Szkoła młodych patriotów

Roku 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków. W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości podczas godzin wychowawczych zostały przeprowadzone konwersatoria „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą". Punktem wyjścia do rozważań nad współczesnym patriotyzmem były wydarzenia, które doprowadziły do skreślenia Polski z map świata. Uczniowie charakteryzowali sylwetki wybitnych Polaków, dla których niepodległość ojczyzny była wartością nadrzędną, a także wskazywali czyny, które ich zdaniem można uznać za szczególnie patriotyczne dawniej i dzisiaj. Uczniowie, podczas dyskusji zostali zapoznani z modelem patriotyzmu opartym na archetypach ze świata zwierząt, według którego istnieją dwa typy patriotów: orzeł i bocian. Ponadto stworzyli DNA patriotyzmu i patriotyczną walizkę. Podsumowaniem spotkania były rysunek Janusza Kapusty i słowa „Nie ma drzewa bez korzeni, a człowieka bez ojczyzny”.