Nawigacja

    Klasy gimnazjalne

    Klasy III G

        

     

    Nasze klasy gimnazjalne funkcjonują w Szkole Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz położonej w pięknej dzielnicy Warszawa - Wilanów. Kształcimy młodzież na III etapie edukacyjnym w wieku od 13 do 16 lat. Na każdym poziomie mamy cztery klasy w tym jedną sportową.

    Szkoła nasza jest otwartym, przyjaznym uczniom, rodzicom i mieszkańcom osiedla centrum edukacyjno - kulturalnym. Placówce tej zależy w szczególności na wykształceniu u swoich wychowanków odpowiedzialności, poczucia własnej wartości, zaradności i uczciwości, a także taktu, tolerancji, poszanowania innych oraz umiejętności kulturalnej dyskusji.

    Szkoła dysponuje:

    • dobrze wyposażonymi pracowniami przedmiotowymi,
    • zmodernizowaną pracownią komputerową ze stałym dostępem do Internetu,
    •  licznymi obiektami sportowymi (sale gimnastyczne, boisko do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, basen, siłownia, sauna, korty tenisowe, bieżnia)    
    • skomputeryzowaną mediotekę z bogatymi zbiorami bibliotecznymi i czytelnię z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej,
    • stołówką.  

     

     

     Co oferujemy swoim uczniom:

     

    Nasi Uczniowie uczestniczą również w lekcjach muzealnych, spektaklach teatralnych, oraz seansach filmowych, a także
    w ciekawych zajęciach edukacyjnych.

    W ramach świąt, wszelkich uroczystości i okazji takich jak np. Dzień Dziecka, Dzień Wiosny szkoła zdaje się również na inicjatywę uczniów. W takim wypadku dni wolne od zajęć lekcyjnych spędzamy jak co dzień w szkole, ale łatwo i przyjemnie.   

    Oczywiście są też wycieczki. Pierwsze klasy gimnazjalne na początku roku mają wyjazdy integracyjne, a wychowawcy każdej z klas starają się o to, by przynajmniej raz w ciągu roku szkolnego odbyła się wycieczka w wybrane miejsce Polski. Od jakiegoś czasu w celu rozwijania znajomości języków obcych są organizowane również wycieczki zagraniczne. Między innymi:

    Polsko-Niemiecka wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule (wrzesień 2015)  - fotoreportaż

    Zawody piłki ręcznej w Norwegii (kwiecień 2015)

    Unterschleißheim k/Monachium - projekt TriM (kwiecień/maj 2012)

    Wycieczka do Norwegii (czerwiec 2010)

    Wycieczka do Finlandii (wrzesień 2008

    Wycieczka po Szkocji i Anglii (luty 2007)

    Wycieczka -  Niemcy, Francja i Szwajcaria (Tuttlingen, Stuttgart, Strasbourg, Konstanz, Zürich) (wrzesień 2007)

     

    Przykładowe aktywności

    Bal gimnazjalny 2016 - fotoreportaż

    Tradycją szkoły są bale gimnazjalne trzecioklasistów. Jest to jeden z etapów pożegnania szkoły, obok zakończenia roku szkolnego. Rodzice, wychowawcy i uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowują tak ważne wydarzenie. Dekoracja sali, próby poloneza, przygotowanie ciekawych konkursów i oczywiście menu na poczęstunek to ważne zadania do wykonania, żeby bal był doskonały. Każdy gimnazjalista przygotowuje odświętny strój, aby móc się poczuć w tym dniu wyjątkowo. Znikają złe wspomnienia, wszyscy są radośni i wspaniale się bawią. Tegoroczny bal należy zaliczyć do bardzo udanych, który będzie miłym wspomnieniem dla naszych już niedługo absolwentów.

     

      Tacy duzi, a tacy mali - fotoreportaż

    Gimnazjaliści również 1 czerwca obchodzili Dzień Dziecka. Wszyscy uczniowie rano zebrali się
    w sali widowiskowej, tam czekał na nich występ młodych raperów. Młodzież z ciekawością wysłuchała koncertu i poznała ich styl muzyczny oraz nauczyła się kilku podstaw z dziedziny Beatboxu.

    "Co nam w duszy gra" to hasło przewodnie zaprezentowania własnych talentów i pasji. Były występy wokalne, pokazy tańca i koncert zespołu rockowego. Nasza społeczność uczniowska jest coraz bardziej różnorodna kulturowo. Dlatego miłym akcentem, była również możliwość poznania tradycji i zwyczajów innych państw z których pochodzą nasi uczniowie.

