Nawigacja

Rok szkolny 2018/2019

Wydarzenia

Jasełka Bożonarodzeniowe - fotoreportaż

 

 

 

„Jest taki dzień, bardzo ciepły,

choć grudniowy,

dzień zwykły dzień,

w którym gasną wszystkie spory”.

 

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Ludzie sobie bliscy gromadzą się przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W naszej szkolnej wspólnocie, to także czas wyjątkowy.

 

Najpiękniejsze święta w roku - pod takim tytułem, 11-ego grudnia, dzieci z grupy teatralnej „Iskierki” pod opieką p. Ireny Sokolskiej i Moniki Borkowskiej zaprezentowały Jasełka dla Rodziców. Natomiast 21-ego grudnia odbyło się przedstawienie dla klas 0 - 4. Inscenizacja ukazała bogactwo i piękno tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Naszym Jasełkom towarzyszyła radość wyrażona śpiewem, muzyką i słowem.

 

„Świąteczna ulica - to tytuł Jasełek przygotowanych przez uczniów klas starszych pod kierunkiem p. Moniki Klinickiej. Jasełka zostały zaprezentowane Rodzicom 13-ego grudnia oraz społeczności szkolnej klas 5 - 8 i III G - 21-ego grudnia. Młodzi Aktorzy ukazali, że Pan Jezus przychodzi do każdego człowieka ze swoją Miłością i Pokojem, jeżeli tylko, w wolności otworzymy Mu swoje serca.

 

Mamy nadzieję, iż podczas tegorocznych Jasełek udało nam się połączyć talent, zapał i entuzjazm, co jest cennym doświadczeniem zwłaszcza dla dzieci.

 

Nie zabrakło także atrakcji. I tak, w radosną atmosferę wprowadziły nas dziewczęta z  klas gimnazjalnych , pod opieką p. Magdaleny Witkowskiej, wykonując świąteczne piosenki w języku angielskim. Z muzycznym upominkiem wystąpił Chór Rodziców i Nauczycieli naszej placówki z przepięknym wykonaniem pastorałek.

Na zakończenie Dyrektor Szkoły p. Anna Jaczewska złożyła wszystkim obecnym serdeczne życzenia, pełne świątecznego ciepła oraz wszelkiego dobra również na każdy dzień Nowego Roku 2019.

 

                                                                                   „(…) Szkoda, że Boże Narodzenie

                                                                                   jest tylko raz do roku”.

                                                                                                                     L.J.Kern

                                                                                                                      Monika Borkowska

 

 

"Skrzaty i Śnieżynki poszukują zimy" - fotoreportaż

 

W przedświątecznym czasie klasa 0c poszukiwała zimy. Z tej okazji, dnia 14 grudnia, przygotowała przedstawienie pt.: "Skrzaty i Śnieżynki poszukują zimy", na które zaprosiła rodziców, dyrekcję , nauczycieli oraz kolegów i koleżanki z pozostałych oddziałów przedszkolnych. To był dla nas magiczny dzień bo udało się nam wyczarować nie tylko śnieg, który za oknem zaczął sypać, ale również radość i wspaniałe humory, które towarzyszyły dzieciom i ich rodzinom. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie strojów oraz aktorom za fantastyczny występ.

Joanna Sójka


W magicznym świecie wróżb - Andrzejki 2018

 

„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze…”

Coroczną tradycją naszej szkoły jest zabawa andrzejkowa dla dzieci z klas 0-3 przygotowana przez Samorząd Uczniowski klas starszych. Odbyła się ona 30 listopada.  W tym dniu dzieci bawiły się podczas dyskoteki, tańcząc m.in. "Kaczuszki", "Makarenę" czy "Chocolate". Wybierano króla i królową balu, a przede wszystkim można było wywróżyć swoją przyszłość...

