Nawigacja

    Rok szkolny 2014/2015

    Wydarzenia

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego - fotoreportaż

     

         

    Nadszedł długo oczekiwany przez uczniów dzień – zakończenie roku szkolnego. 25 kwietnia 2015 r. absolwenci klas szóstych SP 300 i klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w tak ważnym wydarzeniu w naszej szkole. Wśród licznie zgromadzonych nie zabrakło również rodziców i nauczycieli oraz przedstawicieli Rady Rodziców SP 300 i Gimnazjum nr 117.

    Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Anna Jaczewska, która w swoim wystąpieniu nawiązała do sukcesów szkoły, jako najlepszej w Dzielnicy Wilanów.

    W pierwszej części uroczystości zostali wyróżnieni uczniowie klas szóstych, którzy uzyskali średnią 4,75 i powyżej, zdobyli liczne sukcesy w konkursach wiedzy i sportowych. Nagrodzono również ucznia z najlepszymi wynikami i sukcesami. Wręczono listy gratulacyjne rodzicom, których dzieci uzyskały średnią 5,00 i powyżej oraz wzorowe zachowanie. Nie zabrakło podziękowań dla rodziców za ich wkład pracy dla szkoły.

    Drugą część uroczystości poprowadziła pani Janina Semik, wychowawczyni klasy IIIc gimnazjum. Mottem swojego wystąpienia uczyniła słowa:

    „Bogaty jest taki człowiek,  dla którego świat jest nieustannym odkrywaniem.”

    Zwracając się do absolwentów, nazwała ich dobrymi odkrywcami. Pani Janina Semik zaprezentowała wspaniałe wyniki  tegorocznego egzaminu gimnazjalnego, które są sukcesem uczniów i szkoły.

    Następnie zostali również wyróżnieni uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce oraz licznymi sukcesami w konkursach. Wymieniono ucznia, który uzyskał nagrodę Burmistrza, nie zabrakło nominacji na „Absolwenta Roku 2015”, „Sportowca i Sportsmenki Roku 2015” oraz listów gratulacyjnych  i podziękowań dla rodziców.

    Szczególne wyrazy podziękowania zostały skierowane do pani Katarzyny Holody, która uzyskała nominację „Przyjaciela Szkoły” za wieloletnią pracę w Radzie Rodziców.

    Na koniec swojego wystąpienia pani Janina Semik skierowała do uczniów następujące słowa:

    „Ten, kto zwycięża innych ludzi, jest tylko silny. Ten kto zwycięstwo nad samym sobą odnosi, jest człowiekiem potężnym.  I takiej potęgi ducha Wam życzę.”

    Apel zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów klas szóstych i klas trzecich. A później już w swobodnej atmosferze uczniowie dziękowali nauczycielom i dawali upust radości z właśnie rozpoczętych wakacji.

    26 czerwca pozostałe klasy naszej szkoły uczestniczyły w uroczystym zakończeniu roku szkolego 2014/2015. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z zakończenia roku szkolego klas I i II  gimnazjum.

    Fotoreportaż

    BS
     

    Polsko-Niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule - fotoreportaż

    W dniach 16-19.06.2015 r. w naszej szkole miała miejsce druga część polsko - niemieckiej wymiany z Geschwister-Scholl-Oberschule, a mianowicie rewizyta uczniów z Niemiec.

     

     

       

    Pierwszego dnia wszyscy razem odebraliśmy naszych znajomych z Dworca Centralnego. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że ponownie będziemy mogli spędzić z nimi kilka dni. Po chwili odpoczynku, jakże potrzebnym po 14-godzinnej podróży, spotkaliśmy się w szkole na oficjalnym rozpoczęciu projektu. Pani dyrektor Anna Jaczewska powitała nauczycieli i uczniów naszej szkoły partnerskiej, życząc nam owocnej pracy i wspaniałych wspomnień. Następnie wspólnie zwiedziliśmy naszą szkołę, która zrobiła niemałe wrażenie na uczniach z Niemiec. Jednak główną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Stadionu Narodowego, o którym zarówno my - Polacy jak i Niemcy, dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji.

    W kolejnych dniach pokazaliśmy naszym kolegom Stare Miasto, centrum Warszawy - Pałac Kultury i Nauki, z tarasem widokowym na czele. Miejscem, które wywarło na wszystkich szczególne wrażenie, było Muzeum Powstania Warszawskiego. Wielu naszych gości po raz pierwszy usłyszało o tym tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w Warszawie.

    Ostatni wieczór spędziliśmy wspólnie, grając w siatkówkę i piłkę nożną, jedząc pizzę, a potem tańcząc i śpiewając na naszej mini dyskotece. Bardzo dobrze się bawiliśmy i na pewno ten wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

    Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy... 19 czerwca o godzinie 17:55 rzewnym pożegnaniem na peronie zakończyliśmy naszą wspólną przygodę.

    Dziękujemy Pani Magdalenie Czyżo i Pani Magdalenie Witkowskiej oraz nauczycielom ze strony niemieckiej, p. Jutta von der Ahe i p. Gero Niebuhr, którzy wspaniale zaplanowali nam ten czas i dali nam możliwość poznania nowych ludzi oraz zdobycia nowych doświadczeń.

    Dziękujemy!!!

    Martyna Czubaj

    Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
     

    Międzynarodowy Dzień Dziecka - fotoreportaż

     

       

    1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji nauczyciele, rodzice i zaprzyjaźnione osoby przygotowały dla dzieci fascynujący program artystyczny. Była to pierwsza edycja „Mam Talent Dorośli Dzieciom” w Zespole Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie!

    Zgromadzona w Sali widowiskowej publiczność mogła podziwiać niewątpliwe talenty swoich nauczycieli i rodziców – talenty, które nie mają możliwości zabłysnąć w codziennej rzeczywistości.

    Program poprowadziły panie: Monika Gałązka i Wioletta Dembna.

    Jako pierwsi wystąpili znakomici tancerze - pani Aleksandra Konieczna i pan Łukasz Skibniewski w pokazie tańca towarzyskiego. Zgromadzonej publiczności zaprezentowali mistrzowskie wykonanie tańca standardowego. Parę tę mogliśmy jeszcze podziwiać w energetycznym tańcu latynoamerykańskim.

    Następnie swój talent zaprezentowała świetna skrzypaczka, pani Karolina Michalska wykonując melodię z musicalu „Skrzypek na dachu”. Twórcami tego wzruszającego spektaklu są: Jerry Bock, Sheldon Harnick i Joseph Stein. Historia jest luźno oparta na powieści „Dzieje Tewji Mleczarza” autorstwa żydowskiego pisarza Szolema Alejchema.

    Pani Monika Wiechacka przeniosła nas w wyobraźni w niezwykły świat spotkań dzieci z  przyrodą. W jakże malowniczy sposób ukazała nam małego chłopca wybierającego się w podróż w nieznane, a odkrywającego najbliższe mu okolice. Uczyniła to recytując wiersz Marii Konopnickiej „O Janku Wędrowniczku”.

    Skoro jesteśmy w szkole sportowej, to nie zabrakło i takich talentów. Pan Janek Polanowski i pan Marcin Mieteń zaprezentowali pokaz mieszanych sztuk walki. Ta krótka, ale intensywna prezentacja wzbudziła ogromny entuzjazm i zainteresowanie – szczególnie chłopięcej części widowni!

    Po tak pełnych emocji przeżyciach przyszedł czas na chwilę rozrywki i zabawy. Panie Iza Brach i Wiktoria Niedbałka wcieliły się w role klaunów i rozbawiały dzieci iście cyrkowymi sztuczkami. Stworzone przez nie balonowe stwory były kolorowe i zabawne, a sztuczki i gafy przysporzyły dzieciom dużo radości.

    Jednak największy entuzjazm i emocje wzbudził występ wokalny pani Marzeny Szadkowskiej i pani Dominiki Grzankowskiej przy muzycznym akompaniamencie pani Karoliny Michalskiej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wzruszającą piosenkę pt. „Mam tę moc”  z filmu „Kraina lodu”. Publiczność włączyła się w wykonanie tego utworu, a piosenkarki  zeszły ze sceny przy wielkim aplauzie i prośbach o bis.