     

    Spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka - fotoreportaż

    Samorząd Uczniowski 30 maja zorganizował dla młodzieży klas I i II gimnazjum spotkanie poświęcone Prawom Dziecka. Gościem honorowym tego wydarzenia był Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. To niecodzienne wydarzenie miało uświadomić uczniom, że my jako dzieci również mamy swoje prawa. Ola i Kasia wprowadziły wszystkich w tajniki podstawowych praw dziecka. A bardziej obrazowo zostały one przedstawione w krótkich scenkach przygotowanych przez Kacpra Petrusa. Pan Rzecznik natomiast przybliżył gimnazjalistom, na czym polega jego praca oraz odpowiadał na pytania, które nurtowały młodzież.

     

     

    Digital Youth Forum 2016 - 12 maja 2016 r. - fotoreportaż

    12 maja grupa gimnazjalistów działająca w ramach Kongresu Młodych Internautów wraz z opiekunem uczestniczyła w bardzo ciekawym wydarzeniu Digital Youth Forum 2016. Ten jednodniowy pierwszy event w Polsce odbył się w Centrum Nauki Kopernik. W jednej przestrzeni spotkali się młodzi i dorośli, twórcy i odbiorcy treści. Głównym tematem forum było kreatywne wykorzystanie nowych technologii oraz bezpieczeństwo online więcej

     

     

    Międzynarodowy Dzień Ziemi - kwiecień 2016 - fotoreportaż

    W bieżącym roku szkolnym młodzież naszego gimnazjum przygotowała z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi spektakl dotyczący głównego hasła tego święta „Palący Temat-Niska Emisja”. Uczniowie klas I, II, III chcieli nam wszystkim uświadomić jakie zachowania dla atmosfery i człowieka są niewłaściwe i jakie grożą nam konsekwencje.

    Spektakl wyreżyserował uczeń klasy III c Kacper Petrus.

     

     

    Polsko-niemiecko-francuski - Projekt TriM 2016 - fotoreportaż

    W ramach projektu drużyna z Gimnazjum nr 117 wzięła udział w spotkaniu w Osterholz-Scharmbeck w Niemczech. Program spotkania był bardzo napięty: gry i zabawy integracyjne, warsztaty taneczne, wycieczka do Bremy oraz turniej piłki nożnej więcej

     

    Wymiana z Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Laer

     Współpracę między Gimnazjum nr 117 w Warszawie i Geschwister-Scholl-Oberschule w Bad Laer zapoczątkowała giełda kontaktów wymiany szkolnej zorganizowana w listopadzie 2014 roku przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. To właśnie w Dachau poznali się p. Magdalena Czyżo (nauczycielka niemieckiego) oraz p. Gero Niebuhr (nauczyciel historii i polityki) dając początek polsko-niemieckiej wymianie uczniowskiej.

     

     

     

    Pierwsze spotkanie uczniów obu szkół odbyło się w kwietniu 2015 roku w Bad Laer. Rewizyta uczniów z Niemiec miała miejsce w czerwcu. Zadowolenie uczestników wymiany, wspaniałe wspomnienia oraz nowe przyjaźnie sprawiły, że projekt stał się nieodłączną częścią życia społeczności obu szkół.

     

     

    Spotkanie w Warszawie, czyli druga część wymiany polsko-niemieckiej, zaczęła się na Dworcu Centralnym, gdzie przywitaliśmy swoich partnerów z Niemiec. Mimo że do spotkania doszło po długiej przerwie, tym razem nie podzieliliśmy się na grupki: polską i niemiecką,
    a praktycznie od razu dogadywaliśmy się z naszymi gośćmi.

     

     

     

    Eliminacje WOM - siatkówka - fotoreportaż

    Jeśli lubisz sport nasza szkoła jest dla Ciebie idealna, jednak mimo, że nasza specjalizacją jest piłka ręczna i pływanie, to odnosimy sukcesy w wielu innych dyscyplinach. Przygotowania do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży dały naszej drużynie dziewcząt możliwość pokonania przeciwniczek na etapie dzielnicowym. Udało się nam awansować do kolejnego etapu - zawodów eliminacyjnych, we wszystkich grupach każdy grał mecz z każdym więcej

     

     

    Warsztaty językowe na Malcie (2011, 2014, 2015) więcej

    Nasi uczniowie uczestniczyli zajęciach w klasach z podziałem na grupy zgodnie z zawansowaniem języka, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę lektorską - native speakerów. Zajęcia językowe odbywały się w renomowanej szkole maltańskiej EASY  SCHOOL OF ENGLISH w Valletcie – stolicy Malty. Na warsztaty językowe zostało przeznaczonych 12 lekcji języka angielskiego, każda po 45 minut. Uczestnictwo w nich zagwarantowało naszym uczniom podniesienie ogólnego poziomu umiejętności językowych, zwiększenie zasobu słownictwa, umiejętności pisania, czytania, mówienia i rozumienia w języku angielskim. Kurs pozwolił na zwiększenie efektywności komunikowania się w codziennych sytuacjach. 