Młodzieży należy się uznanie i podziękowanie za przygotowanie sali, wróżb i wielkie zaangażowanie w tym niecodziennym dniu. Andrzejki były pełne radości i swobody. Wszystkie dzieci były uśmiechnięte i zadowolone. Z niecierpliwością czekają na zabawę w przyszłym roku !

                                                                                                                           Opiekunowie Samorządu


Sławni Sportowcy - Karol Bielecki

 

     

27 listopada 2018 r. naszą szkołę odwiedził Karol Bielecki – jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych, wieloletni reprezentant Polski, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Spotkanie rozpoczęło się pokazem filmu o karierze sportowej p. Karola , następnie uczniowie mieli możliwość zadania kilku pytań Mistrzowi. Nasz gość wręczył każdemu uczestnikowi książkę „Wojownik” z  własnoręczną dedykacją. Taką niesamowitą niespodziankę dla sportowców SP 300 przygotował UD Wilanów.  Przedstawiciele UD Wilanów wręczyli naszym młodym piłkarzom ręcznym komplety koszulek, aby mogli dalej godnie reprezentować SP 300 i dzielnicę Wilanów  w zawodach sportowych.

                                                                                                Dziękujemy!
Katarzyna Dąbkowska
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

  

„Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś”...

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada, ponieważ w tym roku przypadł on w niedzielę więc w naszej szkole obchody były przeniesione na piątek 23 listopada lub na poniedziałek 26-go. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach  zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Miś pojawił się w pracach plastycznych, w piosenkach, na zdjęciach, w zabawach.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Dzień Pluszowego Misia to bardzo miłe, sympatyczne święto, kojarzące się z dzieciństwem, ciepłem, miękką, puchatą przytulnością. Każdy ma lub miał swojego ukochanego misia i chyba każdy zgodzi się, że zasługuje on na swój wyjątkowy dzień.

                                                                                                                                                 Anna Kapica

 

Nasza Niepodległa fotoreportaż

 

„Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.”

Józef Piłsudski 

 

 
9 listopada o godzinie 11.11  przystąpiliśmy  do  akcji „Rekord dla Niepodległej” i  z  dumą  odśpiewaliśmy hymn, pamiętając, że w czasach,
w których trudno było być Polakiem potrafiliśmy zachować godność. Dziś z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że zdaliśmy egzamin z dziejowej próby. 

Przygotowania, dekoracje, apele, uroczystości, które już minęły, jeszcze bardziej uświadomiły naszym uczniom, że wszyscy jesteśmy Polakami, którzy dzięki staraniom przodków, dziś żyją w wolnym kraju. Dziękujemy za Niepodległą!

 

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w klasach 4-8 i IIIG
 

 11 listopada 1918 roku ziściły się marzenia Polaków o niepodległej ojczyźnie. Droga do   wolności okupiona była 123 letnią niewolą, krwawymi powstaniami, walką z rusyfikacją i   germanizacją. Polska powróciła na mapy świata, bowiem naród dzielnie walczył nie tylko   orężem, ale i słowem. Obchody jednego z najważniejszych świąt państwowych rozpoczęły   się w Szkole Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz  wraz z początkiem roku szkolnego,   wówczas przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu Szkoła młodych patriotów, którego   celem jest promowanie postaw patriotycznych w wielonarodowym społeczeństwie. W   ramach przedsięwzięcia odbyły się konwersatoria „Patriotyzm na co dzień”, uczniom     przybliżone zostały sylwetki ojców niepodległości i  życie pokoleń Polaków pozbawionych   państwa, walczących z zaborcą. Biografie bohaterów zainicjowały udział w konkursie „100 bohaterów na 100 lat niepodległości”.

Suwerenności nie byłoby, gdyby nie odwaga, waleczność oraz determinacja, które dopełniały się na polach walki. Historie codziennych zmagań mają swoje odzwierciedlenie w wierszach i pieśniach, gdyż to one zagrzewały do walki, ale także wspominały tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Przywołanie pamięci o bohaterach, często bezimiennych, lecz nieustraszonych i złożenie im hołdu odbyło się poprzez udział uczniów w konkursach: „Polska to taka kraina” i „Z głębi dziejów, z krain mrocznych” , podczas których dzieci recytowały utwory o tematyce patriotycznej, a także śpiewały pieśni.

