Nawigacja

    Projekt TriM

    rok szkolny 2016/2017

    TriM 2016: polsko-niemiecko-francuski turniej piłkarski (relacja z II wyjazdu) - fotoreportaż

     

    Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

      

    W dniach 24-30 maja 2016 nasza szkolna, warszawska drużyna wybrała się na turniej piłkarski TriM 2016. Turniej odbył się w Niemczech w miejscowości Gersheim, tuż obok granicy niemiecko-francuskiej. Na miejsce dojechaliśmy busem, a podróż zajęła nam 20 godzin. Po drodze zabraliśmy ze sobą drużynę ze Strzelna. Zamieszkaliśmy w ekologicznym ośrodku Sponhs Haus. Zostaliśmy przydzieleni do swoich pokoi I do końca dnia mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy w większości na graniu w piłkarzyki. Wieczorem poszliśmy jeszcze na spacer po okolicy.

    Następnego dnia przyjechało pozostałe sześć drużyn: z Wittenberg, Görlitz, Paryża, Bad Pyrmont oraz dwie drużyny ze Starogardu Gdańskiego. Po ich zakwaterowaniu odbyły się gry zapoznawcze, podczas których łączyliśmy się w mieszane grupy i wykonywaliśmy różne ciekawe zadania. Na koniec dnia odbyło się losowanie kolejności meczów. Potem wróciliśmy do pokojów I rozmawialiśmy z naszymi kolegami z innych krajów, których przydzielono do naszego pokoju. Okazało się, że to bardzo zabawni i mili ludzie.

    Następny dzień był pierwszym z dwóch dni turnieju pełnych niesamowitej sportowej rywalizacji. Każda z drużyn grała 7 meczów, z czego pięć pierwszego i 2 pozostałe drugiego dnia. Cztery najlepsze zespoły kwalifikowały się do półfinałów, a dwie najlepsze do finału turnieju, który odbywał się także drugiego dnia. 27. maja zagraliśmy z dwoma drużynami ze Starogardu Gdańskiego, drużyną z Wittenberg, Strzelna i Görlitz. Pierwsze dwa zakończyły się remisem, natomiast trzy kolejne zwycięstwem, ale niestety naszych rywali. Po pierwszym dniu rozgrywek byliśmy ostatni w klasyfikacji turnieju. Ale to była dopiero połowa dnia. Po meczach pojechaliśmy do parku kultury w Gerscheim. Zobaczyliśmy tam rekonstrukcję grobu celtyckiej księżniczki i zbudowaną przez archeologów kopię posiadłości bogatego Rzymianina, który kiedyś zamieszkiwał tamte ziemie.

    28 maja był drugim i ostatnim dniem zawodów. Ponieważ byliśmy na ósmym, ostatnim miejscu, sądziliśmy, że nie uda nam się wejść do półfinałowej czwórki. Kiedy policzyliśmy punkty w tabeli, okazało się, że jeśli wygramy oba pozostałe mecze to mamy jednak szansę na półfinał. Wtedy wstąpił w nas nowy duch walki i wyszliśmy na boisko z nowymi siłami do gry. Pierwszy mecz rozegraliśmy z drużyną z Bad Pyrmont. Zakończył się on wynikiem 4:3 i naszym zwycięstwem. Natomiast w ostatnim meczu z drużyną z Paryża wygraliśmy 3:1. W ten sposób dostaliśmy się do półfinałów z drużynami z Bad Pyrmont, Wittenberg i Starogardu Gdańskiego. W meczu półfinałowym znów trafiliśmy na drużynę z Bad Pyrmont, która zrewanżowała się nam za poprzedni mecz i pokonała nas 6:1. Mecz o trzecie miejsce nie odbył się, ale po podliczeniu punktów okazało się, że zajeliśmy ostatnie miejsce na podium! Bardzo się cieszyliśmy i z niecierpliwością czekaliśmy na dekorację zwycięzców. Jednak zanim to się wydarzyło pojechaliśmy na grę terenową do stolicy kraju Saary - Saarbrücken. Świetnie się tam bawiliśmy, a na koniec złapała nas strzaszna ulewa i do ośrodka wracaliśmy przemoczeni do suchej nitki, ale bardzo zadowoleni.

    Wieczorem wszyscy  zebrali się w sali spotkań i rozpoczęło się wręczanie medali. Na uroczystości pojawił się burmistrz miasta, starosta oraz rodzice znakomitego piłkarza Mirosława Klose. Trzecie miejsce zajeliśmy MY, drugie drużyna z Wittenbergu, a pierwsze piłkarze z Bad Pyrmont. Jednak każda z ośmiu drużyn otzrymała medale i burzę oklasków. Najlepszą zawodniczką turnieju została Marysia Borkowska! Rozpierała nas duma.

    Ostatniego dnia spotkania odbyło się uroczyste pożegnanie. Wszyscy byli zadowolneni, ale i troche smutni, że trzeba pożegnać się z nowymi kolegami i opuścić Gersheim. Przy pożegnaniu było troche łez, trochę śmiechu, ale wszyscy czuli, że był to dobry czas.

    30 maja o 8:00 rano byliśmy już w Warszawie. Trochę szkoda, że wszystko tak szybko się skończyło, bo był to naprawdę niesamowity wyjazd przepełniony śmiechem, zabawą i sportową rywalizacją. Jednak najważniejsze jest to, że poznaliśmy nowych kolegów I koleżanki oraz że spędziliśmy tam bardzo miłe i niezapomniane chwile.

