Nawigacja

Rok szkolny 2015/2016

Wydarzenia

 

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 - fotoreportaż

 

   

23 czerwca 2016 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i jednocześnie pożegnanie uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 300 i trzecich Gimnazjum nr 117. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Anna Jaczewska, która
w swoim przemówieniu podsumowała ten rok szkolny.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły najlepsi uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor nagrody za wysokie wyniki w nauce oraz sukcesy w konkursach wiedzy  i zawodach sportowych. Tych osiągnięć nie byłoby gdyby nie działania rodziców, którzy zachęcali dzieci do nauki i wspierali nauczycieli. Od wielu lat rodzice najlepszych uczniów otrzymują Listy Gratulacyjne,
a Ci którzy najaktywniej działają na rzecz klasy swojego dziecka i szkoły otrzymują zaszczytny tytuł Przyjaciela Klasy
i Przyjaciela Szkoły. Tak było też w tym roku.

 Podobnie jak w latach ubiegłych pani dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora dla najlepszego ucznia Szkoły Podstawowej nr 300 i Gimnazjum nr 117, przyznano także tytuł Społecznika Roku 2015/2016 oraz specjalną nagrodą wyróżniono uczennicę, która osiągnęła najwyższy wynik na egzaminie gimnazjalnym.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna w całości opracowana i  przygotowana przez uczniów. Jej niezwykle miłą częścią była gala Wand. Uczniowie klas szóstych i trzecich wręczyli wybranym w głosowaniu nauczycielom statuetki Małych Wand i Wand. Całą uroczystość zakończyło przedstawienie pt.”Jak przetrwać
w gimnazjalnej dżungli?”

Anna Lesińska

Fotoreportaż z zakończenia roku szkolnego 2015/2016 klas I i II Gimnazjum nr 117

Uroczyste zakończenie pozostałych klas odbyło się 24 czerwca br. Uczniowie, którzy otrzymali wyróżniające wyniki
w nauce oraz osiągnęli sukcesy sportowe zostali nagrodzeni. W części artystycznej gimnazjaliści nawiązali do minionego roku szkolnego, nie zabrakło również życzeń dla nauczycieli i radości z rozpoczynających się wakacji.

Po ogólnych uroczystościach uczniowie udali się na ostatnie spotkanie z wychowawcami do swoich klas. Po otrzymaniu świadectw promocyjnych wszyscy rozpoczęli zasłużone wakacje.

Do zobaczenia we wrześniu!
 

Podsumowanie I Edycji Programu „Pola Nadziei”

 

Szanowni Państwo,

I Edycja Programu „Pola Nadziei” przyniosła wspaniałe wyniki. Dzięki życzliwości darczyńców, do hospicjum wpłynęło 58.677,49 i nadal trwają zbiórki.

Podsumowanie akcji odbyło się w ursynowskim Multikinie. Pani Dorota Jasińska (Prezes Fundacji) oraz Pan Robert Kempa (Burmistrza Ursynowa) rozpoczęli spotkanie krótkim wystąpieniem, następnie zaproszeni goście (wolontariusze biorący udział w I Edycji Programu „Pola Nadziei”) mogli zrelaksować się podczas seansu „Alicja po drugiej stronie lustra".

Zespół Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie reprezentowali najaktywniejsi  wolontariusze z kl. 2c, 5c oraz 3a Szkoły Podstawowej nr 300. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji programu, który rusza już od 1 września 2016 r.

Koordynatorzy programu w Zespole Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz:
Katarzyna Szczepaniak i Ewa Stypułkowska
 

Szkolny Dzień Matematyki dla klas piątych i szóstych

 

   

W piątek, 17 czerwca 2016r, odbyła się kolejna edycja Dnia Matematyki – tym razem dla klas 5 i 6 (w styczniu był dla klas 4). Szkolny Dzień Matematyki na stałe wpisał się w tradycję naszej szkoły i jak co roku, odbyły się w tym dniu konkursy mające na celu zachęcić wszystkich uczniów do nauki matematyki.

Na początku odbył się finał konkursu SUDOKU. Tytuł MISTRZA SUDOKU otrzymali:

Anna Kuraś, kl. 6d – kategoria klas 6

Magdalena Michalska, kl. 6c – kategoria klas 5

Aleksandra Sitkowska, kl. 4c – kategoria klas 4

Następnie odbyły się konkursy dla klas 6 – konkurs „Makieta Miasta” oraz „1 z 12”.

Po zaciętej rywalizacji, w konkursie „1 z 12” zwyciężył Szymon Mokosa, uczeń klasy 6c. Kolejne miejsca zajęli:

Jerzy Wierzbicki z klasy 6b oraz Zofia Kucharska z kl. 6a.

Jury, którego przewodniczącą była pani dyrektor Barbara Pucek, wyłoniło 3 makiety, które cechowały: różnorodność brył, pomysł oraz staranność wykonania. Oto najlepsze prace w konkursie „Makieta Miasta”:

I miejsce – Jakub Kościk, kl. 6c

II miejsce –  Magdalena Kisiel, kl. 6c

III miejsce – Mateusz Michalski kl. 6c

Klasy piąte rywalizowały drużynowo oraz indywidualnie. Cieszący się ogromną popularnością wśród uczniów Mecz Matematyczny, zwyciężyła klasa 5d, w składzie: Maksymilian Serokin, Hanna Frąc, Marika Macukow, Maja Rak, Julita Kuczewska, Karolina Lokwenc. Na kolejnych miejscach uplasowały się klasy 5c, 5b oraz 5a.

Konkurs na „Najlepszy strój” zwyciężyła Antonina Zielińska z klasy 5d.

Mamy nadzieję, że uczniowie spojrzeli na matematykę z innej, bardziej przyjaznej strony.

Gratulujemy i życzymy przyjemnej matematyki,

Organizatorki:Aneta Krakowiak, Danuta Szaniawska
 

Co to był za bal... - fotoreportaż

 

    

W dniu 11.06.2016 w Gimnazjum nr 117 klasy trzecie bawiły się na "Balu Gimnazjalnym". Po wielu godzinach przygotowań nadeszła godzina 17.00 a wraz z nią zabrzmiały pierwsze takty Poloneza. Odświętnie ubrani Trzecioklasiści przepięknie zatańczyli Poloneza (a z nieziemską wręcz cierpliwością uczyła go p. Małgorzata Ragan).

Na balu obecna była p. dyr. Barbara Pucek oraz nauczyciele. Uczniowie podziękowali Dyrekcji, Rodzicom i Nauczycielom za ich trud i wychowanie. Na pięknie udekorowanej tysiącami gwiazd sali bawiły się świetnie wszystkie klasy trzecie. Miłym urozmaiceniem były konkursy oraz furorę zrobiły zdjęcia w Fotobudce, które na pewno będą stanowić pamiątkę tych niezapomnianych chwil. Koordynatorem balu była p. Maria Kwiatkowska.

 

          Bal pożegnalny klas szóstych - fotoreportaż

 

      

Niech żyje bal! Bo to życie to bal jest nad bale!”      

Licealiści bawią się na studniówce, gimnazjaliści na balu, a szóstoklasiści na dyskotece. Każda z tych zabaw może uchodzić nie tylko za symbol zakończenia szkoły, ale również za symbol rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Tegoroczna dyskoteka klas szóstych odbyła się 5 czerwca, a jej mottem przewodnim były słowa Agnieszki Osieckiej z piosenki „Niech żyje bal” wykonywanej przez Marylę Rodowicz. Punktualnie o 17.00 pani dyrektor Wioletta Dembna przywitała uczniów, rodziców, grono pedagogiczne i odwołując się do metafory życia jako balu, podkreśliła, iż  jeszcze nie tak dawno uczniowie przekraczali  mury szkoły, by rozpocząć w niej nauką – czytania,  pisania, liczenia,  a już za chwilę  wyposażeni w ogromną wiedzę opuszczą ją, aby kontynuować naukę na kolejnym  etapie edukacyjnym. Po tych melancholijnych  rozważaniach, które sprawiły, że niejednemu uczniowi zakręciła się łezka w oku, tanecznym krokiem na parkiet ruszyli szóstoklasiści. W okamgnieniu salę wypełniły wirujące, kolorowe suknie uczennic i białe koszule uczniów. Umiejętności taneczne zachwycały niejednego obserwatora. Wytchnieniem od muzyki był pięknie przystrojony i bogato zastawiony stół, przy którym  uczniowie prowadzili rozmowy na wszelakie  tematy. Urozmaiceniem dyskoteki były quizy i zabawy, w których wszyscy ochoczo brali udział, wiele emocji wywołał konkurs na króla i królową balu, selfie z nauczycielem,  taniec na gazetach, szczególnie wspólnie zatańczona holenderka. I choć wszyscy chcieli bawić się do białego rana, to punktualnie o 21.00 zgasły światła i umilkła muzyka – bal dobiegł końca.

Wioleta Luchowska, Katarzyna Sikorska
 

Finał konkursu "Mam talent"

 

     

      

7 czerwca odbył się finał konkursu „Mam talent”.  Mieliśmy okazję poznać naszych uczniów z innej (artystycznej) strony. Prowadzący – Julia Smyczek (kl. 6c) i Mikołaj Lange (kl. 6d) zapowiadali występujących i czuwali nad sprawnym przebiegiem konkursu. Jako pierwszy zobaczyliśmy pokaz judo w wykonaniu Emmy Gumny z kl. 4d. Następnie swoim śpiewem i grą na gitarze zachwyciła nas Jagoda Korzeniewska (kl. 4d). Paweł Adamowicz (kl.4d) pokazał nam sambę, a Marta Uljasz (4d) zaśpiewała. Później obejrzeliśmy trio taneczne Wiktorię Matułę, Kamilę Szczepanik i Liwię Doughmoya (kl.4d). Do następnego pokazu potrzebna była publiczność. Jeden ochotnik wymieszał kostkę Rubika Antkowi Deji (kl. 4b), a Antek układał ją na czas. Zdążył poniżej minuty. Kolejny duet śpiewająco – taneczny składał się z Ady Świerżewskiej i Kingi Janek (kl. 4b). Dziewczyny zaprezentowały się wspaniale. Już pierwsze dźwięki piosenki „Alleluja” sprawiły, że publiczność zamarła, a potem przyświecając telefonami wszyscy kołysali się i śpiewali refren razem z Adą. Rozszalałą publiczność uspokoiła piękna recytacja Igi Świerżewskiej z kl. 6b, po czym kolejnych emocji dostarczył nam taniec hip-hop w wykonaniu Wiktorii Neumann (kl.4a). Byliśmy pod wrażeniem jej precyzyjnych i szybkich ruchów. Prezentację talentów zakończyły dwa śpiewy a capella w wykonaniu Zosi Biegaj z 4c i Zuzi Czerwińskiej z 4d. Występy oceniało i komentowało jury w składzie: p. wicedyrektor Wioletta Dembna, p. Wanda Brodzka i p. Ewelina Mikosza. Ostatecznie zwycięzcą konkursu „Mam talent” została Wiktoria Neumann, tuż za nią na drugim miejscu znalazł się duet Ady Świerżewskiej i Kingi Janek, a trzecie miejsce przypadło Jagodzie Korzeniewskiej. Wszystkim występującym serdecznie dziękujemy, gratulujemy odwagi w prezentowaniu swoich talentów i życzymy dalszych sukcesów w ich rozwijaniu.