O tym jak ważna jest dla każdego narodu suwerenność i jak wygląda życie w niepodległym kraju uczniowie wyrazili poprzez wizualną twórczość i przygotowali prace plastyczne, a także wykonali zdjęcia w ramach zorganizowanych konkursów „100-lecie odzyskania niepodległości”, „Moja Polska”, „Zatrzymane w kadrze-piękno naszej małej ojczyzny”.

Egzystencja Polaków pod zaborami to nieustanna walka o zachowanie własnej tożsamości, pielęgnowanie tradycji i zwyczajów, tak,  by nie zapomniały o nich przyszłe pokolenia. Pierwszą oznaką identyfikacji dla naszego narodu pozbawionego państwa był język, w którym nie mógł się porozumiewać.  O tym jak ważna jest etyczna i poprawna polszczyzna uczniowie wypowiedzieli się w pracach literackich „Mała ojczyzna”.

Celebrując 11 listopada nie zapominamy o wysiłku Polaków, dążących nie tylko do odbudowy państwa, lecz nauki oraz kultury wyniszczanej przez ponad wiek. Poszanowaniem ich pragnień i celów był zorganizowany w szkole Festiwal Nauki, który odwoływał się do nauk matematyczno-przyrodniczych oraz montaż słowno-muzyczny pt. „Droga do Niepodległości”

Wioleta Luchowska

 

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w klasach 0-3
 

 

 Wyjątkową, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, najmłodsza     społeczność  szkoły postanowiła uczcić w szczególnie uroczysty sposób.

 Już na początku października dzieci przygotowały „Kartki do Powstańca”. Tym samym, jako   szkoła włączyliśmy się do akcji BohaterON, prowadzonej przez fundację Sensoria. Piękne   słowa i rysunki, które dzieci zamieściły na kartkach, świadczą o ich autentycznej   wdzięczności dla ludzi, którzy w 1944 roku walczyli o wolną Warszawę. Wszystkie kartki   zostały przekazane do fundacji, a stamtąd trafią do Powstańców.

 Kolejnym etapem przygotowań do obchodów Święta Niepodległości było dekorowanie   korytarza i sal lekcyjnych. Część dekoracji stanowiły prace plastyczne, wykonane przez   najmłodszych. Dzieci przygotowały je na konkurs plastyczny pt.„Nasza Niepodległa”, zorganizowany przez Mały Samorząd Uczniowski. Jednocześnie trwały klasowe eliminacje do konkursu recytatorskiego i konkursu piosenki o tematyce patriotycznej. 30 października komisja konkursowa wysłuchała występów dzieci. Wszyscy uczniowie recytowali i śpiewali naprawdę pięknie, dlatego wybór najlepszych nie był łatwy. Apel upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości odbył się 8 listopada. Tego dnia zwycięzcy konkursu recytatorskiego i konkursu piosenki wystąpili przed Dyrekcją Szkoły, gronem pedagogicznym, rodzicami oraz swoimi kolegami i koleżankami prezentując swoje umiejętności. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Uczeń  klasy 1a, Stanisław Serokin, krótko przybliżył historię i istotę Święta Niepodległości oraz zaprosił do wysłuchania wierszy, pieśni i piosenek takich, jak: pieśń „Legiony”, utwór „Dziewczyna z granatem”, „11 listopada”, „Pod Tatrami jest mój kraj”, wiersze Tadeusza Różewicza czy Tadeusza Kubiaka. Podczas apelu mogliśmy podziwiać uczniów z klasy 2c, którzy zatańczyli poloneza. Wychowawczyni tej klasy, pani Aleksandra Konieczna, we współpracy z panią Katarzyną Kielak przygotowała również prezentację multimedialną, ukazującą historię polskiej walki o niepodległość. Na zakończenie akademii wszyscy zebrani w sali uczniowie zaśpiewali piosenkę „Jestem Polakiem”.

