Nawigacja

    Rok szkolny 2016/2017

    Wydarzenia

    Zakończenie roku szkolnego klas I-II gimnazjum - fotoreportaż

     

      

    22 czerwca 2017 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas pierwszych i drugich gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła pani wicedyrektor szkoły – Barbara Pucek, która powitała zaproszonych gości, grono pedagogiczne i uczniów oraz podsumowała miniony rok szkolny. Następnie najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami i dyplomami za udział w konkursach i pracach na rzecz szkoły. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni obejrzeli wzruszający program artystyczny. Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach edukacyjnych.

    I.S.

    Dzień Dziecka - Dzień Sportu fotoreportaż

     

              

    Drugi czerwca, w klasach 0 – 3, upłynął pod znakiem wielkich emocji sportowych, towarzyszących uczniom podczas Mini Olimpiady Sportowej. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, panie z zespołu pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz rodzice przygotowali do pokonania przez najmłodszych osiem różnorodnych konkurencji sportowych. Uczniowie mieli szansę wykazać się sprawnością fizyczną w konkurencjach takich jak slalom w workach, bieg na szczudłach, skakanie na piłkach, rzut piłką lekarską. Dzieci musiały przejść ekstremalny tor przeszkód, prowadzić ringo kijem hokejowym, rzucać woreczkami do celu, a także ćwiczyć koordynację w spacerze z piłką na łyżce. Dodatkowo brały udział w różnorodnych grach i zabawach ruchowych organizowanych na boisku.  Za pokonanie każdej konkurencji otrzymywały pieczątkę, a za uzbieranie wszystkich czekała na dzieci nagroda.

    Dzień Sportu to znakomity powód by zaszczepić w dzieciach ducha rywalizacji, nieodłącznego elementu rozwoju społecznego, zintegrować społeczność szkolną czy promować aktywność fizyczną. Najważniejsze jednak, że ten czas kojarzy się z dobrą zabawą!

    Karolina Kędziora
     

    Dzień Rodziny w klasach 0A i 0B  „Mama, Tata i Ja”

     

                    

    Do spotkania w sali widowiskowej z Rodzicami  dzieci z klasy 0A i 0B przygotowywały się przez kilka tygodni. Uczyły się pilnie tekstów piosenek, scenek i wierszy. Malowały elementy dekoracji. 26 maja odbył się występ. Prowadzący przywitał zebranych słowami: „Witajcie nam goście, witajcie nam mili. Bardzo się cieszymy, żeście tu przybyli...”. Następnie mali aktorzy mówili o swoim przywiązaniu i miłości do Rodziców, o tym jak ważne są dla nich chwile spędzone razem. Przygotowali dla Rodziców „Bajkowy tort”. Jego składnikami były: grzeczność, uśmiech, dobre słowa, posłuszeństwo i pieszczoty. Zaczęła się uczta duchowa, w czasie której obejrzano kilka scenek, wysłuchano wierszy i wiele piosenek. Mówiły one o Rodzinie, w której wszyscy dobrze się czują,  pomagają sobie nawzajem, mogą liczyć na wyrozumiałość. O domu - małym świecie dla każdego dziecka, w którym Rodzina pełni najważniejszą rolę. Krzątająca się Mama, przy której znikają wszystkie smutki. Tata, który potrafi zrobić i naprawić wszystko oraz odpowiedzieć na nurtujące pytania. Dom bez Rodziców to tylko dach i ściany, gdy jest Mama i Tata wtedy przepełnia go miłość i szczęście. Piękny, wzruszający występ dzieci zgromadzeni Goście nagrodzili gorącymi brawami.  Po przedstawieniu każde dziecko wręczyło swoim Rodzicom własnoręcznie wykonane laurki.

    wych. kl.0A Irena Sokolska i Izabela Szubielska

    wych. kl.0B Agnieszka Szewczuk i Marta Tomaszewska
     

    Spotkanie z położną

     

        

    31 maja 2017 r. w naszej szkole w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie, miało miejsce interesujące spotkanie dziewcząt klas III gimnazjum z Panią Magdaleną Rudyk - dyplomowaną pielęgniarką położną i zarazem psychologiem. Tematyka spotkania dotyczyła okresu dojrzewania dziewcząt pt.: "Wkraczamy w dorosłość".

    Leokadia Siwek
     

    Projekt AIESEC International Education w SP 300 fotoreportaż

     

          

     