    Na zakończenie głos zabrały osoby posługujące się piękną polszczyzną i obdarzone talentem oratorskim – pani Agnieszka Porębska – przedstawiciel Urzędu Dzielnicy Wilanów, oraz nasza pani Dyrektor Anna Jaczewska. Panie złożyły wszystkim dzieciom serdeczne życzenia z okazji ich święta. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim występującym za zaangażowanie i uatrakcyjnienie tego dnia pięknym programem artystycznym, a w szczególności pani Wioletcie Dembnej za wspaniały pomysł zrealizowania „Mam Talent Dorośli Dzieciom”.

    Agnieszka Szewczuk
     

    Piknik Rodzinny 2015 - fotoreportaż

    23 maja 2015 roku na terenie ZS nr 2 przy ulicy Gubinowskiej w Warszawie  odbył się coroczny "Piknik Rodzinny". Występy taneczne, gra w scrabble, zdobienie koszulek, czy pokaz sztuk walki karate – to tylko niektóre z licznych atrakcji, które  przygotowali  organizatorzy imprezy.  W trakcie pikniku wszyscy mogli skorzystać z wielu propozycji związanych z aktywnością fizyczną, były to m.in.: zawody na torze przeszkód, zabawy na dmuchanym zamku. Niespodzianką okazał się mecz pomiędzy nauczycielami a rodzicami uczniów.

         

    Duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły motory Harleye,  samochód policyjny oraz wóz strażacki, które mógł obejrzeć każdy zainteresowany. Osoby z Uniwersytetu Medycznego przygotowały kurs pierwszej pomocy, a chór szkolny przedstawił wspaniały repertuar.  Wszyscy chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu religii i przyrody. Atrakcji było naprawdę mnóstwo, a kolejka do loterii fantowej okazała się być najdłuższą. Każdy kto tylko poczuł się głodny mógł posilić się na stoiskach z pysznymi ciastami lub zjeść pyszną kiełbasę z grilla. Wszyscy bawili się dobrze i pewnie już nie mogą doczekać się kolejnego pikniku, ale to dopiero za rok….

    Kasia Bielawska kl.IIIc G117

    Dziękuję wszystkim przybyłym i osobom, które mnie wspierały, pomagały i zaangażowały się w organizację pikniku szkolnego.

    Koordynator pikniku: Dorota Tchórzewska-Filipek

     

    Fundacja Akcja Animacja - Prelekcja o historii animacji w Polsce i na świecie.

     

       

    Gościliśmy Panią Elżbietę Sokołowską, scenarzystkę, autorkę publikacji edukacyjnych i animacji, która projektuje okładki czasopism i książek, tworzy postacie do filmów animowanych i rysuje komiksy. Przez wiele lat prowadziła własne studio rysunku i animacji. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

    Od Pani Elżbiety dowiedzieliśmy się jaką techniką jest zrealizowany film animowany, co to jest poklatkowa technika realizacji i kiedy zastosowano ją pierwszy raz. Wiemy już kim był Władysław Starewicz, który w 1910 roku w Kownie nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy Piękna Lukanida.

    Pani Elżbieta przypomniała uczniom o najsłynniejszym polskim studio Se-ma-for w Łodzi, gdzie powstawały filmy we wszelkich technikach animacji: lalkowej, rysunkowej, plastelinowej, wycinankowej i kombinowanej – w tym seriale dla dzieci z Misiem Colargolem i Misiem Uszatkiem w rolach głównych. Inne zasłużone studia to: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, specjalizujące się w produkcji dla dzieci, gdzie powstały znane seriale Bolek i Lolek oraz Reksio, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie z produkcją - Dziwne przygody Koziołka Matołka.

     

    Poznaliśmy francuskiego wynalazcę i pioniera techniki filmowej Émile Reynauda, który w 1877 roku wynalazł Praksinoskop (praksynoskop) - jeden z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych, a także braci Louisa i Augusta Lumière, którzy w roku 1895 skonstruowali Kinematograf (inaczej kinomatograf).

    Uczniowie obejrzeli historyczne zapisy najstarszych projekcji m.in. amerykańskiego reżysera i producenta Walta Disneya.

    Zajęcia miały na celu zapoznanie się z faktami i ciekawostkami z ponad stuletniej historii animacji, a także wzbudzenie ciekawości i rozwój intelektualny słuchacza.

    Lidia Domańska
     

    Zawody piłki ręcznej w Norwegii - fotogaleria

     

    Uczniowie klasy IIb i Ib Gimnazjum nr 117 im. Wandy Rutkiewicz mieszczącego się przy ul. Gubinowskiej 28/30 w Warszawie reprezentujący również Uczniowski Klub Sportowy Wilanowia w terminie 21-30.04.2015 r., uczestniczyli w Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej w Steinkjer w Norwegii.

    Dnia 21.04.2015 r. o godz. 9.00 wyruszyliśmy autokarem do Świnoujścia, gdzie przesiedliśmy się na prom płynący do Ystad.

      

          Prom Wawel                                           Kolacja na promie

    Z Ystad autokarem przejechaliśmy most oraz tunel pod cieśniną Sund łączący Norwegię z Danią, gdzie zwiedziliśmy Kopenhagę przez 2 godziny.

       

                     Zdjęcie drużyny w Kopenhadze.                    Syrenka w Kopenhadze.                        

    Następnie promem przepłynęliśmy z Danii do portu Helsingborg w Norwegii.

     \  

                 Żegnamy Danię z pokładu promu.                       Wyjazd z promu w Norwegii.

    Po wielogodzinnej podróży autokarem dojechaliśmy do Trondheim, gdzie spędziliśmy 9 godzin zwiedzając miasto.

         

            Katedra w Trondheim.                                        Steinkjer.

     Z Trondheim wyjechaliśmy do Steinkjer oddalonego o 120 kilometrów, miejsca rozgrywania turnieju, który odbył się w dniach 24-26.04.2015 r.

         

                                                             Przywitała nas zima

    Pierwszego dnia zawodów rozegraliśmy dwa mecze eliminacyjne. Drugiego dnia kolejne dwa mecze kończące eliminacje. Trzeciego dnia mecz ćwierćfinałowy i półfinałowy doprowadził nas do finału. Finał wygraliśmy zdobywając I miejsce. Rywalizowaliśmy z drużynami Klubów Norweskich. Wszystkie mecze zakończyły się zwycięstwem Naszej drużyny.

    W kategorii chłopców rocznika 2000 uczestniczyło 16 zespołów. W turnieju uczestniczyło około 80 zespołów dziewcząt i chłopców rozegrano po 650 meczy.

    Mecze finałowe były transmitowane w TV internetowej.    

      

                              Prezentacja drużyn przed meczem finałowym.          

    Skład drużyny:

    1. Gołębiowski Mikołaj /nr 1/                     2. Kravanja Mikołaj /nr 2/

    3. Wójcik Jan /nr 3/                                   4. Ciecierski Piotr /nr 4/

    5. Bogusz Bartłomiej /nr 6/                       6. Bogusz Maciej /nr 7/

    7. Kołakowski Cezary /nr 1/                     8. Wojnowski Antoni /nr 9/

    9. Goszczycki Jakub /nr 10/                   10. Piotrowski Adam /nr 11/

    11. Sus Jakub /nr 13/                             12. Mazurek Lucjan /nr 14/

    13. Filipiuk Mateusz /nr 15/                    14. Pawłowski Kasper /nr 16/

    15. Sikora Gabriel /nr 30/


    trenerzy: Andrzej Łopat, Trzpil Zbigniew

    Medale, puchar i nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju w kategorii rocznika 2000 /Adam Piotrowski kapitan Naszej drużyny/, wręczał Anders Bardal wybitny Norweski skoczek narciarski, mieszkaniec Steinkjer.

      

        Adam Piotrowski odbiera nagrodę.               Trenerzy Andrzej ŁOPAT i Zbigniew TRZPIL

    Po zawodach w poniedziałek 27.04.2015r zwiedzaliśmy obiekty sportowe w okolicy Steinkjer /skocznie, stadion biathlonowy/, oraz wiszący most nad fiordem.

       

           Skocznia i stadion biathlonowy.                            Most nad fiordem.     

    Wtorek 28.04.2014r to wyjazd w 700 kilometrową drogę do Oslo. Odpoczynek w Dombas /siedzibie troli norweskich, zwiedzanie stolicy Norwegii (Pałac Królewski, Holmenkollen - skocznia narciarska w stolicy, park Vigelanda, ), i dalsza droga do Sztokholmu /8 godzin/.

        

                              Siedziba Troli                                      . Skocznia olimpijska w Holmenkollen

        

    Skocznia olimpijska w Holmenkollen         Rzeźby Vigelanda

    W środę 29.04.2014r zwiedzanie Sztokholmu, 9 godzin postoju.

