                     Anna Kapica

     

    Nasza Niepodległa fotoreportaż

     

    „Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.”

    Józef Piłsudski 

     

     
    9 listopada o godzinie 11.11  przystąpiliśmy  do  akcji „Rekord dla Niepodległej” i  z  dumą  odśpiewaliśmy hymn, pamiętając, że w czasach,
    w których trudno było być Polakiem potrafiliśmy zachować godność. Dziś z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że zdaliśmy egzamin z dziejowej próby. 

    Przygotowania, dekoracje, apele, uroczystości, które już minęły, jeszcze bardziej uświadomiły naszym uczniom, że wszyscy jesteśmy Polakami, którzy dzięki staraniom przodków, dziś żyją w wolnym kraju. Dziękujemy za Niepodległą!

     

    Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w klasach 4-8 i IIIG
     

     11 listopada 1918 roku ziściły się marzenia Polaków o niepodległej ojczyźnie. Droga do   wolności okupiona była 123 letnią niewolą, krwawymi powstaniami, walką z rusyfikacją i   germanizacją. Polska powróciła na mapy świata, bowiem naród dzielnie walczył nie tylko   orężem, ale i słowem. Obchody jednego z najważniejszych świąt państwowych rozpoczęły   się w Szkole Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz  wraz z początkiem roku szkolnego,   wówczas przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu Szkoła młodych patriotów, którego   celem jest promowanie postaw patriotycznych w wielonarodowym społeczeństwie. W   ramach przedsięwzięcia odbyły się konwersatoria „Patriotyzm na co dzień”, uczniom     przybliżone zostały sylwetki ojców niepodległości i  życie pokoleń Polaków pozbawionych   państwa, walczących z zaborcą. Biografie bohaterów zainicjowały udział w konkursie „100 bohaterów na 100 lat niepodległości”.

    Suwerenności nie byłoby, gdyby nie odwaga, waleczność oraz determinacja, które dopełniały się na polach walki. Historie codziennych zmagań mają swoje odzwierciedlenie w wierszach i pieśniach, gdyż to one zagrzewały do walki, ale także wspominały tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Przywołanie pamięci o bohaterach, często bezimiennych, lecz nieustraszonych i złożenie im hołdu odbyło się poprzez udział uczniów w konkursach: „Polska to taka kraina” i „Z głębi dziejów, z krain mrocznych” , podczas których dzieci recytowały utwory o tematyce patriotycznej, a także śpiewały pieśni.

    O tym jak ważna jest dla każdego narodu suwerenność i jak wygląda życie w niepodległym kraju uczniowie wyrazili poprzez wizualną twórczość i przygotowali prace plastyczne, a także wykonali zdjęcia w ramach zorganizowanych konkursów „100-lecie odzyskania niepodległości”, „Moja Polska”, „Zatrzymane w kadrze-piękno naszej małej ojczyzny”.

    Egzystencja Polaków pod zaborami to nieustanna walka o zachowanie własnej tożsamości, pielęgnowanie tradycji i zwyczajów, tak,  by nie zapomniały o nich przyszłe pokolenia. Pierwszą oznaką identyfikacji dla naszego narodu pozbawionego państwa był język, w którym nie mógł się porozumiewać.  O tym jak ważna jest etyczna i poprawna polszczyzna uczniowie wypowiedzieli się w pracach literackich „Mała ojczyzna”.

    Celebrując 11 listopada nie zapominamy o wysiłku Polaków, dążących nie tylko do odbudowy państwa, lecz nauki oraz kultury wyniszczanej przez ponad wiek. Poszanowaniem ich pragnień i celów był zorganizowany w szkole Festiwal Nauki, który odwoływał się do nauk matematyczno-przyrodniczych oraz montaż słowno-muzyczny pt. „Droga do Niepodległości”

    Wioleta Luchowska

     

    Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w klasach 0-3
     

     

     Wyjątkową, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, najmłodsza     społeczność  szkoły postanowiła uczcić w szczególnie uroczysty sposób.

     Już na początku października dzieci przygotowały „Kartki do Powstańca”. Tym samym, jako   szkoła włączyliśmy się do akcji BohaterON, prowadzonej przez fundację Sensoria. Piękne   słowa i rysunki, które dzieci zamieściły na kartkach, świadczą o ich autentycznej   wdzięczności dla ludzi, którzy w 1944 roku walczyli o wolną Warszawę. Wszystkie kartki   zostały przekazane do fundacji, a stamtąd trafią do Powstańców.