    Majowa edycja międzynarodowego  projektu AIESEC International Education w SP 300.Gościliśmy wolontariuszy z Kanady: Celina Yang Qiu i Indii: Ashwanth Kamaraj. Na lekcjach angielskiego w klasach 4-6 poprowadzili interaktywne warsztaty kulturoznawcze w języku angielskim z wykorzystaniem multimediów. Celina pochodząca z Hongkongu, a obecnie studiująca w Toronto /Kanada/ pokazała nam dwie bardzo ciekawe prezentacje. Chłopcy od razu rozpoznali Jackie Changa i Bruce Lee. Zapoznaliśmy się z trzema regionami, z których każdy ma coś wartego uwagi. Interesującym miejscem  jest  Ocean Park – połączenie parku rozrywki z ZOO i wyspa Tai O z domkami w stylu „Pang uk” na tzw. palach. Niespotykane są również różowe delfiny. Każdy chciałby spróbować słodkiej ananasowej bułeczki i księżycowego ciasteczka nadziewanego żółtkiem podczas obchodów Święta Księżyca.Celina pokazała nam gdzie w Kanadzie występują białe niedźwiedzie /miasteczko Churchill/, które rejony zamieszkują Inuici i gdzie się mówi po francusku /prowincja Quebec/.  Wiemy też, że mają konną Żandarmerię Królewską i powszechnie znany syrop klonowy stosowany do, tzw. „pancakes” /naleśniki/. Okazało się, że znany aktor i komik Jim Carrey pochodzi z Kanady.Opowiadanie o Indiach było nie mniej fascynujące i ekscytujące. Z Ashwanth porównywaliśmy kolory i ich znaczenie na obu flagach – indyjskiej i polskiej. Uczniowie byli zaskoczeni faktem, że w Indiach występuje aż 21 języków oficjalnych, z których dwa są państwowe: Hindi i Angielski. Kolorowy świat Indii widać w różnobarwnych strojach, tańcach regionalnych, a także podczas obchodów Święta Holi /Festiwal Kolorów / i Światła / Diwali oraz Dipawali/. W Indiach znajduje się jeden z siedmiu cudów świata Tadż Mahal /Agra/ i tak jak Kompleks Czerwonego Fortu w Dehli również jest obiektem z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kuchnia w Indiach jest bardzo różnorodna. Dlatego też jak nam tłumaczył Ashwanth „smak” Indii Północnych będzie się różnił od Południowych podobnie jak Wschodnich od Zachodnich.

    Koordynatorka projektu, Lidia Domańska
     

    Piknik szkolny

     

                 

    W dniu 20 maja 2017 roku odbył się Piknik Rodzinny. W programie były występy artystyczne, taneczne, wokalne, pokazy sztuk walki, warsztaty plastyczne, lingwistyczne, symultana szachowa, loteria fantowa, lego robotyka, stoiska kosmetyczne, degustacja soków zorganizowana przez firmę „„Sebex”, a także nauka gry w tenisa.

    Podczas pikniku Burmistrz Dzielnicy Wilanów Ludwik Rakowski oraz  Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Pani Maria Pawłow wraz z  Panią  wicedyrektor Barbarą Pucek wręczyli nagrody laureatom „Wilanowskiego konkursu ortograficznego”.

    Odbył się również pokaz samochodów Policji, Straży Pożarnej, instruktaż pierwszej pomocy, pomiar składu ciała zorganizowany przez Total Fitness Wilanów, mecz piłki nożnej Nauczyciele-Rodzice, konkursy sportowe, zumba dla publiczności oraz wiele innych atrakcji dla dzieci.

    Serdecznie dziękujemy wystawcom, Radzie Rodziców za pomoc finansową, ufundowanie nagród i aktywność podczas pikniku.

     Dorota Tchórzewska-Filipek

                

     

    Święto książki

     

         

                                                                  Kwiecień i maj to miesiące poświęcone książce…
                    W dniu 12 maja, na poziomie klas 0-3, odbył się apel promujący czytelnictwo przygotowany przez klasę 2f. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Co to jest książka?” przedstawiając jej historię oraz związane z nią ciekawostki. Zgromadzona publiczność obejrzała także prezentację multimedialną pt. „Święto książki”, oraz wysłuchała wierszy, piosenek i cytatów sławnych ludzi dotyczących książek. Przypomniana została  także postać największego baśniopisarza - Hansa Christiana  Andersena.  Na zakończenie spotkania gorące podziękowania i życzenia skierowane zostały w stronę naszych pań bibliotekarek, które codziennie czuwają nad tym, abyśmy wyrośli na wielkich miłośników czytelnictwa.

                                                                                                                                          Anna Kapica wychowawczyni kl. 2f
     

    Spotkanie autorskie z panem Krzysztofem Petkiem

     

         

    W dniu 11 maja 2017 roku odbyło się spotkanie autorskie z panem Krzysztofem Petkiem- dziennikarzem, detektywem, pisarzem, organizatorem wypraw, instruktorem survivalu, adeptem kung-fu oraz autorem ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży. (zob. więcej: http://personal572.wixsite.com/petek) W pierwszej części spotkania nasz gość opowiedział o swoich oryginalnych wyprawach m.in. na Syberię i do amazońskiej dżungli oraz zaprezentował zdjęcia z podróży. Następnie ujawnił fakty powstania podróżniczo-przygodowej książeczki dla młodszych czytelników „Zaklęcie dla Golema. Praga” - której akcja rozgrywa się w czeskiej Pradze. Na zakończenie spotkania autor rozdawał zgromadzonym uczniom autografy z dedykacją. Zespól Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz reprezentowali uczniowie z klas: 2d, 2e, 2f, 3a, 3c, 3f, 4a, 4c, 4d. ze Szkoły Podstawowej nr 300.

