Nawigacja

    Enjoy my Orygin

    2014/2015

    Studenci z Brazylii, Maroka i Wietnamu - fotoreportaż

     

       

    W piątek 24.10.2014 roku pożegnaliśmy goszczących u nas wolontariuszy uczestniczących w warsztatach międzykulturowych ENJOY MY ORIGIN - jeden z projektów międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC.

    Zajęcia prowadzili: Juliana Bento Amado z Brazylii, Ayoub Houmanna z Maroka i Thanh Truong z Wietnamu.

    Wolontariusze przedstawili prezentacje w języku angielskim związane z kulturą swojego kraju.

    Juliana zwróciła naszą uwagę na fakt, że obecnym prezydentem  Brazylii jest Dilma Rousseff, pierwsza kobieta na tym stanowisku /01.01.2011 r./. Szczególne zainteresowanie wzbudzili znani piłkarze: Pele, Neymar, Ronaldinho, Ronaldo. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat tradycyjnej brazylijskiej sztuki walki capoeira.

    Nie zabrakło informacji o sferze kulinarnej. Dowiedzieliśmy się, że typowym daniem głównym jest feijoada - gulasz z fasoli i mięsa. Potrawa pochodzi od niewolników, którzy dostawali resztki z pańskiego stołu – np. wieprzowe uszy, ogon i nogi. Popularnym napojem jest herbata yerba mate, nazwa, której pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba – ziele i mati co w języku keczua oznacza tykwę, w której parzy się ziele krzewu ostrokrzewa paragwajskiego.

    Niemniej ciekawa była prezentacja Ayouba, który przypomniał nam, że Maroko jest królestwem, a głową państwa jest król. Uczniowie byli zafascynowani informacją o możliwości uprawiania trzech sportów jednego dnia w różnych warunkach atmosferycznych. Miasto Essaouira jest windsurfingową, surfingową i kitesurfingowa stolicą Afryki Północnej. Natomiast w górach Atlasu Średniego i Wysokiego mieszczą się marokańskie centra narciarskie i snowboardingowe /Oukaimeden, Mischliffen/. Fenomenem aktywnego wypoczynku jest jazda po wydmach Sahary na nartach lub snowboardzie.

    Ostatnia prezentacja należała do Thanh Truong, która pochodzi z Wietnamu, a mieszka w Sajgonie /obecnie Ho Chi Minh/. Jak sama nazwa wskazuje znana i popularna potrawa sajgonki pochodzą z jej rodzinnego miasta. W Południowym Wietnamie nazywane są nem. Inną ciekawostką jest kwiat lotosu uważany za święta roślinę w buddyzmie i narodową rośliną Wietnamu. Wiemy już, że chociaż codzienne życie Wietnamczyków przebiega zgodnie z kalendarzem gregoriańskim to jednak kalendarz księżycowy nie zniknął z ich kultury i tradycji. Stanowi nadal istotna część życia, a większość świąt jest określana właśnie według tego kalendarza.

    Opiekunka projektu: Lidia Domańska
     

    Studenci z Indonezji i Malezji - fotoreprtaż

     

    Współpraca z największą międzynarodową organizacją studencką - AIESEC – zaowocowała odwiedzinami wolontariuszy z Indonezji i Malezji. Przyjechali do nas Denaneer Nashya Nurrohmah, studentka finansów pochodząca z Indonezji i Daryl Luke Terry, student politechniki z Malezji.

    Podczas pobytu w naszej szkole spotkali się z uczniami klas 4-6 SP i I-III Gimnazjum. Na zajęciach Denaneer i Daryl przedstawili prezentacje na temat położenia geograficznego, ustroju politycznego, rozwoju gospodarczego Indonezji i Malezji, ich kultury, zwyczajów, religii, potraw regionalnych itp.

    Uczniowie dowiedzieli się również od wolontariuszy, jakie reguły i zasady panują w szkołach tych krajów. Zobaczyli jak wyglądają wyższe uczelnie, biblioteki i inne budowle, np.: forty obronne, pałace i zamki zamieszkałe przez rodziny królewskie. Nie mniej ciekawe okazały się informacje dotyczące flory i fauny, jakże odmiennej od naszej. Poznali również znanych Malezyjczyków: sportowców, aktorów, reżyserów i projektantów mody.

    Niesamowitą frajdę sprawił dzieciom słowniczek zwrotów grzecznościowych w języku malajskim. Ogromnym zaskoczeniem była informacja, że słowo „orangutan” pochodzi właśnie z języka malajskiego, gdzie „orang” znaczy osoba, „hutan” -  las, dżungla.

    Studenci z Indonezji i Malezji mieszkali u rodzin naszych uczniów, gdzie zapoznali się z naszą kulturą i tradycyjną polską gościnnością. Na zakończenie pobytu Dyrekcja Szkoły ufundowała pożegnalne upominki, które będą przypominać gościom – nasz kraj - Polskę.

    Spotkanie z wolontariuszami okazało się bardzo cenną lekcją kulturoznawczą, nie wspominając o dodatkowym aspekcie, jakim było pogłębienie znajomości języka angielskiego.

    To spotkanie - z pewnością - głęboko zapadnie w pamięć uczniów, nauczycieli i rodziców.

    Opracowała opiekunka projektu „Enjoy my Origin”

    Lidia Domańska