            

                Zmiana warty przed siedzibą Królów Szwedzkich.          Muzeum Nobla.

    Norwegię pożegnaliśmy z promu płynącego do Gdańska /19 godzin rejsu/.

         

       Rejs statkiem do Gdańska.                        Widok z promu na Westerplatte.

    Wyjazd autokarem z Gdańska do Warszawy. Zakończenie wyjazdu 30.04.2015r o godz.19.00 

    Opracowali: Andrzej Łopat i Zbigniew Trzpil                                                                                      

    Polsko-Niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule - fotoreportaż

     

       

    W dniach 27-30.04.2015 odbyła się pierwsza w dziejach naszej szkoły polsko-niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule. Pojechaliśmy do Bad Laer, miejscowości uzdrowiskowej położonej niedaleko Osnabrück, w Dolnej Saksonii.

    Mieszkaliśmy u rodzin niemieckich, w których przyjęto nas bardzo ciepło. Rodziny były niezwykle życzliwe i służyły nam zawsze pomocą.

    Zajęcia odbywały się w budynku szkoły, pod której wrażeniem jesteśmy do dziś. Od samego początku zaczęła się integracja uczestników wymiany dzięki grze terenowej, która pozwalała nam pokonywać nieśmiałość oraz bariery językowe.

    Codziennie rano chodziliśmy do szkoły, by rozpocząć dzień wspólnymi grami i zabawami. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w kilku lekcjach w klasach naszych nowopoznanych kolegów.

    Nauczyciele zorganizowali nam zajęcia w bibliotece, dzięki którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat miejsc historycznych, które w kolejnych dniach mieliśmy zwiedzać, oraz osób z nimi związanych. Mogliśmy również, dzięki pracy w grupach, pogłębić nasze relacje oraz jeszcze bardziej zintegrować się ze sobą nawzajem.

    Trzeciego dnia pobytu zwiedzaliśmy miejsca pamięci: Gestapokeller w zamku Osnabrück oraz Augustaschacht (były obóz karny dla robotników przymusowych). W obydwu miejscach odbyliśmy bardzo ciekawe lekcje, które uświadomiły nam niemieckie realia czasów II Wojny Światowej.

     Wieczory spędzaliśmy różnie. Był wspólny grill, jak i dyskoteka w szkole. Jednak wszyscy, jednogłośnie możemy powiedzieć, iż najbardziej podobał się nam wieczór, który spędziliśmy w mniejszych lub większych grupkach tylko z partnerami z Bad Laer. Byliśmy razem na kręglach, w pizzerii lub w innych miejscach. Odnajdywaliśmy wspólny język, dobrze się bawiliśmy, tworzyliśmy wspomnienia, których pozostaną z nami na zawsze.

    Pomimo tego, iż spędziliśmy razem tylko 3 dni, czuliśmy się, jakby minęły tygodnie. Bardzo trudno było nam pożegnać się i wyjechać z Bad Laer. Nawiązaliśmy tam wiele przyjaźni, które mamy nadzieje, że pogłębią się jeszcze bardziej z rewizytą naszych przyjaciół już czerwcu.

                                                                                                                                                                   Ada Szymczykiewicz IIIc
    zdjęcia autorstwa: Gero Niebuhr
     

    Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

     

           

    30.04.2015 r. odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów gimnazjum. Konkurs przygotowała i przeprowadziła oraz zorganizowała nagrody z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej - p. Leokadia Siwek. W Konkursie wzięło udział 18 uczniów naszego gimnazjum. Konkurs polegał na odpowiedziach ustnych wylosowanych pytań przez zespoły klasowe, odgadywaniu flag państw unijnych i układaniu z puzzle mapy Europy.

    Nagrody zostały wręczone 07.05.2015 r. na zajęciach Koła Europejskiego przez p. Leokadię Siwek

    I miejsce  klasa IIIc /zespół/ - Krzysztof Anderson, Katarzyna Bielawska, Aleksandra Kucharska, Paulina Widłak.

    II miejsce klasa IIIa /zespół/ - Kacper Wesołowski, Jan Ostaszewicz, Bartosz Mularczyk, Patrycja Powałka.

    III miejsce klasa Ic /zespół/ - Paweł Maj, Aleksander Konopka, Jakub Sikora.

    IV miejsce klasa IIId /zespół/ - Julia Biesalska, Wiktoria Gzik, Stanisław Serwatowski, Mikołaj Tchórzewski (z klasy IIa).

    V miejsce klasa Ic /zespół/ - Katarzyna Kikosicka, Klara Marzec, Mateusz Torchała.

    Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i gratulujemy sukcesów :)

    Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maj - SP300 klasy 0-3

     

            

    Dnia 29 kwietnia klasy 2e i 3b przedstawiły uroczysty apel z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja. Wiele osób czytało i recytowało wiersze i śpiewało piosenki, a na koniec odegrali krótką scenkę o Ojczyźnie. Po wystąpieniu dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Każdego roku przeżywamy tę uroczystość inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo.

    Katarzyna Rybacka 
    Dominika Grzankowska 
     
    Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - Gimnajum 117 - fotoreportaż

     

         

    Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbył się uroczysty apel dla uczniów gimnazjum w dniu 30 kwietnia przygotowany przez:  p. Janninę Semik, p. Leokadię Siwek i p. Ewę Śledzińską. W części słowno - muzycznej nie zabrakło takich utworów jak „Witaj, majowa jutrzenko!”, "Żeby Polska była Polską" wykonanych przez uczniów klasy IIIc. Na zakończenie apelu wszyscy zebrani odśpiewali "Hymn Narodowy". W świąteczny nastrój wprowadziły nas również dekoracje na korytarzach wykonane przez uczniów z okazji tak doniosłego święta.

    Była to okazja do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski oraz nawiązania do symboli narodowych.  

         

     

    Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - SP300- fotoreportaż

     

         

    Uczniowie klasy 4a przygotowali montaż muzyczno - słowny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas  występu zaprezentowali  wiersze i piosenki, a także krótkie przedstawienie, które miało przybliżyć uczniom sytuację polityczną ówczesnej Polski, okoliczności uchwalenia Konstytucji oraz jej główne założenia.

    Wioleta Luchowska, Ewa Śledzińska

     

    11 - 12 kwietnia 2015 - Urodziny Alfreda w ramach III Festiwalu Rozrywek Umysłowych - fotoreportaż

     

         

    Na tegoroczne „Urodziny Alfreda” przybyło ponad siedemdziesięciu gości. Patronat nad turniejem objął Ludwik Rakowski — Burmistrz Dzielnicy Wilanów. Do rozgrywek zapisało się sześciu debiutantów. Najlepszym z Nich okazał się Tomasz Polańskiz Ciechanowa. Wygrał 6partii. Ogromne brawa!!!

    Najmłodszą zawodniczką i debiutantką zarazem, była Joasia Kulawiakz Warszawy. A teraz „nasze wygi”. Zwyciężył Dominik Urbackiz Pruszkowa. Drugie miejsce zajął Rafał Matczak z Milanówka a na trzecim stopniu podium stanął Krzysztof Mówkaz Warszawy.

    Drugiego dnia rozgrywek 37 osób wzięło udział w konkursie wiedzy o Alfredzie Buttsie. Ośmioro udzieliło prawidłowych odpowiedzi. Nagrodę otrzymał Rafał Wesołowski.

    Po raz pierwszy w tym roku, w ramach III Festiwalu Rozrywek Umysłowych, Fundacja Umysł przyznała tytuł "Przyjaciela Rozumu 2015" Panu Sławomirowi Dubie, Prezesowi Grupy DSF, za wieloletnie i nieocenione wsparcie, tak bardzo potrzebne w początkowej fazie działalności Fundacji. Ponadto uhonorowano Najaktywniejszego Wolontariusza, którym został Maksymilian Piątek.

    Fundacja Umysł dziękuje za wsparcie przy organizacji turnieju Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz, a w szczególności Pani Dyrektor Annie Jaczewskiej oraz Pani Wicedyrektor Wioletcie Dembnej oraz darczyńcom: Grupie DSF i firmie TM Toys. Za ogrom pracy włożonej w przygotowanie i przeprowadzenie turnieju dziękujemy Ewie Stypułkowskiej, Markowi Śledzińskiemu i Dorocie Zielińskiej, a także uczniom Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w warszawskim Wilanowie.