                   organizatorki wyjazdu: Magdalena Witkowska i Lidia Domańska

    fragment z artykułu: Lidii Domańskiej

    Dzień Bezpiecznego Internetu

    W dniu 19 lutego 2016 r. gościliśmy w naszym gimnazjum Panią Annę Rywczyńską (Koordynatorkę Polskiego Centrum Programu Safer Internet, Kierownika Zespołu Szkoleń i Projektów Społecznych w Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej, która od 2007 roku jest wiceprzewodniczącą międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w  Internecie") oraz Panią Martynę Różycką (Kierownika Zespołu Dyżurnet.pl, która od trzech lat jest związana z projektem „Safer Internet” – a szczególnie z polskim punktem kontaktowym, przyjmującym zgłoszenia o treściach nielegalnych
    i szkodliwych w Internecie).

    Zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele oraz młodzież obejrzeli tego dnia bardzo atrakcyjne przedstawienie, przygotowane przez naszych gimnazjalistów w reżyserii Kacpra Petrusa pt. "Internetowe siły zła".

     

    Kongres Młodych Internautów (KoMIn)​ 

    Nasi uczniowie uczestniczą w Kongresie Młodych Internautów (KoMIn) ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet dzięki czemu mogą poszerzyć swoją wiedzę
    o bezpieczeństwie w sieci i zagrożeniach w Internecie.

    Uczestniczyliśmy w inauguracji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2016. Uczniowie Kacper Petrus i Mateusz Wietrak obok trzech innych uczestników wzięli udział w dyskusji panelowej  "Lepszy internet zależy od Ciebie!".

    „Najważniejsze jest bycie prawdziwym” - wypowiedź Kacpra

    Zobacz, co się działo podczas konferencji DBI 2016 - 9 lutego

    Kongres Młodych Internautów - 8 spotkanie

    Wolontariat

    Nie zapominamy również o najbardziej potrzebujących, nasi gimnazjaliści chętnie uczestniczą w licznych akcjach wolontariatu. A oto kilka przykładowych akcji "Podziel się posiłkiem", "Międzynarodowy Dzień Osób Starszych",  "Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia", "Klucze dla budzika", "Adobcja na odległość" czy  "Szlachetna Paczka".

    Uczniowie w ten sposób kształtują swoją postawę i wrażliwość na potrzeby innych.

     

     

    Inicjatywy samorządu

     W dniach wolnych od lekcji odbywają się dyskoteki. W ciągu roku, przez nauczycieli oceniane są dekoracje klas, robione oczywiście przez uczniów, za które wręczane są nagrody na oficjalnym podsumowaniu semestrów. Z inicjatywy samorządu wychodzi wiele innych pomysłów, a wszystko po to, by ubarwić życie szkoły i sprawić, żeby chodzenie do niej stało się jak najbardziej przyjemne. I wsapniale integruje społeczność uczniowską.

     

     

     

    Wychowanie patriotyczne

    Szkoła promuje wychowanie patriotyczne poprzez obchody ważnych świąt narodowych przygotowywane przez samych uczniów. Większość pomysłów wychodzi z ich inicjatywy i są realizowane za zgodą i wsparciem nauczycieli. Dzięki temu, nasza szkoła jest miejscem, do którego przychodzimy nie tylko z obowiązku nauki, ale także dla przyjemnego spędzenia czasu z ciekawymi ludźmi i chętnymi do udzielania pomocy oraz przyjaźnie nastawionymi wobec uczniów nauczycielami.

     

     

     Od roku szkolnego 2001/2002 tradycją szkoły jest przyznawanie najlepszym absolwentom kończącym naukę tytułów: "Ucznia Roku", "Osobowość Roku", "Społecznika Roku" oraz "Sportowca Roku". Wyboru dokonuje Rada Pedagogiczna pod koniec roku szkolnego, najlepszymi zostają trzecioklasiści, którzy przez trzy lata pobytu w naszej szkole wykazali się: bardzo dobrymi wynikami w nauce, wzorowym zachowaniem, wysoką kulturą osobistą, zaangażowaniem w życie szkoły, pracą na rzecz innych i bardzo dobrymi wynikami sportowymi. Na zakoćzenie klasy trzeciej odbywa się bal gimnazjlany, który jest wielkim przeżyciem dla uczniów i ich rodziców.

    Rodzicom, którym w szczególny sposób bliskie jest dobro naszej szkoły i którzy zawsze wspomagają nas w naszych działaniach przyznawane są tytuły „Przyjaciela Klasy” oraz „Przyjaciela Szkoły”. Za to wszystko jesteśmy im bardzo wdzięczni i liczymy na dalszą pomoc.

    BS