Aneta Wilczek
 opiekun Samorządu Uczniowskiego
 

Projekt edukacyjny - fotoreportaż

 

  

Zarówno maj jak i czerwiec to same ciekawe wydarzenia dla uczniów naszego gimnazjum działających w ramach Kongresu Młodych Internautów (KoMIn). 

12 maja braliśmy udział w Digital Youth Forum 2016A już 13 maja zaproszono Kacpra Petrusa z klasy IIIc gimnazjum na spotkanie do Ministerstwa Cyfryzacji. Został uczestnikiem projektu, który otwiera ogólnopolską grupę liderów i ma na celu (przy współpracy z Ministerstwem Edukacji) rewitalizować oraz doskonalić nauczanie programowania oraz ulepszać informatyzowanie systemu szkolnictwa. Grupa docelowa licząca osiemnaście osób prowadziła rozmowy, które mają być kluczowe i wprowadzone w życie w nadchodzących latach. To niewątpliwie przełomowy moment z uwagi na innowacyjną współpracę z młodymi ludźmi, a także przedsiębiorcami, specjalistami w dziedzinach nowych technologii (mistrzami w swym fachu) i osobami z różnych sfer społecznych. Celem takiego działania jest lepsza edukacja dla wszystkich młodych ludzi i stworzenie możliwości oraz narzędzi dla przedsiębiorczych i chłonnych wiedzy osób."

Dlatego jesteśmy dumni, że Kacper był jedynym nieletnim uczestnikiem tego wydarzenia, który reprezentował społeczność gimnazjalistów. A to wszystko dzięki naszemu zaangażowaniu w grupie KoMIn działającej przy instytucie badawczym NASK.

2 czerwca 2016 r. Gabrysia Włoszek, Kacper Petrus, Piotr Ulrich oraz Mateusz Wietrak zostali zaproszeni do nagrania materiału promującego projekt edukacyjny dla młodzieży, który będzie adresowany do uczniów z całej Polski.

To była wielka przygoda w studiu nagrań, naszym uczniom wykonano profesjonalny makijaż, który był ciekawym zaskoczeniem dla młodzieży. Gabrysia wcieliła się w rolę dziennikarki (eksperta) i zadawała kolegom pytania. Wszystkie zagadnienia dotyczyły internetu min. jego pozytywnego wykorzystania w edukacji i w pracy, jak zapobiegać hejtowi, jak dbać o prywatność, co my młodzi i dorośli możemy robić, żeby świat online był lepszy i bardziej przyjazny. Konwencja tej rozmowy była swobodna, luźna i w pełni naturalna ponieważ młodzież nie znała wcześniej pytań. Wyrazy podziękowania dla Gabrysi, Kacpra, Mateusza i Piotra za wypełnione zadanie i pełny profesjonalizm.

Jako grupa KoMIn naszego gimnazjum dziękujemy Pani Martynie Różyckiej z NASK za możliwość udziału w tym projekcje, zapewnienie nam transportu, za upominki i przeżycie wspaniałej przygody, która będzie inspiracją na przyszłość.

Opiekun grupy KoMIn
Bożena Stefaniak
 

Tacy duzi, a tacy mali - fotoreportaż

 

       

Gimnazjaliści również 1 czerwca obchodzili Dzień Dziecka. Wszyscy uczniowie rano zebrali się w sali widowiskowej, tam czekał na nich występ młodych raperów. Młodzież z ciekawością wysłuchała koncertu i poznała ich styl muzyczny oraz nauczyła się kilku podstaw z dziedziny Beatboxu.

"Co nam w duszy gra" to hasło przewodnie zaprezentowania własnych talentów i pasji. Były występy wokalne, pokazy tańca i koncert zespołu rockowego. Nasza społeczność uczniowska jest coraz bardziej różnorodna kulturowo. Dlatego miłym akcentem, była również możliwość poznania tradycji i zwyczajów innych państw z których pochodzą nasi uczniowie. Barwne stoiska danego kraju, pełne ciekawostek, przysmaków narodowych przyciągały gimnazjalistów. A na zakończenie spotkania nie zabrakło serdecznych życzeń od nauczycieli i w świątecznym nastroju wszyscy wrócili na lekcje.
 

TriM 2016: polsko-niemiecko-francuski turniej piłkarski - fotoreportaż

 

  

W dniach 24-30 maja 2016 nasza szkolna, warszawska drużyna wybrała się na turniej piłkarski TriM 2016. Turniej odbył się w Niemczech w miejscowości Gersheim, tuż obok granicy niemiecko-francuskiej. Na miejsce dojechaliśmy busem, a podróż zajęła nam 20 godzin. Po drodze zabraliśmy ze sobą drużynę ze Strzelna. Zamieszkaliśmy w ekologicznym ośrodku Sponhs Haus. Zostaliśmy przydzieleni do swoich pokoi I do końca dnia mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy w większości na graniu w piłkarzyki. Wieczorem poszliśmy jeszcze na spacer po okolicy.

Następnego dnia przyjechało pozostałe sześć drużyn: z Wittenberg, Görlitz, Paryża, Bad Pyrmont oraz dwie drużyny ze Starogardu Gdańskiego. Po ich zakwaterowaniu odbyły się gry zapoznawcze, podczas których łączyliśmy się w mieszane grupy i wykonywaliśmy różne ciekawe zadania. Na koniec dnia odbyło się losowanie kolejności meczów. Potem wróciliśmy do pokojów I rozmawialiśmy z naszymi kolegami z innych krajów, których przydzielono do naszego pokoju. Okazało się, że to bardzo zabawni i mili ludzie.

Następny dzień był pierwszym z dwóch dni turnieju pełnych niesamowitej sportowej rywalizacji. Każda z drużyn grała 7 meczów, z czego pięć pierwszego i 2 pozostałe drugiego dnia. Cztery najlepsze zespoły kwalifikowały się do półfinałów, a dwie najlepsze do finału turnieju, który odbywał się także drugiego dnia. 27. maja zagraliśmy z dwoma drużynami ze Starogardu Gdańskiego, drużyną z Wittenberg, Strzelna i Görlitz. Pierwsze dwa zakończyły się remisem, natomiast trzy kolejne zwycięstwem, ale niestety naszych rywali. Po pierwszym dniu rozgrywek byliśmy ostatni w klasyfikacji turnieju. Ale to była dopiero połowa dnia. Po meczach pojechaliśmy do parku kultury w Gerscheim. Zobaczyliśmy tam rekonstrukcję grobu celtyckiej księżniczki i zbudowaną przez archeologów kopię posiadłości bogatego Rzymianina, który kiedyś zamieszkiwał tamte ziemie.

28 maja był drugim i ostatnim dniem zawodów. Ponieważ byliśmy na ósmym, ostatnim miejscu, sądziliśmy, że nie uda nam się wejść do półfinałowej czwórki. Kiedy policzyliśmy punkty w tabeli, okazało się, że jeśli wygramy oba pozostałe mecze to mamy jednak szansę na półfinał. Wtedy wstąpił w nas nowy duch walki i wyszliśmy na boisko z nowymi siłami do gry. Pierwszy mecz rozegraliśmy z drużyną z Bad Pyrmont. Zakończył się on wynikiem 4:3 i naszym zwycięstwem. Natomiast w ostatnim meczu z drużyną z Paryża wygraliśmy 3:1. W ten sposób dostaliśmy się do półfinałów z drużynami z Bad Pyrmont, Wittenberg i Starogardu Gdańskiego. W meczu półfinałowym znów trafiliśmy na drużynę z Bad Pyrmont, która zrewanżowała się nam za poprzedni mecz i pokonała nas 6:1. Mecz o trzecie miejsce nie odbył się, ale po podliczeniu punktów okazało się, że zajeliśmy ostatnie miejsce na podium! Bardzo się cieszyliśmy i z niecierpliwością czekaliśmy na dekorację zwycięzców. Jednak zanim to się wydarzyło pojechaliśmy na grę terenową do stolicy kraju Saary - Saarbrücken. Świetnie się tam bawiliśmy, a na koniec złapała nas strzaszna ulewa i do ośrodka wracaliśmy przemoczeni do suchej nitki, ale bardzo zadowoleni.

Wieczorem wszyscy  zebrali się w sali spotkań i rozpoczęło się wręczanie medali. Na uroczystości pojawił się burmistrz miasta, starosta oraz rodzice znakomitego piłkarza Mirosława Klose. Trzecie miejsce zajeliśmy MY, drugie drużyna z Wittenbergu, a pierwsze piłkarze z Bad Pyrmont. Jednak każda z ośmiu drużyn otzrymała medale i burzę oklasków. Najlepszą zawodniczką turnieju została Marysia Borkowska! Rozpierała nas duma.

Ostatniego dnia spotkania odbyło się uroczyste pożegnanie. Wszyscy byli zadowolneni, ale i troche smutni, że trzeba pożegnać się z nowymi kolegami i opuścić Gersheim. Przy pożegnaniu było troche łez, trochę śmiechu, ale wszyscy czuli, że był to dobry czas.

30 maja o 8:00 rano byliśmy już w Warszawie. Trochę szkoda, że wszystko tak szybko się skończyło, bo był to naprawdę niesamowity wyjazd przepełniony śmiechem, zabawą i sportową rywalizacją. Jednak najważniejsze jest to, że poznaliśmy nowych kolegów I koleżanki oraz że spędziliśmy tam bardzo miłe i niezapomniane chwile.
 

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka - fotoreportaż

 

   

Samorząd Uczniowski 30 maja zorganizował dla młodzieży klas I i II gimnazjum spotkanie poświęcone Prawom Dziecka. Gościem honorowym tego wydarzenia był Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. To niecodzienne wydarzenie miało uświadomić uczniom, że my jako dzieci również mamy swoje prawa. 
Ola i Kasia wprowadziły wszystkich w tajniki podstawowych praw dziecka. A bardziej obrazowo zostały one przedstawione w krótkich scenkach przygotowanych przez Kacpra Petrusa. Pan Rzecznik natomiast przybliżył gimnazjalistom, na czym polega jego praca oraz odpowiadał na pytania, które nurtowały młodzież. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Na zakończenie wszyscy zebrani zostali obdarowani drobnymi upominkami przez naszego gościa.                                                                                                                                                                                   

Bajanie na polanie. Dorośli dzieciom - fotoreportaż

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka – najmilsze święto wszystkich dzieci!

„Poczytaj mi bajkę…”

Dorośli często słyszą to z ust swoich pociech. Poczytaj mi - usiądź blisko, potrzymaj za rękę. Przegoń wszystkie potwory spod łóżka. Poczytaj – po prostu bądź ze mną.

Czy można wtedy odmówić?

A co zrobić, gdy dzieci jest więcej? Dużo więcej!

Można urządzić „Bajanie na polanie. Dorośli dzieciom”.

Wszystkie dzieci z naszej Szkoły obejrzały wspaniały spektakl przygotowany specjalnie z okazji ich święta. Atrakcji było mnóstwo. Przedstawienie prowadziły panie Aneta Abgarowicz i Wioletta Dembna. One przeniosły widzów w zaczarowany świat bajek, wierszy i opowieści. Podpowiadały, którą bajkę odwiedzimy lub jakiej piosenki wysłuchamy.

A było, co oglądać i czego posłuchać.

Jako pierwsza wystąpiła pani dyrektor Anna Jaczewska prezentując „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Poznaliśmy historię jednej z nich – jedwabnej skarpetki damskiej, która została różą.