    Do zobaczenia za rok.
    relacja: Sylwia Buks

    Szczegółowe informacje z przebiegu turnieju na stronie:
    Polskiej Federacji Scrabble
     

    Z wizytą u nas – dr Grzegorz Soszka – znany oceanobiolog, przyrodnik i podróżnik - fotoreportaż

     

         

    Będąc gościem w naszej szkole dr Grzegorz Soszka w pigułce przekazał dzieciom swoją wiedzę na temat biologii i tworzenia się raf koralowych. Godzinny wykład zamienił się w godzinę prawdy o Panu Rekinie.

    Jak na naukowca i pasjonata przystało pokazał i opowiedział o okazach ze swojej kolekcji. Był też czas na pytania i odpowiedzi.

    Obecnie można Pana dr Grzegorza Soszkę spotkać w warszawskim ZOO w rekinarium. Jest też zapalonym płetwonurkiem od 45 lat. Interesuje się  również paleontologią. Pracował w wielu instytutach badawczych. Brał udział w naukowej wyprawie geograficznej Uniwersytetu Warszawskiego na Wyspy Zielonego Przylądka /w ramach rejsu dookoła świata na „MARII” Ludomira Mączki/, a także w 10 wyprawach nurkowych na rafy koralowe Morza Czerwonego. Opublikował 5 książek o tematyce przyrodniczej.

    Prelekcja była bardzo ciekawa, cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

    Lidia Domańska
     

    Światowy Dzień Zdrowia - fotoreportaż

     

         

    Co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania WHO obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.

    W naszej szkole na lekcjach języka angielskiego przeprowadzone zostały warsztaty dotyczące zdrowego trybu życia, których celem było uświadomienie uczniów jak ważna jest rola witamin w życiu człowieka. Momentami zabawne, a chwilami poważne zajęcia zachęciły dzieci do spożywania bogatych w witaminy soków, warzyw i owoców.

    Marta Poter, Anna Smyczek
     

    Akcja „WALCZMY Z UZALEŻNIENIAMI I DBAJMY O ZDROWIE”

     

       

    Na przełomie marca i kwietnia  w naszej szkole odbył się TYDZIEŃ WALKI Z UZALEŻNIENIAMI. Został on połączony z obchodami ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA (7 kwietnia) pod hasłem „WALCZMY Z UZALEŻNIENIAMI I DBAJMY O ZDROWIE”. Z tej okazji zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze, pogadanki, dramy, prezentacje plakatów, a także można było usłyszeć audycję w radiowęźle szkolnym. Jesteśmy przekonani, że wszystkie podjęte działania sprawią,  iż w przyszłości nasi uczniowie będą potrafili powiedzieć NIE używkom i zadbają o własne zdrowie.
     

    KONKURS „PALMY WIELKANOCNE”

     

           

    W dniu 29 marca podczas uroczystości Niedzieli Palmowej w kościele św. Antoniego Marii Zaccarii zostały nagrodzone najlepsze prace, które wpłynęły na konkurs „Palmy Wielkanocne”. Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz – Pani Anna Jaczewska wręczyła zwycięzcom nagrody i pamiątkowe dyplomy.

    Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. W świątyni o. barnabitów mogliśmy podziwiać wiele ciekawych palm, od największych – ponad metrowych, do najmniejszej mającej ok. 5 centymetrów. Zostały one wykonane przez przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z wilanowskich placówek oświatowych. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy Ludwik Rakowski.

    Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

    W kategorii klas 1 – 3 szkoły podstawowej

    • I miejsce:  Marta Uliasz z klasy 3a

     

    W kategorii klas 4 – 6 szkoły podstawowej

    • III miejsce: Julia Smyczek z klasy 5c

     

    W kategorii gimnazjum:

    • I miejsce – Patrycja Miniak z klasy Ic
    • II miejsce – Jakub Dlouhy z klasy Ic
    • III miejsce – Katarzyna Kikosicka z klasy Ic

     

    WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULUJEMY!!!

    Maria Skrzeczyńska
     

    Dzielnicowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”

     

         

    W dniu 26.03.2015 r. w  Centrum Kultury Wilanów odbyły się Dzielnicowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego  „Warszawska Syrenka”. Nasi uczniowie walczyli w trzech kategoriach wiekowych i udało nam się osiągnąć sukces!

    Miło nam poinformować, że w  kategorii Szkoła Podstawowa, klasy 0-III:  Piotr Zienkiewicz z klasy IIe zdobył II miejsce.

    W kategorii uczniowie gimnazjów: Barbara Kurzejewska  z klasy Ib  zdobyła I miejsce, a  wyróżnienie otrzymał  Kacper Petrus z klasy IIc.

    Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Katarzyna Rybacka
     

    Ogólnopolski Konkurs z Języka Angielskiego
    ANIMALOO II EDYCJA – czyli zwierzaki - poplątaki

    Celem konkursu było połączenie nauki języka angielskiego z kreatywną zabawą. Naszym uczniom z klasy 6a udało się ten cel osiągnąć. Dowodem na to są otrzymane Certyfikaty z Wyróżnieniem. Uczestnicy również dostali nagrody ufundowane przez  organizatora konkursu - Centrum Nauczania Języków Obcych „The Lemon Tree”.

    Szkole SP 300 przyznano Certyfikat Uczestnictwa jako Aktywnej Szkole 2015, a nauczycielom zgłaszającym prace uczniów Certyfikaty - Aktywny Nauczyciel 2015.

    Gratulujemy: Inannie Kemp, Karolinie Wojnackiej i Alkowi Malickiemu.

    Organizatorka konkursu: Lidia Domańska
     

    Dzielnicowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie

     

           

    Dnia 19  marca 2015 r. w Zespole Szkół nr 123 przy ul. Uprawnej 9/17 odbył się „Dzielnicowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie”. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy 0A z wychowawczynią Hanną Skonieczną.

    Program Turnieju obejmował znajomość znaków drogowych, numerów alarmowych i ogólnych przepisów ruchu drogowego. Odbyła się też prezentacja różnych sytuacji niebezpiecznych. Zadaniem dzieci było ustalenie właściwych reakcji i zachowań w tych sytuacjach.

    W ostatnim etapie Turnieju dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Ruch uliczny”. Dokonania dzieci obserwowała komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Policji, Dyrektora Szkoły - pani Katarzyny Potrzebowskiej, pracowników dzielnicy Wilanów oraz nauczycieli.

    Uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, zegarki i różne gadżety odblaskowe.
     

    Akcja "Pomóżmy przetrwać zimę…"

    W dniach 16.02 - 6.03.15 r. nasza świetlica szkolna zorganizowała akcję pt."Pomóżmy przetrwać zimę…".  Dzieci zbierały karmę, koce, ręczniki, smycze i zabawki dla bezdomnych zwierząt ze schroniska "Na Paluchu”. Dobrze przemyślana i podyktowana szczerymi chęciami akcja okazała się bardzo pożyteczna i znalazła uznanie opiekunów czworonogów.

    Podziękowanie

    IV Dzielnicowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej
        

     

    20 marca odbył się
    IV Dzielnicowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej
    w Gimnazjum nr 116
    w Warszawie
    pod patronatem
    Burmistrza Dzielnicy Wilanów
     m. st. Warszawy.
     

    Nasi młodzi artyści walczyli o nagrody w dwóch kategoriach: klasy IV-VI SP oraz klasy I-III GM.  Jury  nie miało łatwego zadania; duety, zespoły oraz soliści zaprezentowali znane utwory we własnych interpretacjach, którym towarzyszyły układy choreograficzne oraz własny akompaniament.

    Jakub Dlouhy z klasy Ic Gimnazjum nr 117 zajął III miejsce wykonując piosenkę „May it be” a Natalia Patoka z klasy IIId Gimnazjum nr 117 otrzymała wyróżnienie  za wykonanie „The snow”.

    Piękna dekoracja, kolorowe stroje,  wysoki poziom wokalny występujących oraz wspaniała atmosfera sprawiły, że byliśmy świadkami niezwykłego widowiska muzycznego.

    Gratulujemy!

    Ewa Śledzińska, Anna Smyczek
     

    Niecodzienne spotkanie - fotoreportaż

         

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Panią Joanną Litwin, która ma dopiero 20 lat, a na koncie tytuł Wicemistrza Świata i Mistrza Europy. Aktualnie zajmuje 1 miejsce w rankingu IKA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Kitesurfing`u).

    Pani Asia opowiadała o treningach, podróżach i startach w zawodach na całym świecie, a także o  tym, jak pasja stała się jej życiowym zajęciem. Uczniowie mogli zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, który niezbędny jest do uprawiania tego sportu oraz zadać pytanie jednej z najlepszych kitesurferek.

