Dnia 29 listopada 2019 roku klasa 3a wzięła udział w ramach corocznej tradycji Wilanowskich Spotkań ,,Zdrowie i Ekologia" przeznaczonych dla uczniów klas trzecich w Szkole Podstawowej nr 169 imienia Orła Białego przy ul. Uprawnej w Warszawie. Tegoroczna edycja nosiła tytuł,, Eko-sztuczki w kuchni". Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i dzielnie wypełniali powierzone im zadania. Profilaktyczną akcję zdrowego żywienia uczniów w naszej szkole propaguje wspólnie z wychowawcami pedagog pani Jolanta Bielec.
Beata Jakoniuk
W dniach 04 i 06 grudnia br. Odbyły się kolejne z cyklu zawody upamiętniające Naszych śp kolegów Piotra Karpińskiego i Mariusza Kozińskiego:
„III Memoriał Piotra Karpińskiego i Mariusza Kozińskiego”
W zawodach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły ale również Absolwenci. Uczniowie klas 1SP i 2SP rywalizowali na dystansie 25 m dowolnym sposobem, uczniowie z klas 3 SP i 4SP płynęli obowiązkowo 50m stylem dowolnym oraz mieli możliwość wybrania jednej konkurencji spośród 50 m stylem grzbietowym i 50 m stylem klasycznym.
Pośród uczniów klas 5-8 SP podział był na uczniów klas sportowych pływackich, którzy płynęli obowiązkowo 100m stylem zmiennym oraz wybierali jeden dystans spośród 50m stylem dowolnym, grzbietowym i klasycznym. Uczniowie klas ogólnych mieli do wyboru płyniecie na dystansach 50 m stylem dowolnym, grzbietowym i klasycznym.
Na starcie zjawiło się wielu zawodników, którzy w miłej atmosferze, przy głośnym kibicowaniu Rodziców, Wychowawców i kolegów z klas rywalizowało miedzy sobą.
Ostateczne wyniki z zawodów wywieszone zostaną na szybach dzielących pływalnię od strony łącznika szkolnego.
Serdecznie dziękuję Dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców oraz Rodzicom za ufundowanie pięknych medali, dyplomów, drobnych gadżetów oraz słodkich upominków, które otrzymali uczniowie startujący w zawodach. Wielkie podziękowania należą się też nauczycielom wychowania fizycznego, bez pomocy których te zawody nie odbyłyby się tak dobrze oraz pozostałym nauczycielom, którzy umożliwili na start uczniom w czasie ich lekcji.
Wszystkim uczniom serdecznie gratuluje odwagi, wytrwałości, siły i pięknej rywalizacji w duchu fair- play oraz osiągniętych wyników.
Organizator: Elżbieta Bolesta
Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji. Jesteśmy już po zapakowaniu prezentów. Uzbieraliśmy 49 pudeł , które zostały przekazane w sobotę 7 grudnia wylosowanej przez nas rodzinie. Rodzina oniemiała na widok darów, była bardzo szczęśliwa, nie spodziewała się, że w te święta spełnią się ich najskrytsze marzenia. Obdarowani przekazali najserdeczniejsze podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję.
Opiekunowie i wolontariusze dziękują bardzo serdecznie wszystkim, którzy wsparli Szlachetną Paczkę, przygotowaną w SP 300.
Koło Wolontariatu
29 listopada klasy 8a i 8b poznawały zasady savoir-vivre. Podczas pięciogodzinnych warsztatów uczniowie poznawali etykietę stołu, dress-code (strój wieczorowy, wizytowy), uczyli się wiązać krawaty i chusty oraz ćwiczyli umiejętność odpowiedniego podawania ręki. Chłopcy pomagali dziewczynkom podczas zdejmowania i zakładania kurtek, przysuwali krzesła, pomagali przy nalewaniu napojów. Miejmy nadzieję, że zasady dobrego wychowania będą od teraz towarzyszyły nam już na co dzień.