Następnie na scenie zjawiły się wróżki w pięknej i nastrojowej piosence opowiadającej burzliwe dzieje Kopciuszka. W tej roli wystąpiły p. Marzena Szadkowska, p. Dominika Grzankowska – śpiew i p. Karolina Michalska – skrzypce. Wraz z nimi pojawił się chór małych uroczych stworzonek.

Pani Ewa Świerżewska zaprezentowała przygody małego artysty malarza w wierszu „Jaskiniowiec”. Bohater nie potrafił zrozumieć, dlaczego rodzicom nie podoba się jego malarstwo ścienne.

Pani Kamila Ostrowska przedstawiła powszechnie znany i lubiany wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”.

Gościem specjalnym naszego bajania był pan burmistrz Tomasz Ciorgoń. Przypomniał dzieciom perypetie sympatycznego, ale i roztargnionego zwierzęcia opisane przez Juliana Tuwima w wierszu „Słoń Trąbalski”. A może i my sami czasem zachowujemy się jak Tomasz Trąbalski…

Bajkowe piosenki przeplatały się z opowieściami. Pani Joanna Latek śpiewająco przedstawiła dziwne przygody pewnej kaczki, której zdawało się, że może jest zającem. To kolejny w tym dniu wiersz Jana Brzechwy pt. „Kaczka Dziwaczka”.

Nie zabrakło też inscenizacji. Tym razem na scenie pojawiły się panie Izabela Brach, Wiktoria Niedbałka, Paulina Piechnik i Anna Kułak. Przeniosły nas na łąkę, gdzie swoje perypetie miłosne przeżywał  Żuk z wiersza Jana Brzechwy.

Czas biegnie nieubłaganie i nasze spotkanie też powoli dobiegało końca. Na zakończenie były przepiękne życzenia od Dyrekcji i Burmistrza dla wszystkich dzieci. I chociaż opuściliśmy zaczarowaną polanę, to część tej magii pozostała w nas.

 "Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.”

 Maria Dąbrowska 

Pamiętajmy o tym, nie tylko w Dniu Dziecka.

https://www.youtube.com/watch?v=jdGW4EAMUl8

Agnieszka Szewczuk
 

Spotkanie z Panią Magdaleną Rudyk

 

Uczennice klas III gimnazjalnych miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panią Magdaleną Rudyk (pielęgniarką położną i jednocześnie psychologiem dziecięcym w szpitalu ginekologiczno-położniczym na Karowej w Warszawie).

To wydarzenie było zorganizowane 24.05.2016 r. w ramach zajęć WDŻ z inicjatywy p. Leokadii Siwek, a jego tematyka to "Tajemnica dojrzewania dziewcząt". Spotkanie było bardzo interesujące, a uczennice podziękowały Pani koszem kwiatów.
 

Spotkanie w Warszawie, czyli druga część wymiany polsko-niemieckiej - fotoreportaż


   

Spotkanie w Warszawie, czyli druga część wymiany polsko-niemieckiej, zaczęła się na Dworcu Centralnym, gdzie przywitaliśmy swoich partnerów z Niemiec. Mimo że do spotkania doszło po długiej przerwie, tym razem nie podzieliliśmy się na grupki: polską i niemiecką, a praktycznie od razu dogadywaliśmy się z naszymi gośćmi.

Pierwszy dzień spotkania był wypełniony aktywnościami: gry integracyjne, udział w lekcjach, taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzanie warszawskiej Starówki, spacer ścieżką niemiecką prowadzony przez pracownika Domu Spotkań z Historią. Drugi dzień stał pod znakiem historii. Wspólnie odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, a w szkole podsumowaliśmy wizytę i wymieniliśmy się wrażeniami. Główną atrakcją kolejnego dnia wymiany był Park Trampolin Hangar 646, gdzie każdy mógł się wyskakać do woli. Po powrocie do szkoły mieliśmy czas na wspólne zajęcia sportowe, np. pływanie lub siatkówkę. Wieczorem bawiliśmy się razem na dyskotece.

W piątek pożegnaliśmy się z naszymi partnerami, a oni wrócili do Bad Laer. Poza zajęciami zorganizowanymi przez nauczycieli, większość czasu wolnego spędzaliśmy we wspólnym gronie, co było niezapomnianym przeżyciem.

Podczas wymiany poznaliśmy wspaniałe osoby, z którymi bardzo się zżyliśmy, a także naszych nauczycieli od innej strony. Według mnie wymiana to wspaniała rzecz, a wszyscy którzy się nad nią zastanawiają, niech spróbują, a na pewno nie pożałują.

Adrian Jobda, klasa 3d
 

Digital Youth Forum 2016 - 12 maja 2016 r. - fotoreportaż

 

12 maja grupa gimnazjalistów działająca w ramach Kongresu Młodych Internautów wraz z opiekunem uczestniczyła w bardzo ciekawym wydarzeniu Digital Youth Forum 2016. Ten jednodniowy pierwszy event w Polsce odbył się w Centrum Nauki Kopernik. W jednej przestrzeni spotkali się młodzi i dorośli, twórcy i odbiorcy treści. Głównym tematem forum było kreatywne wykorzystanie nowych technologii oraz bezpieczeństwo online.

Prelegentami były osoby młode, które wykorzystują nowe technologie w inspirujący sposób oraz dorośli - eksperci, którzy dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze m.in. programowania, tworzenia gier, fotografii mobilnej, bezpieczeństwa online oraz tworzenia materiałów filmowych komórką etc.

Przerwy to przede wszystkim strefa wystawowa. Zapewniono tam dużo atrakcji, gdzie można było zobaczyć jak działa drukarka 3D, jak wygląda rzeczywistość rozszerzona, porozmawiać z ekspertami, poeksperymentować z nowymi technologiami i oczywiście brać udział w konkursach.

Z przyjemnością patrzyłam na duże zaangażowanie naszej młodzieży podczas Digital Youth Forum. Jako członkowie Kongresu Młodych Internautów działającego przy instytucie badawczym NASK opowiadali co robią w ramach Kongresu oraz zapraszali do udziału w konkursie.  

DYF było inspirujące zarówno dla młodych jak i dorosłych, z niecierpliwością czekamy na następny taki event. Głównym parterem tego wydarzenia była Fundacja Orange, a patronat honorowy objęło Ministerstwo Cyfryzacji.

Wyrazy podziękowania dla Gabrysi, Bartka, Huberta, Kacpra, Mateusza i Piotra za aktywny udział.

opiekun grupy KoMIn
Bożena Stefaniak
 

Piknik Rodzinny 2016 - fotoreportaż

 

   

W dniu 7 maja 2016 roku odbył się Piknik Rodzinny. W programie były występy artystyczne, taneczne, pokazy sztuk walki: judo, karate, warsztaty plastyczne, lingwistyczne, symultana szachowa, loteria fantowa, podsumowanie konkursów wilanowskich podczas których Pani Dyrektor  Anna Jaczewska oraz Pani Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania p. Maria Pawłow wręczyły nagrody uczniom ze wszystkich szkół wilanowskich.

Podczas pikniku odbył się konkurs zorganizowany przez Sebex: „Owoce i warzywa-jem zdrowo”. Uczniowie z naszej szkoły zdobyli nagrody i wyróżnienia.

W obecnym roku szkolnym zostało zaproszonych wielu gości, którzy prezentowali kulinarne smakołyki, degustację oraz warsztaty i zajęcia dla dzieci.

Odbył się również pokaz samochodów Toyoty, Policji, pokaz pierwszej pomocy, pomiar ciśnienia i cukru, miasteczko ruchu drogowego zorganizowane przez Straż Miejską, rękodzieło, warsztaty z windsurfingu, mecz piłki nożnej Nauczyciele - Rodzice, konkursy sportowe oraz wiele innych atrakcji dla dzieci.

Serdecznie dziękujemy wystawcom, sponsorom za zaangażowanie i wsparcie finansowe, Radzie Rodziców za pomoc finansową, ufundowanie nagród i aktywność podczas pikniku.

 Dziękujemy Centrum Kultury Wilanów za pomoc w organizacji oraz PZU za zakup parasoli i materiałów plastycznych .Dziękujemy wszystkim nauczycielom za pomoc w organizacji Pikniku Rodzinnego.

                                                                                                   Dorota Tchórzewska-Filipek
 

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
 

 

„Wiwat maj, piękny maj,

   U Polaków błogi raj !”

29.04.2016 r. uczniowie z klas młodszych uczcili 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczystym apelem. Obchody rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie dzieci  z klasy 1e oraz 2 f przedstawiły krótką historię uchwalenia Konstytucji. Uroczystości towarzyszyły recytacje wierszy jak również wzniosłe pieśni o naszej Ojczyźnie. Na zakończenie pani wicedyrektor Wioletta Dembna podziękowała wszystkim za obywatelską postawę i krzewienie patriotyzmu poprzez poznawanie naszej historii. Za przygotowanie i czuwanie nad poszczególnymi etapami apelu duże słowa uznania należą się wychowawczyniom- p. Karolinie Michalskiej oraz p. Marcie Zielińskiej.
 

Apel upamiętniający 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - fotoreportaż

 

   

Dnia 4 maja 2016 odbył się apel dla uczniów Gimnazjum nr 117 upamiętniający 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie klasy Id gimnazjum przypomnieli wydarzenia z 1791 roku oraz podniosłą atmosferę towarzyszącą uchwaleniu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji, która była manifestacją postępowego ducha Polaków. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W nastrój tamtych dni wprowadził nas również chór uczniów z klasy Ib. To taka chwila refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego z nas. Przypomnieliśmy sobie ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.

To spotkanie społeczności uczniowskiej było również okazją do wręczenia nagród za Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej, który odbył się w naszym gimnazjum 28.04.2016 r. 

   

Organizatorką konkursu była Pani Leokadia Siwek, która również postarała się o nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu z Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa w Polsce Komisji Europejskiej. W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas II i III gimnazjum.

Laureatką została Gabriela Włoszek z klasy 3 c.

Fotoreportaż

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
 

Międzynarodowy Dzień Ziemi - kwiecień 2016 - fotoreportaż

 

   

W bieżącym roku szkolnym młodzież naszego gimnazjum przygotowała z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi spektakl dotyczący głównego hasła tego święta „Palący Temat-Niska Emisja”. Uczniowie klas I, II, III chcieli nam wszystkim uświadomić jakie zachowania dla atmosfery i człowieka są niewłaściwe i jakie grożą nam konsekwencje.

Spektakl wyreżyserował uczeń klasy III c Kacper Petrus.
 

Polsko-niemiecko-francuski - Projekt TriM 2016 - fotoreportaż

 

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
 

    

W ramach projektu drużyna z Gimnazjum nr 117 wzięła udział w spotkaniu w Osterholz-Scharmbeck w Niemczech. Program spotkania był bardzo napięty: gry i zabawy integracyjne, warsztaty taneczne, wycieczka do Bremy oraz turniej piłki nożnej.
Mimo że podczas turnieju rywalizowaliśmy z kolegami i koleżankami z Jugendarbeit Osterholz-Scharmbeck, HochDrei e. V., UKS KOPERNIK POZNAŃ, Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łazach, AJPN Association des Jeunes du Pavé Neuf de Noisy-le-Grand oraz Association JUDN, wspólny występ taneczny pokazał, że potrafimy być razem mimo różnic kulturowych i barier językowych.