Izabela Szubielska

 

 

Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy - ślubowanie klas pierwszych

 

       

 

12 października w Szkole Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość poprowadzili uczniowie klas szóstych. Zgromadzone w hali sportowej dzieci odpowiedziały na szereg pytań stawianych przez  starsze koleżanki i kolegów. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i maszerowały w rytm muzyki. Następnie złożyły ślubowanie i zostały pasowane przez Panią Dyrektor na ucznia klasy pierwszej. Do tej ważnej chwili Pierwszaki i przygotowały się doskonale. Podczas przemówienia Pani Dyrektor pochwaliła je za wspaniale opanowane umiętności i wzorowe zachowanie. Życzyła, dobrego samopoczucia oraz sukcesów w nauce. Po części oficjalnej klasy pierwsze udały się do swoich sal na słodki poczęstunek.

 

      

 

Irena Sokolska

 

 

"Kursokonferencja" - Dzień Nauczyciela - fotoreportaż

   

Dnia 15 października Samorząd Ucznowski przygotował przedstawienie dedykowane naszym nauczycielom. "Kursokonferencja" dała nam portret współczesnego nauczyciela, który pije hektolitry kawy, na wakcje wyjeżdża bez promocji, przepytuje nawet na stole operacyjnym, ma przestarzałą pamięć operacyjną i uważa się za Boga!

Dziękujemy nauczycielom za dystans do siebie i ogrom pracy, którą na co dzień wykonują. Życzymy cierpliwości i satysfakcji.

Samorząd Uczniowski

 

Warsztaty językowe w Hiszpanii - fotoreportaż

     

Wyjazd do Hiszpanii zaoferował nam nie tylko świetne warsztaty języka angielskiego w szkole językowej Solingua, ale także dał nam okazję do poznania tego niesamowitego kraju. Począwszy od Benalmadeny - naszego miejsca pobytu - mogliśmy podziwiać uroki półwyspu Iberyjskiego. Strzeliste palmy otaczały zadbane ulice, a urocze alejki prowadzące między domami zachwycały ilością kwiatów. Chłonęliśmy z przyjemnością klimat tych miejsc, pełni oczekiwania kolejnych wdzięków Hiszpanii. W Maladze mieliśmy okazję zobaczyć dziedzictwo starożytnych wpływów w postaci teatru rzymskiego oraz twierdzę Alcazaba, która urzekła nas ogrodami, pełnymi pięknie wyciętych żywopłotów, fontann oraz wesoło przepływających strumyczków. Zobaczyliśmy również osławiony walkami byków plac Corrida de Toros, a po intensywnym zwiedzaniu odpoczywaliśmy w cieniu olśniewającej katedry. Każdy z nas wrócił nie tylko z uśmiechem na ustach, ale także ze zdjęciem  posągu Picassa. Mijas nadano nazwę Pueblo Blanco (Białe Miasto) nie bez kozery, o czym mieliśmy szansę się przekonać krocząc między uliczkami i ciesząc się widokiem skrzących się w blasku słońca białych budynków. Akcenty kolorystyczne zapewniane przez błękitne okiennice oraz kolorowe donice wypełnione kwiatami dawały uczucie niemal poetycznego piękna. Benalmadena Pueblo okazała się równie piękna, tak samo kolorowa i niezwykła. Na kolana powaliła nas Kordoba, o dziwo nie przez niebywały upał, ale przez panującą tam atmosferę oraz architekturę miasta. Zwiedzanie zaczęło się od Mezquity, wielkiego meczetu, który łączy w sobie zarówno przepych baroku, majestat gotyku oraz renesansowe nawiązania do antyku. Oczy skakały od mistrzowsko rzeźbionych, drewnianych ambon, przez przepełnione detalami dekoracje sklepień do kolumn, które kształtem przypominały palmowy las. Zwiedziliśmy również żydowską dzielnicę, a z każdej strony dech w piersiach zapierała nam estetyka budynków, kolorowe patia oraz obłożone barwną ceramiką fontanny. Miasto sprawiało wrażenie dzieła zbyt pięknego, by było prawdziwe. Nasz tygodniowy wyjazd uwieńczył wjazd kolejką Teleferico na Calamorro, wzbogacony o podziwianie z lotu ptaka wybrzeża Costa del Sol. Na górze czekało na nas więcej cudnych widoków na Benalmadenę. Wzrok syciła także natura, a atrakcją były szlaki między skałami pod czystym, błękitnym niebem. Wisienką na torcie był pokaz ptaków, gdzie oglądaliśmy z zachwytem dostojeństwo latających nad naszymi głowami orłów i jastrzębi. W Hiszpanii nie tylko poprawiliśmy nasze zdolności językowe, ale także zobaczyliśmy rzeczy, których nie da się zapomnieć i przeżyliśmy chwilę, które na zawsze pozostaną w naszych sercach.

