Tablica dobrego wychowania

Niewerbalne komunikowanie się z obcokrajowcami

W ramach projektu „Szkoła otwarta na wielokulturowość” uczniowie klas 4-6 podczas godzin wychowawczych opracowali tablice dobrego wychowania, czyli zbiór wskazówek, mówiących o niewerbalnym komunikowaniu się z obcokrajowcami. Wydawać by się mogło, że wiele gestów, znaków ma uniwersalne znaczenie, tymczasem niejedne z nich mogą mieć dwuznacznie konotacje w różnych częściach świata, a ich nieznajomość może doprowadzić do niezręcznych sytuacji.Kciuk do góry znany autostopowiczom w Stanach Zjednoczonych, Grecji i innych częściach Europy może zostać odczytany jako symbol obrazy.Ułożenie z placów znaku OK we Francji i Belgii oznacza zero, zatem taka pochwała posiłku w restauracji mogłaby wywołać ogromne nieporozumienie, a na Bliskim Wschodzie odczytane zostałoby jako symbol zła.Roki, które oznaczają dobrą zabawę w kręgu kultury buddyjskiej i hinduskiej służą odstraszaniu złych mocy i negatywnych emocji.Przywołanie kogoś wskazującym palcem może być ryzykownym gestem w Azji, gdyż tak mieszkańcy tego kontynentu przywołują psy. Efektem pracy było stworzenie poradnika kulturowego savoir – vivre’u.

Wioleta Luchowska, Anna Smyczek