     

    Polsko-niemiecko-francuski - Projekt TriM 2016 - fotoreportaż

     

    Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
     

    W ramach projektu drużyna z Gimnazjum nr 117 wzięła udział w spotkaniu w Osterholz-Scharmbeck w Niemczech. Program spotkania był bardzo napięty: gry i zabawy integracyjne, warsztaty taneczne, wycieczka do Bremy oraz turniej piłki nożnej.
    Mimo że podczas turnieju rywalizowaliśmy z kolegami i koleżankami z Jugendarbeit Osterholz-Scharmbeck, HochDrei e. V., UKS KOPERNIK POZNAŃ, Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łazach, AJPN Association des Jeunes du Pavé Neuf de Noisy-le-Grand oraz Association JUDN, wspólny występ taneczny pokazał, że potrafimy być razem mimo różnic kulturowych i barier językowych.

    Do Warszawy wróciliśmy podwójnie szczęśliwi, ponieważ nawiązaliśmy nowe przyjaźnie oraz zwyciężyliśmy w turnieju. Teraz przygotowujemy się już do turnieju finałowego w Gernsheim w Saarland.

     

    Projekt TriM


    Losowanie grup finałowych EURO 2012 już za nami! Mistrzostwa tym razem odbędą się w Polsce i na Ukrainie. Zagra w nich 16 drużyn. W mistrzostwach TriM szanse na zwycięstwo ma ich nawet 48! 


    Cele TriM

    PNWM od lat przywiązuje dużą wagę do wymiany młodzieży z Polski i Niemiec z rówieśnikami z Ukrainy. Dlatego też, w przededniu EURO 2012, PNWM zaprasza młodych ludzi z tych krajów do wzięcia udziału w trójstronnych spotkaniach w ramach projektu TriM - Hattrick dla Europy.

    Zasadniczym elementem projektu TriM jest piłka nożna, a dokładnie futbol uliczny. Ponadto podczas spotkań będą poruszane inne tematy, które interesują młodzież. Rodzina, przyjaciele, szkoła i edukacja, moda i kultura...

    Chodzi tu także o migracje. Dla dzieci i młodzieży migracja oznacza zmiany, na które nie są przygotowane, w których potrzebują wsparcia. TriM ma pomóc lepiej zrozumieć możliwości i problemy migrantów.

                                                                                      Nasza drużyna

    Uczniowie:

    Dorota Niemczykiewicz, Aleksandra Hutna, Wiktor Barnaś, Patryk Bilski, Jakub Cichocki, Ismail Al-Sharabi

     

    Nauczyciele: Magdalena Czyżo i Andrzej Buczek

     

    Nasza drużyna wzięła udział w turnieju regionalnym w Unterschleißheim k/Monachium w dniach 30.4.-3.5.2012. Turniej organizuje Carl-Orff-Gymnasium

    Będziemy rywalizować, oczywiście tylko sportowo,  z zespołami:

    Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego (Racibórz),

    Carl-Orff-Gymnasium (Unterschleißheim, Niemcy)

    Therese-Giehse-Realschule (Unterschleißheim, Niemcy)

    Kalush Grammar School "Boisterous" (Kalush, Ukraina)

    NGO Sport Club "Prestige" (Dnipropetrovsk, Ukraina)

    Turniej piłki nożnej ulicznej jest jednakże tylko pretekstem do spotkania młodzieży  z Polski, Niemiec i Ukrainy. Głównym punktem projektu są warsztaty, podczas których zajmiemy się tematem migracji. Każda drużyna przeprowadzi w swojej szkole akcję, której rezultaty zabierze ze sobą do Unterschleissheim. Dlatego poszukujemy osób, które mimo, że pochodzą z Niemiec bądź Ukrainy, wybrały Warszawę na miejsce swojego zamieszkania. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc w realizacji akcji.

    http://pnwm.org/a536,trim_hattrick_dla_europy

     

    Prezentacja projektu TriM – hattrick dla Europy - 24 maja 2012

     

         

    Następna stacja: Warszawa

    Czy to już Wschód? Czy Zachód? Jedno i drugie!

    Warszawa to miasto o wielu twarzach, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie. To metropolia w biegu - zaskakująca tempem życia i feerią barw, ale także silnie zakorzeniona w tradycji i wciąż odwołująca sie do swojej bogatej historii.

    W ramach projektu TriM – hattrick dla Europy organizowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży uczniowie Gimnazjum nr 117 wydali publikację pt. Następna stacja: Warszawa.

    Prezentujemy w niej 10 historii, które spisaliśmy na podstawie przeprowadzonych przez nas wywiadów. Rozmawialiśmy z Niemcami i Ukraińcami w różnym wieku, wykonującymi różne zawody. Jedni z nich są w Polsce od niedawna, inni od lat, jedni planują zostać tu na stałe, inni kiedyś wyjadą. Łączy ich jedno: pewnego dnia wysiedli na stacji Warszawa.

    Co zobaczyli? Czy coś ich zaskoczyło? Jakie mieli oczekiwania bądź obawy? Jak zostali przyjęci przez Polaków? I wreszcie, co spowodowało, że postanowili część swojego życia spędzić właśnie w Warszawie?

    24 maja odbyła się uroczysta promocja publikacji, w której wzięli udział zaproszeni goście, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 oraz uczniowie wraz z rodzicami. Nasza broszura będzie zaprezentowana 
                                                                                       również w Lublinie podczas finałowych rozgrywek projektu TriM.

    Projekt TriM to także turniej piłki nożnej, który odbył się na początku maja w Unterschleißheim.

    Publikacja jest dostępna w sekretariacie Zespołu Szkół nr 2.