                                                                    
                                                                                                           Organizacja i relacja: Ewa Stypułkowska (koordynator biblioteki)

     

    Wymiana polsko - niemiecka  - fotoreportaż

     

      

    Druga część wymiany rozpoczęła się 24 kwietna na dworcu centralnym, gdzie odebraliśmy naszych gości. Mimo długiej przerwy od razu byliśmy grupą bez podziału na część polską i niemiecką. Po przywitaniu na dworcu wróciliśmy do szkoły. Podczas wieczornego spotkania poznaliśmy plan wymiany , a partnerzy poznali naszych rodziców.
    Program tegorocznej wymiany był bardzo ciekawy. Zwiedzanie warszawskiej Starówki, spacer ścieżką niemiecką, Centrum Nauki Kopernik, Hangar 646 - to tylko niektóre z licznych atrakcji. Nasi partnerzy z Niemiec mogli ponadto zobaczyć, jak wyglądają lekcje w naszej szkole. Wspólnie zwiedzaliśmy także Muzeum Powstania Warszawskiego i rozmawialiśmy o historii naszych narodów.
    Podczas podsumowania wymiany wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że udział w tym projekcie jest niesamowitym przeżyciem, które uczy, bawi i pozwala zdobyć przyjaźnie na dłuższy czas. Nawet po rozstaniu na dworcu.
    Jeżeli ktoś się zastanawia, czy wziąć udział w wymianie, niech spróbuje a na pewno nie pożałuje!

    Oliwia Jobda IIc
     

    British Festivals and Traditions - fotoreportaż

     

               

    British Festivals and Traditions to tytuł fantastycznego i inspirującego warsztatu, który odbył się 4 maja w naszej szkole podstawowej. Prowadził je pełen pozytywnej energii Irlandczyk Richie Mullaney.Ideą warsztatów jest zachęcenie młodzieży do dalszego rozwijania umiejętności językowych poprzez interakcję, m.in. przez zabawę. Zajęcia integrują nauczanie języka angielskiego z kulturą, sztuką, literaturą i mediami.Richie porwał uczestników do spontanicznego działania i reagowania językowego. Nawiązał z nimi wspaniały kontakt, co pozwoliło na przełamanie barier i zaprezentowanie swoich zdolności lingwistycznych.Prowadzący z dużym poczuciem humoru i ekspresowo opowiedział o festiwalach i tradycjach w swoim kraju. Jednym z najbardziej dziwnych i nietypowych wydarzeń jest niezwykły wyścig z naleśnikami /Olney Pancake Race/ w hrabstwie Buckingham, w Anglii.Zobaczcie sami jak nasi uczniowie świetnie dali sobie radę biegnąc, trzymając przed sobą patelnię i podrzucając naleśniki dotrzeć do mety.

    Lidia Domańska,  koordynatorka warsztatów
     

    Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 

      

    „Konstytucja powinna być ojcowizną narodową,

    w której lud znajdzie jednocześnie pożywienie dla ducha i pożywienie dla ciała”.

    Franncois Noel Babeuf 
     

     Apel w klasach 1-3 SP

         

    W tym roku przypadła 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Chcąc przybliżyć uczniom klas 0-3 to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy IIIb i IIIc przygotowały przedstawienie. Była to okazja do poznania wydarzeń sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do pokazania dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

    Karolina Kędziora, Katarzyna Szczepaniak

     Apel w klasach 4-6 SP

      

    28 kwietnia klasy 6B oraz 6D zaprezentowały program poświęcony Świętu Konstytucji 3 Maja. To święto przypomina o wielu przełomowych wydarzeniach w dziejach Polski. Klasy 4-6 wysłuchały recytacji i piosenek w wykonaniu chóru pod kierunkiem p. Ewy Śledzińskiej. Program opracowały Danuta Szaniawska i Małgorzata Śmigierzewska.

     Apel w klasach I - III G

            

    28 kwietnia 2017 r. na trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się apel dla uczniów naszego gimnazjum z okazji Święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja i innych świąt majowych (1. Maja, 2. Maja - Dnia Flagi i 13. rocznicy wstąpienia Polski do UE).
    Program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy IIb i IIId oraz 6b (chór) pod kierunkiem p.Janiny Semik,p.Leokadii Siwek i p. Ewy Śledzińskiej.

     

    Kaleka czy COOL-awy?

     

     



     W kwietniu w naszej szkole w klasach 1 - 3  Szkoły Podstawowej odbyły się warsztaty
     w ramach programu edukacyjnego „Kaleka czy COOL-awy?”. Jego celem jest zmiana     świadomości i poszerzanie wiedzy na temat osób z niepełnosprawnością, głównie ruchową   lub sensoryczną. Warsztaty propagują działania włączające i integrujące społecznie m.in.   osoby niewidome, niesłyszące czy też na wózkach.

     Podczas interaktywnych zajęć dzieci miały możliwość wcielić się w role osób z   niepełnosprawnością, by móc lepiej zrozumieć osobę niewidomą, niesłyszącą czy   poruszającą się na wózku i odczuć w praktyce, czym są bariery architektoniczne lub     komunikacyjne. Ponadto prowadzący warsztaty zapoznali młodzież ze sposobami pomocy osobom z niepełnosprawnością.

    Niewątpliwą atrakcją spotkania był pokaz psa asystującego – w roli głównej labrador Spike. Panowie prowadzący warsztaty wyjaśnili, na czym polega rola psa-asystenta. W odróżnieniu od psa-przewodnika, który prowadzi osobę niewidomą, asystent jest raczej pomocnikiem  np. przynosi potrzebną rzecz, zdejmuję rękawiczki. 

