Nawigacja

Klasy 0-3

ROK SZKOLNY 2017/2018

Soroban w 0a

 

Dnia 22 lutego w 0a odbyły się pokazowe warsztaty, na których dzieci zapoznały się z japońskim liczydłem. Po krótkim wyjaśnieniu budowy i zasad liczenia na nim, maluchy zaczęły wykonywać  dodawanie na konkretach. Cieszyło je przesuwanie koralików i natychmiastowe podawanie coraz większych wyników. Szybko przeszły od konkretów do abstrakcji. Były zachwycone, gdy przekonały się, że dodawanie w nawet zakresie 50 jest dla nich wykonalne. Po raz kolejny stwierdziły, że matematyka jest bardzo ciekawa.

Irena Sokolska

 

Koncert muzyczny

 

W dniu 13. 03 klasy 2a i 2b wysluchały ciekawostek i wybranych fragmentów muzyki Beethovena i Baha. Dzieci zachwyciły się brzmieniem klasycznych instrumentów muzycznych. Wczuwaly się w nastroje trzech akordeonów. Było to dla nich duże przeżyci, które radośnie oklaskiwały.                                  

Katarzyna Bednarska i Katarzyna Rybacka

W Pałacu Króla Stanisława Augusta

     

Dnia 28.02 , w mroźny zimowy dzień dzielna klasa 2b wybrała się na niezwykle ciekawe zajęcia w Pałacu Króla Stanisława Augusta.  Dzieci wysluchały ciekawostek z życia króla i jego dworu, przymierzali peruki z tamtej epoki, rysowały portret króla i zostali mianowani nadwornymi artystami. Z ogromnym zainteresowaniem oglądali królewskie komnaty. 
 

Katarzyna Bednarska

Pasowanie na Czytelnika klasa 1a

  

Dnia 19 lutego uczniowie klasy 1a zostali włączeni do grona uprawnionych czytelników Szkoły Podstawowej nr 300 poprzez uroczyste ślubowanie. Każdy uczeń złożył przysięgę,  w której obiecał szanować wypożyczone książki i w terminie  zwracać je do biblioteki .
 
 Beata Jakoniuk 


Piękna nasza Polska cała – Kraków

 

     

 

12 lutego 0a była w Centrum Kultury Wilanów. Na początku zajęć dzieci powtórzyły wiadomości o Polsce, określiły na mapie położenie Krakowa. Uważnie wysłuchały legendy o hejnale krakowskim. Następnie nadmuchały balony i odbyły na nich podróż do Krakowa. Leciały nad królową polskich rzek – Wisłą. Po drodze pokonywały różne przeszkody. Na miejscu obejrzały Barbakan, Wawel, Sukiennice, kościół Mariacki, Ratusz, Kopiec Kościuszki, kościół św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza. Pod koniec zwiedzania odwiedziły smoka wawelskiego. Po powrocie z wycieczki wykonały smoka z kolorowego papieru.

 

Irena Sokolska

 

 

Ach, co to był za bal...

 

     

 

01 lutego odbył się bal karnawałowy prowadzony przez gimnazjalistów. Dzieci z klasy 0A świetnie bawiły się i uczyły tańców dyskotekowych. Uczennice starszych klas malowały chętnym maluchom twarze. Atrakcyjny okazał się konkurs na najładniejszy kostium i taniec z balonami. "Chciałabym, żeby ten bal trwał cały dzień” powiedziała jedna z małych uczestniczek...

Irena Sokolska

 

Koncert życzeń dla Babci i Dziadka

 

  

     

Na spotkanie z Dziadkami dzieci z 0A przygotowywały się kilka tygodni. Rysowały laurki, wykonały zakładki do książek, zaproszenia, uczyły się piosenek, wierszy i krótkich scenek. Gdy nadszedł ten szczególny dzień, były gotowe zaprezentować swoje umiejętności zaproszonym Gościom. Same poprowadziły uroczystość. Słowa, które 06 lutego popłynęły ze sceny mówiły o babci, która utuli, opowie bajkę na dobranoc, upiecze pyszne ciasto, pocieszy, Dziadku – najlepszym Przyjacielu, który zreperuje rower i zawsze pospieszy z pomocą. Wzruszenie na twarzach miłych Widzów, gorące oklaski były dla małych aktorów nagrodą za doskonały występ. Dzieci były dumne i szczęśliwe, że sprawiły radość Babciom i Dziadkom.