Do Warszawy wróciliśmy podwójnie szczęśliwi, ponieważ nawiązaliśmy nowe przyjaźnie oraz zwyciężyliśmy w turnieju. Teraz przygotowujemy się już do turnieju finałowego w Gernsheim w Saarland.
 

 „Calineczka” - występ zespołu teatralnego „Iskierki” - fotoreportaż

 

     

Cotygodniowe, wtorkowe spotkania na zajęciach teatralnych były dla nas nauką i świetną zabawą w teatr. Do występu przed publicznością przygotowywaliśmy się pilnie. Początkowo czytaliśmy scenariusz z podziałem na role, uczyliśmy się tekstów na pamięć, ćwiczyliśmy wymowę, taniec, śpiew, poruszanie się po scenie. Każde z nas starało się jak najlepiej wcielić w role. Próby kończyliśmy omówieniem, co wyszło dobrze, nad czym należy popracować. Staraliśmy się wnikliwie oceniać występ koleżanek i kolegów. Jeśli coś się nie powiodło wspólnie zastanawialiśmy się jak to poprawić. Nauczyliśmy się spokojnie przyjmować spostrzeżenia i rady innych, pracować indywidualnie i zespołowo. Coraz łatwiej przemieszczaliśmy się z miejsca na miejsce po krainie wyobraźni. Wcielanie się w różne role było zabawne i graniczyło z magią... Początkowe onieśmielenie przed występem mijało bardzo szybko. 15 kwietnia stanęliśmy na scenie gotowi do zaprezentowania przedstawienia „Calineczka”. Sala widowiskowa była wypełniona. Oglądali nasz występ dzieci z klas 1-3, przedszkolaki z „Dzieciątka Jezus”, „Wesołe Kubusie” i dorośli – Pani Dyrektor, Nauczyciele, Rodzice, Babcie i Dziadkowie. Reakcja publiczności była dla nas nagrodą, a oklaski brzmiały jak piękna muzyka. Byliśmy zmęczeni po dwóch występach, ale przede wszystkim czuliśmy RADOŚĆ I DUMĘ. Wszystko się udało:).

Zespół teatralny „Iskierki”- opiekun Irena Sokolska
 

Dzień Wiosny - fotoreportaż

 

 

21 marca obchodziliśmy Dzień Wiosny, z tej okazji w naszej szkole odbyły się międzyklasowe zawody w piłkę nożną. Każda klasa zgłosiła skład kilka dni przed turniejem. Na każdym poziomie klasy rozegrały po trzy mecze, tak, aby każdy grał z każdym. Ze wszystkich roczników tylko dwie drużyny awansowały do kolejnej fazy, gdzie mecze były rozgrywane losowo. Tam uczniowie gimnazjum walczyli o awans do finałów, w których  2D pokonała 2B, a na trzecim miejscu uplasowała się 3B, która pokonała 2A.
Poza turniejem gimnazjaliści sięgnęli po książki, które czytali młodszym uczniom szkoły podstawowej z klas 1-3. W tym samym czasie chętni uczniowie wielu klas szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w konkursie na najładniej ozdobione drzwi. Zabawa cieszyła się popularnością, a idąc korytarzem można było zobaczyć wiele kolorowych dekoracji. Jednak jury jednogłośnie zdecydowało, że to klasa 3C powinna wygrać.
Bardzo dziękujemy Dyrekcji za to, że zgodziła się zorganizować zawody, oraz nauczycielom wychowania fizycznego za to, że sędziowali mecze. 

Gratulujemy wszystkim drużynom, które wywalczyły o podium, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za waleczność

Kasia J. IIIB
 

Konkurs „Palmy wielkanocne” - rozstrzygnięty!

   

Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz organizuje Dzielnicowy Konkurs „Palmy Wielkanocne” pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy Ludwika Rakowskiego. Podczas uroczystości Niedzieli Palmowej (20. 03. 2016) w kościele św. Antoniego Marii Zaccarii Pani Maria Pawłow - Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania wręczyła nagrody i pamiątkowe dyplomy zwycięzcom konkursu. W świątyni ojców barnabitów mogliśmy podziwiać wiele ciekawych, pięknych i oryginalnych palm różnej wielkości- od największej czterometrowej, do najmniejszej mającej około pięć centymetrów. Zostały one wykonane przez przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z wilanowskich placówek oświatowych.

Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

W kategorii klas 1 – 3 szkoły podstawowej:

 I miejsce – Antoni Dębski z klasy 1b

 Wyróżnienie – Amelia Pyc z klasy 1b

W kategorii gimnazjum:

I miejsce – Emilia Andrzejewska z klasy IIIA

wyróżnienie – Patrycja Miniak z klasy IIC

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji już za rok!

Maria Skrzeczyńska
 

Tydzień z wolontariuszami 14.03 – 18.03.2016 r. - fotoreportaż

 

   

Zakończyła się wiosenna edycja narodowego projektu edukacyjnego AIESEC Polska. Mieliśmy przyjemność gościć w naszych domach i w szkole trenerów z Japonii – Kenta, Egiptu – Ethar, Turcji – Bekir.

Tradycyjny taniec japoński czy oryginalna gra Kendama nie są nam już obce. Poznaliśmy również kilka grzecznościowych zwrotów w Języku japońskim i umiemy się przedstawić. Dla miłośników sportu odbył się pokaz walki Sumo. Nie zabrakło także specjałów kuchni japońskiej, takich jak „tańczący posiłek” /Odorigui: odori – taniec, gui – jeść/. Wiemy, że metro ma 14 linii, a w samym Tokio jest 882 stacje. Dlatego też w Japonii jest zawód, tzw. upychacza /Oshiya/. W godzinach szczytu panowie w białych rękawiczkach dopychają pasażerów do zatłoczonych wagoników. Niestety pisać nie zdążyliśmy się nauczyć ponieważ liczba wszystkich wykorzystywanych w Japonii znaków to około 6000. Bardzo niewielu Japończyków zna je wszystkie. Ich znajomość jest podstawą do zdania egzaminu Kanji kentei na najwyższym poziomie.

Znamy już najważniejszych egipskich bogów i boginie. Pisząc imiona naszych uczniów Ethar pokazała jak wygląda alfabet arabski. Zainteresowała nas informacją o symbolu złotego orła Saladyna na fladze. Dowiedzieliśmy się jak nazywają się części garderoby męskiej i żeńskiej noszonej przez rolników, Beduinów i rybaków. Nasze polskie gołąbki porównała do potrawy Mahshi czyli bakłażanu zawijanego w liście winogron lub kapusty nadziewanego ryżem. Uczniowie mogli zobaczyć prawdziwe Funty egipskie i  oryginalną latarnię Fanoos wykonaną z blachy cyny i szkła kolorowego wieszaną podczas Ramadanu. Poznaliśmy też inne święta obchodzone w Egipcie, tj.: Mulid El Naby, Sham El Neseem, Eid /Adha & Fitr/.

Bekir wyjaśnia, że Dede /tak ma na nazwisko/ to w Języku tureckim znaczy dziadek. Mówi o wyrażaniu szacunku do starszych osób poprzez całowanie ich w dłoń. Opowiada, że tak jak w Japonii również zdejmuje się buty przed wejściem do mieszkania. Tłumaczy zasady zachowania się w meczecie. Opowiada o codziennych czynnościach, czyli piciu bardzo gorącej i słodkiej herbaty w małych szklaneczkach w kształcie tulipanów, o parzeniu kawy /kahve/ w specjalnych tygielkach gotując mielone ziarna razem z cukrem, podawanej w malutkich charakterystycznych filiżankach bez uszka, o typowym śniadaniu Turków, gdzie podstawą jest chleb /ekmek/, a także o znanym deserze baklava, na koniec jest dolma – gołąbki w liściach winogron. Najbardziej jednak zachwyca nas widok Pamukkale /Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza/, który słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Założono tam Park narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego.

Rozstania nigdy nie są miłe, ale nasi wolontariusze pożegnali się z nami każdy w swoim języku. Bekir: „Her şey için teşekkür ederim Tekrar görüşürmek dileklerimle... Umarım her şey gönlünüzce olur”, Ethar: شكركم علي حسن استضافتكم لنا و علي أسبوع مميز في وارسو., Kenta: a ri ga to u, sa yo u na ra.

Koordynatorka projektu: Lidia Domańska
 

mPotęga - Piknik Matematyczny

 

   /photos/skin/clipart/mp2.jpg        

15 marca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło sie podsumowanie II edycji programu mPotęga, w którym nasza Szkoła Podstawowa brała udział. Uczniowie z klas czwartych wybrali się na to ciekawe wydarzenie, na którym było wiele wspaniałych niespodzianek takich jak: prezentacja  „Kiedy lew zjada zebrę?” – Klub Naukowy Fenix, zwiedzanie ekspozycji CNK, prezentacja i budowa figur geometrycznych z ziemniaków. Po zakończonym Pikniku uczniowie dostali prezenty i zadowoleni wrócili do szkoły.

Ewa Baczewska
 

Dzień Otwartych Drzwi Szkoły - fotoreportaż

 

   

26.02.2016 r. nasza szkoła otworzyła swe podwoje dla kandydatów przyszłorocznych oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych. Dzień Otwartych Drzwi Szkoły stwarza możliwość spotkania z dyrekcją szkoły, nauczycielami, pedagogami, trenerami. Mogą przyjść nie tylko Ci rodzice, którzy są z naszego rejonu, ale wszyscy zainteresowani lub poszukujący odpowiedniej szkoły dla swojego dziecka.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się spotkaniem na auli dla rodziców kandydatów do klasy pierwszej szkoły podstawowej o godzinie 17.00. Pani dyrektor Anna Jaczewska ciepło i serdecznie przywitała wszystkich zebranych, przedstawiła swoich współpracowników i zaprosiła do obejrzenia przedstawień – w języku angielskim i polskim – przygotowanych przez uczniów klas młodszych pod opieką pań – Anny Janiszewskiej, Marzeny Szadkowskiej i Dominiki Grzankowskiej.

Po występach głos zabrały: radna dzielnicy Wilanów p. Sylwia Wachowska oraz przedstawicielki Rady Rodziców SP nr 300 - p. Katarzyna Strzemińska i p. Anna Wawrzeniecka. Następnie dyrektor Anna Jaczewska odpowiadała na pytania, które głównie dotyczyły rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych oraz planów na przyszły rok szkolny.

Ponadto przybyłym rodzicom i dzieciom udostępniono sale lekcyjne, a w nich różnego rodzaju atrakcje dla najmłodszych. Było malowanie figurek glinianych, kolorowanki, zabawy matematyczne, wystawa rekwizytów dziecięcego teatrzyku a także pokaz multimedialny o tym, co dzieje się na poziomie edukacji wczesnoszkolnej. Jednak największym zainteresowaniem maluchów cieszył się mini plac zabaw. W tym czasie rodzice zwiedzający szkołę mieli możliwość rozmowy z wychowawczyniami i nauczycielami uczącymi w  klasach 1- 3. Swoją radą służyły również pedagog korekcyjno – kompensacyjny p. Wanda Opoczyńska- Brodzka oraz logopeda p. Ewelina Mikosza.

Nasze gimnazjum prezentowało się na górnym holu, który był wyjątkowo barwny, pełny prac uczniów oraz akcentów z przeprowadzonych akcji. Tam dla rodziców i chętnych kandydatów do naszej szkoły przygotowano punkt informacyjny, w którym można było uzyskać szereg cennych wiadomości o zasadach i kryteriach naboru do klas pierwszych gimnazjum.