    Wioleta Luchowska, Anna Smyczek
     

    Projekt KidSpeak - fotoreportaż

     

         

    Zakończył się kolejny międzykulturowy projekt KidSpeak. Tym razem z ramienia międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC warsztaty prowadziły wolontariuszki:

     
    Jinning Yang (Flora)
    z Chin

    Assem Dossora
    z Kazachstanu

    Nasi uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat obu krajów położonych w różnych częściach Azji.

    Flora odpowiadając na pytania potwierdziła, że Chiny to pierwsze państwo na świecie pod względem liczebności populacji, a trzecie pod względem zajmowanego terytorium.

    Księgę historii Chin zaczęto pisać 5000 lat temu. Dowiedzieliśmy się również, że zamieszkuje tam 56 narodowości.

    Ciekawostką jest, że w Chinach południowych głównie je się ryż, a w północnych noodle /makaron/. Natomiast Kantończycy jak to opisała Flora jedzą wszystko co lata oprócz samolotów, wszystko co porusza się po ziemi oprócz pociągów i wszystko co pływa w wodzie oprócz łódek.

    Wybierając się do Chin powinniśmy zwiedzić stolicę – Pekin, Szanghaj, Tybet z najwyższym szczytem świata – Czomolungma /Mount Everest/ i Kanton.

    Prezentacja Assem była nie mniej ciekawa.

    Kazachstan plasuje się na dziewiątym miejscu pod względem wielkości zajmowanego terytorium. Tak jak w Chinach znajdują się tam wysokie góry – siedmiotysięcznik Chan Tengri.

    Wspaniałą atrakcją turystyczną jest Kanion Szaryński  /dł. ok. 150 km, wys. ścian do 80 m/. Niesamowitym przeżyciem jest spotkanie z Kazachami, którzy nadal pielęgnując 2000-letnią tradycję polują z orłami w górach Ałtaj.

    Assem zainteresowała nas tradycyjną grą zespołową na koniach uważaną za narodowy sport – Kokpar / https://www.youtube.com/watch?v=1lVEI17qeUA/.

    Uczniowie dowiedzieli się również, że w kazachskiej kuchni robi się potrawy z koniny /Beszbarmak/, z mleka klaczy i wielbłąda /shubat/.

    Stolicą Kazachstanu od roku 1997 r. jest Astana, a wcześniej była nią Ałma-Ata. Okazuje się, że słowa w języku Kazachów mają znaczenie, np.: ałma znaczy jabłko, ata to dziadek, a Assem - piękna i taką była goszcząca u nas wolontariuszka.

    Opiekunka projektu: Lidia Domańska
     

    Koło recytatorsko - teatralne - 7 marca 2015 - fotoreportaż

     

         

    7 marca 2015 roku odbył się  Dzień Otwarty Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz.

     W ramach projektu „Wars i Sawa” koło recytatorsko-teatralne wystąpiło ze scenkami opartymi na wierszach Jana Brzechwy oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Udział w prezentacji wzięli uczniowie: Wiktoria Kurek, Julia Smyczek, Jan Czumaj, Michał Muszyński.

    Życzymy miłego oglądania!

    Anna Wojdak, Anna Smyczek
     

    Dzień Otwarty Szkoły - 7 marca 2015 - fotoreportaż

     

         

    W sobotę, 7 marca odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Była to świetna okazja dla potencjalnych uczniów i ich rodziców do zapoznania się z dorobkiem naszej szkoły, ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny, do spotkania się z dyrekcją i nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, oraz z uczniami, którzy pełniąc rolę przewodników, opiekowali się gośćmi.

    Dzięki współpracy wielu nauczycieli, uczniów i ich rodziców, nasza szkoła mogła pochwalić się dotychczasowymi osiągnięciami i zaprezentować wszystkie swoje atuty. Uczestnicy Dnia Otwartego mogli szczegółowo poznać budynek szkoły, przespacerować się po jej korytarzach oraz zwiedzić klasy i sale gimnastyczne. Mieli także możliwość zobaczenia prac naszych uczniów, zdobytych przez nich nagród z różnych dziedzin oraz obejrzeć prezentacje multimedialne, występy wokalne, doświadczenia chemiczne i pokazy sportowe. Na holu głównym zainteresowani mogli zapoznać się także z efektami działania szkolnego zespołu wspierania uczniów uzdolnionych w ramach programu Wars i Sawa. Na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i dzieci w zorganizowanej specjalnie na tę okazję „niemieckiej kawiarence”.

    Mamy nadzieję, że Dzień Otwarty Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz okazał się pomocny w dokonaniu wyboru drogi kształcenia i że z wieloma z Was spotkamy się w nowym roku szkolnym. A zatem do zobaczenia we wrześniu!

    Tekst i zdjęcia: Magdalena Witkowska
     

    Dzień Bezpiecznego Internetu 2015 - fotoreportaż

      

    W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu 2015 obchodziliśmy 10 lutego. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu jest organizowany przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Nasze gimnazjum również zaakcentowało to wydarzenie w celu rozwijania świadomości uczniów, że każdy użytkownik może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym.

    Tegoroczne obchody był realizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”.

    Nasi uczniowie wykonali plakaty promujące DBI 2015, przeprowadzono zajęcia edukacyjne, rozpropagowano informacje "Bezpieczeństwo dzieci online", zachęcono uczniów do kursów e-learning w celu  poszerzenia swojej wiedzy o bezpiecznym serfowaniu w Internecie.  Z przeprowadzonych zajęć i burzy mózgów wynika, że uczniowie mają wiedzę, jakie są korzyści i zagrożenia płynące z Internetu, mają również ciekawe pomysły, żeby Internet był miejscem bezpiecznym oraz przyjaznym. Poznali również akty prawne, które regulują negatywne zachowania w sieci i mają świadomość, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

    Bożena Stefaniak
     

    „Hej kolęda…” 11 stycznia 2015 r.- fotoreportaż

     

         

    11 stycznia 2015 r. w kościele o. Barnabitów przy ul. Sobieskiego 15 podczas Mszy Św. śpiewali uczniowie z wilanowskich przedszkoli i szkół.

    Dzieci i młodzież otworzyli swoje serca, wykonując kolędy i pastorałki, tak głęboko zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji naszego narodu. W uroczystości wzięli udział najwyżsi przedstawiciele Władz Dzielnicy – Radni i Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Maria Pawłow.

    Doskonałe przygotowanie naszych wychowanków dostarczyło zebranym ogromnych wzruszeń, przybliżyło poczucie jedności w pięknych, świątecznych chwilach.

    Uwiecznieniem występów stał się śpiew chóru z Zespołu Szkół Nr 2 im. Wandy Rutkiewicz, złożonego z nauczycieli i rodziców z tejże placówki. Niewątpliwie był to dowód na dobrą atmosferę i współpracę wszystkich podmiotów Szkoły.

    Organizacji koncertu, którego patronem był Zarząd Dzielnicy Wilanów m.st.Warszawy, podjęli się: Zespół Szkół Nr 2 im. Wandy Rutkiewicz i Centrum Kultury Wilanów.

                                                                                                                                      Anna Jaczewska
     

     Konkurs – Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa fotoreportaż

     

    Tradycją naszej szkoły stał się konkurs – „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa”. Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum wykonali według własnego pomysłu i projektu, przy użyciu różnych materiałów plastycznych, spożywczych oraz przyrodniczych, własne szopki betlejemskie. W konkursie wzięło udział 70 uczestników.

    Wyniki konkursu

    Szkoła Podstawowa klasy 1-3, klasy 4-6

    Gimnazjum klasy I-III

    Wystawa wszystkich prac znajduje się w kościele parafialnym pw. Antoniego Marii Zacarii przy ul. Sobieskiego 15.

    Uroczyste wręczenie dyplomów oraz pamiątkowych nagród dla uczniów, którzy brali udział w konkursie, odbędzie się dnia 8 lutego 2015 r. podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00 w kościele ojców barnabitów przy ul. Sobieskiego 15.

    Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

    Zespół Katechetów
     

    Jasełka Bożonarodzeniowe - 2014 foreportaże: SP300, Gim117

     

    Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas w naszych rodzinach, również w naszej szkolnej rodzinie. Tej świątecznej atmosferze towarzyszą wspólne kolędowanie, opłatkowe spotkania, jak również Bożonarodzeniowe przedstawienia, które należą do tradycji naszej szkoły. Jak co roku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowywali  jasełka. Zaprezentowali je Rodzicom podczas grudniowych dni otwartych (SP – 09. 12. 2014, Gim. – 11. 12. 2014) oraz Uczniom w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną (19. 12. 2014).