 

Irena Sokolska

 

Zajęcia w Centrum Kultury Wilanów

Klasy 3g i 3e tanecznym krokiem powróciły po świątecznej przerwie do szkoły. Wszystko za sprawą zajęć tanecznych w Centrum Kultury Wilanów. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat tańców nowoczesnych, jak street dance, czy hip hop. Dzieci obejrzały występy młodych, zdolnych tancerzy z którymi potem próbowali swoich sił w choreografiach przygotowanych na to spotkanie. Łatwo nie było, ale udało się i uczniowie mogą śmiało ruszać na bale karnawałowe w tym roku.

                                                                                     Patrycja Błażejewska, Milena Dzięcioł

Zbiórka darów klasy 1c dla „Wirtualnej Choinki”

       

Klasa 1c SP zaangażowała się w zbiórkę darów bożonarodzeniowych organizowanej pod hasłem „Wirtualna Choinka”. Klasa wybrała dwie rodziny wielodzietne, dla których skompletowała artykuły spożywcze, środki czystości, ubrania, zabawki, artykuły szkolne oraz inne upominki. Wolontariusze dostarczyli do potrzebujących rodzin zapakowane przez uczniów paczki. Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli oraz klasy 1c, aż 1200 rodzin otrzymało podarunki. Uczniowie zaś doświadczyli radości z obdarowywania innych.

Aleksandra Konieczna

Wigilia klasy 1c

    

Uczniowie klasy 1c samodzielnie przygotowali i ustroili stół wigilijny – nie zabrakło sianka pod obrusem, jemioły, świec i opłatka. Złożyli sobie życzenia. Świętowali śpiewając kolędy i ozdabiając pomarańcze goździkami.

Aleksandra Konieczna

  

W Królewskiej Formierni

     

W grudniu klasa 3g odwiedziła Królewską Formiernię w Łazienkach Królewskich. Uczniowie brali udział w zajęciach o rzeźbie. Poznaliśmy materiały z których artyści wykonują swoje prace jak gips, marmur, kamień czy też w jaki sposób tworzą swoje dzieła. Do zadań dzieci należało też odszukanie właściwej rzeźby  z prezentowanych w Starej Oranżerii, a które otrzymały na swoich kartkach. Następnie musiały uzupełnić swój rysunek o brakujące elementy tej rzeźby . Niezapomnianym przeżyciem było wykonanie własnych odlewów gipsowych, które wyszły przepiękne i stanowią wspaniałą pamiątkę z ciekawej i niezapomnianej wizyty. Mogliśmy również podziwiać wnętrze królewskiego teatru, gdzie tylko wybrańcy króla bywali na przedstawieniach. Dane było również zobaczyć z bliska jak przebiegają prace konserwatorskie w teatrze. Nasza wycieczka była pełna wrażeń.

                                                                                                    Patrycja Błażejewska

Wigilia w 0a  
 

     

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia klasa 0A rozpoczęła już na początku grudnia. Dzieci wykonały różne dekoracje: choinki, bombki, Mikołaje. Nauczyły się kolędy o bosym pastuszku. Wspólnie ustroiły choinkę. 20 grudnia siadły przy bogato zastawionym stole. Biały obrus, stroik, odświętne ubrania, rozświetlona choinka podkreślały podniosły charakter uroczystości. Dzieci dzieliły się opłatkiem i składały życzenia. Zaśpiewały kolędę. Cieszyły się z książek i gier, które grupa otrzymała w prezencie od rodziców.  Długo trwała wspólna, wesoła zabawa. To był dla dzieci szczególny dzień.

wych 0A Irena Sokolska, Karolina Kaczorowska

 

Magia Świąt klasa 1a
 

  

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres. By wyjątkowo przeżyć ten  magiczny czas klasa 1a już od końca listopada zaczęła się do niego przygotowywać. Najpierw uczniowie wspólnie z kolegami z klasy ,,0 c" zwiedzili  Fabrykę Bombek gdzie mogli zobaczyć jak wykonuje się je ręczną metodą , 06 grudnia odbyły się w klasie Mikołajki , a 21 grudnia klasa pojedzie do teatru Guliwer na przedstawienie pt.,, Gwiazdka". Po przedstawieniu odbędzie się w klasie Wigilia .

