Nawigacja

Klasy 4-8

Uroczystości, wycieczki, imprezy

Rok szkolny 2018/2019

 

Fotografia stereoskopowa czyli Fotoplastikon Warszawski

     

Tematem przewodnim lekcji był zawód wysokiego ryzyka, którym jest reporter/korespondent wojenny. Zostali nam przedstawieni już nieżyjący K. Miller i W. Milewicz.

„Moją bronią był aparat” tak brzmiał tytuł naszych warsztatów, które odbywały się w galerii unikalnych, trójwymiarowych zdjęć przedstawiających magiczny świat przedwojennej Warszawy.

Zajęcia odbyły się w formie opowieści o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Podczas spotkania odpowiadaliśmy na pytania: Czy każdy mógł pełnić taką funkcję? Jaki ekwipunek nosili fotoreporterzy w swoich plecakach? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Uczniowie mieli okazję rozpoznawać zdjęcia wykonane w czasie Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, a także sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny. Pracując w grupach szukali informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Lidia Domańska, wychowawczyni 7D

Akademia Piekarza

 

 

 

04 stycznia uczniowie klasy 4 d mieli przyjemność uczestniczyć w Akademii Piekarza w  Piekarni Grzybki. Dzieci poznały różne rodzaje mąki, dowiedziały się, czym jest zakwas i ile osób pracuje na to, byśmy codziennie rano mogli cieszyć się świeżym pieczywem na śniadanie. Po części teoretycznej przyszła pora na praktykę. Dzieci wraz z opiekunami udały się na halę produkcyjną, by poznać tajemnice piekarzy i cukierników. Po wędrówce przyszła pora na kulinarne eksperymenty. Dzieci zamieniły się w cukierników i każdy mógł przygotować własne ciasteczka. Przekąska w postaci świeżego, chrupiącego chleba oraz pizzy czekała na uczniów jako zwieńczenie ich pracy i wysiłku. Warsztaty były super, bułeczki przepyszne a wiadomości o produkcji chleba ciekawe i na długo pozostające w pamięci. Polecamy!

Izabela Skłodowska

Labosfera

       

Dnia 19.12.2018r. klasy 4b i 4d miały okazję podczas warsztatów w Labosferze poczuć chemię do chemii. W trakcie zajęć łączących zabawę z nauką uczniowie zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt laboratoryjny i ochronny podczas chemicznych eksperymentów stworzyli sztuczną krew i chemiczne jojo. Punktem kulminacyjnym było wyprodukowanie indywidualnego i niepowtarzalnego slime. Na koniec nasi uczniowie podziwiali efektowne reakcje suchego lodu.

Aleksandra Biczak - Radlak, Izabela Skłodowska

 

Muzeum Iluzji

 

 

18.12 klasa 8c, jako pierwsza klasa z naszej szkoły miała okazję odwiedzić Muzeum Iluzji, nowe muzeum w Warszawie, przy Rynku Głównym 21.Wizyta w muzeum była wspaniałą zabawą, wyzwaniem dla zmysłów, a przede wszystkim okazją do zrobienia niesamowitych zdjęć. Jedną z wielu atrakcji był tunel Vortex, który zachwial naszym zmysłem równowagi. Uczniowie świetnie bawili się w pokoju luster i w pokoju  Amesa, który pozwolil im poczuć się wielkoludem.Gorąco polecamy odwiedziny w Muzeum Iluzji! 
Magdalena Witkowska
 

Muzeum Azji i Pacyfiku-Podróż na Wyspę Wielkanocną

    

W listopadzie klasa 8c wzięła udział w zajęciach, które odbyły się w Muzeum Azji i Pacyfiku. Na początku uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu dotyczącego Wyspy Wielkanocnej, jednej z najbardziej odizolowanych wysp świata. Następnie, uczniowie, wzorując się na dawnych artystach wykonali posągi z gliny, które mogli potem zabrać do domu.

Magdalena Witkowska

 

Kreatywne Centrum Nauki Kopernika i magiczne Planetarium

   

Wpadliśmy w wir poznawania praw fizyki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach w strefie eksperymentowania. Druga część galerii skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje. Są też dwa teatry: Robotyczny, gdzie grają RoboTheSpiany i Teatr wysokich napięć, gdzie głównym bohaterem jest prąd elektryczny. Kolejnym ciekawym miejscem jest Majsternia, w którym każdy ma szansę na odkrycie i samodzielnie podejmuje wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki. Są również wystawy czasowe: Powietrze - więcej niż nic i Korzenie cywilizacji. Kolejną atrakcją jaką dysponuje Centrum Nauki Kopernika jest multimedialne planetarium - Niebo Kopernika.Byliśmy na pokazie gwiezdnego nieba „Halo Ziemia”. Seans wyświetlany był na sferycznym ekranie, który otaczał nas ze wszystkich stron.

Lidia Domańska, wychowawczyni 7d

 

 

Warsztaty w Bibliotece Publicznej

 

Dnia 15 listopada2018 roku klasa 4b uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną przy ul. Radosnej. Punktem wyjścia była lektura książki Cezarego Harasimowicza pt. "Miabelka". Dzieci miały możliwość zapoznania się z kulurą żydowską, językiem jidysz oraz losem narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Ukoronowaniem warsztatów byłapraca plastyczna - wykonanie symbolicznego drzewka - mirabelki. Zajęcia były ciekawe i poruszające.

Aleksandra Biczak - Radlak

Centrum Sztuki Współczesnej i Sztuka... Akcja!

   

Podczas warsztatów uzyskaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania: czy ciało może być medium sztuki? W jaki sposób artyści wykorzystują własne ciało w swojej twórczości? Co chcą nam przekazać za jego pośrednictwem? Co znaczą następujące terminy zapożyczone z języka angielskiego: happening, performance i flash mob oraz co jest mechanizmami ich działania. W trakcie zajęć uczniowie klasy 7d wykorzystali swoją wyobraźnię i mowę ciała do przedstawienia reszcie klasy abstrakcyjnych haseł.