    Jasełka to głoszenie dobrej nowiny o tym, że Syn Boży – Jezus Chrystus przyszedł na ziemię, aby pokazać nam jak bardzo Bogu zależy na każdym z nas, jak nas kocha, jak szuka z miłością i troską każdego człowieka, aby obdarzyć go miłością i szczęściem.

         

    Uczniowie klas 4 - 6 Sszkoły Podstawowej nr 300 przygotowali misyjne przedstawienie Bożonarodzeniowe, w którym wcielili się w postaci z różnych kontynentów. Na scenie można było podziwiać barwne stroje Indian i Eskimosów, a także przybyszów z Afryki i Azji. Bohaterowie, choć tak różni, mieli jeden cel – wędrówkę do dzieciątka Jezus. Ich drogi się spotkały i mimo, że początkowo nie było łatwo wspólnie wędrować okazało się, że tylko gdy połączą swoje siły będą mogli razem dojść na spotkanie z nowonarodzonym Jezusem.

    Przedstawienie pokazało uczniom, że Jezus przyszedł do każdego człowieka, niezależnie od tego jak wygląda i skąd pochodzi. Mogli oni również przekonać się o tym, że choć różnimy się od siebie wszyscy jesteśmy tak samo kochani przez Boga oraz powinniśmy się wzajemnie szanować i razem dążyć do świętości. Foreportaż

         

    Młodzi Aktorzy, uczniowie klas gimnazjalnych swoim przedstawieniu pokazali, że narodzenie Pana Jezusa to nie tylko wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat z Betlejem, ale że Pan Jezus pragnie narodzić się w naszych sercach DZIŚ, w różnych sytuacjach naszego życia.

    Tegoroczne jasełka w kilku aktorskich odsłonach, przez refleksyjną muzykę i wymowne obrazy uświadomiły widzom, jak w naszej codzienności, każdego dnia rodzi się Pan Jezus, zawsze wtedy, gdy z troską pochylamy się nad osobą chorą, cierpiącą, samotną, gdy niesiemy pokój, gdy w naszym życiu zwycięża miłość. Fotoreportaż

         

    Po jasełkach nastąpiła niespodzianka, którą  dla uczniów przygotowali rodzice wraz z nauczycielami – występ chóru rodziców i nauczycieli naszego zespołu szkół. Wykonywane przez nich świąteczne piosenki wprowadziły wszystkich w bardzo radosną atmosferę nadchodzących Świąt.

    Maria Skrzeczyńska i Dorota Sys
     

    Szlachetna Paczka 2014 - fotoreportaż

     

         

    W tym roku postanowiliśmy pomóc konkretnym ludziom. Pomysłodawcą akcji była mama jednego z gimnazjalistów. Wybrała nam z bazy danych „Szlachetnej Paczki” rodzinę, w której właśnie urodziły się bliźnięta.

    W szkole zawisły plakaty, na stronie i w e-dzienniku pojawiły się komunikaty, w których informowaliśmy całą szkolną społeczność, czego potrzebujemy dla naszych podopiecznych. W szybkim czasie rosła sterta kartonów z odzieżą, obuwiem, pościelą, żywnością, środkami higienicznymi, zabawkami, sprzętem domowym  i słodyczami.

    Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i rodziców obu naszych szkół (SP 300 i G 117) błyskawicznie zgromadziliśmy potrzebne rzeczy. Później grupa gimnazjalistów zapakowała i przyozdobiła kartony, a w sobotę uczniowie pod opieką dwóch mam i pedagog załadowali wszystko do samochodów. W bazie czekali na nas wolontariusze „Szlachetnej Paczki” i Święty Mikołaj. Dostaliśmy piękny dyplom.

    Jedna z mam uczestniczyła w przekazaniu naszej  „Szlachetnej Paczki” rodzinie. Była wielka radość, wzruszenie, podziękowania – dostaliśmy laurki wykonane przez obdarowane: mamę i córkę.

     

    A wracając po akcji już myśleliśmy o „Szlachetnej Paczce” za rok…

    pedagog  Marta Bogusławska
     

    Andrzejki

     

         

    Kończący się listopad nieodmiennie przyniósł nam andrzejki. W naszej szkole jest już tradycją, że uczniowie klas gimnazjalnych organizują dla uczniów klas 0-3 „godzinę z wróżbami”.

    Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum 117 przygotowali wiele tradycyjnych sposobów poznawania przyszłości. Było wróżenie z kart, z gwiazd, z serca i jeszcze wiele innych, tajemniczych sposobów przewidywania tego, co nas może spotkać w przyszłości. Zabawom towarzyszyła muzyka i taniec. Starsi koledzy nie tylko zaprezentowali ciekawe układy choreograficzne, ale też przeprowadzili krótki kurs tańca. Zabawa i wróżby przeplatane były ciekawymi konkursami
     z nagrodami. Moc wrażeń i emocji towarzyszyło wszystkim dzieciom.

    Dziękujemy Organizatorom za dobrą zabawę!

    Agnieszka Szewczuk
     

    KENGISHU-KAMUI w Wilanowie - fotoreportaż

     

    ]       

    Dzięki współpracy z Centrum Kultury Wilanów odbył się w naszej szkole fascynujący pokaz japońskiej sztuki walki. Grupa „Samurai Sword Artists” z Tokio założona i prowadzona przez Tetsuro Shimagucchi zaprezentowała artystyczne połączenie japońskiej sztuki miecza i sztuk ekspresyjnych. Mogliśmy podziwiać występy artystów z szablami katana, włóczniami yari oraz wachlarzami bojowymi tessen.

    Przedstawiona sztuka walki, która wydaje nam się bardzo skomplikowana, ma jednak stosunkowo proste zasady: nie poddawaj się i walcz do końca. Będąca czasami na granicy teatru kabuki ma swoje głębokie źródła w japońskiej kulturze. Sztuka ta różni się diametralnie od przyjętych w zachodnim świecie zwyczajów i obyczajów. Z zachwytem więc oglądaliśmy skomplikowane ruchy artystów wprowadzające nas w tajemniczy świat samurajów.

    Japońscy artyści, którzy z zamiłowaniem przedstawili nam sekrety i zwyczaje walki byli niesłychanie fascynujący.

    Dziękujemy Centrum Kultury Wilanów za zapoznanie nas, przynajmniej w niewielkim stopniu, z kulturą tak odległego nam Kraju Kwitnącej Wiśni.

    Agnieszka Szewczuk
     

    Dzień Śniadanie Daje Moc - fotoreportaż

      

          

    Jak co roku w listopadzie w Szkole Podstawowej nr 300 obchodzimy Dzień Dobrego Jedzenia i Dzień Śniadanie Daje Moc. Jest to wycinek naszego programu profilaktycznego, w którym priorytetem jest zdrowy uczeń.

    W tym roku szkolnym, dnia 7 listopada, jako jedyni w Warszawie, podjęliśmy razem z uczniami ok. 7 tys. szkół podstawowych w Polsce, próbę bicia rekordu Guinessa w przygotowaniu zdrowego śniadania. Do tej akcji przystąpili wszyscy uczniowie klas trzecich, ich wychowawcy i rodzice. Sekundowali im zaproszeni goście, dyrekcja szkoły i pedagog.

    W tym dniu nasza sala widowiskowa zamieniła się w wielkie laboratorium kuchenne. Pierwszym zadaniem uczestników próby było przygotowanie różnorodnych smakowo serków z dodatkiem szczypiorku, rzodkiewki, pomidorów i ogórków. Serki miały być uformowanie w figury grzybków, bałwanków, jeżyków, kotków, myszek i tym, co jeszcze stworzyła uczniowska wyobraźnia. Wymyślone figury musiały być estetycznie wyeksponowane i udekorowane. Drugie zadanie polegało na przygotowaniu kanapek z dodatkiem sera, szynki, papryki, pomidorów, ogórków i szczypiorku. Ostatnim daniem były owocowe szaszłyki z winogron, bananów, gruszek, jabłek i śliwek.