Beata Jakoniuk

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widlakiem

    

W dniu 12 grudnia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Radosnej dzieci z klas Ic i II a  spotkały niezwykłego  autora książek  dla dzieci. Naszym gościem był  Wojciech Widłak, znany przede wszystkim jako autor pięknie ilustrowanych książek o „Panu Kuleczce” i jego sympatycznych zwierzątkach słynących z nietuzinkowych imion. Pan Wojciech Widłak znany jest również z innych znakomitych książek takich jak „Opowieści do poduszki”, „Wesoły Ryjek”, „Samotny Jędruś”, „Dwa serca anioła”.  Pisarz przyjechał w stroju Pana Kuleczki i przywiózł pacynki - psa Pypcia oraz  kaczkę Katastrofę. W trakcie spotkania autor czytał fragmenty swoich książek, opowiedział dzieciom skąd czerpał inspiracje by je napisać oraz jak powstają książki. Tradycyjnie po spotkaniu uczniowie zakupili książki o losach Pana Kuleczki i otrzymali autograf. To było bardzo udane i pouczające spotkanie. Miejmy nadzieję, że zaowocuje w przyszłości i nasi dzielni pierwszo i drugoklasiści będą zapalonymi,  ciekawymi świata czytelnikami.
                                                                                                                                                                                             Katarzyna Rybacka


Mikołajki w klasie 0b


   6 grudnia był dniem szczególnym dla dzieci z klasy 0b. Z wizytą przyszli uczniowie klasy 6d, przebrani za Elfy. Dzieci        z radością uczestniczyły  w zabawach i grach, które Elfy dla nich przygotowały. Wspólnie wykonywali  pracę       
   plastyczną, czapeczki z kolorowego papieru, uczyli się świątecznej piosenki i dekorowali klasową choinkę. Elfy nie
   zapomniały również o dostarczeniu prezentów od św. Mikołaja. Dużą radość sprawiła dzieciom także wspólna zabawa
   z Elfami na placu zabaw. Ten dzień nasi najmłodsi będą z pewnością mile wspominać.

Wychowawczynie klasy 0b

Izabela Szubielska, Ewelina Dziewulska

Akcja klasy 1c „Serce za odwagę” 

   Klasa 1c zaangażowała się w przedświąteczną akcję „Serce za odwagę”. Celem akcji było przygotowanie kartek       
   świątecznych dla kombatantów, żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę w czasie II wojny światowej.
W ten 
   symboliczny sposób uczniowie podziękowali za wielką odwagę, jaką odznaczali się bohaterowie w najcięższych
   czasach historii naszej Ojczyzny. Dzięki nim, możemy dziś żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

                                                                                                                              Wychowawczyni – Aleksandra Konieczna
 

                                                         „Kopciuszek” w Teatrze Lalka

   

01.12 klasy 0A i 0B były w Teatrze Lalka na przedstawieniu „ Kopciuszek”. Dzieci wzięły udział. w teatralnej zabawie, w czasie której na scenie ożywają lale z porcelanowymi główkami, meble i przedmioty. Mali i więksi widzowie zostają przeniesieni do baśniowego świata, który wzruszał nasze babcie i prababcie.  Myśl przewodnia spektaklu - zwycięstwo dobra nad złem, sprawiła że mali widzowie z uśmiechem powitali scenę finałową nagradzając aktorów rzęsistymi brawami.

 

Irena Sokolska, Izabela Szubielska

  Fabryka Krówek

     

Krówki to cukierki z historią i wieloletnią tradycją. Każdy Polak zna mleczny smak ,, ciągutki " zawiniętej w papierek z rysunkiem krowy. Tymi najpopularniejszymi są krówki z Milanówka, wyrabiane u nas w kraju od 1921 roku. Właśnie sposób produkcji tych krówek mogli poznać uczniowie klasy 1a i 1b w dniu 23 listopada na wycieczce do  Fabryki Krówek w Milanówku.
                                                                                                                                                                   Beata Jakoniuk, Katarzyna Kielak

 
 

Pierwsza pomoc przedmedyczna w zerówce

     

21 listopada w kl.0A i 0B odbyły się warsztaty z pomocy przedmedycznej. Tematem zajęć była resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej i dziecka. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku zatrzymania krążenia. Poznały algorytm BLS (Basic Life Support). Zdobyły umiejętność ułożenia osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej. Ćwiczyły  na fantomie uciski klatki piersiowej i wdechy ratownicze.

Irena Sokolska, Izabela Szubielska

 

Światowy Dzień Toalet

19 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Toalet. Nasi uczniowie brali udział w konkursach, dzięki którym zdobywali i utrwalali wiedzę dotyczącą higieny. Jednak najwięcej emocji i wrażeń dostarczyło dzieciom własnoręczne odnawianie i ozdabianie toalet. Staraniem dzieci i nauczycieli odnowiliśmy łazienki w naszej szkole! 


