Krótkie formy filmowe

Zorganizowanie inscenizacji/przedstawienia/teatrzyku na podstawie wspólnie wybranej bajki/opowiadania/wiersza. Filmowanie przedsięwzięcia za pomocą kamery, telefonu lub innego urządzenia nagrywającego

W dobie wysoko rozwiniętej technologii uczniowie  mają dostęp do sprzętu, umożliwiającego produkcję miniaturowych form filmowych. Bardzo chętnie podejmują próby tworzenia filmów właśnie przy pomocy telefonów komórkowych. W ramach realizowanego w szkole projektu Multimedialna szkoła. Nowoczesna edukacja dzieci zapoznały się z etapami powstawania filmu, m.in. z zasadami opracowania scenopisu, rodzajami dekoracji, kostiumów, rekwizytami, językiem i treścią filmu, montażem materiału dialogowego i obrazowego. Ponadto dowiedziały się, że prace nad filmem rozpoczynają się już od opracowania scenariusza i scenopisu. Edukacja filmowa odgrywa istotną rolę w procesie kształtowania umiejętności krytycznego odbioru sztuki filmowej, uczy kultury dyskusji, zachęca do używania filmu jako środka wyrazu wyobraźni, uczy praktycznej realizacji form filmowych. Uczniowie klas 4-7 inspirowani literaturą polską i obcą, a także własną wyobraźnią wcielili się operatora kamery, reżysera, aktora, montera i stworzyli miniatury filmowe, zabierając tym samym odbiorcę  w niezwykłą podróż do literackich światów.  Mogliśmy poznać zasady interpunkcji, które wielu z nas spędzają sen z powiek, przyjrzeć się historii Józia – niewzruszonego na prośby dbania o higienę z wiersza Jana Brzechwy „Brudas” , obejrzeć typowy dzień targowy „Na straganie”, czy ocenić jak trudną pracę wykonuje lokomotywa ciągnąca wagony. Malownicze stroje aktorów, różne historie i niekonwencjonalne interpretacje po raz kolejny udowodniły, że nieznany, baśniowy świat fantazji istnieje w każdym z nas.