Nawigacja

    Rok szkolny 2013/2014

    Wydarzenia

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 - fotoreportaż


       

    Po raz kolejny w naszej szkole odbyło się w dniu 26 czerwca 2014 r. uroczyste dzielnicowe zakończenie roku szkolnego dla klas szóstych szkoły podstawowej i trzecich klas gimnazjum.

    Wśród licznie zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Dzielnicy Wilanów: Burmistrza – pana Ludwika Rakowskiego, Naczelnika Wydziału panią Marię Pawłow, przedstawicieli Rady Dzielnicy Wilanów, Dyrektorów szkół oraz przedstawicieli Rady Rodziców SP 300 i Gimnazjum nr 117.

    Tą wyjątkową uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Anna Jaczewska okolicznościowym przemówieniem. Ciepłe słowa skierowali również do młodzieży, rodziców i nauczycieli, Burmistrz pan Ludwik Rakowski i przedstawiciele Rady Rodziców.

    Tradycyjnie Burmistrz Dzielnicy Wilanów wręczył nagrody laureatom i finalistom konkursów przedmiotowych, tematycznych z wilanowskich szkół. Wyrazy podziękowania zostały również skierowane do nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursów. Nie zabrakło słów uznania oraz podziękowań dla rodziców uczniów mających wybitne osiągnięcia.

    Miłym akcentem były nominacje tzw. Everesty przyznane przez uczniów wybranym nauczycielom w kilku kategoriach.

    BS

    Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim - 23.06.2014 r. fotoreportaż


    W dniu 23 czerwca gościem naszej szkoły był Łukasz Wierzbicki, pisarz, autor książek dla dzieci  i młodzieży, podróżnik. Na spotkanie z autorem książki „Afryka Kazika” zostali zaproszeni uczniowie klasy 1b i 1d. Łukasz Wierzbicki opowiedział dzieciom o niezwykłym człowieku, poznańskim podróżniku Kazimierzu Nowaku, który w latach 30. XX wieku rowerem przemierzył całą Afrykę z północy na południe i z powrotem. Poprzez prezentację multimedialną i rekwizyty dzieci zapoznały się również z losami niedźwiadka Wojtka, przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, bohaterem książki „Dziadek i niedźwiadek”. Na koniec spotkania dzieci w długiej kolejce oczekiwały na możliwość zdobycia autografu  i zadania pytań naszemu gościowi.

    Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim zorganizowała p. Magdalena Witkowska
     

    PIKNIK, ACH PIKNIK! fotoreportaż

     

     

    Słoneczna sobota 31 maja była dla społeczności Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz wyjątkowym świętem – dniem, w którym na terenie boisk odbywał się piknik rodzinny. Na licznie przybyłych uczestników tej imprezy czekała moc wspaniałych atrakcji, o które zadbała koordynatorka pikniku, pani Dorota Tchórzewska-Filipek – kierownik świetlicy szkolnej.

    Stoiska przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły przyniosły zgromadzonym gościom ogromną radość. Warsztaty origami, malowanie na szkle, ozdabianie gipsowych aniołków i ogromnego drzewa przygotowanego przez wychowawców świetlicy cieszyły się dużym powodzeniem. Każdy miał szansę choć na chwilę stać się Supermanem, pozując do zdjęcia za specjalnie wykonanym na tę okazję standem. Nieco starsi uczniowie oraz ich rodzice próbowali swoich sił w grze w scrabble i w łamigłówkach psychologicznych. Nauczyciele wychowania fizycznego prowadzili ciekawe zajęcia sportowe. Wrażeń dostarczyła także loteria fantowa, a  poszukiwaczy białych kruków wabił piknikowy antykwariat. Dziecięce twarze malowane w bajeczne motywy – majstersztyk, a ciasta serwowane w polowej kawiarence –– niebo w gębie!