Pani wicedyrektor Barbra Pucek oraz nauczyciele udzielali wyczerpujących informacji i rozdawali przygotowane na ten dzień ulotki. Można było obejrzeć prezentację o szkole jak również zobaczyć w gablotach osiągnięcia naszych uczniów.

W salach lekcyjnych były eksponowane pomoce naukowe, odbywały się ciekawe zajęcia dydaktyczne, wyświetlano również prezentacje np. zajęcia z biologii w języku angielskim. Dużym zainteresowaniem cieszył się film promujący naszą szkołę, przygotowany przez uczennice klasy IIIc gimnazjum.

W salach aktywnie prezentowali się również uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej pokazując swoje prace z różnych przedmiotów, wykonując ciekawe ozdoby w ramach wolontariatu, próbowali też swoich talentów aktorskich wcielając się w role postaci z lektur.

Rodzice i kandydaci mieli okazję zobaczyć sportowe życie szkoły na żywo. Na hali rozegrano pokazowe mecze z udziałem naszej młodzieży w siatkówkę, piłkę ręczną i nożną.

W sprawnym zwiedzaniu naszej szkoły jak zwykle pomagali nasi super uczniowie, a strudzeni rodzice i kandydaci mogli na chwilkę zatrzymać się w  kawiarence, w której nie zabrakło przygotowanych przez młodzież ciast i napojów.

Aktywnie w zorganizowanie otwartych drzwi szkoły włączyli się: dyrekcja, samorząd uczniowski wraz z opiekunami, nauczyciele oraz społeczność uczniowska.

Agnieszka Szewczuk, Bożena Stefaniak
 

 Wilanowskie Spotkanie Szkół Podstawowych - Sześciolatek w Pierwszej Klasie - fotoreportaż

 

   

18 lutego 2016 roku uczestniczyliśmy w Wilanowskim Spotkaniu Szkół Podstawowych „Sześciolatek w Pierwszej Klasie”. Szkołę reprezentowały: Dyrektor -pani Anna Jaczewska, wicedyrektor - pani Wioletta Dembna, Kierownik Świetlicy - pani Dorota Tchórzewska oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

W programie spotkania przewidziana została prezentacja oferty szkół wilanowskich oraz występy artystyczne przygotowane przez uczniów z klas pierwszych. Sześciolatki z klasy 1b i 1d przygotowane przez p. Marzenę Szadkowską i p. Dominikę Grzankowską przedstawiły inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt.”Żuk” I zaśpiewały, specjalnie napisaną na tę okazję piosenkę „Żuk i biedronka”.

Rodzice przyszłych pierwszaków mogli także porozmawiać z nauczycielami, psychologami, pedagogami oraz doradcą metodycznym edukacji wczesnoszkolnej -  p. Alicją Redą.

Agnieszka Szewczuk, Anna Kapica
 

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 w Gimnazjum 117 - fotoreportaż

 

   

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu rozpoczęliśmy jeszcze w czasie ferii w dniu 9 lutego, kiedy nasi uczniowie byli uczestnikami panelu dyskusyjnego.

Po powrocie z wypoczynku w ramach godzin wychowawczych uczniowie klas pierwszych oglądali i będą oglądać (do końca lutego) film „Dzień z życia”, klasy drugie i trzecie film "Na zawsze". Zaplanowano również testy, ankiety i dyskusje. Korytarze szkoły zostały ozdobione plakatami, które promowały DBI 2016 a szczególnie jego hasło "Lepszy internet zależy od Ciebie". Nie zabrakło zajęć edukacyjnych na lekcjach informatyki związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu.

W dniu 19 lutego 2016 r. gościliśmy w naszym gimnazjum Panią Annę Rywczyńską (Koordynatorkę Polskiego Centrum Programu Safer Internet, Kierownika Zespołu Szkoleń i Projektów Społecznych w Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej, która od 2007 roku jest wiceprzewodniczącą międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w  Internecie") oraz Panią Martynę Różycką (Kierownika Zespołu Dyżurnet.pl, która od trzech lat jest związana z projektem „Safer Internet” – a szczególnie z polskim punktem kontaktowym, przyjmującym zgłoszenia o treściach nielegalnych i szkodliwych w Internecie).

Zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele oraz młodzież obejrzeli tego dnia bardzo atrakcyjne przedstawienie, przygotowane przez naszych gimnazjalistów w reżyserii Kacpra Petrusa pt. "Internetowe siły zła".

Aktywnie w przygotowania do tego spektaklu włączyli się wszyscy uczestnicy Kongresu Młodych Internautów i zaangażowali pozostałych uczniów. Było mnóstwo prac związanych z przygotowaniem rekwizytów i dekoracji oraz nagraniem potrzebnych dźwięków. Zarówno gra aktorów jak i praca chłopców przy sprzęcie nagłaśniającym zapewniła sukces temu wydarzeniu.

Wyrazy podziękowania zaproszonym gościom za przybycie, wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do tak udanych obchodów DBI  
w naszej szkole oraz nauczycielom, którzy nas wspierali w realizacji tego projektu.

Bożena Stefaniak - opiekun grupy KoMIn
 

Dzień Matematyki - podsumowanie programu "mPotega" - fotoreportaż

   

   

W tym roku szkolnym nasza szkoła SP 300 brała udział w konkursie grantowym w ramach II edycji programu „ mPotęga”. Do konkursu przystąpiły 292 szkoły. Kapituła oceniająca wnioski o dofinansowanie wybrała 61 projektów, a pośród nich znalazł się nasz projekt pt. „ Matematyka jest wszędzie” napisany przez p. Ewę Baczewską i p. Martę Poter. Zgodnie z założeniami projektu, od września do grudnia, były prowadzone zajęcia dla uczniów klas czwartych. Zajęcia te miały na celu pokazanie uczniom, że matematyka nie jest straszna, i że możemy ją spotkać wszędzie: w życiu codziennym,  w  teatrze, na lekcjach  techniki, plastyki, w domu i na podwórzu.Podsumowaniem naszego projektu było zorganizowanie 22 stycznia 2016 „Dnia Matematyki”. Podczas tego dnia wszyscy uczniowie klas 4 mogli obejrzeć przedstawienie w języku angielskim pt. „Kłótnia figur” i wziąć udział w różnych konkursach: Łamaniec głowy, Bieg matematyczny, Stroje matematyczne, „ Jeden z dwunastu”. Wygrani zostali obdarowani nagrodami, które zostały ufundowane przez "mFundacje".

Jesteśmy przekonane, że realizacja tego projektu pozwoliła uczniom lepiej poznać świat matematyki i pokazała, że matematykę można zrozumieć i polubić.

Marta Poter, Ewa Baczewska
 

Dzień Bezpiecznego Internetu - 9 lutego 2016 r.

 

 

Każdego roku w lutym od 12 lat w Polsce odbywa się promocja bezpiecznego i pozytywnego internetu dla dzieci i młodzieży.  Inauguracja obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 odbyła się 9 lutego w Multikinie Złote Tarasy.

Organizatorami DBI w Polsce jest PCPSI, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Partnerem wydarzenia była firma Facebook, natomiast Głównym Partnerem DBI jest Fundacja Orange.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Nasze gimnazjum również miało udział w tym wydarzeniu. Uczniowie Kacper Petrus i Mateusz Wietrak obok trzech innych uczestników wzięli udział w dyskusji panelowej  "Lepszy internet zależy od Ciebie!". Debatę poprowadził Pan Bartosz Sokoliński. Młodzi uczestnicy mogli wyrazić swoje poglądy jak spostrzegają internet, jak w nim działają i co każdy może zrobić, żeby było lepiej. Wszystkie wypowiedzi były bardzo interesujące, a uczestnicy tej debaty okazali się bardzo dojrzałymi, odpowiedzialnymi młodymi użytkownikami globalnej sieci. W czasie przerwy w kuluarach dorośli uczestnicy konferencji gratulowali naszym uczniom trafnych i bardzo kulturalnych wypowiedzi. Kacper tak zainteresował organizatorów, że został poproszony o udzielenie wywiadu dla mediów.

„Najważniejsze jest bycie prawdziwym” - wypowiedź Kacpra

Wyrazy podziękowania dla Kacpra i Mateusza, że w czasie ferii znaleźli czas na udział w konferencji i godnie reprezentowali nasze gimnazjum.

Zobacz, co się działo podczas konferencji DBI 2016 - 9 lutego

źródło:http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu

Bożena Stefaniak

Wielkie bale w karnawale - fotoreportaż

 

        

Jak zapewne wszyscy wiemy, karnawał to zimowy czas zabaw, tańca i śmiechu.  To także czas wielkich parad, pochodów i maskarad. Aby tradycji uczynić zadość, Samorządy Uczniowskie naszej szkoły przygotowały karnawałowe zabawy dla dzieci. Były tańce i zabawy, konkursy i wybór króla i królowej balu! W pięknych strojach – wróżek, księżniczek, motyli oraz sportowców i różnego rodzaju rycerzy tańczyliśmy do utraty tchu.
 

Jasełka w Szkole Podstawowej

 

        

W Szkole Podstawowej tradycją stały się coroczne wigilie klasowe oraz wspólne kolędowanie. Jak co roku uczniowie-”mali aktorzy” przygotowali również Jasełka, które w dniu 15 grudnia zaprezentowali Rodzicom, natomiast 22 grudnia Uczniom i Nauczycielom. Reporter pokazał nam współczesny świat ludzi: biznesmenów, nastolatek, starszych pań, rodziny , którzy Święta przeżywają bardzo powierzchownie. Uświadomił nam, że współcześnie człowiek przeżywa Święta Bożego Narodzenia w zabieganiu o rzeczy doczesne i przemijające, a zapomina o tym co najważniejsze o Bogu….o Bogu, który przychodzi ubogi, aby człowiek mógł go uznać, jako swoje bogactwo, który rodzi się z miłości, aby nikt nie wątpił w Jego Miłość, rodzi się jako człowiek, aby każdy wiedział, że jest umiłowanym dzieckiem Bożym, rodzi się w nocy, aby człowiek uwierzył, iż Jezus może rozjaśnić każdą rzeczywistość spowitą ciemnością. Na koniec pasterze i królowie przynieśli Jezusowi dary, które były darem serca  i  darem samego siebie...

Po jasełkach nastąpił – występ chóru Rodziców i Nauczycieli naszego zespołu szkół, który dla Uczniów przygotowali Rodzice wraz z Nauczycielami Utwory, które wykonali wprowadziły wszystkich w bardzo radosną atmosferę oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa.
 

Jasełka w Gimnazjum - fotoreportaż

 

     

W naszej szkole świętowaniu Bożego Narodzenia towarzyszą wspólne kolędowanie, opłatkowe spotkania, jak również Bożonarodzeniowe przedstawienia. Jak co roku uczniowie gimnazjum przygotowali jasełka. Zaprezentowali je Rodzicom w dniu grudniowych zebrań (17. 12. 2015) oraz Uczniom i Nauczycielom w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną (22. 12. 2015).