    Dzieci były pod ogromnym wrażeniem i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach.

    Julia Firlej - pedagog
     

    Dzielnicowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie

     

       

    Dnia 31 marca 2017 r. w Zespole Szkół nr 123 przy ul. Uprawnej 9/17 odbył się „Dzielnicowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie”. Naszą Szkołę Podstawową reprezentowali uczniowie klasy 1a po czujnym okiem wychowawczyni p. Katarzyny Rybackiej. Program Turnieju obejmował znajomość ogólnych przepisów ruchu drogowego, rozpoznawanie znaków drogowych i numerów alarmowych. Trudnym zadaniem okazało się ustalenie właściwych reakcji i zachowań w różnych niebezpiecznych oraz nietypowych sytuacjach. W ostatnim etapie turnieju dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Bądź bezpieczny”. Dokonania uczniów obserwowała komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, pracowników dzielnicy Wilanów oraz nauczycieli.
    Nasza reprezentacja zajęła trzecie miejsce. Otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom  oraz nagrody rzeczowe.

    Katarzyna Rybacka
     

    Mam Talent

     

                                                  

    20 marca odbył się szkolny finał Mam Talent. Obejrzeliśmy 12 świetnych występów poprzedzonych krótkimi    wywiadami z wykonawcami. Jedni zachwycali śpiewem, inni tańcem albo grą na instrumentach. Wszystkie występy  były przygotowane i na wysokim poziomie, dlatego jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie przyznało dwa  pierwsze miejsca za piękny śpiew: Karolinie Lelikovej z kl. 6c i Aleksandrze Rusieckiej z kl. 4b. Drugie miejsce zajęły  Kinga Janek z kl. 5b i Monika Miśków z kl. 6c w tańcu jazzowym oraz Matylda Godlewska z kl. 4b w niesamowitej  jeździe na rolkach. Trzecie miejsce zajął duet tancerek hip-hopowych z kl. 5a – Helena Kostyszyn i Wiktoria Neumann.

    Wszystkim serdecznie gratulujemy !

    Opiekunowie SU

    Zwyczaje z całego świata - Dzień świętego Patryka  fotoreportaż

     

         

    Chcąc przybliżyć naszym wychowankom kulturę i historię krajów anglojęzycznych /Irlandii, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej/ nauczyciele języka angielskiego SP we współpracy z Samorządem Uczniowskim SP zaprosili uczniów do wspólnej zabawy. Z tej okazji, zgodnie z tradycją, w piątek 17 marca "zazieleniło się" na korytarzach i w salach lekcyjnych. Społeczność Uczniowska fantastycznie zaangażowała się w przygotowanie wystroju korytarzy gazetkami i plakatami ściennymi. Prace te przedstawiały najciekawsze informacje i symbole dotyczące Irlandii. Znalazły się na nich m.in. koniczyny, Leprikony, czyli brodate skrzaty odziane w zielone ubranie i kapelusz z koniczynką oraz szewski skórzany fartuch, garnuszki ze złotem na końcu tęczy i wielkie zielone cylindry. Jury wyłoniło zwycięzców za najbardziej pomysłową pracę. Uczniowie zostaną nagrodzeni „zielonymi dyplomami z koniczynką” i pamiątkowymi gadżetami. Na lekcjach języka angielskiego odbyły się pogadanki na temat obchodów tego święta w Irlandii i na świecie, oraz o historii Świętego Patryka, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Zostały też przygotowane quizy z wiedzy o Irlandii i Dniu Świętego Patryka. Obchody tego dnia  stanowiły wesoły element w naszej szkole przed nadchodzącym, pierwszym dniem wiosny. Było gwarno i radośnie.

    Lidia Domańska, Przewodnicząca Zespołu Języków Obcych  i Samorząd Uczniowski SP
     

    27 stycznia - KONCERT ŻYCZEŃ DLA BABCI I DZIADKA

     

         

    Na  kilka tygodni przed  Dniem Babci i Dziadka klasy 0A i 0B spędziły wiele pracowitych chwil na przygotowaniach do tego ważnego święta. Dzieci wykleiły na laurkach piękne, czerwone serca, starannie podpisały się pod życzeniami, namalowały portrety babć i dziadków, które posłużyły do udekorowania sceny, pokolorowały kwiaty na zaproszeniach, nauczyły się wierszy, piosenek i krótkich scenek.

    Kiedy nadszedł dzień spotkania z  Babciami i Dziadkami wszystko było doskonale przygotowane. Odświętnie ubrani, przejęci uczniowie weszli do sali widowiskowej i sprawnie zajęli swoje miejsca. Wszystkie oczy seniorów skierowały się na nich. „Jest dzień taki jeden, może dwa dni w roku...” zabrzmiały pierwsze słowa. Następnie mali aktorzy odegrali  kolejne scenki: przyjazd dzieci i wnuków do babci i dziadka, składanie życzeń, spotkanie całej rodziny przy stole, zabawne rozmowy babć na ławeczce rozprawiających o swoich wnukach i przechwalających się ich umiejętnościami. Płynęła muzyka, życzenia wnucząt śpiewane i mówiące o wielkiej miłości, poświęceniu, radości z bycia razem. Wzruszenie na twarzach miłych Gości świadczyło o tym, jak ważne i potrzebne było to spotkanie. Podziękowania za włożony wysiłek były wielką nagrodą dla dzieci i nauczycieli.