Lidia Domańska

  

Warszaty o zdrowym odżywianiu

   

6 listopada klasy czwarte uczestniczyły w warsztatach, które poprowadziła  przedstawicielka firmy Sebex (dostarczającej do naszej szkoły mleko, warzywa i owoce w ramach 'Programu dla szkół'). Wygłosiła ona krótką prelekcję na temat zdrowego odżywiania, zawartości cukru i barwników w napojach oraz przedstawiła przepisy na zdrowe napoje i koktajle. Na koniec uczniowie mogli spróbować świeżo wyciśniętego soku z jabłek i marchwi.

Izabela Skłodowska

 „Dzieci Holocaustu”
 

     

„Jest wiele powodów, aby poznawać Holocaust i o nim nauczać,

ale chyba najważniejszym jest niedopuszczenie do tego, żeby się powtórzył”.

 

Ronald H. Balson 

 

Spotkanie ze światkiem historii to program edukacyjny realizowany przez Muzeum Polin, którego ideą jest zaznajamianie dzieci i młodzież z historią. Poprzez rozmowę z uczestnikami  tragicznych wydarzeń uczniowie mogą dowiedzieć się o zdarzeniach, które znają z podręczników i lekcji. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu, podczas którego historię polskich Żydów przybliżyła pani Aleksandra Leliwa – Kopystyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu.  Opowieść,  która przeniosła uczestników do czasów okupowanej Warszawy pozwoliła zrozumieć strach i niepewność mieszkańców stolicy, a także walkę o zachowanie własnej tożsamości. Biografia naszej bohaterki choć pełna smutnych historii nie pozbawiła  jej optymizmu, radości i walki o to, by ocalić od zapomnienia dzieje narodu żydowskiego .

https://vod.tvp.pl/video/pozytecznipl,31102018,39420914

Wioleta Luchowska, Ilona Chmielewska, Edyta Karolczak – Sarniak, Adam Królak,
Justyna Krzyżanowska - Wójcki,  Aneta Wilczek, Magdalena Witkowska

 

Spektakl "Jajo w sieci"

 

Dnia 17 października klasy 4b, 4d i 5e miały okazję wziąć udział w spektaklu organizowanym w Konstancińskiej Hugenówce. Przedstawienie pt. "Jajo w sieci" przy dużym zaangażowaniu widowni przemyciło w sprytny sposób edukacyjne treści. Przestrzegało przed nie zawsze dobrym wpływem internetowej sieci, w której łatwo można się zatracić  i zagubić, tracąc kontakt z prawdziwymi ludźmi i prawdziwymi emocjami.

Aleksandra Biczak - Radlak, Ewa Baczewska, Izabela Skłodowska

Integracja na sportowo - fotoreportaż

 

Dnia 16 października klasy czwarte naszej szkoły miały okazję zmierzyć swoje siły w zawodach sportowych, które służyły integracji naszych uczniów. Skoki na piłkach, biegi w workach, rzucanie do celu, biegi z przeszkodami były okazją do świetnej zabawy i zdrowej rywalizacji. Nauczyciele wychowania fizycznego do aktywnej zabawy zaangażowali też wychowawców oraz rodziców. W zdrowym ciele - zdrowy duch!

Aleksandra Biczak - Radlak

„Dywizjon 303”

   

„Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym”

 

Winston Churchill

 

 

Przełomowa bitwa drugiej wojny światowej – bitwa o Anglię rozegrała się 78 lat temu, a jej historia była i jest natchnieniem dla twórców gier komputerowych, reżyserów i muzyków. „Dywizjon 303” to film Denisa Delicia inspirowany reportażem Arkadego Fiedlera, w którym przedstawione zostały losy polskich lotników walczących jako pododdział Królewskich Sił Powietrznych. Początkowo niedoceniani i lekceważeni przez brytyjskie dowództwo piloci udowadniają, że nikt nie może z nimi konkurować, a ich odważne działania, oddanie i waleczność przynoszą zwycięstwo Wielkiej Brytanii. Film jest nie tylko opowieścią o niezwykłych dokonaniach asów przestworzy, ale także historią ich codzienności, pierwszych miłości oraz bólu i cierpienia po stracie przyjaciela.

 

Wioleta Luchowska, Lidia Domańska, Magdalena Witkowska

 

Dzień Chłopaka w kinie

 

W dniu 01 października 2018r klasy czwarte wraz z wychowawcami przybyły do kina. Z okazji Dnia Chłopaka dzieci obejrzały film animowany ,,Biały Kieł”, który dostarczył dużą dawkę emocji i wzruszeń. Po filmie klasy poszły na spacer. Tak spędzony Dzień Chłopaka był bardzo przyjemny.

Izabela Skłodowska

                        

 

Rok szkolny 2017/2018

 

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

  

Klasa 7b wzięła udział w warsztatach w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Warsztaty składały się z trzech paneli. Podczas wycieczki po ogrodzie obejrzeliśmy stację badawczą, w której, w ciekłym azocie, przechowywane są ziarna setek gatunków zbóż.  Poznaliśmy gatunki roślin skalnych, górskich oraz egzotyczne, znajdujące się w szklarni. Z wieloma z nich spotykamy się na co dzień, jednak nikt nie wie, jak rośnie kawa, herbata, pieprz, cytrusy i inne, nietypowe gatunki.
Następnym zadaniem dla uczestników było przygotowanie preparatu do badania pod mikroskopem. Były to nie tylko rośliny, ale i woda z jeziora, w której zaobserwowaliśmy mnóstwo mikroorganizmów.
Ostatnią częścią warsztatów był wykład i prezentacja multimedialna o najciekawszych roślinach świata.
Łącząc wiedzę ze sportem w obie strony przejechaliśmy na rowerach.
 
M.Śmigierzewska

"Bezpieczny dom"

  

 

7b wzięła udział w warsztatach "Bezpieczny dom". Studenci Wyższej Szkoły Pożarnictwa przeprowadzili warsztaty pokazujące, jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożarem - w jaki sposób chronić siebie i innych. Po pokazie i omówieniu filmu przeszkolili klasę oraz opiekunów z najnowszych metod pierwszej pomocy. Największą atrakcją był końcowy pokaz - symulacja pożaru w kuchni. Dym był bezpieczny dla widzów, ale pokaz uświadomił, że podczas pożaru bardzo trudno odnaleźć wyjście, nie widać nawet własnej ręki, a w pomieszczeniu jest niewiele światła. Uratowanie innych osób, które straciły przytomność jest możliwe tylko dzięki noktowizorom, które udostępnili nam prowadzący warsztaty. 
 