    Dzieci wykazywały się różnorodną inicjatywą i pomysłowością. Zdumiały organizatorów i zaproszonych gości dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Dzieci, rodzice i nauczyciele pracowali z wielkim zaangażowaniem i zapałem. Liczny udział rodziców w biciu rekordu świadczył o wspólnym celu szkoły i opiekunów, którym jest przekonanie uczniów, że śniadanie daje moc. Nauka przez zabawę
    w zdrowe gotowanie gwarantowała nam osiągnięcie nadrzędnego celu - codziennego spożywania zdrowego śniadania.

    Radość dzieci z  efektów ich pracy była ogromna. Uczniom i gościom dopisały apetyty i dobre humory. Mamy nadzieję, że nasza wspaniała zabawa przyczyni się do osiągnięcia rekordu Guinessa, a największa lekcja gotowania w Polsce na długo pozostanie w pamięci uczestników.

    Pedagog Jolanta Bielec
     

    Uroczysty apel z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - fotoreportaż

    "Warto się czasem zasłuchać     
    w wiatru granie, szum gałęzi,
    listopadów przemijanie..." 

     

     

       

     

    Dnia 14 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy Vd oraz Julia Smyczek z klasy Vc i Jan Czumaj z klasy VIa pod kierunkiem nauczycieli Anny Makowskiej-Smyczek, Anny Wojdak i Ewy Śledzińskiej przygotowali lekcję historii i patriotyzmu. Oprawę plastyczną w postaci dekoracji i pięknych kotylionów wykonali sami uczniowie.

    Celem naszej uroczystości było uświadomienie widzom, jak ważna jest znajomość historii naszego kraju i jak duże znaczenie ma wolność i niepodległość. Dzieje naszego narodu pokazują, że o wolność trzeba nieustannie walczyć ponieważ nie jest ona dana nam raz na zawsze. Święto Niepodległości to ten dzień, w którym szczególnie potrzebna jest refleksja nad tym, komu zawdzięczamy  tę  wolność i co dalej zamierzamy z  nią zrobić.

    Występ uczniów został nagrodzony gromkimi brawami.

    Anna Smyczek i Anna Wojdak

    VI Kongres Młodych Internautów KoMIn - fotoreportaż

       

            

    W dniu 29 października 2014 r. w siedzibie Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) , odbył się VI Kongres Młodych Internautów (KoMIn), na którym naszą szkołę reprezentowali Krzysztof Anderson, Tomasz Dudziński, Mikołaj Marzec z klasy III c oraz opiekun Bożena Stefaniak. Nasze Gimnazjum uczestniczy aktywnie w tych wydarzeniach od samego początku (2011 r.) Warto też przypomnieć, że nasi uczniowie byli uczestnikami panelu dyskusyjnego w 2013 r., w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, którą prowadził Edwin Bendyk - publicysta, dziennikarz i pisarz. Członkowie kongresu są angażowani w działania podejmowane w ramach projektu Safer Internet.

    To spotkanie, któremu przewodniczyła pani dr Agnieszka Wrońska, było bardzo inspirujące: "Biometria: Hollywood a rzeczywistość". Wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie biometrii p. Krzysztof Kozioł i p. Mateusz Trolkiewicz zapoznali nas z różnymi technikami biometrycznymi, testem żywotności odcisków palców oraz nowymi narzędziami edukacyjnymi. Te najnowsze osiągnięcia technologiczne i informatyczne: urządzenie do analizy podpisu, kamerę na podczerwień analizującą tęczówki oczu oraz urządzenie do analizy odcisków palców można było przetestować w ramach zajęć warsztatowych. Pani dr Agnieszka Wrońska grupie nauczycieli przedstawiła bardzo interesujące wyniki ogólnopolskiego badania "Dzieci i młodzieży wobec Internetu".

    Kongres jak zawsze przebiegał w bardzo miłej atmosferze, wzbogacił nas o cenną wiedzę zakresu nowych technologii i ich stosowania, pozwolił na wymianę cennych doświadczeń. Za aktywny udział we wszystkich kongresach KoMIn otrzymaliśmy podziękowanie dla szkoły, uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.

    Bożena Stefaniak

                                

     Więcej

    Wolontariusze projektu ENJOY MY ORIGIN - 20-24.10.2014 r. fotoreportaż

          

             

    W piątek 24 października pożegnaliśmy goszczących u nas wolontariuszy uczestniczących w warsztatach międzykulturowych ENJOY MY ORIGIN - jeden z projektów międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC.

    Zajęcia prowadzili: Juliana Bento Amado z Brazylii, Ayoub Houmanna z Maroka i Thanh Truong z Wietnamu.

    Wolontariusze przedstawili prezentacje w języku angielskim związane z kulturą swojego kraju.

    Juliana zwróciła naszą uwagę na fakt, że obecnym prezydentem  Brazylii jest Dilma Rousseff, pierwsza kobieta na tym stanowisku /01.01.2011 r./. Szczególne zainteresowanie wzbudzili znani piłkarze: Pele, Neymar, Ronaldinho, Ronaldo. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat tradycyjnej brazylijskiej sztuki walki capoeira.

    Nie zabrakło informacji o sferze kulinarnej. Dowiedzieliśmy się, że typowym daniem głównym jest feijoada - gulasz z fasoli i mięsa. Potrawa pochodzi od niewolników, którzy dostawali resztki z pańskiego stołu – np. wieprzowe uszy, ogon i nogi. Popularnym napojem jest herbata yerba mate, nazwa, której pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba – ziele i mati co w języku keczua oznacza tykwę, w której parzy się ziele krzewu ostrokrzewa paragwajskiego.

    Niemniej ciekawa była prezentacja Ayouba, który przypomniał nam, że Maroko jest królestwem, a głową państwa jest król. Uczniowie byli zafascynowani informacją o możliwości uprawiania trzech sportów jednego dnia w różnych warunkach atmosferycznych. Miasto Essaouira jest windsurfingową, surfingową i kitesurfingowa stolicą Afryki Północnej. Natomiast w górach Atlasu Średniego i Wysokiego mieszczą się marokańskie centra narciarskie i snowboardingowe /Oukaimeden, Mischliffen/. Fenomenem aktywnego wypoczynku jest jazda po wydmach Sahary na nartach lub snowboardzie.

    Ostatnia prezentacja należała do Thanh Truong, która pochodzi z Wietnamu, a mieszka w Sajgonie /obecnie Ho Chi Minh/. Jak sama nazwa wskazuje znana i popularna potrawa sajgonki pochodzą z jej rodzinnego miasta. W Południowym Wietnamie nazywane są nem. Inną ciekawostką jest kwiat lotosu uważany za święta roślinę w buddyzmie i narodową rośliną Wietnamu. Wiemy już, że chociaż codzienne życie Wietnamczyków przebiega zgodnie z kalendarzem gregoriańskim to jednak kalendarz księżycowy nie zniknął z ich kultury i tradycji. Stanowi nadal istotna część życia, a większość świąt jest określana właśnie według tego kalendarza.

    Opiekunka projektu: Lidia Domańska
     

    Ślubowanie klas pierwszych w ZS nr 2 - 14.10.2014 r. fotoreportaż

         

           

    14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole dzień ten obchodzony jest wyjątkowo uroczyście ze względu na odbywającą się uroczystość ślubowania klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 300 i Gimnazjum nr 117. Nasi najmłodsi uczniowie w towarzystwie gimnazjalistów i wychowawców dumnie wkroczyli na halę sportową, gdzie ich oczekiwali zebrani goście: dyrekcja szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i oczywiście rodzice.

    Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Jaczewska ciepłym przemówieniem. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia. Zobowiązali się, że będą rozwijać swoje uzdolnienia, pracować nad swoim rozwojem, kształtować charakter oraz godnie reprezentować szkołę. Od tego momentu zostali pełnoprawną częścią  społeczności szkolnej. W dalszej części uroczystości został przedstawiony program artystyczny przygotowany przez uczniów wspólnie z ich opiekunami. Jak zawsze uczniowie skierowali wyrazy wdzięczności i podziękowania nauczycielom z okazji ich święta.

    Miłym akcentem tego wydarzenia był poczęstunek przygotowany dla naszych pierwszoklasistów przez ich  rodziców.

    Bożena Stefaniak

    Wyjazd integracyjny klas pierwszych Gimnazjum nr 117

     

         

    Zgodnie z tradycją naszej Szkoły od kilku lat organizowane są wyjazdy integracyjne dla Uczniów rozpoczynających naukę w naszym Gimnazjum. W pierwszych dniach października Uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyli na warsztaty integracyjne do Gospodarstwa Agroturystycznego u Jasia i Małgosi w Wilkowie Polskim. Dzieci brały udział w zajęciach integracyjnych, teatralnych, rekreacyjnych oraz ognisku z kiełbaskami. Podczas zajęć  Uczniowie mieli okazję poznać się wzajemnie i zintegrować z grupą. Wspólny spacer,  poszukiwanie „grzybów” w lesie, przeprawa przez staw i inne atrakcje przygotowane przez prowadzących zajęcia zagwarantowały doskonałą zabawę. 