     Kolejnym etapem przygotowań do obchodów Święta Niepodległości było dekorowanie   korytarza i sal lekcyjnych. Część dekoracji stanowiły prace plastyczne, wykonane przez   najmłodszych. Dzieci przygotowały je na konkurs plastyczny pt.„Nasza Niepodległa”, zorganizowany przez Mały Samorząd Uczniowski. Jednocześnie trwały klasowe eliminacje do konkursu recytatorskiego i konkursu piosenki o tematyce patriotycznej. 30 października komisja konkursowa wysłuchała występów dzieci. Wszyscy uczniowie recytowali i śpiewali naprawdę pięknie, dlatego wybór najlepszych nie był łatwy. Apel upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości odbył się 8 listopada. Tego dnia zwycięzcy konkursu recytatorskiego i konkursu piosenki wystąpili przed Dyrekcją Szkoły, gronem pedagogicznym, rodzicami oraz swoimi kolegami i koleżankami prezentując swoje umiejętności. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Uczeń  klasy 1a, Stanisław Serokin, krótko przybliżył historię i istotę Święta Niepodległości oraz zaprosił do wysłuchania wierszy, pieśni i piosenek takich, jak: pieśń „Legiony”, utwór „Dziewczyna z granatem”, „11 listopada”, „Pod Tatrami jest mój kraj”, wiersze Tadeusza Różewicza czy Tadeusza Kubiaka. Podczas apelu mogliśmy podziwiać uczniów z klasy 2c, którzy zatańczyli poloneza. Wychowawczyni tej klasy, pani Aleksandra Konieczna, we współpracy z panią Katarzyną Kielak przygotowała również prezentację multimedialną, ukazującą historię polskiej walki o niepodległość. Na zakończenie akademii wszyscy zebrani w sali uczniowie zaśpiewali piosenkę „Jestem Polakiem”.

    Izabela Szubielska

     

     

    Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy - ślubowanie klas pierwszych

     

           

     

    12 października w Szkole Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość poprowadzili uczniowie klas szóstych. Zgromadzone w hali sportowej dzieci odpowiedziały na szereg pytań stawianych przez  starsze koleżanki i kolegów. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i maszerowały w rytm muzyki. Następnie złożyły ślubowanie i zostały pasowane przez Panią Dyrektor na ucznia klasy pierwszej. Do tej ważnej chwili Pierwszaki i przygotowały się doskonale. Podczas przemówienia Pani Dyrektor pochwaliła je za wspaniale opanowane umiętności i wzorowe zachowanie. Życzyła, dobrego samopoczucia oraz sukcesów w nauce. Po części oficjalnej klasy pierwsze udały się do swoich sal na słodki poczęstunek.

     

          

     

    Irena Sokolska

     

     

    "Kursokonferencja" - Dzień Nauczyciela - fotoreportaż

       

    Dnia 15 października Samorząd Ucznowski przygotował przedstawienie dedykowane naszym nauczycielom. "Kursokonferencja" dała nam portret współczesnego nauczyciela, który pije hektolitry kawy, na wakcje wyjeżdża bez promocji, przepytuje nawet na stole operacyjnym, ma przestarzałą pamięć operacyjną i uważa się za Boga!

    Dziękujemy nauczycielom za dystans do siebie i ogrom pracy, którą na co dzień wykonują. Życzymy cierpliwości i satysfakcji.

    Samorząd Uczniowski

     

    Warsztaty językowe w Hiszpanii - fotoreportaż

         