     

     

    wych. 0A Irena Sokolska, Izabela Szubielska

    wych. 0B Agnieszka Szewczuk, Marta Tomaszewska
     

    Dyskoteka karnawałowa

     

         

                W styczniu odbyła się dyskoteka karnawałowa. Przebrani w ciekawe stroje, w dobrych humorach, ruszyliśmy do zabawy.  Muzykę co pewien czas przerywały konkursy z nagrodami. Wielkie emocje wzbudził konkurs z krzesełkami. Była wersja dla chłopców i dziewcząt. Najpierw liczył się tylko refleks w siadaniu na krzesełkach, później, gdy zostało już mniej osób, trzeba było wykonać również jakieś zadanie zanim się usiadło. Publiczność dzielnie wspierała walczących, dostarczając odpowiednich rekwizytów.  Do jednego z zadań zaangażowano nawet nauczycieli. Było wiele śmiechu i radości. Jak przystało na prawdziwy bal przebierańców, nagrodziliśmy najlepsze stroje. Prowadzący zaprosili nas do wspólnego odtańczenia Macareny i porwali w podróż pociągiem – byle nie do Warszawy… To była udana zabawa.

    Opiekunowie SU

    Szkolny Festiwal Piosenki Międzynarodowej fotoreportaż

     

      

    „Niech małe sny spełnią się dziś,
    wyśpiewaj marzenia, a świat będzie nasz!”

    Szkolny Festiwal Piosenki Międzynarodowej to przedsięwzięcie realizowane w klasach 4 - 6 w ramach projektu Szkoła Otwarta na Wielokulturowość. Przegląd muzycznych talentów rozpoczął się od zaśpiewania piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.

    Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe, a jego uczestniczy prezentowali utwory z różnych stron świata. Podczas muzycznych wędrówek publiczność mogła przenieść się m.in. do słonczej Hiszpanii,  pospacerować wzdłuż Sekwany czy wstąpić na Hradczany.

    Uczestnicy konkursu wykazali się nie tylko wspaniałą znajomością tekstów obcojęzycznych, ale także zadbali o choreografię i stroje. Komisja konkursowa  miała twardy orzech do zgryzienia, toteż każdy występ został wyróżniony. Wachlarz emocji wyrażanych przez muzykę był niezwykle bogaty, pobudzał publiczność do wspólnego śpiewania i tańczenia. Wszystkim udzielała się atmosfera radości.

     Wioleta Luchowska, Anna Smyczek
     

    I Wilanowski Konkurs Kolęd i Pastorałek Świątecznych fotoreportaż

     

              

    18 stycznia podczas I Wilanowskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek Świątecznych pt. „ Aniołkowe śpiewanie”, grupa wokalna klas 1-3 „ Anielska nuta” zdobyła zaszczytne II miejsce. Zespół zaprezentował utwór „ Skrzypi wóz” autorstwa P. Janczarskiego i Z. Nowaka.  W kategorii solistów na podium, zdobywając III miejsce, uplasowała się Ada Świerżewska z klasy piątej.  Ada zaprezentowała najnowszy utwór Grzegorza Turnau "Kolęda dla tęczowego Boga”. Młodzi wykonawcy bardzo zaangażowali się w przygotowania do konkursu. Cierpliwie ćwiczyli dykcję i emisję głosu, aby wykonane przez nich utwory rozbrzmiewały nową dziecięcą interpretacją. 

    Dominika Olipra, Marzena Szadkowska     
                                                                                                                                                                                                      

    Jasełka Bożonarodzeniowe

     

            

    Jak co roku w naszej szkole tuż przed świętami odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, aby przypomnieć nam historię narodzin Jezusa. Uczniowie Szkoły Podstawowej ( klas III-VI ) wcielili się w role Świętej Rodziny, aniołów oraz uczniów pewnej klasy, która udowodniła nam, że do „Betlejem wcale nie jest tak daleko”.

    Uczniowie Gimnazjum ukazali jak należy przygotować serce na Boże Narodzenie i jak oczekiwać na Nowonarodzonego Jezusa. Po przedstawieniach zaśpiewał dla uczniów chór nauczycieli i rodziców Zespołu Szkół.

    Katarzyna Kijak
     

    Spotkanie z reżyserem

       

          

      8 grudnia gościliśmy w naszej szkole pana Adama Guzińskiego – reżysera filmów fabularnych, spektakli telewizyjnych oraz seriali. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy w ten sposób pogłębili swoją wiedzę na temat sztuki filmowej, a przede wszystkim procesu powstawania i autorów dzieła filmowego.

    Aleksandra Biczak-Radlak, Izabela Skłodowska
     

    Narodowe Święto Niepodległości

     

     „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie,
                                         musi wiedzieć,
    skąd przychodzi.                                     
    Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci”.

                                                                                                                      Norman Davies

       Apel w klasach 1-3

              

    W związku z obchodami 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej przygotowali apel, aby uczcić to narodowe święto, a jednocześnie przypomnieć  wszystkim  ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne.