    Ogromnym powodzeniem, zwłaszcza wśród chłopców, cieszyły się zarówno zajęcia eksperymentalne dla dzieci „Labolo” prowadzone przez panią Annę Sieńczyn, jak i stoisko z robotami LEGO pani Joanny Kowalczyk. Dziewczynki zaś tłumnie oblegały stolik z rękodziełem pani Pauliny Grabarczyk. Dorosłe uczestniczki naszego pikniku chętnie poddawały się zabiegom kosmetycznym wykonywanym przez panią Martę Głowacką-Oczkowską z salonu „Marta” i uczyły się letniego makijażu. Malujących było wielu: kolejka po koszulki z dziełem mistrza – plastyka, pana Anatola Karonia – zdawała się nie mieć końca! Zabawy doskonalącej umiejętności lingwistyczne dostarczyły zaś dzieciom stoiska pani Magdaleny Matuszewskiej (język hiszpański) oraz pana Jacka Miklińskiego (język angielski). Mieliśmy także okazję pogimnastykować umysł podczas symultany szachowej koordynowanej przez pana Kazimierza Bobula. W myśl zasady „ruch to zdrowie” pan Mariusz Lichosik prowadził warsztaty rolkowe, zaś podstawy ekonomii przybliżała dzieciom pani Ewa Kurek – przedstawicielka PKO BP. Ratownicy medyczni przypomnieli nam o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Przedstawiciele wojska zorganizowali zaś konkurs wiedzy wojskowo-historycznej. Każdy mały „piknikowicz” mógł spełnić swe marzenie i wsiąść za kierownicę wozu policyjnego, ba, nawet strażackiego!

    Atmosferę radości budowały też występy na scenie, pięknie przyozdobionej sznurami kolorowych balonów. Wspaniale zaprezentowały się: zespół seniorów „Radosna” pod kierunkiem pana Grzegorza Toporowskiego Z Centrum Kultury Wilanów, „Mała Kuźnia Artystyczna” oraz „Balerinki” przygotowane przez panią Justynę Frankowską-Łukawską. Mogliśmy również obejrzeć dziecięcy pokaz karate – efekt pracy pani Marianny Sulimy-Nurkiewicz, a także przy rytmach samby, jive’a czy walca angielskiego podziwiać umiejętności naszych młodych tancerzy, szkolonych przez pana Jacka Krupę. Tańcem zachwyciła nas też uczennica Sandra Niczyporuk oraz dziewczynki przygotowane przez panią Oksanę Gripas – trenerkę gimnastyki artystycznej. Swoje zdolności wokalne zaprezentowały uczennice Julia Rogozińska, Malwina Wróbel oraz Wiktoria Kurek. Przepięknie, kolorowo i ludowo zrobiło się na naszej scenie dzięki zespołowi Varsovia, występującemu pod kierunkiem pana Sławomira Grabarczyka.

    Pan Grabarczyk uroczyście wręczył atrakcyjne nagrody zwycięzcom  konkursów ekologicznych: konkursu EKO-TEST Toyoty oraz konkursów firmy Remondis – na indywidualną zbiórkę elektro-odpadów oraz na klasową zbiórkę opakowań plastikowych i makulatury. Jesteśmy dumni z wysiłków naszych uczniów, gratulujemy!

    Wzruszeń dostarczyło nam przybycie licznej grupy uczniów z 10 wrocławskich gimnazjów, w tym gimnazjum nr 23 im. Wandy Rutkiewicz. Ubrani na czerwono-żółto, tańczyli, klaskali i rozdawali balony. Pani dyrektor Anna Jaczewska podziękowała gościom z Wrocławia za przybycie i wspaniały występ oraz zapewniła ich o naszej przyjaźni i otwartości na dalszą współpracę.

    Dziękujemy wszystkim przybyłym i osobom, które zaangażowały się w organizację pikniku szkolnego. Nie mamy wątpliwości, że ta impreza umocniła więź w naszej szkolnej rodzinie i dostarczyła wszystkim obecnym wielu pozytywnych emocji. Do zobaczenia za rok!

    Autor: Karolina Jabłońska-Błażejczyk

    Koordynator pikniku: Dorota Tchórzewska-Filipek
     

     Konkurs "Palmy Wielkanocne" - fotoreportaż


    W dniu 13 kwietnia br. podczas uroczystości Niedzieli Palmowej w Kościele św. Antoniego Marii Zaccarii zostały pokazane i nagrodzone najlepsze prace, które wpłynęły na konkurs "Palmy Wielkanocne".

    Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zgłoszono bardzo dużo ciekawych prac, wykonanych przez przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z wilanowskich placówek oświatowych. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy Ludwik Rakowski.

    Wyniki konkursu

    Kategoria "Szkoły Podstawowe klasy 0-3"

    I miejsce - Julia Gawrysiak

    III miejsce - Agata Sadowska, Katarzyna Szymańska, Joanna Małkiewicz, Oliwia Siedlec, Iga Szawarska

    Kategoria "Szkoły Podstawowe klasy 4-6"

    I miejsce - Alicja Piechal

    II miejsce - Sylwia Bauer, Jan Szczepański

    Kategoria "Gimnazja"

    II miejsce - Agnieszka Ołubek

    Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)

     

    „EASTER POSTER” - fotoreprtaż


    Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych w naszej szkole został zorganizowany konkurs na najciekawszy plakat, pt.: „EASTER POSTER”.

    Przedstawiamy wyniki z każdego poziomu edukacyjnego:

    klasy czwarte

    plakat nr 7, miejsce I, Sebastian Zymerman, klasa 4d

    plakat nr 5, miejsce II, Mikołaj Lange, klasa 4 d

    plakat nr 15, miejsce III, Eliza Annovi, klasa 4 d

    plakat nr 3, miejsce III, Maciej Kucharski klasa 4 a

    klasy piąte

    plakat nr 9 miejsce I, Kinga Poter i Zuzanna Goś, klasa 5a

    plakat nr 12 miejsce II, Aleksander Malicki, klasa 5b

    plakat nr 24 miejsce III, Idsardi Jasmina, klasa 5b

    klasy szóste

    plakat nr 19 miejsce I,Jakub Dlouhy, klasa 6a

    plakat nr 18 miejsce II, Kinga Łodzińska, klasa 6 b

    plakat nr 16 miejsce III,Helena Grzybowska, klasa 6b

    plakat nr 17 miejsce III, Karolina Marszał klasa 6 b

    Nagrody za zajęte miejsca zostaną wręczone podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego przez nauczycieli języka angielskiego.
     

    Obchody Dnia Świętego Patryka - fotoreportaż

    Siedemnastego marca w naszej szkole obchodziliśmy irlandzkie święto narodowe i religijne święto patrona Irlandiiśw. Patryka. Dzień ten jest dniem jego śmierci.

    Zgodnie z tradycją panującą w Irlandii w dniu św. Patryka – noszenie ubrań w kolorze zielonym podczas festynów i ulicznych pochodów – nasi uczniowie byli ubrani na zielono lub też mieli przypiętą trójlistną koniczynkę.

    Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i jej narodowego symbolu – koniczyny.

    Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej ponieważ nie mogli zrozumieć jak to jest możliwe, że są trzy osoby Boskie a jednocześnie są one jednym Bogiem.

    Ucząc się języka angielskiego uczniowie równolegle zdobywają wiedzę na temat państw anglojęzycznych, ich historii, kultury, obyczajów i świąt.

    Dlatego też podczas obchodów dnia św. Patryka ważnym elementem nie był tylko zielony strój i przypięta koniczynka ale również gazetki wykonane w języku angielskim.

    Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy prac naszych uczniów!

    Lidia Domańska
     

    Studenci z Indonezji i Malezji - fotoreportaż

     

       

    Współpraca z największą międzynarodową organizacją studencką - AIESEC – zaowocowała odwiedzinami wolontariuszy z Indonezji i Malezji.

    Przyjechali do nas Denaneer Nashya Nurrohmah, studentka finansów pochodząca z Indonezji i Daryl Luke Terry, student politechniki z Malezji.

    Podczas pobytu w naszej szkole spotkali się z uczniami klas 4-6 SP i I-III Gimnazjum.

    Na zajęciach Denaneer i Daryl przedstawili prezentacje na temat położenia geograficznego, ustroju politycznego, rozwoju gospodarczego Indonezji i Malezji, ich kultury, zwyczajów, religii, potraw regionalnych itp.

    Uczniowie dowiedzieli się również od wolontariuszy, jakie reguły i zasady panują w szkołach tych krajów. Zobaczyli jak wyglądają wyższe uczelnie, biblioteki i inne budowle, np.: forty obronne, pałace i zamki zamieszkałe przez rodziny królewskie.