M.Śmigierzewska

Zielona szkoła z SUN SPORT w Ośrodku Nowy Dworek /16.05-18.05.2018 r.

 

 

Naszą przygodę zaczęliśmy od zwiedzania Poznania z Muzeum Rogalowym, Starym Rynkiem i poznańskimi koziołkami, a następnie spacerem po Ostrowie Tumskim, gdzie obejrzeliśmy Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła.

W Rogalowym Muzeum zapoznaliśmy się ze składnikami i recepturą tradycyjnych poznańskich rogali oraz spróbowaliśmy ich. Chętni mogli uczestniczyć w przygotowaniu Rogali pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. 

Poznaliśmy wiele charakterystycznych dla Poznania określeń z tzw. Gwary poznańskiej.

Po obiedzie ruszyliśmy do Nowego Dworku, gdzie czekało na nas wiele atrakcji i rozrywek, a także świetnie wyposażona baza sportowa: linowy tor przeszkód /skrzynki, tyrolka/, boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, dwa stanowiska strzeleckie /wiatrówka i łucznictwo/, a także batut. Nie zabrakło plaży i kąpieliska z dużym pomostem, gdzie mogliśmy podziwiać piękne zachody słońca nad jeziorem. Była również świetlica z salą gier /piłkarzyki, ping-pong/, kawiarenka z tarasem widokowym i wiata grillowa.

Nasze kolejne dni zaczynały się blokami zajęć. Podczas zajęć wodnych popłynęliśmy klasycznymi dwuosobowymi kajakami i spróbowaliśmy swoich sił w spotkaniu z dziką przyrodą. Były też zajęcia rozrywkowe chociażby ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskoteka. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia linowe: zjazd tyrolski i skrzynki. W tych ostatnich każdy próbował ustanowić rekord grupy. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy mogli się sprawdzić w roli Robin Hooda i Rambo uczestnicząc w zajęciach sportowo-rekreacyjno-specjalistycznych takich jak: strzelectwo z łuku i z wiatrówki. Najlepsi dostali nagrody za celne strzały.

Na pamiątkę pobytu dostaliśmy zdjęcia grupowe, smyczki i opaski, a także dyplomy uczestnika.

 

Aktywnie uczestniczyły w zajęciach: Ilona Chmielewska /wych. kl. 6c/, Lidia Domańska /wych. kl. 6d/, Magdalena Witkowska /wych. kl. 7c/

 

Podróż w czasie- Muzeum Czar PRL

     

Muzeum Czar PRL to powrót do przeszłości dla nauczycieli i ciekawa lekcja historii dla młodego pokolenia. Pralka Frania, telewizor Rubin, syfon na naboje, saturator, elementarz Falskiego to tylko część pamiątek po PRL-owskich czasach, które można tam zobaczyć. Klasa 7c gorąco poleca!
Magdalena Witkowska

Muzeum neonów

     

22 kwietnia 7c wybrała się do Muzeum neonów, które mieści się na warszawskiej Pradze, w SOHO Factory. Ekspozycja obejmuje ponad 50 reklam świetlnych, zaprojektowanych przez znanych artystów i architektów nurtu awangardy w latach 50-70 XX wieku. Uczniowie wzięli udział w warsztatach: Warszawa śladami neonów, podczas których mogli w grupach zaprojektować własne reklamy świetlne.
Magdalena Witkowska
 

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich

 

     

 

Zajęcia edukacyjne prowadził biolog, który bardzo zaciekawił swoimi pytaniami uczestników gry terenowej Leśny detektyw – czy znasz te drzewa?”. Warsztaty odbyły się na terenie Parku Łazienkowskiego i wymagały dużej aktywności ruchowej. Uczniowie rozpoznawali główne gatunki lasotwórcze takie jak: dęby, buki, jesiony, olsze, graby, lipy, klony, topole, wiązy, wierzby, kasztanowce, świerki, sosny, jodły i cisy.  Prowadzący opowiadał o cechach charakterystycznych każdego drzewa i do budowy jakich narzędzi można je wykorzystać. Dowiedzieliśmy się również, że drzewa odgrywały dużą rolę w wierzeniach i mitologii nordyckiej. W ogrodach można było spotkać pawie i wiewiórki a w stawach dzikie ptaki wodne. Niektórym udało się nakarmić „Basie prosto z ręki.  Podsumowaniem spotkania było uzasadnienie potrzeby ochrony drzew pomnikowych.

 

Lidia Domańska z klasą 6d

 

TVN - 7c

    

Główna warszawska siedziba TVN mieści się w sąsiedztwie naszej szkoły, w biurowcu na rogu ulic Augustówka i Wiertniczej. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców naszych uczniów, klasa 7c mogła zwiedzić studia nagraniowe, w których realizowane są programy telewizyjne. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się tzw. wirtualne studia. W ramach technologii greenbox, która polega na nanoszeniu wirtualnego tła na zieloną ścianę, realizowane są m.in. programy: "Uwaga", "Kawa na ławę", "Szkło kontaktowe", czy też prognozy pogody.
 
Magdalena Witkowska

Wycieczka do ZOO

  

9 kwietnia wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do warszawskiego ZOO. W ogrodzie widzieliśmy dużo zwierząt, które obudziły się już po zimie. Najpierw odwiedziliśmy hipopotamy, które prawie całe skryły się pod wodą. Podziwialiśmy ciekawe gatunki ryb w akwariach.

Następnym miejscem, do którego dotarliśmy było pomieszczenie z pająkami, które niezbyt mi się podobały. Koledzy jednak co chwila wydawali okrzyki, pokazując sobie nawzajem coraz dziwniejsze okazy.