             Beata Jakoniuk

               Apel w klasach 4-6

         

    „Barwy mojej Ojczyzny” to montaż muzyczno – słowny przygotowany przez uczniów klasy 6a z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inscenizacja, podczas której przenieśliśmy się do czasów zaborów, powstań i pierwszej wojny światowej przybliżyła społeczności szkolnej dzieje Ojczyzny i narodu polskiego. Uczniowie, odgrywający role zaborów przedstawili przebieg podziału ziem polskich, a uczennica wcielająca się w Polskę zobrazowała zniewolenie kraju.Uzupełnieniem spotkania były wiersze i pieśni patriotyczne. Przygotowana uroczystość  to hołd złożony wszystkim, którzy poświęcili życie w walce o wolność Ojczyzny i godność narodu.

    Wioleta Luchowska
     

    Next Step – projekt Międzynarodowej Organizacji Młodzieżowej AIESEC UW  24-28.10.2016r. - fotoreportaż

     

         

    Interaktywne warsztaty w języku  angielskim  poprowadziły  wolontariuszki: Annie z Gruzji i Angelica z Mołdawii. Przybliżyły dzieciom  i  mlodzieży różne aspekty swojej kultury, historii i języka.Uczniowie dowiedzieli się, że w Mołdawii językami urzędowymi jest rumuński i rosyjski. Poznali kulturowo- przyrodnicze rezerwaty: The Cordii Forest, The Fetesti Reservation i Old Orhei oraz zamczyska: The Soroca Fortress, The Mimi Castle, a także winiarnie: Cricova’s Winery i Milestii Mici’s Winery. Angelica studiuje w Rumunii, więc przygotowała także prezentację multimedialną o tym kraju. Nasze i rumuńskie tradycje kulinarne spotykają się przy gołąbkach /sarmale/ i makowcu /cozonac/. Wspólne mamy również kolędowanie. Annie opowiedziała o języku gruzińskim, tzw. Kartuli i alfabecie, który powstał w IV w.n.e. Słuchacze dowiedzieli się, iż z uwagi na położenie Gruzji można tam uprawiać sporty letnie i zimowe, że dominuje tam roślinność śródziemnomorska i rosną cytrusy, a wina gruzińskie znane są na całym świecie. Nie zabrakło też ciekawej lekcji historii. O potrawach Annie wspomniała przy okazji gruzińskiej uczty noszącej nazwę Supra, co dosłownie oznacza „obrus”. Do najbardziej charakterystycznych potraw narodowych należą: Chaczapuri – zapiekany placek nadziewany serem, Tolma - bakłażany, zielone pomidory lub papryka nadziewane mięsem lub pastą orzechową przyprawioną nasionami granatu oraz aromatycznymi ziołami, Chinkali – pierogi o charakterystycznym kształcie „sakiewek”, Czurczchela  – nawleczone na nitkę orzechy laskowe zatopione w cieście, które powstaje z gęstego soku z winogron. Wolontariuszki zaprosiły Nas w swoje strony, a ja zapraszam do obejrzenia zdjęć z ich pobytu.

    Opiekunka projektu Lidia Domańska
     

    Dzień Wielokulturowości w klasach 4-6 - fotoreportaż

         

     

         

    „Życie nie tylko po to jest, by brać
    Życie nie po to, by bezczynnie trwać
    I aby żyć siebie samego trzeba dać”.

     

     

     

     

    Piosenka Stanisława Soyki „Tolerancja”  w wykonaniu uczniów naszej szkoły  zainaugurowała obchody Dnia Wielokulturowości, któremu przyświecało hasło „Sztuka życia w społeczności, czyli tolerancja dla innych”. W okamgnieniu szkolny korytarz wypełniły wielobarwne stoiska, a spacer między nimi niemal przypominał podróż z Fileasem Foggiem z powieści „W 80 dni dookoła świata”. W powietrzu mieszały się najwspanialsze aromaty potraw z Iraku, Wietnamu, Rosji, Syrii, Wielkiej Brytanii, Mongolii i Ukrainy. Wszechobecny orient akcentowały stroje z różnych stron świata. Przygotowane przez klasy stoiska okazały się być prawdziwą kopalnią wiedzy na temat kultury, zwyczajów i historii kraju, które prezentowały . Nie od dziś wiemy, że do skutecznej komunikacji niezbędna jest nie tylko znajomość języków, ale również świadomość różnic występujących w poszczególnych kulturach, toteż dzisiejsze święto z pewnością przyczyniło się do rozwijania kompetencji interkulturowych.

    Bajka jest utworem, który rodzice czytają dzieciom na całym świecie. Zajmuje ona szczególne miejsce, gdyż jest swoistym przewodnikiem po literaturze. W świat baśni, bajek i legend przenieśliśmy się za sprawą pań Oksany Prichtenko i Małgorzaty Śmigierzewskiej. Mogliśmy poznać przygody bohaterów bajek mongolskich, ukraińskich i perskich, które odczytane zostały nie tylko w języku polskim, ale również arabskim i ukraińskim.