    Nie mniej ciekawe okazały się informacje dotyczące flory i fauny, jakże odmiennej od naszej. Poznali również znanych Malezyjczyków: sportowców, aktorów, reżyserów i projektantów mody.

    Niesamowitą frajdę sprawił dzieciom słowniczek zwrotów grzecznościowych w języku malajskim. Ogromnym zaskoczeniem była informacja, że słowo „orangutan” pochodzi właśnie z języka malajskiego, gdzie „orang” znaczy osoba, „hutan” -  las, dżungla.

    Studenci z Indonezji i Malezji mieszkali u rodzin naszych uczniów, gdzie zapoznali się z naszą kulturą i tradycyjną polską gościnnością

    Na zakończenie pobytu Dyrekcja Szkoły ufundowała pożegnalne upominki, które będą przypominać gościom – nasz kraj - Polskę.

    Spotkanie z wolontariuszami okazało się bardzo cenną lekcją kulturoznawczą, nie wspominając o dodatkowym aspekcie, jakim było pogłębienie znajomości języka angielskiego.

    To spotkanie - z pewnością - głęboko zapadnie w pamięć uczniów, nauczycieli i rodziców.

    Opracowała opiekunka projektu „Enjoy my Origin”

    Lidia Domańska
     

    Akcja "Dary dla Schroniska na Paluchu"- fotoreportaż

     

    Szanowni Państwo, w dniach 13 - 24 stycznia 2014 roku w naszej szkole została przeprowadzona akcja. Udało nam się zebrać dużą ilość karmy, koców i innych akcesoriów dla zwierząt.

     Dary zostały przekazane do schroniska „Na Paluchu”.

    W imieniu schroniska „Na Paluchu”, serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Jesteśmy Państwu wdzięczni za okazanie dobrego serca i współpracę z nami.      

                             Podziękowanie

    Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i Opiekunom

                                                                    nauczyciele świetlicy szkolnej
     

    Jasełka  „W drodze do Betlejem” - Jasełka SP 300, Jasełka GIM 117

     

    W dniu Wigilii klasowych, w piątek przed świętami Bożego Narodzenia (20. 12. 2013 r.) uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wystawili przedstawienia jasełkowe, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój.

       

    Uczniowie szkoły podstawowej z klas 4 –6 (pod opieką p. Moniki Borkowskiej, p. Marii Skrzeczyńskiej i p. Anny Wyrzykowskiej) zaprezentowali dla swoich kolegów Jasełka pt: „W drodze do Betlejem”. Przedstawienie przypomniało historię narodzin Pana Jezusa. Aktorzy poprzez swoją grę chcieli uświadomić nam, że radość z narodzin Bożej Dzieciny, jaka towarzyszyła pasterzom i Mędrcom, może być udziałem każdego, kto zaprosi Pana Jezusa do swojego serca, domu, rodziny - fotoreportaż

       

    W tym samym dniu także gimnazjaliści zaprezentowali swoim rówieśnikom przedstawienie bożonarodzeniowe – „Bóg przychodzi…”. Młodzi Aktorzy, uczniowie klas gimnazjalnych (pod opieką p. Marii Skrzeczyńskiej i o. Tomasza Kubisty) uświadomili wszystkim oglądającym, że Jezus Chrystus przychodzi do nas każdego dnia w osobie drugiego człowieka, czasem człowieka ubogiego, cierpiącego, odrzuconego. Tegoroczne Jasełka ukazały nam jak ważna jest wrażliwość, wyciągnięcie pomocnej dłoni, bo przyjmując drugiego człowieka przyjmujemy obecnego w nim Pana Jezusa - fotoreportaż

    Grze aktorskiej towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnych chórów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką p. Ewy Śledzińskiej.

    Oba przedstawienia zostały wystawione dla Rodziców uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum podczas grudniowych dni otwartych (10. 12. 2013, 12. 12. 2013).

    Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom za zaangażowanie, poświęcony czas i wysiłek w przygotowaniu tegorocznych Jasełek!