 


Wycieczka do Gąsiorowa

     

Dnia 20 listopada klasy:  2b i 3g wzięły udział w fantastycznej, całodniowej wycieczce do Gąsiorowa, położonego kilkanaście km od Pułtuska. Na początku dzieci miały okazję podziwiać stary młyn w otoczeniu tajemniczej, jesiennej scenerii  i cieszyć się widokiem pierwszego w tym roku śniegu. Zaraz po przyjeździe zostaliśmy zaproszeni do wspaniałej,  drewnianej i przestronnej gospody, gdzie dzieci zjadły drugie śniadanie i bawiły się przy dźwiękach skocznej muzyki. Następnie maluchy robiły piękne kotyliony z bibuły i kolorowego papieru.  Później przeszliśmy do sąsiedniej gospody, gdzie  dzieci własnoręcznie wykonały ciasteczka z wróżbami andrzejkowymi.  W okresie oczekiwania na upieczenie ciastek, uczniowie wysłuchali historycznych ciekawostek  na temat katarzynkowych  i andrzejkowych wróżb. Później nastąpiła degustacja wypieków i odczytywanie ukrytych w nich przepowiedni. Ażeby do końca nasycić swoją ciekawość na temat przyszłości dzieciaki zaproszono do lania wosku, przebijania igłą serca z imionami oraz wróżenia z kubków.  Wszyscy byli bardzo podekscytowani i wyśmienicie się bawili. Na zakończenie całej imprezy dzieci miały okazję zakupić piękne pamiątki, wytwarzane przez miejscowych, niepełnosprawnych artystów.

Katarzyna Bednarska i Patrycja Błażejewska


Spotkanie z dietetykiem

          

Dnia 10 listopada w ramach akcji ,, Wiem co jem'' klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu z dietetykiem. Pani dietetyk przypomniała zasady zdrowego odżywiania w oparciu o piramidę zdrowia .Każde dziecko dostało na pamiątkę książeczkę tematyczną do wypełnienia i pokolorowania.
Beata Jakoniuk


Ośrodek aktywności twórczej ,, Pinokio"

  

Dnia 20 października 2017 r. klasy 1a i 1b uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez ośrodek aktywności twórczej ,, Pinokio"
w Słomczynie. Uczniowie poprzez szereg aktywnych metod zdobyli informację na temat lasu i jego mieszkańców. Mogli wykonać również pracę w drewnie.

Beata Jakoniuk

„Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni”

        

W dniu 26. 10.2017r. uczniowie z klas 1-3 naszej Szkoły uczestniczyli w interesującej przygodzie edukacyjnej. Jedna z grup energetycznych działających na polskim rynku przygotowała spektakl „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni.” Młodzi widzowie mieli okazję dowiedzieć się  jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, jak należy obchodzić się z prądem oraz jak oszczędzać energię elektryczną. Dzięki grom i zabawom dzieci angażowały się w udział w przedstawieniu utrwalając  kluczową wiedzę. Uwagę widzów  przyciągnęła także scenografia oraz ciekawe piosenki. Wszystko to sprawiło, że przez 45 minut dzieci powtórzyły i utrwaliły z zaciekawieniem wiedzę o bezpiecznym i oszczędnym korzystaniu  z energii elektrycznej.

                                                                                                                         Patrycja Błażejewska

Pomoc przedmedyczna w zerówce

     

24.10.2017 w klasie 0A i 0B odbyły się zajęcia z pomocy przedmedycznej, w czasie których dzieci starały się odpowiedzieć na pytanie:  Jakie sytuacje zagrażają naszemu bezpieczeństwu?  Uczyły się reagować i poprawnie zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych. Rozpoznawały sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu. Ćwiczyły wybieranie właściwych numerów alarmowych. Zdobywały umiejętność poprawnego przekazywania informacji.

Irena Sokolska, Izabela Szubielska

 

Muzeum Domków dla Lalek w Pałacu Kultury i Nauki

  

Dnia 25.10. 2017 r. klasa 2b brała udział w lekcji muzealnej na temat:Zawody świata oraz warsztatach plastycznych w Muzeum Domków dla Lalek w Pałacu Kultury i Nauki. Dzieci obejrzały niezwykle ciekawą i piekną ekspozycję domków dla lalek z różnych epok i państw.  Wysłuchały opowiadania Przewodniczki, brały czynny udział w rozmowie.  Potem własnoręcznie wykonały  wykonały pomysłowe i praktyczne zakładki do książek, symbolizuje osoby wtkonujące różne zawody. Brały też udział w emocjonującym  quizie. Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze i dostarczyła dzieciom nowych wrażeń oraz porcji ciekawych informacji. 

