Bezpieczny Internet

Spotkania z przedstawicielem Straży Miejskiej i Policji

Historia Internetu zaczyna się 29 października 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim, kiedy to w ramach eksperymentu zainstalowane zostały węzły sieci ARPANET, współcześnie uznawane za prototyp Internetu. Jednak pierwsze prace nad projektem sieci komputerowych zainicjował J. Licklider w latach 60. XX, a jego koncepcję rozwinął Paul Baran. Początkowo sieć łączyła tylko cztery komputery, znajdujące się w czterech amerykańskich uniwersytetach, a dzisiaj ma charakter ogólnoświatowy, otwarty i nieograniczony. Internet stał się nieodłącznym elementem życia współczesnego nastolatka, który każdego dnia wykorzystuje jego potencjał. To dzięki niemu wymienia swoje spostrzeżenia i opinie na formach, wykorzystuje komunikatory do kontaktu z rówieśnikami, ale także kształtuje swój wizerunek. Czy jednak ta niewyczerpana kopalnia wiedzy, źródło informacji o otaczającym świecie jest bezpiecznym miejscem?

W ramach projektu „Multimedialna szkoła. Nowoczesna edukacja” przedstawiciel Straży Miejskiej przeprowadził w naszej szkole cykl spotkań z uczniami, dotyczących „Zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni – przeciwdziałanie zagrożeniom, promowanie świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu”.  Punktem wyjścia do naszych rozważań był film „Gdzie jest Mimi”.  Uczniowie przyznali, że choć Internet daje wiele możliwości, to jednak istotne jest racjonalne i odpowiedzialne korzystanie z niego, ponieważ jest oknem na świat, które pokazuje nie tylko wartościowe treści, ale także drastyczne sceny. Pozornie kolorowa przestrzeń, która zachwyca nastolatka może stać się niebezpieczna i mieć negatywny wpływ na jego rozwój. Dzieci zgodnie podkreślały, że fascynujący świat gier, do których przenosi ich internet nie zastąpi bezpośrednich relacji z rówieśnikami, które buduje się poprzez współpracę czy rozmowę.