W świąteczną refleksję wprowadził nas Mały Książę, który pojawia się na Ziemi, by szukać prawdziwej Miłości. Młodzi Aktorzy, uczniowie klas gimnazjalnych w swoim przedstawieniu pt. „Jasełka z Małym Księciem” pokazali, jak dziś niektórzy ludzie w codziennym zabieganiu gubią w życiu to, co najważniejsze – miłość, przyjaźń, drugiego człowieka, Pana Boga. Idąc za naszym  głównym bohaterem, razem z nim odnajdujemy w betlejemskim żłobie MIŁOŚĆ – JEZUSA CHRYSTUSA, który czeka na każdego z nas niezależnie jacy jesteśmy.

Po jasełkach nastąpiła niespodzianka, którą dla Uczniów przygotowali Rodzice wraz z Nauczycielami – występ chóru Rodziców i Nauczycieli naszego zespołu szkół. Wykonywane przez nich utwory wprowadziły wszystkich w bardzo radosną atmosferę nadchodzących Świąt.

”Z muzycznej gliny ulepieni - czyli koncert u króla Jana III Sobieskiego”

 

 

Dnia 12.12. 2016 r. w Białej Sali Pałacu Wilanowskiego, odbyło się spotkanie muzyczne zakończone Koncertem Klasyczno - Jazzowym, pt: ” Z muzycznej gliny ulepieni - czyli koncert u króla Jana III Sobieskiego”.

W tym wyjątkowym spotkaniu kulturalno - muzycznym, wzięli udział znani polscy muzycy, ludzie sztuki, zaproszeni muzyczni goście, jak również dzieci i młodzież naszej szkoły - Szkoły Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz w Wilanowie.

Pięknie, muzycznie,  zaprezentowały się:  Dominika Krusińska -kl.3, Marta Popielewska - kl.3, Igor Jankowski - kl.5, również w duecie ze swoją mama Agnieszką, oraz absolwentka SP300 - Antonina Tataj - obecnie LO im. T.Czackiego, kl 1.

Pod opieką niezwykłej konferansjerki mgr Kingi Głogowskiej, czarująco program poprowadziła  również nasza uczennica - Iga Świerżewska kl.6b .

Spotkanie muzyczne składało się z 3 części programu: Małego Koncertu, Panelu Dyskusyjnego, oraz finałowego Koncertu Klasyczno - Jazzowego (przypominamy wykonawców: T Struzik, K. Stankiewicz, K. Sadowski, J. Sokołowska, A.Siemińska, D.Barna wraz z T. Kłubczuk, oraz duet Woch &Guzik).

Spotkanie adresowane było do osób kochających muzykę, poszukujących dróg muzycznych i wiążących z nią swoją przyszłość.

To wyjątkowe spotkanie, oparte o oś rozwoju muzycznego dziecka od najmłodszych lat do dorosłości…było próbą odpowiedzi na pytanie jak pracować od początku z najmłodszymi, jak rozpoznawać talenty,  jak kierować muzyczne drogi dzieci i młodzieży, jak również (muzycy) odpowiedzieli częściowo na pytania trudne - jak odnaleźć się na rynku pracy w wymagającym świecie muzycznym w Polsce i za granicą.

Pomysłodawcą i organizatorem była pani Jolanta Sokołowska. Pomysł zrodził się jako idea Budżetu Partycypacyjnego, adresowanego do społeczności wilanowskiej, jak również szerokiego spektrum społeczności warszawskiej. Zainteresowanych tym tematem okazało się wielu!.

Patronat nad realizacją projektu objęła Gmina Wilanów. Burmistrzowi Ludwikowi Rakowskiemu, serdecznie dziękujemy za objęcie patronatem tego Wydarzenia Muzycznego, za możliwośc przeprowadzenia go na szerokim Forum Kultury, za szanse i możliwości  motywacji naszych dzieci do dalszej pracy w tej pięknej, aczkolwiek  nie łatwej dziedzinie sztuki, jaką jest MUZYKA.

Jolanta Sokołowska
 

Międzyszkolny konkurs mitologiczny

 

              

4 grudnia 2015 r. miał miejsce w naszej szkole finał dzielnicowego konkursu „Z Mitologią na ty”. Brały w nim udział trzy wilanowskie szkoły: 261, 104 i organizator – czyli nasza 300.

Konkurs składał się z trzech etapów. W etapie pierwszym, w domu,  uczniowie klas 5 i 6 mieli przedstawić wybranego boga greckiego w dowolnej technice plastycznej lub jako rzeźbę. Autorzy najlepszych prac zostali zaproszeni do II etapu konkursu, który miał miejsce właśnie 4 grudnia i polegał na napisaniu testu wiedzy mitologicznej. Spośród ponad 40 uczniów wybrano 10, którzy uzyskali najlepsze wyniki.

Etap trzeci odbywał się w konwencji „Jednego z dziesięciu”. 10 zawodników dopingowała zgromadzona w hali sportowej  widownia.   W jury zasiedli nauczyciele wszystkich uczestniczących w konkursie szkół. Naszą reprezentowała p. Wioleta  Luchowska. Emocje były ogromne. Po wielu seriach pytań zwycięzcą został Mikołaj Banaszczyk uczeń klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 104. Otrzymał nagrodę i owację ze strony widowni. Żegnając się ze sobą, uczniowie już zapowiadali rewanż w kolejnej edycji konkursu.

Aneta Wilczek, Barbara Selenta
 

Pomoc przedmedyczna w klasach 1-3

 

        

W listopadzie i grudniu 2015 r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w warsztatach z pomocy przedmedycznej. Podczas kolejnych spotkań realizowane były następujące tematy:

  1. Jakie sytuacje zagrażają naszemu bezpieczeństwu? Nauka reagowania i poprawnego zachowania w sytuacjach niebezpiecznych. Rozpoznawanie sytuacj zagrażających życiu i zdrowiu, zachowanie w sytuacjach niebezpiecznych, wybieranie numerów alarmowych i poprawne przekazywanie informacji.
  2. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej. Nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku zatrzymania krążenia. Poznanie algorytmu BLS (Basic Life Support), nauka wykonywania pozycji bezpiecznej, ucisków klatki piersiowej i wdechów ratowniczych.
  3. Jak należy właściwie postępować w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia i życia? Prawidłowe i efektywne udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłych.   Rozpoznawanie stanów nagłych, różnicowanie danych jednostek chorobowych, odpowiednie udzielanie i zawiadamianie pomocy.
  4. Sprawdzenie wiadomości i podsumowanie zajęć Akademii Małego Ratownika.

Utrwalenie wiadomości z pierwszej pomocy przedmedycznej. Konkurs wiedzy. Otrzymanie dyplomu Małego Ratownika.

Wszystkie dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.Podczas praktycznego sprawdzianu wykazały się wiedzą i umiejętnością niesienia pomocy w nagłych wypadkach.

koordynator zajęć: Irena Sokolska
 

Podsumowanie II etapu akcji charytatywnej „Pola Nadziei”

 

     

 Przypominamy, iż „Pola Nadziei” to międzynarodowy program polegający na sadzeniu cebulek żonkili.   Program ten jest realizowany wyłącznie przez hospicja. Kiedy kwiaty zakwitną wiosną są rozdawane w   ulicznych kwestach.

 Zadaniem kampanii „Pola Nadziei” jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także   propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i   możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i   cierpiących. Celem kampanii jest także propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.

 W ramach II etapu akcji charytatywnej „Pola Nadziei” uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy   Rutkiewicz w Warszawie wzięli udział w różnych formach pomocy dla hospicjum.

 

  1. Uczniowie udekorowali kartki świąteczne, zostały one przekazane Burmistrzowi Ursynowa, który objął Patronatem Honorowym akcję charytatywna „Pola Nadziei”.

Kartki świąteczne udekorowali uczniowie klas: IIC Gimnazjum nr 117 (15 osób), 4a Szkoły Podstawowej nr 300 (4 osoby), 4b Szkoły Podstawowej nr 300 (2 osoby), 5a Szkoły Podstawowej nr 300 (4 osoby), 5b Szkoły Podstawowej nr 300 (4 osoby), 5c Szkoły Podstawowej nr 300 (1 osoba), 6a Szkoły Podstawowej nr 300 (1 osoba), 6b Szkoły Podstawowej nr 300 (2 osoby), 2c Szkoły Podstawowej nr 300 (24 osoby). Ilość kartek świątecznych była ograniczona.

  1. Uczniowie upiekli i ozdobili małe oraz duże pierniki (duże pierniki posłużyły do udekorowania Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz hospicjum, zaś małe pierniczki, hospicjum sprzedawało jako cegiełkę w trakcie ursynowskiego kiermaszu świątecznego, mikołajek oraz wysłało do przyjaciół wraz z kartkami świątecznymi).

Pierniczki upiekli uczniowie klas 5a i 3d Szkoły Podstawowej nr 300 oraz uczeń klasy IB Gimnazjum nr 117 (łącznie 5 osób).

  1. Uczniowie klasy 6d Szkoły Podstawowej nr 300 wykonali ozdoby świąteczne.
  2. Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym i literackim „Nadzieja”:

- prace plastyczne wykonali uczniowie klas: 5a, 4b, 6b, 3a (łącznie 8 osób),

- prace literackie zgłosili uczniowie klas: 2c, 4c i 6b (łącznie 4 osoby).

Imienne listy uczniów, którzy  wzięli udział w II etapie akcji charytatywnej „Pola Nadziei” zostały przesłane wychowawcom.

Kila słów o konkursie plastycznym i literackim „Nadzieja”.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 1-3, 4-6 Szkoły Podstawowej nr 300 oraz uczniowie klas I-III Gimnazjum nr 117. 

Z dostarczonych prac, ze wszystkich szkół, Komisja Fundacji Hospicjum Onkologiczne wybrała 12 zwycięskich prac plastycznych i 12 literackich, które zostały ozdobą kalendarza na 2016 rok.

W kalendarzu zostały zamieszczone: praca plastyczna Mateusza Kujawy z klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 300 oraz praca literacka Igi Świerżewskiej z klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 300.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Relacja: Ewa Stypułkowska, Katarzyna Szczepaniak
 

Andrzejki w klasach 1-3 i 4-6 SP

 

       

 Dbając o podtrzymywanie tradycji naszej szkoły, samorządy szkolne przygotowały dla uczniów   Edukacji Wczesnoszkolnej zabawy i wróżby andrzejkowe. Przedstawiciele klas gimnazjalnych pod   opieką pani Aleksandry Biczak – Radlak i Izabeli Skłodowskiej zorganizowali i przeprowadzili   niezwykle udane i ciekawe spotkania andrzejkowe. Wśród muzyki i zabaw dzieci nie tylko mogły   poznać historię tego święta, ale także sprawdzić swoją przyszłość. A było tych atrakcji co nie   miara! Starsi koledzy przygotowali wiele stoisk z tradycyjnymi i trochę zmodyfikowanymi   sposobami przewidywania przyszłości. Spotkania przebiegały w radosnej atmosferze. Dziękujemy   Samorządowi Gimnazjum za ten ciekawy sposób podtrzymywania tradycji.

Agnieszka Szewczuk

        

W dniu 26 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. W zabawie uczestniczyli uczniowie klas 4-6. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.30 i trwała do 17.30. Przez ten czas uczniowie mogli się bawić w sali widowiskowej przy dobrej muzyce i wróżbach. Dobrym pomysłem było to, że każdy uczeń miał możliwość wyboru swojej ulubionej piosenki, poprzez napisanie jej tytułu na karteczce. Gimnazjaliści odpowiedzialni za oprawę muzyczną spisali się na medal. Gdy na parkiecie rozbrzmiała „Macarena” wszyscy zaczęli poruszać się w jej takt. Widok uczniów tańczących jednocześnie był imponujący. Oprócz dobrej muzyki byli także świetni animatorzy, którzy zapewnili zabawy i wróżby. Na dwóch specjalnie przygotowanych stanowiskach każdy mógł dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości oraz poznać imię swojej bratniej duszy. W międzyczasie animatorzy wybierali też najlepiej bawiących się i nagradzali ich. To była naprawdę wyjątkowa zabawa!