27 listopada w klasie 2a zapachniało świętami. Na dzieci, które weszły do klasy czekały na stolikach wiklinowe wianki i gałązki świerku. Zajęcia praktyczne zostały poprzedzone opowieścią o tradycjach bożonarodzeniowych. Następnie uczniowie zabrali się z zapałem do pracy. Między wiklinę powtykali pachnące lasem, zielone gałązki. Kiedy na stanowiskach pracy pojawiły się kolorowe ozdoby, każdy uczestnik warsztatów wykonał z nich swoją kompozycję. Końcowym etapem tej ciekawej lekcji plastyki było przyklejenie zdobień na stroikach. Dzieci były dumne z efektu swojej pracy. Stroiki prezentowały się wspaniale.
Irena Sokolska
Dnia 26.11.2019 na hali sportowej Centum Sportu Wilanów odbyły się finały dzielnicowe zawodów „Od zabawy do sportu” . W rywalizacji brały udział cztery szkoły: SP300, S169, SP104 oraz SP261. W sumie reprezentanci szkół rywalizowali w 10 różnych konkurencjach min. szybkościowych, biegowych, skocznych i rzutnych. Wszyscy wykazali się ogromną sprawnością fizyczną, dobrą współpracą oraz pokazali ducha zabawy i sportowej rywalizacji. Nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce w dzielnicy Wilanów i jedziemy na półfinał warszawski. Trzymajcie kciuki!
W dniu 26 listopada 2019 roku klasa 1 c wybrała się do Centrum Sztuki Współczesnej na warsztaty „Po drugiej stronie lustra”. Uczniowie mogli zobaczyć, co dzieje się z przedmiotami z życia codziennego, które trafiają do świata sztuki. Bezpośredni kontakt z dziełami sztuki wyzwolił dziecięcą kreatywność i zachęcał do działań twórczych. Dzieci wcieliły się w dizajnerów i zaprojektowały własne oryginalne rzeczy. Warsztaty były prowadzone w bardzo przystępnej formie dla dzieci i rozbudzały ich ciekawość sztuką współczesną.
Ewelina Dziewulska
21 listopada odbyła się ” Integracja na sportowo” klas pierwszych SP 300 . Nasi pierwszoklasiści uczestniczyli w zabawach i zadaniach sprawnościowych mających na celu integrację i współdziałanie w grupie. Dzieci brały udział w sześciu konkurencjach, między innym: „ Marsz gąsienicy”, „ Podbijanie balonów ” , „ Wyścig stonóg ”. Dziękujemy Radzie Rodziców SP 300 za pomoc w organizacji imprezy, Rodzicom uczestników za dopingowanie , a Uczestnikom za zaangażowanie !!!
Nauczyciele WF
Czy "Pieniądzem może być wszystko"?. Na takie pytanie klasa 1e szukała odpowiedzi w Centrum Pieniądza. Nie zdradzimy wam jaka jest odpowiedź, proponujemy - poszukajcie sami. Centrum Pieniądza na pewno pomoże. Dodatkowo widzieliśmy najstarszą znalezioną monetę oraz budowaliśmy wieżę wirtualnych monet.
Joanna Sójka
Nasza świetlica bierze udział w konkursie o bezpieczny playrooom, organizowanym przez markę Hasbro i PZU. Prosimy wszystkich o głosy na świetlicę SP300 pod adresem siegrasiema.com.
W konkursie można wygrać fundusze na remont świetlicy i doposażenie jej w atrakcyjne gry i zabawki. Bądźmy razem, głosujmy na siegrasiema.com!
19 i 20 listopada klasy 2a, 2b i 3a były w Muzeum Narodowym na lekcji „Warszawa jak z obrazka”. Dzieci obejrzały zakątki stolicy przedstawione na obrazach B. Canaletta,W. Gersona, A. Gierymskiego, J. Suchodolskiego, F. Kostrzewskiego, W. Podkowińskiego i Marcina Zaleskiego. Zobaczyły jak wyglądał dawny Wilanów, Pałac na Wyspie w Łazienkach, Plac Krasińskich z kościołem Pijarów, Wisła, na której nie było mostów, ulica Nowy Świat, tramwaje konne, stroje ludzi. Dowiedziały się, że Stanisław Kostka Potocki w 1805 roku. udostępnił publiczności zgromadzoną w pałacu wilanowskim kolekcję sztuki. Zgodnie z jego wolą było to muzeum otwarte dla wszystkich. Dzieła sztuki służyły edukacji artystycznej współczesnych Polaków. Następnie uczniowie otrzymali mapki, na których zaznaczyli miejsce Warszawy uwiecznione na obrazach.