    Wielokulturowość to termin, którego źródeł należy szukać w angielskim słowie  multiculturalism, a który w ostatnich latach nabrał szczególnego znaczenia za sprawą przybywających imigrantów. By wyjaśnić zjawisko, z jakim stykamy się na co dzień przygotowana i zaprezentowana została prezentacja multimedialna „Wielokulturowość = Wielonarodowość”. Jej celem było przybliżenie uczniom modelu społeczeństwa wielonarodowego, opartego na wzajemnym szacunku, tolerancji i akceptacji.

    Podsumowaniem „Dnia Wielokulturowości” był konkurs „Co kraj to obyczaj” , w którym wzięli udział uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych. Nad prawidłowością jego przebiegu czuwała zacna komisja w składzie: pani Lidia Domańska, pani Roksana Prichtenko i pani Małgorzata Śmigierzewska.Pierwsze zadanie - krzyżówka sprawdzało wiadomości, przekazane podczas prezentacji. Kolejne polegało na losowaniu zestawów, z których każdy zawierał 8 pytań. W tej części należało wykazać się szeroką wiedzą, dotyczącą historii  i geografii kraju, znanych osób, tradycyjnych dań. Najwięcej emocji wywołały „puzzle”, gdyż było to zdanie, które polegało na ułożeniu i rozpoznaniu flag  narodowych i tradycyjnych strojów w jak najkrótszym czasie. „O czym mowa” to ćwiczenie, sprawdzające znajomość osobliwych zabytków. Najwięcej punktów zdobyli uczniowie klas piątych, na drugim miejscu znalazły się klasy szóste, a trzecie miejsce przypadło klasom czwartym. Zwycięzcy otrzymali kosz słodyczy. Wszystkim gratulujemy.

    Wioleta Luchowska, Anna Smyczek
     

    Ślubowanie klas pierwszych - fotoreportaż

     

         

    "Dzieci rodzą się ze skrzydłami.
        Nauczyciele pomagają im je rozwinąć".
                                            J. Korczak

    Ślubowanie klas pierwszych odbyło się 13.10. 2016 r. o godzinie 16.00. Do uroczystego pasowania na uczniów Zespołu Szkół nr 2 przystąpiły dzieci z dwóch klas Szkoły Podstawowej nr 300 oraz młodzież z czterech oddziałów Gimnazjum nr 117. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewaniu hymnu narodowego odbyło się uroczyste ślubowanie. Uczniowie obiecali uczyć się pilnie, szanować dobre imię szkoły oraz być dobrymi Polakami. Następnie Pani Dyrektor Anna Jaczewska dokonała pasowała uczniów „czarodziejskim” ołówkiem, co oznacza przyjęcie do społeczności szkolnej. Podczas akademii uczniowie klas pierwszych zaprezentowali piękny program artystyczny. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po uroczystości uczniowie , rodzice, grono pedagogiczne i zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek. Cała uroczystość odbyła się w bardzo podniosłej i radosnej atmosferze, a nasi uczniowie w galowych strojach prezentowali się wyjątkowo i bardzo elegancko.

                                                                                                                                   Katarzyna Bednarska
     

    Wizyta Księdza Biskupa Piotra Jareckiego - fotoreportaż

          

         

     

              „ Bądź pozdrowiony gościu nasz,

              W radosne progi nasze wejdź

              My zapalimy zamiast lamp,

              Szczęśliwe ognie naszych serc”

     

    7 października w murach naszej szkoły gościliśmy Księdza Biskupa Piotra Jareckiego, który odwiedził nas w ramach wizyty kanonicznej oraz Ojca Kazimierza Lorka- proboszcza parafii pw. św. Antoniego Marii Zaccarii w Warszawie .

    Ksiądz Biskup rozpoczął wizytę od spotkania z delegacjami uczniów ze wszystkich klas. Uczniowie powitali gości krótkim programem artystycznym , a następnie zadawali wiele ciekawych, frapujących ich pytań. Interesowali się tym, co jest ważne w życiu człowieka. Na zakończenie spotkania Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

    Jego Ekscelencja spotkał się również z dyrekcją i nauczycielami naszej placówki. Wspólnie spędzony czas upłynął na rozmowie głównie o tym, jak wspólnie troszczyć się o młodego człowieka, którego uczymy i wychowujemy dla przyszłości naszego kraju.

    Na zakończenie wizyty pani dyrektor Anna Jaczewska podziękowała Biskupowi Jareckiemu za przybycie, rozmowy oraz przekazanie uczniom i gronu pedagogicznemu wielu cennych wskazówek.

    Wioletta Dembna
     

    Wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Laer - fotoreportaż

     

        

    W dniach 18-23 września wzięliśmy udział w wymianie międzyszkolnej pomiędzy naszym gimnazjum, a niemieckimi rówieśnikami z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Lear. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, zostaliśmy gorąco powitani przez naszych gospodarzy. Choć w pierwszych chwilach byliśmy nieco stremowani, to już pod koniec dnia świetnie się ze sobą porozumiewaliśmy i bawiliśmy.

    Podczas tych kilku pełnych emocji dni braliśmy udział m.in. w takich atrakcjach, jak gra terenowa w Bad Lear , wycieczka do domu Felixa Nussbauma czy dyskoteka. Rozegraliśmy także mecz piłki nożnej, jednak nie wiadomo, jaki był jego wynik, ponieważ padło tyle bramek, że nikt tego nie policzył. W czasie wyjazdu poznawaliśmy się nawzajem, grając w różne gry integracyjne i biorąc udział w lekcjach z nauczycielami naszych niemieckich przyjaciół. Na koniec wyjazdu spotkaliśmy się, by obejrzeć zdjęcia ze wspólnie spędzonego czasu i ustaliliśmy, co będziemy robić, kiedy nasi koledzy zza Odry przyjadą do nas wiosną.

