Nawigacja

Patron

Wanda Rutkiewicz

14 października 1999, w Dzień Edukacji Narodowej, Rada Gminy Warszawa Wilanów nadała Zespołowi Szkół Sportowych imię Wandy Rutkiewicz. Niedługo potem została też odsłonięta tablica pamiątkowa.
Patronką nie została przypadkowa osoba...
Wanda Rutkiewicz, światowej sławy himalaistka, przez długie lata zamieszkiwała skromną M-kę w wilanowskim blokowisku - dosłownie kilka kroków od naszej placówki. Jako opiekun i "dobry duch" naszej szkoły, pani Wanda ma nam przypominać o tak podstawowych ludzkich przymiotach, jak upór, ambicja, konsekwentne dążenie do realizacji marzeń, osiąganie szczytów...

Wanda Rutkiewicz - Wspomnienie film - źródło: http://www.youtube.comWanda Rutkiewicz

data urodzenia: 4 luty 1943

miejsce urodzenia: Płungiany, Litwa

data śmierci: 13 maja 1992

miejsce śmierci: Kanczendzonga, Himalaje

największe osiągnięcia:

wejście na osiem ośmiotysięczników, co jest światowym rekordem kobiecym.

 

Wanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz, urodziła się w miejscowości Płungiany na Litwie 4 lutego 1943 roku. Po zakończeniu II wojny światowej cała rodzina, wraz z trzyletnią Wandą, dotarła do polskiego Łańcuta, miasta, w którym mieszkali rodzice ojca Wandy. Wkrótce przeprowadzili się do Wrocławia - tam Wanda ukończyła studia na Politechnice Wrocławskiej (w 1965 roku  tytuł magistra elektroniki). Wkrótce rozpoczęła pracę w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Następnie przeniosła się do Warszawy i tam pracowała w Instytucie Maszyn Matematycznych.

Od wczesnej młodości interesowała się sportem - grała w I - ligowej drużynie siatkówki, miała nawet zostać zawodniczką reprezentacji Polski. Oprócz tego biegała, skakała wzwyż, pchała kulą, rzucała dyskiem i oszczepem. W 1968 r. uzyskała tytuł najlepszego sportowca uczelni technicznych. Pierwsze kontakty Wandy z górami zaczęły się niewinnie - w podjeleniogórskich Sokolnikach. Należała do Klubu Wysokogórskiego. W 1962 ukończyła kurs Taternictwa na Hali Gąsienicowej.

Zaczęła wspinać się w Tatrach, a w konsekwencji dotarła do Himalajów!


 

            16 października 1978 r. papieżem został Polak Karol Wojtyła.
                    W czasie spotkania z Wandą Rutkiewicz powiedział:
    "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". 

Poniżej przedstawiamy bilans Jej osiągnięć:

·         16 października 1978 – Mount Everest jako pierwszy Polak i Europejka, trzecia kobieta na szczycie świata,
Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest

·         15 lipca 1985 – Nanga Parbat, wraz z Krystyną Palmowską i Anną Czerwińską, ścianą Diamir (pierwsze wejście czysto kobiece),

·         23 czerwca 1986 – K2 (jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak),

·         18 września 1987– Sziszapangma z Ryszardem Wareckim,

·         12 lipca 1989 – Gaszerbrum II,

·         16 lipca 1990 – Gaszerbrum Iz Ewą Pankiewicz,

·         26 września 1991 – Czo Oju samotnie,

·         22 października 1991 – Annapurnapołudniową ścianą, samotnie.

Nie udało Jej się zdobyć kompletu 14 ośmiotysięczników. W 1992 zaginęła w Himalajach, podczas próby wejścia na Kangchenjungę. Po raz ostatni widziano Ją na wysokości 8200 m. Okoliczności Jej śmierci pozostają niejasne. Niektórzy wierzą, że osiedliła się w buddyjskim klasztorze. Inni, z wielkim bólem, pogodzili się z odejściem największej europejskiej himalaistki.

Dlaczego Wanda tak ukochała góry? Oto jak uzasadnia wybór takiej drogi życiowej: " Nie uniknie się swojego losu. Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się być kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią? Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć, żeby istnieć?"

Bibliografia: Barbara Rusowicz i Joanna Bandurska "Więcej o Wandzie Rutkiewicz" wyd. Comer Toruń 1997 polska strona: Alpinizm - Góry - Turystyka - www.alpinizm.pl

Uroczystości zmiany nazwy ulicy Radosnej na ulicę Wandy Rutkiewicz - 1 czerwca 2004 roku
Decyzją Rady m.st. Warszawy południowy odcinek ulicy Radosnej nazwany został imieniem naszej Patronki – Wandy Rutkiewicz. Na uroczystość przybyło wielu gości, wśród nich brat himalaistki - pan Michał Błaszkiewicz i to on dokonał odsłonięcia tabliczki z nazwą ulicy. Było też kilku alpinistów - znajomych i przyjaciół Wandy Rutkiewicz.               
Goście zostali zaproszeni do szkoły. Przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Wilanów wraz z młodzieżą złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową. Następnie zaproszono  wszystkich do obejrzenia filmu, wystawy pamiątek, zdjęć, prac plastycznych poświęconych Patronce i na wystawę sprzętu wspinaczkowego. W kuluarach przyjaciele wspominali Wandę Rutkiewicz, cieszyli się z zainteresowania wśród młodzieży Jej życiem i pasją.