Irena Sokolska, Izabela Kowalska, Beata Jakoniuk
19 listopada w klasach 1-3 odbyły zajęcia z pomocy przedmedycznej. Głównym ich celem było wyposażenie uczniów w elementarne podstawy wiedzy o zachowaniu się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Odbyła się nauka udzielania i wzywania pierwszej pomocy. Dzieci poznały zasadę słyszę, czuję, widzę. Sprawdzały stan przytomności osoby poszkodowanej. Definiowały termin: osoba przytomna, nieprzytomna. Uczyły się ułożenia w pozycji bocznej, prawidłowego udrożniania dróg oddechowych. Wykonywały wdechy ratownicze. Powtórzyły numery alarmowe. Przeprowadziły rozmowę z dyspozytorem pogotowia, udzielały podstawowych informacji. Wykonywały czynności przy zranieniach, nakładały opatrunek. Wszystkie dzieci aktywnie i bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Była to bardzo ważna lekcja ratowania życia.
Irena Sokolska
18 listopada w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji na ulicy Radosnej odbyło się spotkanie klasy 2a i 2b z Waldemarem Cichoniem, autorem serii książek o zabawnym kocie. Pierwszą książkę o nim pisarz napisał dla swojego syna, żeby zachęcić go do czytania. Bardzo szybko stała się ona ulubioną lekturą szerokiej rzeszy najmłodszych czytelników. Tytułowy bohater i narrator, kot Cukierek cieszy się nieustającą sympatią. Komiczna jest rozbieżność między postrzeganiem świata przez tego pociesznego zwierzaka a ludźmi. Jedna z przygód kotka opisana i przeczytana przez autora wywołała radość i uśmiech na twarzach słuchaczy. Na koniec spotkania dzieci otrzymały autograf na wybranych przez siebie książeczkach.
Irena Sokolska, Izabela Kowalska
9 listopada uczniowie klasy 5a wzięli udział w warsztatach pt. „Skąd się biorą konflikty” . Podczas zajęć nie zabrakło pracy w grupach, uśmiechu i dobrej zabawy. Przed warsztatami udali się na krótki spacer Krakowskim Przedmieściem aż do Rynku Starego Miasta.
W dniach 21.10.2019r – 06.11.2019r nasza szkoła (SP 300) była organizatorem finałów LIII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej chłopców i dziewcząt rocznika 2007. W rozgrywkach uczestniczyli mistrzowie 18 dzielnic Warszawy. Chłopcy właściwie nie mieli przeciwników którzy byliby w stanie nawiązać z nimi równorzędną walkę. Wygrali wszystkie mecze i po zwycięstwie w finale z Ochotą – SP 280 (22:8) zdobyli złoty medal. Dziewczynki miały o wiele trudniejszą drogę. W fazie eliminacyjnej przegrały z Ochotą (SP 280) i Bemowem (SP 341) . Jednak w półfinale i finale zrewanżowały się tym drużynom i po zaciętej walce i efektownych zwycięstwach też sięgnęły po złoty medal. W związku z tym obie drużyny będą reprezentować Warszawę (dzielnicę Wilanów, SP 300 ) w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Drużyna chłopców była prowadzona przez Zbigniewa Trzpila przy współpracy z Adamem Królakiem, dziewcząt przez Łukasza Kolczyńskiego przy współpracy z Kasią Dąbkowską. W uroczystym zakończeniu i dekoracji Medalistów uczestniczyli Jan Dorosiewicz Prezes Szkolnego Związku Sportowego Warszawy i Województwa Mazowieckiego, Ludwik Rakowski Burmistrz Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawa i Joanna Puc Dyrektor SP 300 im. Wandy Rutkiewicz
Trzpil Zbigniew
Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających. Następnie przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana była wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej. Zatrzymaliśmy się również na krótkie omówienie makiety współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Ostatnim punktem programu zwiedzania była wizyta na galerii Sali Posiedzeń Sejmu. Tam też nasz przewodnik wygłosił krótką prelekcję dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Dowiedzieliśmy się między innymi jak działa system wyborczy, jakie są wewnętrzne organa sejmu i jakie pełni funkcje.