Moją uwagę zwrócił lew, który krył się za skałą. Udało mi się nawet zrobić mu zdjęcie. Jednak najciekawsze były węże, o których  przeczytałem kilka interesujących informacji. W ZOO widzieliśmy też goryle, małpy, żyrafy, słonie, lemingi, jaguara, nosorożca, lamy i wiele gatunków ptaków. Uważam tę wycieczkę za jedną z najciekawszych w tym roku szkolnym, tym bardziej, że trafiliśmy na pierwszy naprawdę słoneczny i bardzo ciepły dzień i tym przyjemniej było spacerować po ogrodzie i podziwiać budzącą się do życia przyrodę.

Andrzej Korus kl. 6b

        

Ross Mulkern - native speaker, Englishman zaprasił uczniów klas szóstych i siódmych na kulturowo-językowy warsztat Easter Time Fun and Games, który odbył się w naszej szkole 5 kwietnia.

Ross przedstawił w języku angielskim historię najstarszego i najważniejszego święta chrześcijańskiego Wielkanocy – Easter. Uczniowie poznali nowe słownictwo, które będą mogli wykorzystać podczas lekcji. W zapamiętaniu zwrotów leksykalnych pomogły gry i zabawy językowe, w których wszyscy brali aktywny udział.

W drugiej części warsztatu Ross zgodnie z zapowiedzią włączył uczestników do Easter Egg Olympics. Były drużynowe wyścigi z jajkami na łyżeczce /Run with the egg/, zabawa w detektywa /Hard boiled egg detective/, zgadnij słowo /Guess the word/, przedstaw słowo swoją osobą /Build the human pyramid/.

Na zakończenie dwa zespoły zagrały w grę Throw in the basket – wrzuć jajko do koszyka. Wygrała drużyna, która zdobyła więcej trafień do koszyka przeciwnika.

 

Koordynatorka Projektu: Lidia Domańska

 

Słodkie tradycje Wielkanocne w Manufakturze Cukierków

 

  

 

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi pojechaliśmy na warsztaty ręcznego kręcenia lizaków. Najpierw odbył się pokaz i wszyscy mogli zobaczyć, jak gorąca karmelowa masa wylana na granitowy blat zyskuje cudowny zapach, słodki smak, bajeczny kolor i fantazyjny kształt. Potem każdy kręcił swojego lizaka metodą pochodzącą z XVII w. Prowadząca opowiedziała nam również parę ciekawostek skąd się wzięły małe, słodkie, magicznie kolorowe karmelki, a także jaką rolę odgrywał biały cukier. Po zakończeniu zajęć nie można było oderwać oczu od słodkich kurczaczków, zajączków, baranków, jajek wielkanocnych oraz  karmelków z wzorami wielkanocnymi.

Wizyta w Manufakturze to fantastyczny pomysł na ciekawe spędzenie czasu: połączenie edukacji z zabawą oraz niezapomniana moc wrażeń i słodkie wspomnienia.

 

Lidia Domańska z klasą 6d

Niewidzialna wystawa

   

1 marca uczniowie klasy 7c odwiedzili niezwykłe miejsce-Niewidzialną wystawę. Wystawa składa się z części widzialnej, gdzie uczniowie mogli zobaczyć alfabet Braille'a, przedmioty informatyczne, zabawki, z których korzystają niewidomi i słabo widzący. Druga część wystawy przeniosła uczniów w całkowite ciemności, gdzie mogli spojrzeć na świat z perspektywy osoby niewidomej.Wystawa była niewątpliwie niecodziennym i edukacyjnym przeżyciem dla wszystkich uczniów.
Magdalena Witkowska
 

Przedstawienie Little Red Riding Hood

     

Uczniowie klasy 7c przygotowali małą niespodziankę dla młodszych kolegów z klas 1-3 SP. W ramach programu Multimedialna szkoła- Nowoczesna Edukacja przygotowali przedstawienie Little Red Riding Hood w języku angielskim, które postanowili wystawić dla młodszych klas. Była to niecodzienna lekcja języka angielskiego na wesoło, którą maluchy na pewno na długo zapamiętają.
Magdalena Witkowska
 

Lekcja muzealna „Obyczaje Wielkiej Nocy” – klasa 6c

   

2 marca wyruszyliśmy na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie. Tego mroźnego zimowego dnia zaczęliśmy wycieczkę od spaceru po Starym Mieście. Następnie udaliśmy się do Pijalni Czekolady E.Wedel  na gorącą czekoladę i ciastko. Po pysznej degustacji ruszyliśmy do muzeum na lekcję pt. „Obyczaje Wielkiej Nocy”. Dzieła sztuki były ilustracją lub pretekstem do omówienia tradycji  i obrzędów związanych ze świętami Wielkanocy. Po całym dniu wrażeń zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do szkoły.

Muzeum Archeologiczne

Dnia 1 marca 2018 z klasą wybraliśmy się do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, założonego 22 marca 1928 roku. Wzięliśmy udział w warsztatach lepienia z gliny naczyń pradziejowych. Poznaliśmy podstawową technikę garncarstwa zwaną wałeczkową oraz oglądaliśmy wystawę z naczyniami lepionymi w epoce kamienia,brązu i żelaza. Wycieczka była interesująca, a wyniki pracy na warsztatach, przedstawiamy na zdjęciu. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Muzeum.

Uczniowie klasy 5A

 

Hangar 646

     

W dniu 14.02.2018 klasa 6c odbyła wycieczkę do Hangaru 646. Hangar to miejsce, w którym znajdują się duże trampoliny, boiska do piłki na których by się utrzymać i prowadzić rozgrywkę trzeba skakać, jest również duża poducha, na którą skacze się z wieży. Na początku dzieci odbyły rozgrzewkę z trenerem, rozegrane zostały wyścigi drużynowe i mecze, potem dzieci miały czas wolny na dowolne kombinacje skoków. Bardzo miło i aktywnie spędziliśmy czas. Na pewno tam wrócimy.

Górka Szczęśliwicka

     

W ostatnim tygodniu 7b bawiła się na stoku Górki Szczęśliwickiej. Narty i snowboard, sprzęt własny i pożyczony, wszystko poszło w ruch,
a i pogoda dopisywała. Wszystkim polecamy białe szaleństwo w Parku Szczęśliwickim.