Jan Białowąs  zastępca przewodniczącego SU
 

Narodowe Święto Niepodległości w klasach 1-3 SP

 

       

W dniu 10 listopada odbył się dla wszystkich uczniów z klas 1-3 apel z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie z klasy 3d i 3e przedstawili na 4 i 6 godzinie lekcyjnej okolicznościowe wiersze i piosenki dla upamiętnienia tych wyjątkowych chwil z historii naszego kraju. Podczas apelu przybliżono najmłodszym uczniom w formie aktywnej i przystępnej najważniejsze wydarzenia i atmosferę tamtych lat. Dzieci chętnie słuchały i odpowiadały na pytania wiązane z Świętem Niepodległości, a w nagrodę dostawały kolorowanki z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na Kasztance. Aktorzy z klasy 3d i 3e wytrwale powtarzali scenariusz apelu (na 4 i 6 lekcji), rozumiejąc, że wszystkim uczniom w jednakowym stopniu należy się piękny występ i wyjątkowy klimat. Cała uroczystość przebiegła w uroczystej i sympatycznej atmosferze.

Katarzyna Bednarska, Katarzyna Rybacka
 

Narodowe Święto Niepodległości w Gimnazjum 117 - fotoreportaż

 

        

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości - Polacy po 123 latach niewoli odzyskali wolność.

10 listopada 2015 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy Ic przypomnieli najważniejsze wydarzenia z trudnej historii naszego kraju. Wysłuchaliśmy pięknych pieśni i wierszy patriotycznych skłaniających do refleksji nad ceną wolności - wartości, którą nieustannie musimy pielęgnować, ponieważ nie jest nam dana raz na zawsze.
 

Narodowe Święto Niepodległości w klasach 4-6 SP

 

        

Klasa 6c i trzy uczennice z klasy 6a  wraz z Paniami Danutą Kamińską, Anną Wojdak i Ewą Śledzińską przygotowały i zaprezentowały w dniu 9 listopada uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Była to bardzo podniosła uroczystość i uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Marta Poter
 

Bezpieczni w pobliżu budowy

 

     

W pobliżu naszej szkoły znajduje się plac budowy. W trosce o bezpieczeństwo uczniów firma SKANSKA ufundowała spektakl teatralny pt. „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Podczas przedstawienia aktorzy nie tylko przekazali dzieciom najważniejsze informacje dotyczące odpowiedniego stroju i zachowania obowiązującego pracowników na placu budowy, ale również przypomnieli, że teren budowy to nie plac zabaw. W interesujący sposób zwrócili uwagę na konieczność czytania tablic ostrzegawczych zamieszczonych w pobliżu prowadzonych prac budowlanych oraz bezwzględnego stosowania się do tych zakazów.

Podczas widowiska dzieci przypomniały sobie także zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, powtórzyły o czym nas informują podstawowe znaki drogowe i w krótkiej zaimprowizowanej scence mogły sprawdzić który z uczestników ruchu drogowego ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Uczniowie którzy wcielili się w „pojazdy na skrzyżowaniu” otrzymali kamizelki odblaskowe. Po raz kolejny dzieci usłyszały o konieczności noszenia odpowiednich, świecących elementów stroju. Po zakończonym przedstawieniu  wszyscy widzowie dostali opaski odblaskowe.

Agnieszka Szewczuk
 

Podsumowanie I etapu akcji charytatywnej „Pola Nadziei”

 

     

Nasza Szkoła do akcji charytatywnej „Pola Nadziei” przystąpiła 8 października 2015 r.

Przypominając, „Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja. Organizatorem akcji „Pola nadziei” jest Fundacja Hospicjum Onkologiczne, prowadząca placówkę przy ul. Pileckiego w Warszawie. Zdaniem Fundacji, z którym się zgadzamy, akcja nie tylko pomaga w zbiórce pieniędzy, ale także uwrażliwia dzieci i ich rodziców na potrzeby chorych i cierpiących.

Akcja „Pola Nadziei” została objęta patronatem Burmistrza Ursynowa, wzięło w niej udział około dwudziestu warszawskich szkół.

I etap akcji w naszej szkole trwał od 8 do 15 października 2015 r. Koordynatorami akcji są pani Katarzyna Szczepaniak oraz pani Ewa Stypułkowska.

W akcji wzięli udział uczniowie, rodzice oraz nauczyciele z całego Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz. Ofiarodawcy przekazywali zarówno środki finansowe, jak i cebulki żonkili.

12 i 13 października 2015 r., w czytelni biblioteki, darczyńcy mogli zajadać się pysznym ciastem, co było możliwe dzięki wspaniałomyślności uczniów i rodziców naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

Nasza szkoła zebrała do skarbonki Fundacji 163 cebulki żonkili 898,70 zł!

21 października 2015 r. wolontariusze z kl. 2c Szkoły Podstawowej nr 300 pod opieką Pani Katarzyny Szczepaniak wyruszyli w strugach deszczu, ale we wspaniałych nastrojach do sadzenia cebulek żonkili. Nasi uczniowie wraz z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 330 posadzili ponad 2500 cebulek kwiatów obok Hospicjum Onkologicznego przy ul. Pileckiego w Warszawie.

Należy podkreślić, iż „Pola Nadziei” kwitną na miejskich rabatkach, w parkach, przed szkołami, przedszkolami, urzędami, szpitalami, w każdym dogodnym dla kwiatów miejscu. Kiedy zakwitną wiosną są rozdawane w ulicznych kwestach, z których dochód zostanie przeznaczony na utrzymanie hospicjum.

Informacje z akcji sadzenia cebulek żonkili ukazały się na:

Relacja: Ewa Stypułkowska, Katarzyna Szczepaniak
 

Projekt KidSpeak 2015 - fotoreportaż

 

     

W piątek 23 października pożegnaliśmy wolontariuszy: z Filipin – Christine Mae Pido, Hiszpanii - Belen Bustamante Blanco i Iranu - Pooria Golvari. Spędzili z nami cały tydzień a z ich prezentacji multimedialnych wiemy, że Filipiny składają się z 7107 wysp, a językami oficjalnymi są filipiński i angielski. Mówią też po hiszpańsku oraz w 87 innych językach i dialektach używanych lokalnie. Ciekawostką była informacja, że tradycyjne filipińskie ubrania szyte są z ananasa, a dokładniej z jego liści. Archipelag zamieszkiwany jest przez jednego z najmniejszych kręgowców na świecie – gatunek ryby – Pandaka Pygmaea.

Co warto zobaczyć: Apo – duży stratowulkan, który jest jednocześnie najwyższym szczytem tego kraju, wulkan Taal znajdujący się na jeziorze o tej samej nazwie, tarasy ryżowe w Banaue włączone na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Chocolate Hills /Czekoladowe Wzgórza/ - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Filipin, Siargao – wyspę z pięknymi piaszczystymi plażami i rafą koralową, Maria Cristina Falls /wodospady/, a dla lubiących adrenalinę skoki z urwiska w Canibad.

Belen natomiast zachęcała nas do spróbowania tradycyjnej kuchni hiszpańskiej na czele z jamon serrano, tortilla de patatas i paella. Uczyła nas tańczyć flamenco. Nie zabrakło sportowych wrażeń – nasi uczniowie bezbłędnie wymienili członków drużyny piłkarskiej. Zachwycaliśmy się największym symbolem Barcelony – dziełem sławnego architekta Gaudiego – budynkiem zwanym Casa Mila. La tomatina to czas na zabawę. Święto, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami.

Pooria przypomniał nam czasy Persji. Dowiedzieliśmy się również, że na terytorium Iranu znajduje się zarówno Morze Kaspijskie jak i Ocean Indyjski. Wiemy też, że największym jeziorem jest Urmia, a rzeką Karun. Są dwie pustynie: Wielka Pustynia Słona i Pustynia Lota. W rzeźbę Iranu wplatają się góry Elburs, tam znajduje się najwyższy szczyt  - wygasły wulkan Demavend /5604m n.p.m./.

Świat zwierząt w Iranie jest bardzo wielogatunkowy. Poznaliśmy niektóre z nich: daniela mezopotamskiego, onagera i karakala. Jednak największą frajdę Pooria sprawił uczniom pisząc ich imiona w języku perskim.

Niespodzianką i miłym gestem ze strony wolontariuszy jest napisanie kilku słów na zakończenie współpracy z nami w ich ojczystym języku.

Christine Mae Pido /Filipiny/:
Maraming salamat sa inyong pagimbita sa akin sa inyong paaralan. Labis kong ikinatuwa ang mga panahong aking iginugol kasama ang inyong mga magaaral at mga guro. Aking ikinagagalak kung balang araw ay makita ko kayo sa aking pinakamamahal na inang bayan. :)

Belen Bustamante Blanco /Hiszpania/:
Sure!
Muchas gracias por toda la atención recibida, profesores, cocina y los estudiantes eran geniales. Os deseo lo mejor en el futuro.
Belén.

Pooria Golvari /Iran/:
درود! هر لحظه در مدرسه ی شما برای من لذت بخش بود. معلم ها و دانش آموزان این مدرسه بی نظیر اند. برایتان آرزوی شادی و موفقیت میکنم.پوریا از ایر
:)پوریا از ایران

Opiekunka projektu: Lidia Domańska
 

Ślubowanie klas pierwszych - fotoreportaż

 

        

W dniu 14 października 2015 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 300 i Gimnazjum nr 117. Tegoroczne tak ważne wydarzenie odbyło się w dwóch turach o godz. 9.00 i 11.00 ze względu na ilość klas pierwszych.

W obecności Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, rodziców oraz starszych kolegów pierwszoklasiści składali uroczyste przyrzeczenie i zostali zgodnie z tradycją naszej szkoły pasowani na uczniów. Klasy pierwsze przygotowały na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Występ nagrodzony został gromkimi brawami.

Uczniowie złożyli również życzenia nauczycielom z okazji ich święta. Po części oficjalnej pierwszoklasiści z wychowawcami udali się na zorganizowany przez rodziców słodki poczęstunek.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy:

samych sukcesów w nauce, radości z bycia członkami naszej

szkolnej społeczności oraz przyjaźni zawartych na całe życie.

Izabela Skłodowska

Polsko-Niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule - 27.09 - 03.10. 2015 r. - fotoreportaż

Artykuł z wymiany uczniów z gazety z Osnabrück - link poniżej
Polnische Austauschschüler zu Gast in Bad Laer

     

Wymiana zaczęła się od długiej podróży do Bad Laer – cudownego, małego miasteczka w Niemczech, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez uczniów tamtejszej szkoły. Na początku byliśmy podzieleni na małe grupki – polską i niemiecką, lecz po kilku zajęciach integracyjnych zaczęliśmy się do siebie przekonywać.

Podczas kolejnych dni mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje w szkole niemieckiej i poznać trochę historii Niemiec. Odwiedziliśmy muzeum Felixa Nussbauma, malarza żydowskiego pochodzenia zabitego w Auschwitz, oraz miejsce pamięci byłego obozu dla robotników przymusowych III Rzeszy. Zwiedziliśmy także Osnabrück – miasto, w którym podpisano traktat pokojowy kończący wojnę trzydziestoletnią.