Lidia Domańska, wych. klas 8d
W październiku i listopadzie w klasach pierwszych odbyły się warsztaty rozwijające umiejętności współpracy w grupie . Warsztaty realizowane były przez psychologa szkolnego p. Beata Kasprzak i trwały trzy godziny lekcyjne.
We wszystkich klasach dzieci z dużym entuzjazmem podchodziły do proponowanych ćwiczeń. Zajęcia wzbudziły dużo pozytywnych emocji i wrażeń. Oprócz współpracy uczniowie mogli się przekonać jak ważne jest pomaganie innym i postawa, w której nie myślimy tylko o sobie.
Beata Kasprzak - psycholog
Dużymi krokami nadciąga zima. Uczniowie klasy 2d i 2c dobrze wiedzą, że jest to bardzo trudny okres dla ptaków. Dlatego w Centrum Edukacji Technicznej „Pinokio” postanowiliśmy pomóc tym uroczym stworzeniom. Przygotowaliśmy dla nich przepiękne karmniki, w których w czasie zimy nie zabraknie ziarenek. Pamiętamy, że ptaki dokarmiamy ziarenkami specjalnie dla nich przygotowanymi, a nie resztkami z naszego stołu. To im nie służy. Pracowaliśmy solidnie cały czas. Dowiedzieliśmy się też czym różni się deska od dykty czy sklejki. Dzień był pracowity, ale w nagrodę czekało na nas ognisko i pieczenie kiełbasek. Efekty naszych prac są imponujące, a ptaki zimą nie będą głodne.
Patrycja Błażejewska, Anna Kapica
Listopad jest miesiącem, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji wychowawcy klas 0- 3 wspólnie z dziećmi 15 listopada w różny sposób przybliżyli tematykę tej bardzo ważnej akcji . Uczniowie wykonywali zdrowe sałatki , koktajle, kanapki
W grupach wykonane zostały piramidy zdrowia. Przeprowadzone zostały pogawędki o racjonalnym i kulturalnym spożywaniu posiłków .
Beata Jakoniuk
Balbinka i Okruszek – jeże pigmejskie odwiedziły uczniów klasy 2a, 2c, 2d i 2e. Balbinka ma dopiero cztery miesiące, a Okruszek to już dorosły osobnik. Okazało się, że to urocze i przyjazne stworzenia. Właścicielka - opiekunka zwierząt bardzo ciekawie opowiadała o życiu, zwyczajach jeży. W naszym klimacie w naturalnych warunkach nie spotkamy jeży pigmejskich, one lubią ciepło, możemy je nabyć tylko z specjalnej hodowli. Dla uczniów to spotkanie było fajnym doświadczeniem, mogli dotknąć, a nawet potrzymać w rękach Balbinkę i Okruszka (kolce nie były przeszkodą). Obserwowaliśmy jak jeże były karmione żywym pokarmem, czyli robakami. Była też możliwość dostać do ręki żywe, wijące się robale, dla jeży są one przysmakiem, natomiast dla niektórych uczniów (i nauczycieli) była to fajna zabawa. Nie dla każdego, nie wszyscy się na to zdecydowali. Warsztaty jednak wszystkim bardzo się podobały, kilku uczniów wyraziło chęć posiadania w domu takiego pupila. Może więc się zdarzyć, że ktoś zapragnie takiego prezentu na urodziny, mikołajki lub na inną okazję.
Anna Kapica