 

 

Muzeum Azji i Pacyfiku - Spacer po chińskim murze

 

     


Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej, która opowiadała o początkach cywilizacji chińskiej. Cofnęliśmy się aż do czasów pierwszego Cesarza Qin Shi Huang – władcy Cesarstwa Chińskiego, który w 221 r. p.n.e. zjednoczył tzw. Walczące Królestwa na terenie ówczesnych Chin drogą podboju. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, kto wybudował Wielki Mur, a także jak powstają jedwabne tkaniny i dlaczego nefryt był bardziej ceniony od złota. Można było obejrzeć różne rekwizyty typowe dla Chin, np.: chińskie pałeczki do jedzenia. Ciekawostką było, że Cesarza Qin Shi Huang podczas swojego krótkiego, ale owocnego panowania zdążył ujednolicić pismo oraz język, systemy miar i wag. Przeprowadził też reformę administracyjną kraju, dzieląc go na 36 komandorii. Na miejsce swojego pochówku wyznaczył górę Li, która do dziś jest jedną z atrakcji turystycznych prowincji Shaanxi. Grobowca strzeże ponad 8000 żołnierzy, tzw.: Terakotowa Armia, która jest często określana mianem ósmego cudu świata.
Podczas warsztatów pod okiem Pani rzeźbiarki wcieliliśmy się w starożytnych artystów i stworzyliśmy własną terakotową armię, którą można obejrzeć na zdjęciach.

Lidia Domańska z klasą 6d


"Opowieść wigilijna"

   

10 stycznia klasy 5c,6d i 7c obejrzały wyjątkowy spektakl "Opowieść wigilijna", zorganizowany przez Krakowską Agencję Artystyczną w Teatrze Palladium. Spektakl przedstawia Dickensowską opowieść o samotnym skąpcu Scroogu,którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych Świąt, doprowadzając do tego, że bohater uświadamia sobie swoje błędy, zmienia swoje postępowanie i przez to zmienia swą przyszłość.
 
                                                                     Magda Witkowska, Lidia Domańska, Marta Poter

Muzeum Ziemi

   

W muzeum nie musi być nudno - szczególnie, jeśli ma się już podstawową wiedzę z geografii i zacięcie naukowe. 7b uważnie słuchała wykładu i (chyba po raz pierwszy) notowała prelekcję muzealną. Po quizie geologicznym przyszła pora na zwiedzanie wystawy archeologicznej.                                                                                                                                                                                             
                                                                                                                                                                                              M.Śmigierzewska

Dzieci Holocaustu - wycieczka 7b

   

Aby połączyć radość z nutą relfeksji warto wybrać się do POLIN, czyli Muzeum Historii Żydów Polskich i spotkać się z ludźmi, którzy jako dzieci przeżyli wojnę, zwanymi Dziećmi Holocaustu. Któż może bardziej cenić życie niż oni?

O swoich niezwykłych - smutnych i szczęśliwych zdarzeniach opowiadała nam Pani Elżbieta Brzuska-Wojciechowska, cudem ocalała z warszawskiego getta. Wspomnienie Pani Elżbiety to nie tylko te osobiste, ale i uniwersalne, ważne dla wszystkich mieszkańców Warszawy.

Jakie były sposoby na ocalenie dzieci? Jak wyglądało dzieciństwo ocalonych i późniejsze dorosłe życie? Uczniowie 7b już wiedzą, poznali historię inną - nie podręcznikową, a tę najprawdziwszą. Padło wiele pytań, czasem trudnych, a wycieczka na pewno pozostanie w pamięci na długo.

M.Śmigierzewska

Wigilia i mikołajki w klasie 7b

     

W 7b tradycyjną Wigilię i samokołyki ozdobiły niezwykłe świeczki. Dzięki pomocy jednej z mam, Pani Pauliny Grabarczyk, rok rocznie przy tej uroczystości nasza klasa organizuje warsztaty plastyczne. W poprzednich latach były to malowane bombki i pierniczki, w tym roku niełatwa sztuka decoupage`u na świeczkach. Można rzec - zabawa była pyszna.                                                                                                                                                                                                                                                                                              M.Śmigierzewska

Stacja Grawitacja

     

Z okazji Mikołajek (19.12.2017), zamiast nawzajem wręczać sobie prezenty, wybraliśmy się całą klasą do Stacji Grawitacji. Po krótkiej i obowiązkowej rozgrzewce oraz prezentacji zasad obowiązujących w Stacji, razem z trenerem udaliśmy się na trampoliny. Tym co z całą pewnością wyróżnia Stację Grawitacja jest park linowy, który znajduje się pod samym dachem. Zabawę tam wybrało kilka osób z naszej klasy. Największą jednak radość sprawiły większości skoki na trampolinach. Stacja Grawitacja to wyjątkowe miejsce dla młodzieży zakręconej sportowo tak jak my. Tutaj właśnie udało się nam połączyć świetna zabawę ze sportem. To miejsce w którym oderwaliśmy się nie tylko od podłoża, ale również od codziennych obowiązków.

Na pewno tam wrócimy!

Paulina Gałązka kl.6b

Konkurs mitologiczny

     

15 grudnia odbył się dzielnicowy konkurs mitologiczny „Z mitologią na ty” pod patronatem Burmistrza Ludwika Rakowskiego. Konkurs składał się z kilku etapów. Pierwszy – wewnątrzszkolny pomógł wyłonić 5 najlepszych osób, które reprezentowały szkołę. Drugi – już w naszej szkole – polegał na napisaniu testu, w wyniku którego wyłoniliśmy 10 najlepszych osób z dzielnicy, które walczyły ze sobą w finale podczas zabawy „Jeden z dziesięciu”.

Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki. Emocje sięgały zenitu. Często okazywało się, że to nie brak wiedzy, tylko właśnie stres eliminował zawodników. W końcu udało nam się wyłonić trzech laureatów – reprezentantów szkół 261, 300 i 358. Po raz pierwszy zdarzyło się, że wcześniej skończyły się pytania, dlatego po podsumowaniu punktów okazało się, że są ex aequo 2 pierwsze miejsca: Dominika Krusińska ze Szkoły Podstawowej nr 300 i Jakub Dębowczyk ze Szkoły Podstawowej nr 358, trzecie miejsce zajęła Justyna Hurda ze Szkoły Podstawowej nr 261.