Paulina Mitoraj

Wielka Lekcja WFu - fotoreportaż

        

Dnia 21 września 2018 roku uczniowie klasy 4 b oraz uczennice klasy 5 a wraz z nauczycielami Dominiką Łuszczyńską i Andrzejem Łopatem uczestniczyli w Wielkiej Lekcji WFu  z piłką ręczną. Zajęcia odbyły się na Arenie Ursynów i prowadziły je znane gwiazdy świata sportu z piłki ręcznej, piłki nożnej, koszykówki i siatkówki.  Lekcja była wspaniałą zabawą, której towarzyszyły liczne atrakcje – zabawy, gry, muzyka, autografy gwiazd i bardzo mile spędzone wspólne chwile.

Dominika Łuszczyńska, Andrzej Łopat

 

Sławni Sportowcy – Tomasz Adamiec - fotoreportaż

     

W naszej szkole od wielu już lat organizujemy spotkania z interesującymi osobami. W tym roku cykl spotkań „Ludzie z pasją” otworzył zaprzyjaźniony już z naszą szkołą Tomasz Adamiec – reprezentant Polski w judo na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i Londynie w 2012 roku. Pan Tomasz zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w 2000 roku, jest też wielokrotnym mistrzem Polski a także brązowym medalistą Mistrzostw Europy w 2007 roku. Pani Dyrektor Wioletta Dembna przywitała i przedstawiła naszego gościa szczególnie najmłodszym uczestnikom spotkania, gdyż starsi już doskonale wiedzieli, na jakie emocje na dzisiejszym spotkaniu mogą liczyć. Pan Tomasz tradycyjnie opowiedział o swojej pasji – sporcie – ubarwiając wystąpienie zabawnymi scenkami. Pokaz umiejętności był niezwykle barwny i niezwykle brawurowy. Jednak jak podkreślał sam medalista, aby osiągnąć taki poziom finezji w wykonywaniu wszystkich akrobacji potrzeba solidnej i długoletniej pracy.  Podczas spotkania można było obejrzeć medale Mistrza oraz stroje, w których reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Na zakończenie było wspólne zdjęcie i autografy dla wszystkich.

Agnieszka Szewczuk
 

 Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 - fotoreportaż

     

Kolejny pierwszy dzwonek. Dnia 3 września 2018 roku uczniowie SP 300 rozpoczęli nowy rok szkolny. Najmłodsi uczniowie wraz  z rodzicami zostali przywitani w murach naszej szkoły przez Panią Dyrektor Annę Jaczewską. Dzieci z ciekawością i przejęciem wysłuchały życzeń Dyrekcji dotyczących sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Udekorowane znaczkami z logo szkoły udały się z wychowawczyniami do sal, aby tam na dobre rozpocząć nowy rok. Udanego roku szkolnego!

                                                                                                 Patrycja Błażejewska