W ciągu pięciu dni spędziliśmy dużo czasu z naszymi partnerami. Mimo, że nie mówiliśmy w tym samym języku, dogadywaliśmy się bardzo dobrze. Chociaż spotkanie trwało tak krótko, bardzo się ze sobą zżyliśmy, dobrze się bawiąc i spędzając miło czas. W ostatnich dniach nawet nie było widać podziałów narodowych.

 Wymiana pokazała mi, że mimo innego języka, historii i tradycji, jesteśmy tacy sami i możemy razem dobrze się bawić i spędzić miło czas. Było to dla mnie cudowne przeżycie i nie mogę się doczekać, kiedy nasi partnerzy z Niemiec przyjadą do Warszawy!

Zuzia Choromańska
zdjęcia: Gero Niebuh

Piknik Szkolny - Aktywnie Dla Mai - fotoreportaż

 

     

Szanowni Państwo, drogie Dzieci,

Dyrekcjo, Nauczyciele, Pracownicy Zespołu Szkół nr 2 i wszyscy ludzie z wielkim sercem!

Zainteresowanie sobotnim piknikiem, który odbył się dnia 26.09.2015 roku było ogromne, a frekwencja przeszła nasze oczekiwania! Mimo deszczowej pogody, przybyliśmy do szkoły i dołożyliśmy naszą cegiełkę, aby wspomóc Maję w chorobie.

Wielką atrakcją naszej imprezy był mecz SPN Lider vs Willy Brandt Schule z gościnnym udziałem Radosława Majdana. Innym rewelacyjnym punktem programu był mecz piłki nożnej pracownicy Zespołu Szkół nr 2 vs urzędnicy Urzędu Dzielnicy Wilanów.

Podczas pikniku mieliśmy okazję podziwiać występy dzieci z klasy 2b, przedstawienie teatralne „W krainie bajek”, grę na skrzypcach, gitarze, pokaz tańca flamenco, pokaz sztuk walki karate, popisy wokalne młodzieży z „Dorożkarni”. Podczas warsztatów plastycznych dzieci doskonaliły swoje umiejętności w sztuce orgiami i rękodzieła. Sterowania robotami i dziecięcego programowania uczyły się podczas warsztatów z robotyki LEGO.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz wystawa broni, umundurowania i pojazdy z II Wojny Światowej udostępnione przez Grupę Rekonstrukcyjno – Filmową Bemowo. Na pikniku nie mogło zabraknąć słodkiego bufetu, przysmaków z grilla, malowania buziek oraz sztuczek z balonami.

Uczestnicy maratonu pływackiego przepłynęli łącznie ponad 62 kilometry!

Wzruszającym punktem pikniku był moment odczytania listu od Rodziców Mai, którzy nie mogli być z nami na miejscu, ale byli cały czas myślami i sercem…

Drodzy Państwo,

Jestem mamą ośmioletniej Mai, która jeszcze w ubiegłym roku szkolnym chodziła z Waszymi  dziećmi do szkoły. Niestety w sierpniu u córki zdiagnozowano chorobę nowotworową: kostniakomięsaka kości biodrowej. Do chwili obecnej Maja przeszła już trzy chemioterapie. Za kilka tygodni czeka ją operacja głównego ogniska nowotworu, a później dalsza chemioterapia.

Ten dzisiejszy dzień i obecność tylu osób, zarówno dorosłych jak i dzieci świadczy o tym, że jesteście Państwo wrażliwi na ból i cierpienie. Z tego miejsca pragnę podziękować każdemu z osobna. Państwa obecność jest dla nas bardzo ważna, gdyż możemy poczuć się silniejsi, pewniejsi, że nie jesteśmy  pozostawieni samymi sobie. 

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego pikniku. Dyrekcji Zespołu Szkół, Dyrekcji Wilanowskiego Centrum Sportu, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom i uczniom, kolegom i koleżankom, Burmistrzowi Ludwikowi Rakowskiemu i pracownikom Urzędu Dzielnicy w Wilanowie, sponsorom i darczyńcom, wszystkim zaproszonym gościom oraz wszystkim osobom biorącym udział w pikniku. Wszystkim z Państwa, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska, a bez których nie doszłoby do dzisiejszego spotkania. Ten dar dobrego serca otrzymany od Was daje nam siły do dalszej walki o zdrowie Mai.

Czasami wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste - dziękuję - zawiera wszystko, co chcemy wyrazić. Zatem jeszcze raz dziękujmy.

                  Jan Paweł II

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Organizatorzy
 

Kulka 2015 - wyjazd integracyjny klas pierwszych gimnazjum - fotoreportaż

 

     

W dniach od 16 do 19 września 2015 roku pierwszoklasiści z Gimnazjum nr 117 uczestniczyli w niezapomnianym wyjeździe integracyjnym w Ośrodku Kulka na Mazurach.

Celem było poznanie się zespołów klasowych i ich wychowawców. Pogoda dopisała i pozwoliła w pełni wykorzystać czas. Uczniowie brali udział w zajęciach teambuldingowych, aktywnych, edukacyjnych oraz terenoznawczych. Dodatkowymi atrakcjami była dyskoteka i ognisko.

Wszyscy uśmiechnięci i pełni wrażeń zgodnie twierdzili, że czekają na następne wspólne wycieczki.

Izabela Skłodowska
 

Sprichst du Deutsch? Ja, klar!

 

     

Mimo że język niemiecki nie należy do najłatwiejszych, uczniowie naszej szkoły wytrwale próbują przyswoić sobie m. in. zastosowanie słynnych rodzajników "der, die, das". Na szczęście nauka języka może przybierać różne formy, o czym niedawno przekonali się nasi uczniowie. Mieliśmy przyjemność gościć na lekcjach Johannę Hiebl, wolontariuszkę na co dzień studiującą na Uniwersytecie w Heidelbergu.

Johanna pokazała nam, że komunikacja w języku obcym to nie tylko kwestia umiejętności, ale przede wszystkim chęci, otwarcia się na drugą osobę i skupienia się nie na tym, czego nie rozumiemy, lecz na tym, co już wiemy i potrafimy. Takie lekcje nie tylko uczą, ale także motywują i... bawią, o czym świadczą nasze zadowolone miny.

Magdalena Czyżo
 

Warsztaty językowe na Malcie – wrzesień 2015 - fotoreportaż

 

       

Zajęcia językowe odbywały się w Link School of English. Oprócz tradycyjnych lekcji uczniowie uczestniczyli w grze terenowej Treasure Hunt. Zamieszkanie u rodzin maltańskich dodatkowo umożliwiało bezpośredni kontakt z językiem angielskim.

Program zwiedzania obejmował trzy wyspy: Maltę z obecną i dawną stolicą /Valletta, Mdina/, Comino z Błękitną Laguną oraz Gozo z Lazurowym Oknem i Rabatem jako głównym miastem. Był też czas na odpoczynek na jednej z piaszczystych plaż nad zatoką Mellieha Bay.

Organizatorki: Magdalena Witkowska, Lidia Domańska.
 

Spotkanie z Tomaszem Adamcem

         

Powoli tradycją naszej szkoły stają się spotkania uczniów ze sportowcami. Podobnie jak w ubiegłym roku, przybył do nas Tomasz Adamiec – brązowy medalista Mistrzostw Europy i sześciokrotny Mistrz Polski w judo. Wraz z nim wybrali się członkowie klubu Judo World Cup Warszawa.

 Przybyłych gości serdecznie powitała pani wicedyrektor Wioletta Dembna. Po krótkiej prezentacji   gości oddała głos panu Tomaszowi.

 Mistrz na wstępie opowiedział o sobie, zaprezentował strój do judo a także odzież sportową w   której reprezentował Polskę na igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012).   Pochwalił się bogatą kolekcją medali zdobytych w swojej karierze. W trakcie wystąpienia zachęcał   zgromadzoną widownię do aktywnego uprawiania sportu.

 Następnie goście zaprezentowali ćwiczenia stanowiące rozgrzewkę oraz przykładowe chwyty i     rzuty występujące w judo. Niezwykle widowiskowo prezentowali wybicia z trampoliny połączone z   saltami i skokami przez obręcze. Mistrz zadziwił wszystkich wykonaniem bardzo trudnych,   podwójnych salt. Po zapierających dech pokazach, pan Tomasz dbając o bezpieczeństwo dzieci   przypomniał, że tego typu ćwiczenia wykonują osoby trenujące od dłuższego czasu. Proste   ćwiczenia zaś pokazane przez towarzyszące mu osoby można wykonać tylko pod opieką trenerów. Na zakończenie pan Tomasz rozdawał pamiątkowe autografy.

Takie spotkania to bardzo dobry pomysł. Nie tylko przybliżają dzieciom ciekawe dyscypliny sportu, ale dają szansę uczniom poznać sławnych ludzi, którzy już coś osiągnęli w swoim życiu. Mamy nadzieję, że wkrótce w naszej szkole pojawią się przedstawiciele kolejnych dyscyplin sportowych.

Agnieszka Szewczuk
 

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty!

       

Po wakacjach radośni i wypoczęci wróciliśmy do szkoły – zdobywać wiedzę, doświadczenia, spotykać się ze znajomymi. W tym roku szkoła wzbogaciła się o kolejnych „pierwszaków”, którzy będą uczyć się w ośmiu zespołach. Naukę kontynuują uczniowie w siedmiu klasach drugich i pięciu klasach trzecich.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 dla klas pierwszych prowadziła Pani Dyrektor Anna Jaczewska. Po serdecznym powitaniu dzieci i ich rodziców w progach naszej szkoły, przedstawiła kadrę pedagogiczną sprawującą opiekę nad uczniami edukacji wczesnoszkolnej.

Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Rodziców pan Artur Bar. Zachęcał rodziców do współpracy i troski o szkołę a przez to i o dobro własnych dzieci.

Niezwykle wzruszającym momentem dla dzieci i ich rodziców było wyczytanie listy każdej z klas, prezentacja dzieci oraz przypięcie pamiątkowych plakietek ufundowanych przez Radę Rodziców. Po tym wydarzeniu każda grupa przechodziła z wychowawczynią do swojej sali lekcyjnej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej nr 300 spotkali się ze swoimi wychowawczyniami w salach lekcyjnych na rozpoczęciu roku szkolnego.

Wszystkim – Dyrekcji, naszym Uczniom, ich Rodzicom i całemu Gronu Pedagogicznemu życzymy pięknego i bogatego w osiągnięcia roku szkolnego.

Agnieszka Szewczuk

Witamy nowych uczniów!

   

Po wakacyjnej przerwie nadszedł czas powrotu do szkoły. Szczególnie był to ważny dzień dla uczniów, którzy rozpoczęli edukację gimnazjalną w naszej szkole. W tym roku szkolnym mamy cztery klasy pierwsze /w tym jedną sportową/.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Barbara Pucek, która ciepło powitała wszystkich zebranych i przedstawiła nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Następnie wychowawcy klas pierwszych wyczytali listy swoich nowych uczniów i razem udali się na spotkanie informacyjne do klas.

Wszystkim życzymy samych sukcesów, dobrej atmosfery a gimnazjalistom dodatkowo rozwijania własnych pasji i talentów oraz licznych przyjaźni.