Wszystkim gratuluję imponującej wiedzy mitologicznej, a opiekunom dziękuję za pomoc podczas konkursu.

Aneta Wilczek

Muzeum Azji i Pacyfiku

  

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zostało założone w 1973 roku. Jest jedynym w Polsce posiadającym wyłącznie zbiory poświęcone kulturą krajów Azji i Oceanii oraz Australii. Teraz prowadzi się tam edukacyjne warsztaty dla dzieci.
Z dowolnych tematów do wyboru uczniowie klasy 5A wybrali się na „Podróż na wyspę Wielkanocną- RAPA NUI”, która jest jedną z najbardziej odizolowanych wysp świata. Na przestrzeni tysięcy lat rozwinęła się tam wyjątkowa kultura, której tajemnic strzegą monumentalne rzeźby Moai, które dzieci lepiły z gliny pod koniec zajęć.
 

Opłatek, życzenia, kolędy i korzenne pierniczki

     

 

Najważniejszym polskim zwyczajem wigilijnym jest łamanie się białym opłatkiem. Łamiąc się nim, składamy sobie życzenia i przepraszamy za zło wyrządzone od ubiegłego roku. Składamy również wzajemną obietnicę szczerej poprawy. Do dzisiaj przestrzega się, aby w czas Wigilii nie kłócić się i okazywać sobie życzliwość. Jest to czas położenia kresu wszelkim sporom i czas pojednania się.

Słuchając kolęd w trzech wersjach językowych: Cicha Noc, Silent Night i Stille Nacht zasiedliśmy do naszego wigilijnego stołu. Prym wiodły różnego rodzaju pierniczki, a zwłaszcza te tradycyjnie wielokolorowo lukrowane o fantazyjnych kształtach.

W miłej i przyjaznej atmosferze upłynęła nasza kolejna wspólna Wigilia klasowa.

 

 

Lidia Domańska z klasą 6d

Nasze mikołajkowe wyjście – Cinema Park

 

     

 

Prezentem z okazji Mikołajek była wizyta w interaktywnym kinie Cinema Park. Obejrzeliśmy fascynujący seans o królestwie zwierząt. Po drodze zwiedziliśmy sześć multimedialnych sal kinowych. W każdej z nich odkrywaliśmy dziką naturę naszymi zmysłami. W sali 3D założyliśmy specjale okulary i wspólnie z kluczem ptaków wybraliśmy się w ekscytującą podróż w czasie ich corocznych migracji lecąc u ich boku. W sali wyobraźni wybraliśmy się na wyprawę po amazońskiej dżungli i byliśmy świadkami katastrofy lotniczej. W sali ruchu wzięliśmy  udział w podwodnej podróży po głębiach mórz i oceanów, podczas której zostaliśmy opryskani wodą. W sali muzyki dowiedzieliśmy się w jaki sposób porozumiewają się ze sobą zwierzęta i próbowaliśmy je naśladować. W sali interakcji odpowiadaliśmy na pytania dotyczące zwierząt i zdobyliśmy pierwsze trzy dyplomowe miejsca. W sali inspiracji obejrzeliśmy  film o małych orangutanach i ich życiu w dzikiej dżungli.

Na koniec naszej mikołajkowej wyprawy zagraliśmy w kręgle. To świetna zabawa – wszystkim gorąco polecamy!

 

 Lidia Domańska z klasą 6d

Mikołajki w klasie 7c

  

Z okazji Mikołajek uczniowie klasy 7c postanowili odwiedzić Hangar 646 na Mokotowie, gdzie można wspaniałe połączyć rozrywkę ze sportem. Po obejrzeniu filmu instruktażowego uczniowie razem z trenerem udali się na trampoliny.  Największą radość sprawiły skoki z góry oraz rzuty do kosza po odbiciu z trampoliny. Wszystko odbywało się przy nastrojowej, świątecznej muzyce, dzięki której poczulismy, że Święta już tuż tuż.
                                                                                                                                                                                        Magdalena Witkowska

Andrzejki w klasie 6d

 

 

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to wieczór wróżb i zabiegów magicznych odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada.

Wspólnie postanowiliśmy hołdować ten ludowy zwyczaj i na naszej godzinie wychowawczej również przenieśliśmy się w zaczarowany świat magii i wróżb. Dziewczyny chciały poznać imię przyszłego ukochanego, a chłopcy ukochanej. Posłużyła do tego szpilka i papierowe serce z napisanymi imionami. Można było się dowiedzieć co nas czeka w przyszłości i jak nam będzie się wiodło w szkole, jaki zawód będziemy wykonywać, kto pierwszy znajdzie miłość, czy też czego powinniśmy się wystrzegać. Były też samodzielnie upieczone ciasteczka z wróżbą w środku.

Czas pomiędzy zabawą urozmaicił słodki poczęstunek. Było mnóstwo śmiechu i wszystkim dopisywał doskonały humor.

 

Lidia Domańska z klasą 6d

 

Spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza”

   

W dniu 20 listopada trzy klasy szóste (6a, 6b i 6c) wybrały się do teatru Palladium na spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” według książki Lucy Maud Montgomery.
Ta wzruszająca, a jednocześnie zabawna historia o rudowłosej dziewczynce o imieniu Ania ukazuje życie sieroty przygarniętej przez Marylę i Mateusza Cuthbert. Ania Shirley to barwna postać sztuki, jej spontaniczność, żywiołowość i wybujała wyobraźnia, a jednocześnie ogromna wrażliwość pozwala jej zachować pogodę ducha w walce z przeciwnościami losu.
W spektaklu przedstawione zostały wszystkie najważniejsze wątki powieści – od przyjazdu małej Ani na Zielone Wzgórze, aż po zdane przez nią egzaminy na uniwersytet. Wspaniała gra aktorska, świetne odwzorowanie postaci, stroje idealnie dopasowane do tamtych czasów oraz atmosfera, wszystko to składało się na godne polecenia przedstawienie.

Polecam tę sztukę wszystkim tym, którzy znają dzieje Ani, dla uzupełnienia poglądu i odczuć, ale także i tym, którzy uważają powieść za nudną i ckliwą.