    Wyjazd do Hiszpanii zaoferował nam nie tylko świetne warsztaty języka angielskiego w szkole językowej Solingua, ale także dał nam okazję do poznania tego niesamowitego kraju. Począwszy od Benalmadeny - naszego miejsca pobytu - mogliśmy podziwiać uroki półwyspu Iberyjskiego. Strzeliste palmy otaczały zadbane ulice, a urocze alejki prowadzące między domami zachwycały ilością kwiatów. Chłonęliśmy z przyjemnością klimat tych miejsc, pełni oczekiwania kolejnych wdzięków Hiszpanii. W Maladze mieliśmy okazję zobaczyć dziedzictwo starożytnych wpływów w postaci teatru rzymskiego oraz twierdzę Alcazaba, która urzekła nas ogrodami, pełnymi pięknie wyciętych żywopłotów, fontann oraz wesoło przepływających strumyczków. Zobaczyliśmy również osławiony walkami byków plac Corrida de Toros, a po intensywnym zwiedzaniu odpoczywaliśmy w cieniu olśniewającej katedry. Każdy z nas wrócił nie tylko z uśmiechem na ustach, ale także ze zdjęciem  posągu Picassa. Mijas nadano nazwę Pueblo Blanco (Białe Miasto) nie bez kozery, o czym mieliśmy szansę się przekonać krocząc między uliczkami i ciesząc się widokiem skrzących się w blasku słońca białych budynków. Akcenty kolorystyczne zapewniane przez błękitne okiennice oraz kolorowe donice wypełnione kwiatami dawały uczucie niemal poetycznego piękna. Benalmadena Pueblo okazała się równie piękna, tak samo kolorowa i niezwykła. Na kolana powaliła nas Kordoba, o dziwo nie przez niebywały upał, ale przez panującą tam atmosferę oraz architekturę miasta. Zwiedzanie zaczęło się od Mezquity, wielkiego meczetu, który łączy w sobie zarówno przepych baroku, majestat gotyku oraz renesansowe nawiązania do antyku. Oczy skakały od mistrzowsko rzeźbionych, drewnianych ambon, przez przepełnione detalami dekoracje sklepień do kolumn, które kształtem przypominały palmowy las. Zwiedziliśmy również żydowską dzielnicę, a z każdej strony dech w piersiach zapierała nam estetyka budynków, kolorowe patia oraz obłożone barwną ceramiką fontanny. Miasto sprawiało wrażenie dzieła zbyt pięknego, by było prawdziwe. Nasz tygodniowy wyjazd uwieńczył wjazd kolejką Teleferico na Calamorro, wzbogacony o podziwianie z lotu ptaka wybrzeża Costa del Sol. Na górze czekało na nas więcej cudnych widoków na Benalmadenę. Wzrok syciła także natura, a atrakcją były szlaki między skałami pod czystym, błękitnym niebem. Wisienką na torcie był pokaz ptaków, gdzie oglądaliśmy z zachwytem dostojeństwo latających nad naszymi głowami orłów i jastrzębi. W Hiszpanii nie tylko poprawiliśmy nasze zdolności językowe, ale także zobaczyliśmy rzeczy, których nie da się zapomnieć i przeżyliśmy chwilę, które na zawsze pozostaną w naszych sercach.

    Paulina Mitoraj

    Wielka Lekcja WFu - fotoreportaż

            

    Dnia 21 września 2018 roku uczniowie klasy 4 b oraz uczennice klasy 5 a wraz z nauczycielami Dominiką Łuszczyńską i Andrzejem Łopatem uczestniczyli w Wielkiej Lekcji WFu  z piłką ręczną. Zajęcia odbyły się na Arenie Ursynów i prowadziły je znane gwiazdy świata sportu z piłki ręcznej, piłki nożnej, koszykówki i siatkówki.  Lekcja była wspaniałą zabawą, której towarzyszyły liczne atrakcje – zabawy, gry, muzyka, autografy gwiazd i bardzo mile spędzone wspólne chwile.

    Dominika Łuszczyńska, Andrzej Łopat

     

    Sławni Sportowcy – Tomasz Adamiec - fotoreportaż

         

    W naszej szkole od wielu już lat organizujemy spotkania z interesującymi osobami. W tym roku cykl spotkań „Ludzie z pasją” otworzył zaprzyjaźniony już z naszą szkołą Tomasz Adamiec – reprezentant Polski w judo na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i Londynie w 2012 roku. Pan Tomasz zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w 2000 roku, jest też wielokrotnym mistrzem Polski a także brązowym medalistą Mistrzostw Europy w 2007 roku. Pani Dyrektor Wioletta Dembna przywitała i przedstawiła naszego gościa szczególnie najmłodszym uczestnikom spotkania, gdyż starsi już doskonale wiedzieli, na jakie emocje na dzisiejszym spotkaniu mogą liczyć. Pan Tomasz tradycyjnie opowiedział o swojej pasji – sporcie – ubarwiając wystąpienie zabawnymi scenkami. Pokaz umiejętności był niezwykle barwny i niezwykle brawurowy. Jednak jak podkreślał sam medalista, aby osiągnąć taki poziom finezji w wykonywaniu wszystkich akrobacji potrzeba solidnej i długoletniej pracy.  Podczas spotkania można było obejrzeć medale Mistrza oraz stroje, w których reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Na zakończenie było wspólne zdjęcie i autografy dla wszystkich.

    Agnieszka Szewczuk
     

     Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 - fotoreportaż

         

    Kolejny pierwszy dzwonek. Dnia 3 września 2018 roku uczniowie SP 300 rozpoczęli nowy rok szkolny. Najmłodsi uczniowie wraz  z rodzicami zostali przywitani w murach naszej szkoły przez Panią Dyrektor Annę Jaczewską. Dzieci z ciekawością i przejęciem wysłuchały życzeń Dyrekcji dotyczących sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Udekorowane znaczkami z logo szkoły udały się z wychowawczyniami do sal, aby tam na dobre rozpocząć nowy rok. Udanego roku szkolnego!

                                                                                                     Patrycja Błażejewska