    Ta wymiana była pełna niezapomnianych wrażeń i przeżyć, których każdy jej uczestnik nie zapomni do końca życia. Choć zobaczymy się z naszymi nowymi przyjaciółmi już w kwietniu, te parę miesięcy wydaje się być wiecznością i chcemy, by minęły jak najszybciej.

    Link do niemieckiej relacji:

    http://www.oberschule-bad-laer.de/index.php/36-news/338-deutsch-polnischer-schueleraustrausch

    Jakub Danielewicz IIc
     

    Malta 17-24.09.16 - fotoreportaż

     

       

    Niestandardowa Nauka Języka Angielskiego /NNJA/ – Warsztaty Językowe na Malcie w Link School of English

    Istotną metodą NNJA jest rozwój kompetencji miękkich oraz sztuki komunikacji metodą projektów.Warsztaty Językowe na Malcie są innowacyjną metodą nauczania języka, która ma na względzie nie tylko zobaczenie ale i przeżycie nauki języka tak by doświadczenie to pozostało w pamięci na lata. Metoda projektów natomiast pomaga rozwijać u młodzieży kreatywność i samodzielność w działaniu, przykładem była tu gra miejska Treasure Hunt. Ważnym elementem wyjazdu jest również integracja zespołu, gdzie spotykają się wspólne przeżycia, realizacja zadań i zdobywanie wiedzy. Przełamywanie barier mówienia jest doskonaleniem umiejętności komunikacji w obcym języku przy czym sam „język” jest tylko narzędziem, a jego głównym elementem jest formułowanie myśli „po angielsku”.

    Zadaniowy program warsztatów uczy współdziałania, wspólnego rozwiązywania problemów i zaradności. Motywacją do nauki jest znalezienie się w naturalnej sytuacji, w której uczeń sam musi sobie poradzić używając obcego języka.

    Nieodłącznym punktem programu jest popularyzacja kultury poprzez zwiedzanie zabytków. Byliśmy na Comino z Błękitną Laguną, zwiedziliśmy stolicę Malty – Vallettę, objechaliśmy Trzy Miasta – obecnie pod nazwą: Vittoriosa, Senglea, Cospicua, przejechaliśmy się wycieczkowym autobusem Hop on Hop off i odbyliśmy rejs po jaskiniach morskich Blue Grotto. Był też czas na relaks odpoczywając na jednej z piaszczystych plaż Golden Bay.

     Magdalena Witkowska, Lidia Domańska
     

    Spotkanie z Tomaszem Adamcem - fotoreportaż

     

        

    Kolejny raz w naszej szkole odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem. Z wizytą przybył do nas Tomasz Adamiec.-dwukrotny Olimpijczyk, medalista Mistrzostw Świata i Europy, nadal  czynny zawodnik reprezentacji kraju w judo.  Wraz  z nim przyjechali członkowie klubu Judo Neko.

    Gości serdecznie powitała pani wicedyrektor Wioletta Dembna. Mistrz na wstępie opowiedział o sobie, zaprezentował strój do judo a także odzież sportową w której reprezentował Polskę na igrzyskach Olimpijskich   w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Pokazał też bogatą kolekcją medali zdobytych w swojej karierze.

    Następnie goście zaprezentowali ćwiczenia stanowiące rozgrzewkę oraz przykładowe chwyty i rzuty występujące w judo. Niezwykle widowiskowo wybicia z trampoliny połączone z saltami i skokami przez obręcze, wzbudziły salwy braw i okrzyki zachwytu. Po zapierających dech pokazach, pan Tomasz dbając o bezpieczeństwo dzieci przypomniał, że tego typu ćwiczenia wykonują osoby trenujące od dłuższego czasu, a ćwiczenie pokazywane na pokazie można wykonywać tylko pod opieką trenerów. Na zakończenie pan Tomasz zachęcał wszystkich do aktywnego uprawiania sportu.

    Nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia i rozdawania autografów.

    Karolina Kędziora
     

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

     

    Stęskniła się szkoła za nami
    Wszystkimi swoimi ławkami
    Telewizor w świetlicy.
    A kreda wprost się doczekać nie może,
    Tak pisać chce po tablicy

                                 Ludwik Jerzy Kern

     

     

    Pierwszy września jest dla każdego ucznia dniem wyjątkowym. To dzień powrotu do szkoły po długiej wakacyjnej przerwie. Nasza społeczność szkolna punktualnie o godzinie 9.00 zainaugurowała nowy rok szkolny. Podczas uroczystości, pani Dyrektor Anna Jaczewska serdecznie powitała najmłodszych uczniów z klas „0” i pierwszych oraz ich rodziców. Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie kadry pedagogicznej opiekującej się uczniami w klasach młodszych. Na zakończenie wychowawczynie wręczyły dzieciom pamiątkowe znaczki. Po części oficjalnej wszyscy udali się do przydzielonych sal na spotkania z wychowawcami.

    Karolina Kędziora