Patryk Zawistowski kl. 6a

Wieczór filmowy

  

W piątkowe popołudnie uczniowie klasy 5c i 7c spotkali się w szkole ze swoimi wychowawczyniami na wieczorze filmowym. Spotkanie rozpoczęto od poczęstunku. Po seansie filmowym, uczniowie słuchali muzyki, oraz grali w gry planszowe i integracyjne. stwierdzili, że takie wieczorne klasowe spotkanie w pustej o tej porze szkole ma swój wyjątkowy urok i chcieliby jeszcze kiedyś powtórzyć taki wieczór.
Magdalena Witkowska, Marta PoterMuzeum Powstania Warszawskiego

         

Uczniowie klasy 7c odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli udział w warsztatach Powstańczy dzień powszedni. Celem tych zajęć było przede wszystkim przekazanie uczniom wiedzy w łatwo zapadającej w pamięć formie, opartej o kontakt z eksponatami i fragmentami ekspozycji. Po krótkim wykładzie o okolicznościach wybuchu wojny, uczniowie dowiedzieli się o trudach życia codziennego w 1944 roku w okupowanej stolicy. Dowiedzieli się, się jak wyglądało uzbrojenie walczących, jak radzono sobie z brakiem żywności, gdzie się ukrywano, jak się porozumiewano. Uczniowie zajmowali się powstańczymi fotografiami i tworzyli pamiętniki z wybranego dnia Powstania Warszawskiego. Na koniec wizyty uczniowie obejrzeli film ,,Miasto ruin"; w technice 3D, pierwszą cyfrową rekonstrukcję przelotu nad zniszczoną Warszawą wiosną 1945 roku, widzianą z perspektywy pilota siedzącego w samolocie ,, Liberator".
                                                                                                            Magdalena Witkowska

 

Tworzymy lapbook’a

   

   

Lapbook to coś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na wiadomości, rysunki, wykresy czy zdjęcia. To wszystko umieszcza się w kieszonkach, na karteczkach i w wielu książeczkach o różnych kształtach. Lapbook przypomina więc papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jego nazwa.

Właśnie takie lapbook’i tworzyliśmy wspólnie z trzema klasami szóstymi. W klasie 6d motywem przewodnim była „Ania z Zielonego Wzgórza”, w 6a „Hobbit”, natomiast uczniowie klasy 6b tworzyli lapbook powtórzeniowy, podsumowujący zagadnienia zamieszczone w 2 rozdziale podręcznika do literatury „Słowa z uśmiechem”.

Uczniowie bardzo chętnie angażowali się w zajęcia i pracowali nawet na przerwie. Niektórzy wykazywali się dużą kreatywnością. Podczas takiej pracy twórczej bardzo szybko mijał czas.

Lapbook porządkuje i pogłębia wiedzę, jest atrakcyjną formą nauki, uczy samodzielności, rozwija kreatywność, jest kolorowy, przyciąga uwagę. Uczniom się spodobał.

Aneta Wilczek

Rezydencja Belweder – historia reprezentacyjnego gmachu Rzeczypospolitej

 

     

 

Nazwa Pałacu pochodzi  od włoskich słów bel vedere, co znaczy "piękny widok". Historia Belwederu rozpoczęła się prawie 500 lat temu, od tego czasu rezydowało w nim wiele  znanych osobistości. Jedną z nich był Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski, który mieszkał w nim aż do swojej śmierci w 1935 roku. W latach 1935-1939 mieściło się w Pałacu muzeum poświęcone Jego pamięci.

Podczas zwiedzania Rezydencji byliśmy w sali Pompejskiej znanej jako najbardziej reprezentacyjna sala w Belwederze. To w niej koncertował młody Fryderyk Chopin. Tutaj również doszło do spotkania papieża Jana Pawła II z Edwardem Gierkiem. Następnie odwiedziliśmy kaplicę pw. NMP Królowej Polski. Widzieliśmy wiele autentycznych pamiątek po Marszałku. W gabinecie stały: mahoniowe biurko, fotele i łóżko. W saloniku znajdowały się meble z ówczesnej epoki: skórzana kanapa i dwa klubowe fotele, okrągły stolik z popielniczką, stolik przyścienny i dwa krzesła.

Obejrzeliśmy ekspozycję poświęconą Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu. Wśród zgromadzonych pamiątek można było podziwiać portrety, karykatury Marszałka, a także medale z jego wizerunkiem, dyplomy i dokumenty. Nie mniej interesujący okazał się Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari. Można było zapoznać się w nim z historią jednego z najstarszych nadawanych orderów wojskowych na świecie i najwyższym polskim wyróżnieniem przyznawanym za odwagę na polu bitwy. Pierwszymi kawalerami orderu byli Książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

Ciekawostką była informacja, że Legia to Klub wywodzący się z Legionów Polskich, sformowanych właśnie z inicjatywy Marszałka Józefa Piłsudskiego. To one dały początek naszej drużynie w 1916 roku.

Marszałek był również wielkim zwolennikiem projektu powstania wyższej szkoły zawodowej /obecnej Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie/ mającej kształcić nauczycieli wychowania fizycznego dla szkół i wojska.  

Na prośbę Pani przewodniczki klasa stojąc przed portretem Marszałka zaśpiewała pieśń legionową Pierwszą Brygadę.

 

Lidia Domańska, wych. 6d

 

Wycieczka do Sejmu

               

13 listopada klasa 7c miała okazję zwiedzić gmach Sejmu RP. Podczas zwiedzania nasi uczniowie zapoznali się z historią polskiego parlamentaryzmu, dowiedzieli się, w jaki sposób funkcjonuje współczesny parlament i jak powstaje ustawa, oraz zapoznali się z codzienną pracą posłów i senatorów. Następnie, udaliśmy się do Belwederu, gdzie uczniowie mogli podziwiać bogate zbiory: pamiątkowe medale, dokumenty, fotografie, obrazy, meble, związane z Józefem Piłsudskim. Dzisiejsza wycieczka okazała się niesamowitą lekcją historii i niewątpliwie długo pozostanie w pamięci uczniów.