Katarzyna Bednarska

Warsztaty żeglarskie

  

16 października 2017 roku  mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach żeglarskich, które organizowane są  przez Fundację Szerokie Wody. Dzieci  uczyły się wiązania węzłów żeglarskich, miały możliwość  pływania na rekonstrukcjach XVII-wiecznych, drewnianych łodzi wiślanych: galarkach ulanowskich, wiślanych batach i galarach krakowskich. Instruktorzy, którzy prowadzili warsztaty to doświadczeni wiślani sternicy, od lat żeglujący nie tylko po rzekach ale i jeziorach oraz morzach.
 

Skarb w bibliotece

 

     

 

Dnia 10 października klasa 0A była, w Międzypokoleniowym Centrum Kultury, na zajęciach bibliotecznych. Dzieci rozgościły się w wyznaczonej sali. Utworzyły krąg, w środku którego prowadząca postawiła czerwoną skrzynkę. Popłynęła opowieść o znalezieniu przez czteroletniego Kubę tajemniczego, drewnianego kuferka. Znajdowały się w nim zabawki, które okazały się bezcenne i trafiły do muzeum. Następnie padło pytanie co dzieci chciałyby znaleźć. Padały różne odpowiedzi. Wynikało z nich, że dla każdego z nas SKARBEM może być coś innego.  Dzieci zrozumiały, że bibliotecznym skarbem są książki. Dowiedziały się jak powstają. Zrozumiały, że należy je szanować. Wykonały kolorowe zakładki. Na koniec przeszły do biblioteki, gdzie obejrzały kolorowe książki dla dzieci.

 

Irena Sokolska


Wycieczka do Słomczyna

        

16.10.2017r. klasy 0A i 0B były na wycieczce w Słomczynie. W  Ośrodku Edukacji Technicznej „Pinokio” poznały świat obróbki drewna. Zobaczyły na czym polega praca stolarza, ile czynności i jakich narzędzi trzeba użyć, żeby wykonać meble.  Dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów cieszyła się prezentacja współczesnych urządzeń do obróbki drewna, pokaz starych technik stolarskich oraz foliogramów dotyczących ekologii i życia lasu. W części praktycznej dzieci wykonały prace na wygładzonej własnoręcznie papierem ściernym sklejce. Dodatkową atrakcją były gry i zabawy na świeżym powietrzu organizowane przez wykwalifikowanego instruktora. Piękna pogoda i dobry humor nie opuszczały dzieci przez cały czas. Po harcach na zielonej trawie wszystkim bardzo smakowały kiełbaski upieczone przy ognisku.  

Irena Sokolska, Ewelina Dziewulska

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

     

W mijającym tygodniu klasy 1a i 1d wzięły udział w kampanii społecznej zorganizowanej przez samorząd województwa mazowieckiego, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego oraz Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowegopt. „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”. Oglądając slajdy i słuchając wypowiedzi prelegenta, dzieci przypomniały i utrwaliły sobie wiadomości o zasadach bezpiecznego korzystania z jezdni, ścieżek rowerowych i chodników. Na zakończenie każde dziecko dostało zestaw odblasków, które ułatwią im bycie widocznym w każdej sytuacji.

Beata Jakoniuk, Agnieszka Szewczuk

Łazienki Królewskie

     

4 października klasa 0c wybrała się na swoją pierwszą wycieczkę. Uczniowie  odwiedzili Łazienki Królewskie, a w nich Starą Kordegardę, gdzie oglądali wystawę pod tytułem „Idź na żywioł”. Dzieci miały okazję odkrywać żywioły takie jak ziemia, ogień i woda. Był również czas na wykonanie pracy plastycznej. Pogoda dopisała, więc do szkoły wszyscy wracali z pięknymi kolorowymi liśćmi i kieszeniami pełnymi kasztanów i żołędzi.

Karolina Kędziora

Wycieczka do Powsina

    

W  poniedziałek 18.09.2017r, klasy 1b i 1d wraz z Wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Powsina na warsztaty Cztery Pory Roku. Na zajęciach dzieci obserwowały życie hodowlanych zwierząt, dowiedziały się jak należy je karmić i dbać o ich dobre samopoczucie. Następnie zbierały warzywa, z których później przygotowały przetwory na zimę. Podczas wycieczki dzieci miały dużo zajęć aktywizujących, dzięki czemu wycieczka była dla nich bardzo atrakcyjna. Na zakończenie zajęć wszyscy zjedli ze smakiem pieczone kiełbaski z ogniska. Czas powrotu do szkoły to czas wielu wspólnych przygód.

Agnieszka Szewczuk, Katarzyna Szczepaniak