Nawigacja

    Lekcje wychowawcze

    "Inne światy, inne kultury to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura. Dzięki którym lepiej rozumiemy samych siebie”.

           

                                                                              

     

    Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego i Europejski Dzień Języków zaimplikowały cykl lekcji wychowawczych w klasach 4-6 poświęconych innym kulturom wraz z nauką podstawowych zwrotów w różnych językach. Do barier komunikacyjnych opartych na komponencie fizyczno-psychologicznym zaliczyć możemy nieznajomość kultury, obyczajów, tradycji i języka naszego partnera. Ograniczenia te w znaczny sposób utrudniają proces porozumiewania się, toteż by właściwie odczytywać odbierane komunikaty  należy przyjrzeć się również mowie ciała. I choć Herbert Marshall McLuhan twórca teorii globalnej wioski i  Quincy Wright autor koncepcji wspólnej kultury zgodnie podkreślali, że intensyfikacja kontaktów międzykulturowych przyczynia się do upodobniania się kultur do siebie, tymczasem w dobie powszechnej globalizacji nadal istnieją gesty, znaki, które w różnych kulturach mogą mieć odmienne znaczenie. Podczas godziny wychowawczej uczniowie dowiedzieli się, że kiwanie głową w górę i w dół w Japonii, Iranie i części Indii oznacza sprzeciw wobec czegoś, natomiast ruch głowy w prawo i lewo zgodę. Innym gestem, który wywołał wiele emocji było krzyżowanie palców, które w naszej kulturze ma uchronić nas przed karą za kłamstwo, jednakże Turcy wykonują ten gest, kiedy zrywają przyjaźń. Jeśli wybralibyśmy się w podróż po Libanie musimy pamiętać, że uniesiona dłoń będzie oznaczała rezygnację z zakupów na tutejszym targu. W czasie spotkania zwróciliśmy również uwagę na powitania w różnych kulturach, które z pewnością można uznać za istotny rytuał. Powszechny ukłon w Japonii jest symbolem nie tylko powitania, ale szacunku do drugiej osoby, natomiast na Filipinach istotne jest, by osoba młodsza, witająca starszą uklękła i schyliła się, po czym przycisnęła kostki dłoni do jej czoła. W murach naszej szkoły uczą się dzieci z różnych stron świata, zatem godzina wychowawcza były dobrą okazją do zapoznania się z podstawowymi zwrotami z różnych języków. Dźwięki, które wypełniły salę wprawiały co niektórych w zakłopotanie, gdyż były trudne do odtworzenia. Niemniej jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że komunikowanie jest koniecznością, toteż istotne jest, by znać choć podstawowe zwroty, by odnieść sukces towarzyski.

    Chociaż powszechne „dzień dobry” brzmi inaczej, a nieraz podobnie w różnych językach to z pewnością na całym świecie moc tych słów ma podobne znaczenie.

    Good morning     مَرْحَبا    Bonjour    Bom dia   Dober dan     السلامة  مع    Danke     Уучлаарай ...