    Apel SU SP 300 - 30 września

             

         

    W dniu 30 września 2014 roku  w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w nim przedstawiciel rekonstrukcji historycznych Powstania Warszawskiego pan Włodek grupa „Parasol”, opowiedział on historię tamtych wydarzeń.

      

    Apel został przygotowany przez klasę 6a pod opieką:

    pani Ewy Śledzińskiej,  Anny Wojdak, Ewy Baczewskiej i Marty Poter
     

    Europejski Dzień Języków

        

          

    24 września uczniowie naszej szkoły pod opieką: p. Magdaleny Czyżo, p. Magdaleny Witkowskiej i p. Anny Makowskiej-Smyczek brali udział w lekcjach pokazowych i warsztatach organizowanych w ramach Europejskiego Dnia Języków w salach Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

    Uczniowie mieli możliwość brać udział w szeregu ciekawych zajęć językowych pozwalających poznać kulturę, obyczaje oraz tradycje poszczególnych krajów. Podczas lekcji mogli także nauczyć się pierwszych słów i zwrotów w rzadziej nauczanych językach, takich jak grecki, portugalski, czeski czy estoński, oraz także poznać nowoczesne i ciekawe sposoby uczenia się angielskiego czy niemieckiego.

           

    W ramach warsztatów podczas Europejskiego Dnia Języków, w naszej szkole odbyła się prezentacja zorganizowana przez British Council na temat IELTS (International English Language Testing System), popularnego na całym świecie testu języka angielskiego. IELTS to test sprawdzający umiejętności językowe. Stosowany jest do oceny poziomu znajomości języka angielskiego osób przyjmowanych na studia lub do pracy na całym świecie, ponieważ jest honorowany przez wiele instytucji na całym świecie, w tym agencje rządowe i edukacyjne oraz organizacje zawodowe. Jest to jedyny test oceniający znajomość języka angielskiego uznawany przez władze imigracyjne tych krajów, które wymagają tego rodzaju dyplomu.

    Magdalena Witkowska

     

    "Musik, Deutsch und neue Medien"

                  

    Klasa IIIa gimnazjum uczestniczyła w warsztatach "Musik, Deutsch und neue Medien" prowadzonych przez p. Carstena Galle. Spotkanie było okazją nie tylko do nauki języka niemieckiego oraz rozmowy z rodowitym Niemcem, ale także do (nietypowego!) wspólnego muzykowania. Stworzyliśmy wirtualną orkiestrę, modulowaliśmy nasze głosy, a także nagraliśmy utwór muzyczny!

    Magdalena Czyżo
     

    "Wohnen und Bauen in Oesterreich"

     

            

     Jak co roku Instytut Austriacki w Warszawie otworzył swoje drzwi dla uczniów, którzy chcą bardziej poznać język niemiecki oraz niekoniecznie znaną Austrię, i zaprosił ich do udziału w warsztatach "Wohnen und Bauen in Oesterreich" w formie tzw. stacji. Każde pomieszczenie Instytutu było innym austriackim miastem i kryło inne zadanie. Uczniowie klasy 3c poznali nowoczesne budowle powstałe w różnych regionach Austrii, podszlifowali swój niemiecki, a przede wszystkim dobrze się bawili.

    Magdalena Czyżo
     

    Apel SU Gimnazjum nr 117 - 17 września

    "Nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju".

    Benjamin Franklin

    Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to miesiąc rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na nasz kraj. W ten sposób rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat.

    W całej Polsce trwały zacięte walki. W wielu miejscach walczący wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją. Westerplatte, poczta gdańska, Wizna – te i inne miejsca powinny nam się kojarzyć z aktem największego  poświęcenia dla obrony kraju.

    Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała ucieczki przed nazistami na wschodzie, 17 września nadszedł kolejny cios – Armia Czerwona na rozkaz Stalina przekroczyła granice naszego kraju. Naród polski znalazł się w kleszczach wrogich mocarstw.

    Mając na względzie, że spuścizna dziejowa współtworzy naszą tożsamość narodową, nasza szkoła uczciła pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów.

     

     

    W dniu 17 września 2014 r. odbył się apel Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 117.  Uczniowie gimnazjum z klasy IIIc /pod opieką p. Janiny Semik/ i 5b szkoły podstawowej /pod opieką p. Leokadii Siwek/ przygotowali krótki montaż poetycko - muzyczny poświęcony 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej i 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Bożena Stefaniak                                                                                                                                                                                    

    Malta 2014 - fotoreportaż

    Była nauka i wycieczki, było zwiedzanie i czas wolny.

     

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego kolejnego wyjazdu na kurs językowy na Maltę /06.09-13.09.2014/ do Link School of English.

     

    Jest to szkoła z wieloletnim stażem działalności edukacyjnej i jedna z bardziej renomowanych na Malcie. Łączą ją bardzo dobre stosunki z Polską czego przykładem są spotkania Dyrekcji szkoły - Państwo De Gaetano - z dwoma byłymi Prezydentami Rzeczypospolitej Polskiej. Aleksander Kwaśniewski będąc w marcu 2004 r. z dwudniową wizytą na Malcie pogratulował Państwu De Gaetano profesjonalizmu w prowadzeniu szkoły i odnoszenia sukcesów w tej dziedzinie. Dyrekcja Link School of English spotkała się również z Lechem Wałęsą, który został zaproszony w pażdzierniku 2008 r. na Maltę przez Strickland Foundation aby uczcić 25 rocznicę otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla /1983/ i wygłosić przemówienie na temat: „The Future Of Europe - Unity And Solidarity”.

     

     

    Tekst i zdjęcia opracowały: Lidia Domańska i Magdalena Witkowska

     

    Spotkanie z Judoką Tomaszem Adamcem - fotoreportaż

    W dniach 9 i 11 września gościliśmy Tomasza Adamca, sześciokrotnego Mistrza Polski Seniorów w judo. Pan Tomasz podczas spotkania z najmłodszymi uczniami naszej szkoły nie tylko opowiadał o karierze sportowej, ale też pokazał swoje judogi, w których reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012), oraz zdobyte przez siebie medale.

    Jednak największy entuzjazm i zainteresowanie wzbudził pokaz ćwiczeń i umiejętności Mistrza. Uczniowie mogli zobaczyć niezwykle widowiskowe rzuty przeciwnika na matę, przy których Pan Tomasz wielokrotnie podkreślał, że judoka nie upada, a „spotyka się” z ziemią. Równie emocjonujące były skoki przez różnego rodzaju przeszkody.

    Spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje. Na zakończenie Pan Tomasz rozdawał zainteresowanym autografy, a następnie zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie.

     

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

    Pierwszego września, jak co roku, uczniowie zawitali w progach naszej szkoły, aby rozpocząć kolejny rok nauki. Wśród nich znalazła się duża grupa uczniów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę szkolną. W naszej placówce obecnie są trzy klasy zerowe, siedem klas pierwszych, pięć klas drugich i cztery klasy trzecie.

    Nowi uczniowie z klas 0 i 1 wraz z rodzicami zebrali się w sali widowiskowej, aby uroczyście rozpocząć rok szkolny 2014/2015. Zgromadzonych serdecznie powitała pani Dyrektor Barbara Pucek, która przedstawiła kadrę pedagogiczną opiekującą się uczniami edukacji wczesnoszkolnej. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Rodziców pan Artur Bar. Zachęcał rodziców do współpracy i troski o szkołę a przez to i o dobro własnych dzieci.

    W dalszej kolejności wychowawczynie odczytały listy swoich klas i wręczyły dzieciom pamiątkowe znaczki ufundowane przez Radę Rodziców. Dalsza część spotkań odbyła się w salach lekcyjnych.

    Uczniowie pozostałych klas Szkoły Podstawowej nr 300 udali się do sal lekcyjnych na pierwsze spotkania z wychowawcami.

    Wszystkim – Dyrekcji, naszym Uczniom, ich Rodzicom i całemu Gronu Pedagogicznemu życzymy interesującego, pięknego i bogatego w dobre przeżycia roku szkolnego.

    Agnieszka Szewczuk