    Zapraszamy do obejrzenie zdjęć - Jasełka SP 300, Jasełka GIM 117

     

    Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa - fotoreportaż


    W naszej szkole odbyła się trzecia edycja konkursu – Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa. W konkursie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Prace uczniów prezentowały wysoki poziom artystyczny, były wykonane różnorodnymi technikami. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych oraz przyznała specjalne wyróżnienia.

    Wszystkie szopki możemy podziwiać na wystawie w kościele pw. św. Antoniego Marii Zaccarii Ojców Barnabitów. W naszej szkole zostaną zaprezentowane podczas zebrań dla rodziców 4 lutego 2014 r. oraz 6 lutego 2014 r. Zapraszamy!

    Konkurs został zorganizowany przez zespól katechetów naszej szkoły.

    Wyniki szkolnego konkursu szopek:

    KLASY 2 – 3 SP 300

    1 miejsce – Weronika Staniszewska, kl. 2c
    2 miejsce – Michał Kunkel, kl. 2a
    3 miejsce – Julia Popławska i Paulina Szakiel, kl. 3a
    wyróżnienie – Marta Uliasz, kl. 2a
    wyróżnienie – Wiktoria Neumman, kl. 2b                                

    KLASY 4 – 6 SP 300

    1 miejsce – Iga Szymczykiewicz, kl. 5a i Maja Szymczykiewicz, kl. 3a
    2 miejsce – Zuzanna Baczewska, kl. 4c
    2 miejsce – Alicja Piechal, kl. 5a
    3 miejsce – Jan Sączek, kl. 4b
    wyróżnienie – Zuzanna Goś i Kinga Poter, kl. 5a                                                                     
    wyróżnienie – Zuzanna Sączek, kl. 5a                                                                         
    wyróżnienie – Bartosz Mrozicki i Maciej Sobotka, kl. 5b

    KLASY I – III GIMNAZJUM 117

    1 miejsce – Wiktoria Bisko, kl. IIIa
    2 miejsce – Emily Kemp, kl. IId

    Wszystkim zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy!!!

     

    Ślubowanie klas pierwszych - 11 października 2013 r.

     

       

    Tradycją naszej szkoły jest uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych i pasowanie na ucznia połączone z Dniem Edukacji Narodowej. W naszej społeczności szkolnej jest to zawsze bardzo ważna wydarzenie, szczególnie dla dzieci rozpoczynających edukację szkolną.

    W tym roku, tak doniosłe wydarzenie odbyło się 11 października w godzinach popołudniowych.  Jak zawsze wszyscy odświętnie ubrani zebrali się w hali sportowej. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Anna Jaczewska ciepłym przemówieniem. Następnie uczniowie ZS nr 2 ślubowali zdobywać rzetelną wiedzę, pielęgnować tradycje szkolne i odnosić się z szacunkiem i życzliwością wobec innych.  

    Ważnym akcentem była część artystyczna przygotowana przez uczniów i ich opiekunów. Nie zabrakło wierszy wybitnych Polaków, akcentów patriotycznych i radosnych piosenek.

    Jak zawsze uczniowie skierowali wyrazy wdzięczności i podziękowania nauczycielom z okazji ich święta.

    Z wielkim wzruszeniem w uroczystości uczestniczyli rodzice pierwszaków, wszyscy nauczyciele oraz zaproszeni goście.

    BS
     

    Wyjazd integracyjny - październik 2013

     

       

    Na początku każdego roku szkolnego planowane są wyjazdy integracyjne gimnazjalistów. Tegoroczna integracja odbyła się w październiku i miała na celu bliższe poznanie się uczniów klas pierwszych oraz ich wychowawców. Wspólne spędzenie czasu i liczne zabawy jak najbardziej temu sprzyjały.

    Gimnazjaliści pojechali na jednodniową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "U Jasia i Małgosi", które znajduje się w Wilkowie Polskim. Program wyjazdu był bardzo różnorodny od grzybobrania, poprzez liczne gry i zabawy zespołowe a także warsztaty, które przybliżyły uczniom wielokulturową historię okolicy. Mimo niesprzyjającej pogody, wszyscy bawili się świetnie. Wyjazd zwieńczyło ognisko z pieczeniem kiełbasek