Magdalena Witkowska

 

„Jestem Papkin lew Północy, rotmistrz sławny i kawaler….”

 

     

 

Od lwowskiej prapremiery „Zemsty” Aleksandra Fredry minęły 183 lata, a problem podjęty przez pisarza jest wiąż żywy i aktualny. Intrygi Cześnika i Rejenta, przechwałki Papkina oraz plany Postoliny sprawiają, że chętnie przenosimy się do dawnego kontuszowego świata, w którym mur graniczny przecina zamek. Na naszych oczach rozgrywa się spór i rodzi się miłość, która sprawi, że skłóceni sąsiedzi podadzą sobie ręce. Nim jednak do tego dojdzie możemy zobaczyć komiczne sceny z udziałem Cześnika, dyktującego lis Dyndalskiemu, czy usłyszeć „mądrego w radzie i dzielnego w boju” Papkina.„Zemstę” warto zobaczyć, gdyż jest to z pewnością skarbnica wiedzy o polskiej szlachcie, a także swoiste kompendium przysłów i powiedzeń, które zadomowiły się w naszym języku. Ponadto na scenie występuję niezwykli aktorzy Daniel Olbrychski, Piotr Cyrwus, Joanna Trzepiecińska, Andrzej Mastalerz.

 

Wioletta Luchowska

Magdalena Witkowska

 

 

Cmentarz Wilanowski

  

Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki - znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.

Władysław Broniewski "Zaduszki"

We wtorek 31.10.2017 r. uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i rodzicami wybrali się na Cmentarz Wilanowski. Dzieci porządkowały stare zaniedbane i opuszczone mogiły. Zbierały i wyrzucały suche liście, zapalały znicze. Nie było nikogo, kto stałby z założonymi rękami, ani  nikogo, kto nie zachowałby ciszy i  powagi – jesteśmy z Was dumni.
                                                                                                                                                                                        Ilona Chmielewska 

Hulakula

  

12 października 2017 r. uczniowie kl. 6c wybrali się na pierwszą wycieczkę w bieżącym roku szkolnym do Hulakula, gdzie korzystali z kręgli i małpiego gaju. Celem wycieczki była integracja klasy i aktywny wypoczynek, a wszystko to realizowali uczniowie dobrze się bawiąc.Jakie humory dopisywały odzwierciedlają uśmiechy widoczne na zdjęciach, które nie znikały z ich twarzy.

Ilona Chmielewska

Pałac w Wilanowie

     

23.10. klasa 6b wybrała się na wycieczkę do Pałacu w Wilanowie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia po ogrodzie w towarzystwie przewodnika. Dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta tam żyją oraz nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew po liściach. W Pompowni zobaczyliśmy gniazda oraz pióra ptaków i otrzymaliśmy książeczki z ciekawymi zadaniami.

Następnie dotarliśmy do wnętrza pałacu. Piękny, obszerny, bogato zdobiony i, przepełniony dziełami sztuki wywarł na nas ogromne wrażenie. To tutaj w przeszłości mieszkał wybitny polski król a zarazem hetman, Jan III Sobieski. To stąd wyruszał na odsiecz Wiednia. Przewodnik przekazywał nam najważniejsze wiadomości oraz ciekawostki. Chodząc po różnych salach, mijaliśmy portrety szlachciców, władców oraz wielu wybitnych osób zasłużonych dla naszej ojczyzny. Najciekawszą zabawę mieliśmy na końcu, jak przewodnik przebrał naszego kolegę Stasia w strój szlachecki.

Klasa 6b

Warsztaty „WIEM, POMAGAM, RATUJĘ”

   

W dniu 13. października w klasie 6d odbyły się dwugodzinne warsztaty dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. Najpierw Funkcjonariusz Straży Miejskiej zapoznał uczniów z procedurami obowiązującymi w przypadku ratowania osoby nieprzytomnej. Następnie dzieci samodzielnie i z dużym zaangażowaniem ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz wykonywały na fantomie masaż serca. W najbliższym czasie pozostałe klasy szóste również będą uczestniczyły w tym warsztacie.

Julia Firlej

Wycieczka rowerowa do Powsina

     

17 października wybraliśmy się rowerami do Powsina. Po emocjonującej trasie w Parku Linowym rozpaliliśmy ognisko, żeby upiec kiełbaski. Piękna pogoda sprzyjała przejażdżkom po lesie. Wycieczka zakończyła się wyprawą na lody. Wiosną na pewno wyruszymy na kolejną rowerową wyprawę.

Uczniowie 7b

Polska Akademia Nauk – Muzeum Ziemi

        

 

Warsztaty, w których uczestniczyliśmy były poświęcone dziejom okresów międzylodowcowych. Rozpoczęły się prezentacją multimedialną, pt.: „Kiedy w Polsce żyły słonie”. Z prezentacji dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta żyły na terenach Polski podczas plejstocenu – okresu geologicznego obejmującego ostatnie 2 500 000 lat dziejów Ziemi. Byli to przedstawiciele słoniowatych – słoń leśny Palaeoloxodon atiquus (największy słoń w dziejach tej grupy zwierząt, dochodzący do 4,5m wysokości) oraz mamut włochaty Mammuthus primigenius. W trakcie zajęć mieliśmy okazję dowiedzieć się jak z biegiem plejstocenu zmieniały się inne gatunki zwierząt, szata roślinna oraz krajobraz, jak również zapoznać się z oryginalnymi okazami skamieniałości. Ciekawostką było, że kości dużych ssaków takich jak: słonia leśnego, mamuta, nosorożca włochatego, jelenia olbrzymiego, lwa i niedźwiedzia jaskiniowego oraz wielu innych, można znaleźć nawet w naszym najbliższym sąsiedztwie. Po prelekcji uczniowie mogli poczuć się, że przez chwilę są prawdziwymi archeologami i przy pomocy pędzelka odkopywali poszczególne części szkieletu mamuta włochatego żeby je potem własnoręcznie złożyć w całość. Następnie tak jak to niegdyś robili pradawni łowcy na ścianach jaskiń namalowali na marmurowych płytkach wizerunki zwierząt plejstoceńskich.

Lidia Domańska, wychowawczyni klasy 6d